Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορει κάποιος να μου απαντησει αν την κατεβασω στο καινουριο κινητο αν θα εχω κανα θεμα?μου φαινεται παιδες για να ειμαστε ρεαλιστες απο αυτα που διαβαζω οτι θα μας βαλουν μπλακ λιστ οι τις ρεβολουτ εμας τους ελληνες μου φαινεται!

Πεστα ρε φιλε.......ειναι να κοβεις φλεβες με καποιους εδω μεσα....δεν θα εχουν αδικο να μας στειλουν απο κει που ηρθαμε.....ειμαστε απιστευτος λαος.......απιστευτος........και το κακο ξερεις ποιο ειναι?Οτι νομιζουμε οτι εχουμε παντα δικιο εμεις....ή αποδεχεσαι τους ορους που λειτουργουν ή πηγαινε στο cafe της γειτονιας σου και πιες, καπνισε και αμπελοφιλοσοφησε για οτι νομιζεις εσυ οτι ειναι σωστο.....αυτοι ειμαστε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχεις δικιο σε λιγοτερο απο μια ωρα απλα ημουν λιγο βιαστικος σορρυ μην με κρεμασετε,αφου ρε φιλε εδω το καθετι αφορα την ρεβολουτ δεν ξερουμε τι γινεται ολο θεματα προκυπτουν σε μενα προσωπικα οχι τιποτα ολα κομπλε βλεπω τι γραφουν οι αλλοι διαρκως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο σε λιγοτερο απο μια ωρα απλα ημουν λιγο βιαστικος σορρυ μην με κρεμασετε,αφου ρε φιλε εδω το καθετι αφορα την ρεβολουτ δεν ξερουμε τι γινεται ολο θεματα προκυπτουν σε μενα προσωπικα οχι τιποτα ολα κομπλε βλεπω τι γραφουν οι αλλοι διαρκως.

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Εξάλλου η εφαρμογή λειτουργεί με τον αριθμό του κινητού σου και όχι με κάποια συγκεκριμένη συσκευή που έκανες την εγκατάσταση.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα εκανα απεγκατασταση και εγκατασταση στο καινουριο και ολα κομπλε ουτε ο αριθμος καρτας αλλαξε τιποτα και ολες πληροφοριες οπως ηταν ειναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνωμη βρε ανθρωπε μου... χωρις λογαριασμο paypal που θα εχεις δηλωμενη την καρτα και μαλιστα "confirmed" θες να κανεις και αγορες απο το ebay? απλα ΔΕΝ γινεται... (τουλαχιστον οχι με την revolut). το λαθος δεν ειναι της revolut του support που αδικα βριζεις του ebay η της paypal αλλα ΔΙΚΟ ΣΟΥ!!!!

 

Δηλαδή, σύμφωνα με το σκεπτικό σου, όποιος δεν έχει Paypal είναι λάθος.

 

FYI, Paypal όπως είπα δεν έχω και από το ebay ψωνίζω εδώ και 6 χρόνια συστηματικά. Σε περίπτωση που δεν το ξέρεις, μπορείς να ψωνίσεις χρεώνοντας κατευθείαν την κάρτα σου, αρκεί αυτή να είναι VISA, MasterCard ή όποια άλλη είναι αποδεκτή από το ebay και τον πωλήτη. Η Revolut θεωρείται MasterCard, επομένως δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο να μην μπορώ να ψωνίσω χωρίς Paypal.

 

Στην ιστορία που αφηγήθηκα παραπάνω εμπλεκονται πέντε μέρη: 1) ο πωλητής, 2) το ebay, 3) το paypal, 4) η revolut και 5) εγώ. Ρώτησα τα τέσσερα πρώτα μέρη να μου εξηγήσουν για ποιον λόγο απορρίφθηκε η συναλλαγή μου και κανένας δεν ήξερε να μου απαντήσει. Πολύ ευχαρίστως να ζητήσω συγγνώμη και από την Revolut και από εσάς εδώ μέσα που σας τη χάλασα, αρκεί να μου εξηγήσεις για ποιον λόγο απορρίφθηκαν οι συναλλαγές μου ή έστω να μου πεις σε ποιον άλλον πρέπει να απευθυνθω για να μάθω τον λόγο, ώστε να μην τον επαναλάβω.

