Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εκτός κι αν έχετε ταυτότητα και με λατινικούς χαρακτήρες και με την προϋπόθεση ότι δεν είναι χειρόγραφη αυτή (οι περισσότερες αν όχι όλες προ του 2007 δυστυχώς ήταν χειρόγραφες-έχω τέτοια), δεν κάνετε...

 

Δεν ξέρω πως γίνεται αλλά εγώ έγινα verified με ταυτότητα που έχει λατινικούς χαρακτήρες χειρόγραφα. Ταυτότητα του 2007.

 

Δυστηχως δεν εχει λατινικους χαρακτηρες

Δεν γίνεται τότε να γίνεις verified εκτός αν ανανεώσεις την ταυτότητα σου ή βγάλεις δίπλωμα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά. Ήθελα να ρωτήσω κάτι. Πως φορτωνουμε την revolut;

1)μεσω e-banking όπως δείχνει το τρίτο post (αν γίνεται έτσι που κοιτάμε τον αριθμό λογαριασμού της revolut στην εφαρμογή; )

 

ή

2)δεν γίνεται να την φορτώσω κατευθείαν από την εφαρμογή δηλώνοντας την κάρτα του λογαριασμού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πως γίνεται αλλά εγώ έγινα verified με ταυτότητα που έχει λατινικούς χαρακτήρες χειρόγραφα. Ταυτότητα του 2007.

 

Δεν γίνεται τότε να γίνεις verified εκτός αν ανανεώσεις την ταυτότητα σου ή βγάλεις δίπλωμα.

 

Καλά το 2007 χονδρικά το ανέφερα. Εγω έχω ταυτότητα Γενάρη 2006 και αν και με λατινικούς είναι χειρόγραφη. Λόγω δουλειάς βλέπω πολλές ταυτότητες σχεδόν καθημερινά και έχω σχηματίσει την εντύπωση ότι κάπου στο 2007 ξεκίνησαν να αυξάνονται οι μηχανογραφημένες. Αξιοθαύμαστο ακόμα και αυτό πάντως δεδομένου ότι η αστυνομία βρίσκεται στην εποχή του ...καρμπόν ακόμα και σήμερα...

Αυτό που του προτείνεις είναι σκέτη περιπέτεια έως και απολύτως μη συζητήσιμο! Αλλαγή ταυτότητας κάνουμε επειδή την χάσαμε και θέλει 3 μήνες τρέξιμο για να ενημερωθούν όλοι οι απαραίτητοι φορείς. Το δίπλωμα θέλει παράβολα... Σιγά μην κάνουμε τέτοιες κινήσεις για μια ταυτοποίηση στη Revolut. Η καλύτερη λύση είναι έκδοση διαβατηρίου. Που όλο και κάπου θα φανεί χρήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημόσιος υπάλληλος ή "πολύπαθος" μισθωτός να υποθέσω ε; Κάτσε να εκλείψουν -γιατί θα εκλείψουν εντελώς όπως πάει το πράγμα- οι έμποροι και οι ελεύθεροι επαγγελματίες που προφανώς έχεις "άχτι" (αν και είναι ουσιαστικά οι μόνοι που παράγουν πλούτο) και τότε να δεις λόρδα που σε περιμένει! Μιλάμε για πείνα και των γονέων!

 

 

Σου απαντω μοναχα επειδη λες χαζομαρες, παροτι δεν εχει καμια σημασια τι ειμαι ή δεν ειμαι. Ανεργος. Εργαζομαι απο τα 12 μου. Τη λορδα την αντεχω, την κουτοπονηρια οχι. Κοπηκα στο τεστ ή περναω;

 

Αχτι δεν εχω κανεναν, αλλα επειδη ισως να μην ξερεις να διαβαζεις, εγραψα στο προηγουμενο ποστ μου οτι εξακολουθω να τιμω οσους ειναι σοβαροι. Οι αλλοι αδιαφοροι μού ηταν πριν, αδιαφοροι μού ειναι και τωρα. Δε θα κανω τον κοπο να σε ρωτησω αν εισαι ελευθερος επαγγελματιας. Επι της ουσιας, δλδ για το παρτι των '90-'00ς αλλωστε δεν ειχες να πεις κατι. Ψαξε βρες αλλου τους υπαιτιους για την σημερινη κατασταση, οχι στους δημοσιους υπαλληλους ή στους μισθωτους. Δε θα μπω στο debate για τους εμπορους με τα διπλα βιβλια, τα πλαστα τιμολογια και τις ανυπαρκτες αποδειξεις, αστο αυτο για αλλο νημα.

