Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως η ισοτιμία με το δολάριο χειροτερεύει συνέχεια για μας...

 

Μια αγορά στα μέσα Φλεβάρη, αξίας 220.85$ είχε χρεωθεί 196.70€...(και 3 μέρες πριν θα ήταν γύρω στα 3€ λιγότερο)

 

...τώρα το ίδιο ποσό σε δολάρια κοστίζει σχεδόν 5€ παραπάνω...που να μην είχαμε και την προνομιακή ισοτιμία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα στο φόρουμ! Μια ερώτηση/διευκρίνηση παρακαλώ πολύ, μέχρι πριν τα cc πλήρωμα με pp ή χρέωση γινόταν στην κάρτα της Εθνικής που είχα (κι ακόμα την εχω) και κάθε μήνα πληρωμή της κάρτας στο ταχυδρομείο! Από Δεκέμβριο κ έπειτα και μέχρι τώρα ακόμα φορτωνω το balance του pp με request money από χρεωστική Πειραιώς, όλα καλά αλλά και τα 3.6% προμήθεια είναι κάπως.. ειδικά σε μεγάλα ποσα και το αποτέλεσμα ήταν να μπω στην διαδικασία για ταυτοποίηση στοιχείων για να γίνει lmit up.

Στο διαταυτα τώρα, προχτες κατέβασα την revolut όλα ok, έστειλα και εμβάσματα για φόρτιση της καρτας (πιστεύω σύντομα να φανούν κ στην εφαρμογή) και το τελικό βήμα να συνδεσω την revolut στο pp. Επειδή ομως έχω και κάποιο ποσό ακόμα στο pp balance, οταν συνδεθεί και ή revolut στο paypal, πως θα μπορώ να επιλέγω που θα γίνεται ή χρέωση της κάθε αγοράς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ήδη μια κάρτα Mastercard στο PayPal και όταν πάω να προσθέσω τη κάρτα της Revolut μου γράφει this Card is not accepted please use a different Card, πρέπει να διαγράψω μήπως την άλλη κάρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και αποφεύγω να απαντάω σε είρωνες,

 

 

 

Έστω ότι ο έμπορος δέχεται paypal και ξέρει ότι η προμήθεια αγγίζει το 4%. Αυτό το 4% θα σου το βάλει στην τιμή και θα σου το χρεώσει είτε αποφασίσεις να πληρώσεις με κάρτα, είτε με paypal. Αν αποφασίσεις να πληρώσεις με κάρτα, το πιο πιθανό είναι να μην σου κάνει καμία απολύτως έκπτωση, απλά την προμήθεια που γλίτωσε θα την βάλει στην τσέπη του και θα αυξήσει το κέρδος του. Εντάξει μέχρι εδώ; Ωραία, πάμε παρακάτω.

 

Αν ο έμπορος ΔΕΝ δέχεται paypal και χρεώνει απευθείας την κάρτα, η προμήθεια της τράπεζας θα είναι κοντά στο 1-1,5%. Εδώ έχουμε δύο σενάρια: 1) την διαφορά από την προμήθεια του paypal την αφαιρεί από την τιμή και άρα αποκτάει ανταγωνιστικό πλεονέκτημα στην αγορά και 2) κάνει τον κινέζο, σφυρίζει αδιάφορα, και βάζει την διαφορά στην τσέπη. Από εμπειρία σου λέω ότι θα κάνει το πρώτο, διότι αν δεν το κάνει αυτός, θα βρεθεί κάποιος άλλος να το κάνει και ύστερα θα αναγκαστεί να μειώσει και αυτός την τιμή του. Μέχρι τότε, η ζημιά που θα έχει προκληθεί στις πωλήσεις του και στις εισπράξεις του θα είναι μεγαλύτερη από το κέρδος που είχε βάζοντας τη διαφορά στην τσέπη.

 

Ξαναλέω ότι έχω προσωπική εμπειρία με ηλεκτρονικές πωλήσεις. Από την Paypal μας τα ζαλίζουν σχεδόν κάθε μήνα για να συνεργαστούμε και τρώνε άκυρα. Ό λόγος που δεν δεχόμαστε να συνεργαστούμε είναι ότι η αγορά στην οποία ανήκουμε είναι ήδη αρκετά κορεσμένη, η πωλήσεις λόγω της οικονομικής κατάστασης έχουν πέσει και δεν συμφέρει κανέναν να αυξήσει την τιμή του και να είναι έστω και ένα cent ακριβότερος από τους υπόλοιπους. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι η πλειοψηφία των e-shops (στην ελληνική αγορά, έξω δεν ξέρω τι γίνεται) δεν δέχεται paypal. Αν το κάνουν θα πρέπει ή να αυξήσουν τις τιμές τους ή να μειώσουν το κέρδος τους. Τρίτη επιλογή δεν υπάρχει.