 

 

 

Υ.Γ.: Προφανώς δεν έχεις ασχοληθεί με το ηλεκτρονικό εμπόριο, γι' αυτό θεωρείς ότι το να μην έχει κάποιος Paypal είναι λάθος. Αν, λοιπόν, κάποια στιγμή ασχοληθείς και δεις τις εξωφρενικές χρεώσεις του Paypal, ίσως τότε να αλλάξεις γνώμη. Ο λόγος που δεν έχω είναι καθαρά γιατί διαφωνώ με τις υπέρογκες προμήθειες που χρεώνει τους εμπόρους που αγγίζουν τα όρια του νταβατζή. Μιλάμε για παραπάνω από διπλάσιες-τριπλάσιες προμήθειες από αυτές που χρεώνουν οι τράπεζες. Αλλά, ποιος νοιάζεται; Στα παπάκια σας. Η δουλειά σας να γίνεται και όλοι οι άλλοι να πάνε να ψοφίσουν. Πάρε και μία πατάτα, για να μην μου κρατήσεις κακία που δεν έχω paypal.

 

 

 

potato.jpg

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δηλαδή, σύμφωνα με το σκεπτικό σου, όποιος δεν έχει Paypal είναι λάθος.

 

FYI, Paypal όπως είπα δεν έχω και από το ebay ψωνίζω εδώ και 6 χρόνια συστηματικά. Σε περίπτωση που δεν το ξέρεις, μπορείς να ψωνίσεις χρεώνοντας κατευθείαν την κάρτα σου, αρκεί αυτή να είναι VISA, MasterCard ή όποια άλλη είναι αποδεκτή από το ebay και τον πωλήτη. Η Revolut θεωρείται MasterCard, επομένως δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο να μην μπορώ να ψωνίσω χωρίς Paypal.

 

Στην ιστορία που αφηγήθηκα παραπάνω εμπλεκονται πέντε μέρη: 1) ο πωλητής, 2) το ebay, 3) το paypal, 4) η revolut και 5) εγώ. Ρώτησα τα τέσσερα πρώτα μέρη να μου εξηγήσουν για ποιον λόγο απορρίφθηκε η συναλλαγή μου και κανένας δεν ήξερε να μου απαντήσει. Πολύ ευχαρίστως να ζητήσω συγγνώμη και από την Revolut και από εσάς εδώ μέσα που σας τη χάλασα, αρκεί να μου εξηγήσεις για ποιον λόγο απορρίφθηκαν οι συναλλαγές μου ή έστω να μου πεις σε ποιον άλλον πρέπει να απευθυνθω για να μάθω τον λόγο, ώστε να μην τον επαναλάβω.

 

 

 

Υ.Γ.: Προφανώς δεν έχεις ασχοληθεί με το ηλεκτρονικό εμπόριο, γι' αυτό θεωρείς ότι το να μην έχει κάποιος Paypal είναι λάθος. Αν, λοιπόν, κάποια στιγμή ασχοληθείς και δεις τις εξωφρενικές χρεώσεις του Paypal, ίσως τότε να αλλάξεις γνώμη. Ο λόγος που δεν έχω είναι καθαρά γιατί διαφωνώ με τις υπέρογκες προμήθειες που χρεώνει τους εμπόρους που αγγίζουν τα όρια του νταβατζή. Μιλάμε για παραπάνω από διπλάσιες-τριπλάσιες προμήθειες από αυτές που χρεώνουν οι τράπεζες. Αλλά, ποιος νοιάζεται; Στα παπάκια σας. Η δουλειά σας να γίνεται και όλοι οι άλλοι να πάνε να ψοφίσουν. Πάρε και μία πατάτα, για να μην μου κρατήσεις κακία που δεν έχω paypal.