 

Αν τυχον χρειαστεις πιστοποιητικο πολιτικων φρονηματων σε παρακαλω να με ενημερωσεις με πμ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εχει κανένας υπόλοιπο κανένα δεκάρικο στη Revolut να εξυπηρετήσει για μια άμεση αγορά κ να του το επιστρέψω σε λογαριασμό ή PayPal?

 

 

Βρήκες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Σου απαντω μοναχα επειδη λες χαζομαρες, παροτι δεν εχει καμια σημασια τι ειμαι ή δεν ειμαι. Ανεργος. Εργαζομαι απο τα 12 μου. Τη λορδα την αντεχω, την κουτοπονηρια οχι. Κοπηκα στο τεστ ή περναω;

 

 

Δουλεύεις από τα 12 σου, έχεις βγάλει το "πανεπιστήμιο του πεζοδρομίου" όπως αρέσκονται -έχοντας δίκιο συνήθως- να λένε κάποιοι και έχεις ακόμα τέτοιες ανόητες απόψεις; Δεν μπορείς να καταλάβεις ακόμα ότι ο επιχειρηματίας/έμπορος το όποιο αδικαιολόγητο κόστος θα το μεταβιβάσει στον πελάτη του -και πολύ καλά θα κάνει- για να επιβιώσει; Τίποτα δεν έμαθες ακόμα! Τσάμπα τα χρόνια...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημόσιος υπάλληλος ή "πολύπαθος" μισθωτός να υποθέσω ε; Κάτσε να εκλείψουν -γιατί θα εκλείψουν εντελώς όπως πάει το πράγμα- οι έμποροι και οι ελεύθεροι επαγγελματίες που προφανώς έχεις "άχτι" (αν και είναι ουσιαστικά οι μόνοι που παράγουν πλούτο) και τότε να δεις λόρδα που σε περιμένει! Μιλάμε για πείνα και των γονέων!

 

 

Εκτός κι αν έχετε ταυτότητα και με λατινικούς χαρακτήρες και με την προϋπόθεση ότι δεν είναι χειρόγραφη αυτή (οι περισσότερες αν όχι όλες προ του 2007 δυστυχώς ήταν χειρόγραφες-έχω τέτοια), δεν κάνετε...

 

 

 

 

 

Ο seller δεν κάνει ποτέ καμία μετατροπή. Πληρώνεται στο νόμισμα που τιμολογεί/ζητάει. Αν το νόμισμα που τιμολογεί/ζητάει είναι διαφορετικό από αυτό που έχει η κάρτα σου, τότε έχεις επιλογή να κάνει τη μετατροπή είτε το Paypal, ή η τράπεζά σου (εν προκειμένω η Revolut). Και σε συμφέρει το 2ο.

Εγω εχω κανει με χειρογραφη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά. Ήθελα να ρωτήσω κάτι. Πως φορτωνουμε την revolut;

1)μεσω e-banking όπως δείχνει το τρίτο post (αν γίνεται έτσι που κοιτάμε τον αριθμό λογαριασμού της revolut στην εφαρμογή; )

 

ή

2)δεν γίνεται να την φορτώσω κατευθείαν από την εφαρμογή δηλώνοντας την κάρτα του λογαριασμού;

Ολα όσα ρωτάς τα γράφει ο οδηγός. Τελοσπάντων. Ναι μέσω e-banking κάνεις έμβασμα ή απευθείας από το ταμείο της τράπεζας. Το IBAN, το reference κτλπ τα βρίσκεις μέσα στην εφαρμογή στην μεσαία επιλογή που λέει EUR. Αυτό που είπες στο 2 καλό θα ήταν αλλά δεν υπάρχει.