 

Όπως είπε κάποιος παραπάνω, το paypal οδηγείται σε μονοπώλειο και στα μονοπώλεια οι μόνοι κερδισμένοι είναι αυτοί που τα ελέγχουν.

 

Προμήθεια, κέρδος, πωλήσεις, εισπράξεις, μονοπώλεια, κορεσμένη αγορά, ανταγωνιστικό πλεονέκτημα. Για κάποιους νεοέλληνες με δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία, μπορεί οι παραπάνω όροι να είναι άγνωστοι, αλλά έτσι δουλεύει η αγορά, τι να κάνουμε;

 

Τέλος το offtopic από εμένα. Από εδώ και πέρα μπορείτε να το πείτε οτιδήποτε σχετικό, αλλά μην περιμένετε απάντηση από εμένα. Αν θέλετε να το συζητήσουμε παραπάνω, ανοίξτε άλλο θέμα.

 

Αυτά και σόρρυ και πάλι για το σεντόνι. jonkyr, πάρε έναν ανανά

 

spongebob-pineapple.jpg

 

 

 

 

Εχεις λοξα με τα φρουτα και τα ζαρζαβατικα :) Απο τον Μπομπ τον Σφουγγαρακη ειναι ο ανανας;

 

 

Ειρωνας δεν ειμαι, το ΥΓ για το ζαρζαβατικο προοριζοταν για αστειο. Το υπολοιπο κειμενο ηταν σοβαροτατο και δεν βλεπω που σε ειρωνευτηκα προσωπικα. Αλλα δεν πειραζει, κτυπα κι αλλο θα αντεξω. Στην ουσια:

 

Ριξε το κερδος σου καλογερε. Δεν φταιω εγω αν η αγοραστικη μου δυναμη ειναι μικροτερη, αλλα εσυ (ο εμπορος) θελεις να εχεις το ιδιο κερδος με πριν. Ναι, ξερω... "δεν εχω το ιδιο κερδος οπως παλια" κλπ, αλλα ξαναδιαβασε την προηγουμενη προταση: ουτε εγω τα ιδια χρηματα στην τσεπη. Ριξε λοιπον το κερδος σου και δελεασε με με το ΡΡ. Δεν θελεις ΡΡ; Δεν πειραζει, οπως αντιλαμβανεσαι πολυς κοσμος (και σε αυτο το νημα) πηγαινει σε αλλα μαγαζια. Νομος της αγορας ειναι αυτο, λογικα το ξερεις τελεια.

 

Ενα καταστημα αρνειται το ΡΡ οχι γιατι δεν θελει να ανεβασει την τιμη, αλλα διοτι δεν μπορει λογω της συγκεκριμενης καταστασης. Αν γυριζαμε στις εποχες που δεναμε τα σκυλια με τα λουκανικα, η συντριπτικη πλεοψηφια θα εβαζε το ΡΡ με συνοπτικες διαδικασιες (και το κοστος στον πελατη). Ε, φαινεται οτι πρεπει να γινει αναποδα τωρα. Λυπαμαι αν οι εμποροι δεν αντεχουν πλεον στις σημερινες συνθηκες, αλλα πλεον πολλοι συνανθρωποι μας δεν αντεχουν επισης στις εμπορικες τακτικες του παρελθοντος. Δυστυχως, φαινεται οτι θα ερθουν και χειροτερα.

 

Ειλικρινα παντως, σου ευχομαι παντα καλες δουλειες με ΡΡ ή χωρις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο φόρουμ! Μια ερώτηση/διευκρίνηση παρακαλώ πολύ, μέχρι πριν τα cc πλήρωμα με pp ή χρέωση γινόταν στην κάρτα της Εθνικής που είχα (κι ακόμα την εχω) και κάθε μήνα πληρωμή της κάρτας στο ταχυδρομείο! Από Δεκέμβριο κ έπειτα και μέχρι τώρα ακόμα φορτωνω το balance του pp με request money από χρεωστική Πειραιώς, όλα καλά αλλά και τα 3.6% προμήθεια είναι κάπως.. ειδικά σε μεγάλα ποσα και το αποτέλεσμα ήταν να μπω στην διαδικασία για ταυτοποίηση στοιχείων για να γίνει lmit up.