 

 

 

potato.jpg

 

 

 

 

Και ξαναρωτάω λοιπόν μιας και προηγουμένως δεν πήρα απάντηση. Δοκίμασες να κάνεις διαγραφή δεδομένων και εκκαθάριση της cache ή έστω log out και μετά ξανά log-in μήπως και έχουν αλλάξει τα στοιχεία της κάρτας; Επίσης αν στα options του Paypal διαλέξεις να γίνεται η ισοτιμία της αγοράς σου μέσω Revolut και όχι μέσω Paypal δεν θα έχεις καμιά έξτρα χρέωση από το Paypal όπως αναφέρεις στο spoiler.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ξαναρωτάω λοιπόν μιας και προηγουμένως δεν πήρα απάντηση. Δοκίμασες να κάνεις διαγραφή δεδομένων και εκκαθάριση της cache ή έστω log out και μετά ξανά log-in μήπως και έχουν αλλάξει τα στοιχεία της κάρτας; Επίσης αν στα options του Paypal διαλέξεις να γίνεται η ισοτιμία της αγοράς σου μέσω Revolut και όχι μέσω Paypal δεν θα έχεις καμιά έξτρα χρέωση από το Paypal όπως αναφέρεις στο spoiler.

 

Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

 

1) Αν τα στοιχεία της κάρτας ήταν λάθος, δεν θα γινόταν ούτε η χρέωση του Paypal. Εφόσον η χρέωση του paypal έγινε κανονικά, σημαίνει ότι η κάρτα και τα στοιχεία της είναι σωστά. Τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ.

 

2) Σε ποια options του paypal αναφέρεσαι; Όταν έγραψα ότι δεν έχω Paypal, τι ακριβώς δεν κατάλαβες;

 

3) Εγώ προσωπικά δεν έχω καμία έξτρα χρέωση από το paypal γιατί δεν χρησιμοποιώ paypal. Αυτό που έγραψα και προφανώς δεν κατάλαβες, είναι ότι το paypal έχει εξωφρενικές χρεώσεις προς τους εμπόρους. Μιλάω για τις προμήθειες που κρατάει από τους εμπόρους για κάθε συναλλαγή που εκκαθαρίζει. Να σου το πω πιο απλά, μπας και συνεννοηθούμε. Πες ότι κάνεις μια αγορά 100 ευρώ από κάποιον έμπορο και επιλέγεις να τον πληρώσεις μέσω paypal. Εσύ θα πληρώσεις 100 ευρώ, αλλά ο έμπορος θα πάρει περίπου 96. Τα 4 ευρώ τα πήρε το paypal. Στο συγκεκριμένο παράδειγμα μιλάμε για προμήθεια 4%, όταν οι τράπεζες σου δίνουν 1.5 - 2% (μπορεί να πετύχεις και καλύτερο rate, ανάλογα τη συμφωνία που θα κάνεις). Αυτά τα 4 ευρώ που χρεώνει το paypal, μην νομίζεις ότι θα τα πληρώσει ο έμπορος από τη τσέπη του. Θα σου τα υπολογίσει στην τελική τιμή και στο τέλος θα τα πληρώσεις -έμμεσα- εσύ. Όπως είπα σε προηγούμενο ποστ μου, η δουλειά μου έχει να κάνει και με ηλεκτρονικές πληρωμές. Αλλά ας μην το συζητήσουμε περαιτέρω στο συγκεκριμένο νήμα γιατί είναι off topic. Αν θέλετε, μπορείτε να ανοίξετε άλλο νήμα και να το συζητήσουμε εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

 

1) Αν τα στοιχεία της κάρτας ήταν λάθος, δεν θα γινόταν ούτε η χρέωση του Paypal. Εφόσον η χρέωση του paypal έγινε κανονικά, σημαίνει ότι η κάρτα και τα στοιχεία της είναι σωστά. Τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ.