 

Αυτό που του προτείνεις είναι σκέτη περιπέτεια έως και απολύτως μη συζητήσιμο! Αλλαγή ταυτότητας κάνουμε επειδή την χάσαμε και θέλει 3 μήνες τρέξιμο για να ενημερωθούν όλοι οι απαραίτητοι φορείς. Το δίπλωμα θέλει παράβολα... Σιγά μην κάνουμε τέτοιες κινήσεις για μια ταυτοποίηση στη Revolut. Η καλύτερη λύση είναι έκδοση διαβατηρίου. Που όλο και κάπου θα φανεί χρήσιμο.

Καλά όχι ότι και το διαβατήριο είναι κάτι γρήγορο. Θέλεις φωτογραφίες, χαρτιά κλπ και για να εκδοθεί θέλει κανένα μήνα.

 

Εγω εχω κανει με χειρογραφη

Και εγώ. Οπότε δεν νομίζω να υπάρχει θέμα αρκεί βέβαια να υπάρχουν λατινικοί χαρακτήρες έστω και χειρόγραφα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,

 

σήμερα έβγαλα κι εγώ Revolut. Μέχρι χτες χρησιμοποιούσα PayPal για παράκαμψη των capital controls με έμβασμα από Πειραιώς και χρεωστική Visa (προμήθεια συναλλάγματος 2%). Έκανα και verify κανονικά με φωτό και χειρόγραφη ταυτότητα του 2001 (με ελληνικούς & λατινικούς χαρακτήρες).

Έχω διαβάσει όλο το FAQ, αλλά έχω μερικές απορίες που δεν καλύπτονται εκεί και θα το εκτιμούσα αν ξέρει κάποιος να με διαφωτίσει:

1) Η κάρτα γίνεται δεκτή σε ελληνικό PSN λογαριασμό; Ρωτάω γιατί στο PSN απαιτείται κάρτα από την ίδια χώρα και η Revolut είναι αγγλική, όχι ελληνική.

2) Για την εφορία που λένε να κάνουμε συναλλαγές με κάρτα, αυτό αφορά και την Revolut ή μόνο ελληνικές κάρτες;

3) Υπάρχει κάποιος που να έχει στείλει το μέγιστο ποσό εμβάσματος (€500); Γενικά το εμπιστεύεστε να στείλετε μεγάλα ποσά ή υπάρχει πιθανότητα να κλείσει μια μέρα έτσι ξαφνικά;

Ρωτάω γιατί η Πειραιώς χρεώνει €1 για κάθε έμβασμα και λέω αντί να στέλνω π.χ. €100 κάθε φορά, καλύτερα να στείλω μια και καλή €500, να μην χρεώνομαι τσάμπα προμήθειες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Πειραιώς χρεώνει 1 ευρώ ΜΕΧΡΙ τα 100 ευρώ.Απο εκεί και μετα σε χρεώνει ανάλογα με το ποσο .Π.χ 150 ευρώ 1,5 ευρώ 500 ΕΥΡΏ 5 ευρώ.Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι και δεν το ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Πειραιώς χρεώνει 1 ευρώ ΜΕΧΡΙ τα 100 ευρώ.Απο εκεί και μετα σε χρεώνει ανάλογα με το ποσο .Π.χ 150 ευρώ 1,5 ευρώ 500 ΕΥΡΏ 5 ευρώ.Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι και δεν το ξέρω.

Οχι....1 ευρώ είναι η χρέωση για έμβασμα στο εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι....1 ευρώ είναι η χρέωση για έμβασμα στο εξωτερικό.

Οκ.Πάντως τη κλιμακωτή χρέωση την εφάρμοζει όταν φορτώνεις την prepaid.'Αρα για το έμβασμα δεν ισχύει.Καλύτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,

 

σήμερα έβγαλα κι εγώ Revolut. Μέχρι χτες χρησιμοποιούσα PayPal για παράκαμψη των capital controls με έμβασμα από Πειραιώς και χρεωστική Visa (προμήθεια συναλλάγματος 2%). Έκανα και verify κανονικά με φωτό και χειρόγραφη ταυτότητα του 2001 (με ελληνικούς & λατινικούς χαρακτήρες).