Στο διαταυτα τώρα, προχτες κατέβασα την revolut όλα ok, έστειλα και εμβάσματα για φόρτιση της καρτας (πιστεύω σύντομα να φανούν κ στην εφαρμογή) και το τελικό βήμα να συνδεσω την revolut στο pp. Επειδή ομως έχω και κάποιο ποσό ακόμα στο pp balance, οταν συνδεθεί και ή revolut στο paypal, πως θα μπορώ να επιλέγω που θα γίνεται ή χρέωση της κάθε αγοράς?

 

Όσο έχεις χρήματα στο balance, το paypal θα τραβάει από εκεί και στις αγορές σε συνάλλαγμα πληρώνεις αναγκαστικά με την ασύμφορη ισοτιμία του paypal.

 

Εάν το ποσό που έχεις είναι μικρό, θα το ξοδέψεις γρήγορα και στην τελευταία αγορά θα σε ρωτήσει από ποια κάρτα θα πάρει το υπόλοιπο. Φυσικά, τόσο στη revolut όσο και σε όποια άλλη κάρτα (ελληνική ή ξένη) έχεις συνδέσει, θα αποκλείσεις να κάνει το paypal τη μετατροπή συναλλάγματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ήδη μια κάρτα Mastercard στο PayPal και όταν πάω να προσθέσω τη κάρτα της Revolut μου γράφει this Card is not accepted please use a different Card, πρέπει να διαγράψω μήπως την άλλη κάρτα?

Δεν υπάρχει όριο στις κάρτες που θέλεις να προσθέσεις στο Paypal. Ακολούθησε τις οδηγίες που έχουν γραφτεί στις FAQ του εδώ θέματος και πιο συγκεκριμένα το Q2, μήπως και η κάρτα σου έχει πάρει πλέον διαφορετικά στοιχεία από αυτά που προσπαθείς να βάλεις και γι' αυτό δεν τη δέχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο έχεις χρήματα στο balance, το paypal θα τραβάει από εκεί και στις αγορές σε συνάλλαγμα πληρώνεις αναγκαστικά με την ασύμφορη ισοτιμία του paypal.

 

Εάν το ποσό που έχεις είναι μικρό, θα το ξοδέψεις γρήγορα και στην τελευταία αγορά θα σε ρωτήσει από ποια κάρτα θα πάρει το υπόλοιπο. Φυσικά, τόσο στη revolut όσο και σε όποια άλλη κάρτα (ελληνική ή ξένη) έχεις συνδέσει, θα αποκλείσεις να κάνει το paypal τη μετατροπή συναλλάγματος.

Αυτό για την μετατροπή συναλλάγματος πως ακριβώς γίνεται? Να το τσεκαρω από τώρα κιόλας... Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό για την μετατροπή συναλλάγματος πως ακριβώς γίνεται? Να το τσεκαρω από τώρα κιόλας... Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Η λύση είναι από τις ρυθμίσεις του PayPal, να απενεργοποιήσουμε ΜΟΝΙΜΑ την αυτόματη μετατροπή συναλλάγματος που κάνει το PayPal στις αγορές που γίνονται με την κάρτα της Revolut.

1. Κάνουμε login στο paypal.com

2. Μετά το login, επισκεπτόμαστε αυτό το link (copy-paste στην address bar του browser):

 

https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/webscr?cmd=_profile-merchant-pull-funding&buyer_hub
 
3. Κάνουμε κλικ στο "Conversion options" δίπλα από την καταχώρηση που αντιστοιχεί στην κάρτα της Revolut
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο εμενα

Ερωτηση:Exω balance υπολοιπο στο paypal.

Προσφατα προσθεσα και εκανα με επιτυχια comfirm μια καρτα απο τη revolut την

οποια και αναβαθμισα σε primary card.

Οταν ομως πρoσπαθω να πληρωσω κανοντας μια αγορα μεσω paypal,η μονη επιλογη

που μου εμφανιζεται ειναι μεσω balance.Κανω κατι λαθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρθηκε και παραπάνω. Όταν υπάρχει balance, το paypal τραβάει πρώτα από εκεί. Όταν τελειώσει το balance ή αν δεν επαρκεί θα τραβήξει και από την κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...