 

2) Σε ποια options του paypal αναφέρεσαι; Όταν έγραψα ότι δεν έχω Paypal, τι ακριβώς δεν κατάλαβες;

 

3) Εγώ προσωπικά δεν έχω καμία έξτρα χρέωση από το paypal γιατί δεν χρησιμοποιώ paypal. Αυτό που έγραψα και προφανώς δεν κατάλαβες, είναι ότι το paypal έχει εξωφρενικές χρεώσεις προς τους εμπόρους. Μιλάω για τις προμήθειες που κρατάει από τους εμπόρους για κάθε συναλλαγή που εκκαθαρίζει. Να σου το πω πιο απλά, μπας και συνεννοηθούμε. Πες ότι κάνεις μια αγορά 100 ευρώ από κάποιον έμπορο και επιλέγεις να τον πληρώσεις μέσω paypal. Εσύ θα πληρώσεις 100 ευρώ, αλλά ο έμπορος θα πάρει περίπου 96. Τα 4 ευρώ τα πήρε το paypal. Στο συγκεκριμένο παράδειγμα μιλάμε για προμήθεια 4%, όταν οι τράπεζες σου δίνουν 1.5 - 2% (μπορεί να πετύχεις και καλύτερο rate, ανάλογα τη συμφωνία που θα κάνεις). Αυτά τα 4 ευρώ που χρεώνει το paypal, μην νομίζεις ότι θα τα πληρώσει ο έμπορος από τη τσέπη του. Θα σου τα υπολογίσει στην τελική τιμή και στο τέλος θα τα πληρώσεις -έμμεσα- εσύ. Όπως είπα σε προηγούμενο ποστ μου, η δουλειά μου έχει να κάνει και με ηλεκτρονικές πληρωμές. Αλλά ας μην το συζητήσουμε περαιτέρω στο συγκεκριμένο νήμα γιατί είναι off topic. Αν θέλετε, μπορείτε να ανοίξετε άλλο νήμα και να το συζητήσουμε εκεί.

1) Θα σου πάρει ώρα δηλαδή να το κάνεις αυτό μήπως και είναι εκεί το πρόβλημα;

 

2) Το κατάλαβα ότι δεν έχεις paypal. Αναφέρομαι στο spoiler που λες ότι το paypal έχει εξωφρενικές χρεώσεις.

 

3) Ούτε και εγώ έχω καμία έξτρα χρέωση από το paypal εφόσον έχω επιλέξει στα options η ισοτιμία της αγοράς μου να γίνεται μέσω της Revolut. Και τι με νοιάζει εμένα πόσα παίρνει ο έμπορος; Να αγοράσω θέλω και όχι να πουλήσω. Εγω την αγορά μου την έκανα κανονικά μέσω paypal και δεν χρεώθηκα κάτι παραπάνω από το paypal ούτε έμμεσα ούτε άμεσα, τώρα τι λες εσύ δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

 

1) Αν τα στοιχεία της κάρτας ήταν λάθος, δεν θα γινόταν ούτε η χρέωση του Paypal. Εφόσον η χρέωση του paypal έγινε κανονικά, σημαίνει ότι η κάρτα και τα στοιχεία της είναι σωστά. Τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ.

 

 

 

 

Ρε μάστορα δοκίμασέ το κι αυτό που σου λέει να τελειώνουμε! Κάνει διάφορα κουλά η Revolut -το έχεις καταλάβει από όσο φαίνεται και λες- και παρ' όλα αυτά επιμένεις! Αν και όταν δεν δουλέψει ούτε αυτό, δοκίμασε αυτό που σου έγραψα εγώ και το θεώρησες "σενάριο": Βάλε περισσότερα λεφτά μέσα γιατί μάλλον άλλαξε η ισοτιμία και δεν φτάνουν!