 

Έχω διαβάσει όλο το FAQ, αλλά έχω μερικές απορίες που δεν καλύπτονται εκεί και θα το εκτιμούσα αν ξέρει κάποιος να με διαφωτίσει:

 

1) Η κάρτα γίνεται δεκτή σε ελληνικό PSN λογαριασμό; Ρωτάω γιατί στο PSN απαιτείται κάρτα από την ίδια χώρα και η Revolut είναι αγγλική, όχι ελληνική.

 

2) Για την εφορία που λένε να κάνουμε συναλλαγές με κάρτα, αυτό αφορά και την Revolut ή μόνο ελληνικές κάρτες;

 

3) Υπάρχει κάποιος που να έχει στείλει το μέγιστο ποσό εμβάσματος (€500); Γενικά το εμπιστεύεστε να στείλετε μεγάλα ποσά ή υπάρχει πιθανότητα να κλείσει μια μέρα έτσι ξαφνικά;

 

Ρωτάω γιατί η Πειραιώς χρεώνει €1 για κάθε έμβασμα και λέω αντί να στέλνω π.χ. €100 κάθε φορά, καλύτερα να στείλω μια και καλή €500, να μην χρεώνομαι τσάμπα προμήθειες.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

 

σε ολες τις εταιριες του ειδους τα χρηματα σου ειναι σαν την γατα του Schrodinger... ταυτοχρονα υπαρχουν και δεν υπαρχουν

αν την κανουν για Καραιβικη οι μαγκες, δεν θα τα δεις τα λεφτα σου πισω με τιποτα.... ΟΠΟΤΕ φορτιζουμε την καθε καρτα με ποσο ικανο για εκτακτες αγορες αλλα που δεν θα μας ριξει και τον προυπολογισμο εξω αν χαθουν...  και σε καμμια περιπτωση για αποταμιευτικους λογους πχ το μεγιστο που εχω αφησει στην καρτα ειναι γυρω στα 300 ευρω.. το μεσο κοντα στα 100...

ετσι και αλλιως πλεον με την καταθεση να κανει λιγοτερο απο 36 ωρες δεν υπαρχει λογος να φορτωνεις την revolut...

 

για την εφορια 99% οχι μονο δεν θα μπορεις να το χρησιμοποιησεις, αλλα κατα την ταπεινη μου αποψη αν το αναφερεις πουθενα φορολογικα ειναι αξιο διερευνησης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,

 

σήμερα έβγαλα κι εγώ Revolut. Μέχρι χτες χρησιμοποιούσα PayPal για παράκαμψη των capital controls με έμβασμα από Πειραιώς και χρεωστική Visa (προμήθεια συναλλάγματος 2%). Έκανα και verify κανονικά με φωτό και χειρόγραφη ταυτότητα του 2001 (με ελληνικούς & λατινικούς χαρακτήρες).

 

Έχω διαβάσει όλο το FAQ, αλλά έχω μερικές απορίες που δεν καλύπτονται εκεί και θα το εκτιμούσα αν ξέρει κάποιος να με διαφωτίσει:

 

 

3) Υπάρχει κάποιος που να έχει στείλει το μέγιστο ποσό εμβάσματος (€500); Γενικά το εμπιστεύεστε να στείλετε μεγάλα ποσά ή υπάρχει πιθανότητα να κλείσει μια μέρα έτσι ξαφνικά;

 

Ρωτάω γιατί η Πειραιώς χρεώνει €1 για κάθε έμβασμα και λέω αντί να στέλνω π.χ. €100 κάθε φορά, καλύτερα να στείλω μια και καλή €500, να μην χρεώνομαι τσάμπα προμήθειες.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Εγώ έχω στείλει 400€ στον ίδιο μήνα αλλά σε 2 δόσεις, όχι μονοκοπανιά. Όλα μια χαρά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...