 

3) Ούτε και εγώ έχω καμία έξτρα χρέωση από το paypal εφόσον έχω επιλέξει στα options η ισοτιμία της αγοράς μου να γίνεται μέσω της Revolut. Και τι με νοιάζει εμένα πόσα παίρνει ο έμπορος; Να αγοράσω θέλω και όχι να πουλήσω. Εγω την αγορά μου την έκανα κανονικά μέσω paypal και δεν χρεώθηκα κάτι παραπάνω από το paypal ούτε έμμεσα ούτε άμεσα, τώρα τι λες εσύ δεν ξέρω.

 

Ο καθένας σας λέει τα δικά του για αυτό δεν συνεννοείστε. Εσύ είσαι ο "παρτάκιας" της διαφωνίας (κοιτάς μόνο ότι εσύ δεν χρεώνεσαι κάτι παραπάνω) και ο άλλος είναι ο "ιδεολόγος" που νοιάζεται για την εκμετάλλευση των εμπόρων από το Paypal.

Κι οι δυο δίκιο έχετε ο καθένας από τη σκοπιά του, αλλά τείνω να συμφωνήσω με το ότι πολύ "λιβάνισμα" ρίχνουμε στο μονοπώλιο -ουσιαστικά όπως εξελίχθηκε- του Paypal... Και τα μονοπώλια ξέρεις δεν είναι καλό ούτε ωφέλιμο πράγμα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3) Εγώ προσωπικά δεν έχω καμία έξτρα χρέωση από το paypal γιατί δεν χρησιμοποιώ paypal. Αυτό που έγραψα και προφανώς δεν κατάλαβες, είναι ότι το paypal έχει εξωφρενικές χρεώσεις προς τους εμπόρους. Μιλάω για τις προμήθειες που κρατάει από τους εμπόρους για κάθε συναλλαγή που εκκαθαρίζει. Να σου το πω πιο απλά, μπας και συνεννοηθούμε. Πες ότι κάνεις μια αγορά 100 ευρώ από κάποιον έμπορο και επιλέγεις να τον πληρώσεις μέσω paypal. Εσύ θα πληρώσεις 100 ευρώ, αλλά ο έμπορος θα πάρει περίπου 96. Τα 4 ευρώ τα πήρε το paypal. Στο συγκεκριμένο παράδειγμα μιλάμε για προμήθεια 4%, όταν οι τράπεζες σου δίνουν 1.5 - 2% (μπορεί να πετύχεις και καλύτερο rate, ανάλογα τη συμφωνία που θα κάνεις). Αυτά τα 4 ευρώ που χρεώνει το paypal, μην νομίζεις ότι θα τα πληρώσει ο έμπορος από τη τσέπη του. Θα σου τα υπολογίσει στην τελική τιμή και στο τέλος θα τα πληρώσεις -έμμεσα- εσύ. Όπως είπα σε προηγούμενο ποστ μου, η δουλειά μου έχει να κάνει και με ηλεκτρονικές πληρωμές. Αλλά ας μην το συζητήσουμε περαιτέρω στο συγκεκριμένο νήμα γιατί είναι off topic. Αν θέλετε, μπορείτε να ανοίξετε άλλο νήμα και να το συζητήσουμε εκεί.

Τα λεφτα που εχω παρει πισω απο ακυρες συναλλαγες, με εχουν πεισει να χρησιμοποιω το paypal

 

Βαλε και αλλα χρηματα και ξαναπροσπαθησε, να μη χανεις χρονο

 

Μπορεις να ανοιξεις paypal, να υπαρχει, να βαλεις και τη καρτα σου, να υπαρχει και ψωνιζεις κατευθειαν με τη καρτα σου

 

Και τελευταιο, αναρωτιέμαι, τα ιδια λεφτα δε πληρωνεις? με paypal ή χωρις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην καινουρια εμφανιση της εφαρμογης(δεν ειχα κανει το update) για το εμβασμα επιλεγουμε τα στοιχεια IBAN EURO?ειδα εχει κατι για local που λογικα ειναι για τους ντοπιους  IBAN USD,IBAN GBP εμεις ευρω σωστα?επισης μου στειλαν ενα μηνυμα οτι για ενα μηνα θα ειναι δωρεαν οι μετατροπες μετα θα υπαρχει ενα ελαχιστο fee ,αν θυμαμαι καλα για εναν χρονο δεν λεγαν οτι ειναι δωρεαν?προσωπικα δεν εχω θεμα αλλα πιστευω πως το πιασαν το νοημα αν βγαλαν 100.000 ελληνες πχ ρεβολουτ λενε τι δωρεαν θα τους την εχουμε μετα απο εναν χρονο ξερουν οτι δεν θα την χρησιμοποιουμε,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα 4 ευρώ που χρεώνει το paypal, μην νομίζεις ότι θα τα πληρώσει ο έμπορος από τη τσέπη του. Θα σου τα υπολογίσει στην τελική τιμή και στο τέλος θα τα πληρώσεις -έμμεσα- εσύ.

 

 

Και τελευταιο, αναρωτιέμαι, τα ιδια λεφτα δε πληρωνεις? με paypal ή χωρις?

 

Αυτο σκεφτηκα κι εγω, λες και αν πληρωσω με καρτα θα μου κανει εκπτωση στα 4 ευρω. Αλλα οκ, αλλο εννοει ο συμφορουμιτης (σε spoiler γιατι ειναι off topic):

 

 

Αν σταματησουμε ολοι να χρησιμοποιουμε το ΡΡ, ο εμπορος θα γινει καλος σαμαρειτης και δεν θα χρεωνει 4 ευρω παραπανω. Ισως μας πουλαει και σε τιμη κοστους, δε θα το μαθουμε ποτε. Τωρα ειναι η αδικη μοιρα των μονοπωλιων που τον υποχρεωνει να παρει τα 4 ευρω απο εμας. Καπελο λεγεται, αλλα δεν το θελει ο καημενος ο εμπορος, στην πραγματικοτητα να μας εξυπηρετησει θελει αλλα δεν τον αφηνει το ΡΡ. Τεσπα, ας μην αφησουμε τις λεπτομερειες να χαλασουν την ωραια ιστορια.

 

PS: Δεν εχω και κανενα ζαρζαβατικο να αφησω ρε γμτ στον αγαπητο καλογερο. Next time.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο σκεφτηκα κι εγω, λες και αν πληρωσω με καρτα θα μου κανει εκπτωση στα 4 ευρω. Αλλα οκ, αλλο εννοει ο συμφορουμιτης (σε spoiler γιατι ειναι off topic):

 

 

Αν σταματησουμε ολοι να χρησιμοποιουμε το ΡΡ, ο εμπορος θα γινει καλος σαμαρειτης και δεν θα χρεωνει 4 ευρω παραπανω. Ισως μας πουλαει και σε τιμη κοστους, δε θα το μαθουμε ποτε. Τωρα ειναι η αδικη μοιρα των μονοπωλιων που τον υποχρεωνει να παρει τα 4 ευρω απο εμας. Καπελο λεγεται, αλλα δεν το θελει ο καημενος ο εμπορος, στην πραγματικοτητα να μας εξυπηρετησει θελει αλλα δεν τον αφηνει το ΡΡ. Τεσπα, ας μην αφησουμε τις λεπτομερειες να χαλασουν την ωραια ιστορια.

 

PS: Δεν εχω και κανενα ζαρζαβατικο να αφησω ρε γμτ στον αγαπητο καλογερο. Next time.

 

 

Αν και αποφεύγω να απαντάω σε είρωνες,

 

 

 

Έστω ότι ο έμπορος δέχεται paypal και ξέρει ότι η προμήθεια αγγίζει το 4%. Αυτό το 4% θα σου το βάλει στην τιμή και θα σου το χρεώσει είτε αποφασίσεις να πληρώσεις με κάρτα, είτε με paypal. Αν αποφασίσεις να πληρώσεις με κάρτα, το πιο πιθανό είναι να μην σου κάνει καμία απολύτως έκπτωση, απλά την προμήθεια που γλίτωσε θα την βάλει στην τσέπη του και θα αυξήσει το κέρδος του. Εντάξει μέχρι εδώ; Ωραία, πάμε παρακάτω.

 

Αν ο έμπορος ΔΕΝ δέχεται paypal και χρεώνει απευθείας την κάρτα, η προμήθεια της τράπεζας θα είναι κοντά στο 1-1,5%. Εδώ έχουμε δύο σενάρια: 1) την διαφορά από την προμήθεια του paypal την αφαιρεί από την τιμή και άρα αποκτάει ανταγωνιστικό πλεονέκτημα στην αγορά και 2) κάνει τον κινέζο, σφυρίζει αδιάφορα, και βάζει την διαφορά στην τσέπη. Από εμπειρία σου λέω ότι θα κάνει το πρώτο, διότι αν δεν το κάνει αυτός, θα βρεθεί κάποιος άλλος να το κάνει και ύστερα θα αναγκαστεί να μειώσει και αυτός την τιμή του. Μέχρι τότε, η ζημιά που θα έχει προκληθεί στις πωλήσεις του και στις εισπράξεις του θα είναι μεγαλύτερη από το κέρδος που είχε βάζοντας τη διαφορά στην τσέπη.

 

Ξαναλέω ότι έχω προσωπική εμπειρία με ηλεκτρονικές πωλήσεις. Από την Paypal μας τα ζαλίζουν σχεδόν κάθε μήνα για να συνεργαστούμε και τρώνε άκυρα. Ό λόγος που δεν δεχόμαστε να συνεργαστούμε είναι ότι η αγορά στην οποία ανήκουμε είναι ήδη αρκετά κορεσμένη, η πωλήσεις λόγω της οικονομικής κατάστασης έχουν πέσει και δεν συμφέρει κανέναν να αυξήσει την τιμή του και να είναι έστω και ένα cent ακριβότερος από τους υπόλοιπους. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι η πλειοψηφία των e-shops (στην ελληνική αγορά, έξω δεν ξέρω τι γίνεται) δεν δέχεται paypal. Αν το κάνουν θα πρέπει ή να αυξήσουν τις τιμές τους ή να μειώσουν το κέρδος τους. Τρίτη επιλογή δεν υπάρχει.

 

Όπως είπε κάποιος παραπάνω, το paypal οδηγείται σε μονοπώλειο και στα μονοπώλεια οι μόνοι κερδισμένοι είναι αυτοί που τα ελέγχουν.

 

Προμήθεια, κέρδος, πωλήσεις, εισπράξεις, μονοπώλεια, κορεσμένη αγορά, ανταγωνιστικό πλεονέκτημα. Για κάποιους νεοέλληνες με δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία, μπορεί οι παραπάνω όροι να είναι άγνωστοι, αλλά έτσι δουλεύει η αγορά, τι να κάνουμε;

 

Τέλος το offtopic από εμένα. Από εδώ και πέρα μπορείτε να το πείτε οτιδήποτε σχετικό, αλλά μην περιμένετε απάντηση από εμένα. Αν θέλετε να το συζητήσουμε παραπάνω, ανοίξτε άλλο θέμα.

 

Αυτά και σόρρυ και πάλι για το σεντόνι. jonkyr, πάρε έναν ανανά

 

spongebob-pineapple.jpg

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...