Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να μεταφέρω κι εγώ μερικές πρόσφατες εμπειρίες για ενημέρωση και απάντηση σε ενδεχόμενες απορίες..

 

μετά την εγγραφή έκανα verify και παρήγγειλα και τη φυσική κάρτα γιατί δεν τη θέλω για ηλεκτρονικές αγορές αλλά για σχετικό εύκολο και πιο οικονομικό τρόπο για μετατροπή συναλλάγματος και αναλήψεις στο εξωτερικό που θα βρίσκομαι από το τέλος του μήνα.

η φυσική κάρτα ήρθε σε ανοιχτό φάκελο, για καλό και για κακό ακυρώθηκε, έγινε αίτηση για καινούργια με 7€ fee τα οποία πάρθηκαν από το 1ο έμβασμα που είχα κάνει πριν το τέλος του μήνα και τελικά επιστράφηκαν άμεσα σήμερα που ήρθε η καινούργια κάρτα.

στο ενδιάμεσο στάλθηκε και 2ο έμβασμα ώστε να φέυγουν σιγά σιγά τα λεφτά που θα χρειαστώ έξω το οποίο και εμφανίστηκε πολύ γρήγορα (βράδυ της επόμενης εργάσιμης).

παράλληλα έχουν γίνει και 2 μετατροπές σε λίρες αγγλίας, που σημαίνει ότι αυτή τη στιγμή έχω στην εφαρμογή € και £ (τα ποσά είναι σχετικά μεγάλα σε σχέση με τη χρήση που γίνεται για ηλεκτρονικές αγορές αλλά θα το σχολιάσω αργότερα)

 

σήμερα, επίσης, έγινε δοκιμή σε ελληνικά ΑΤΜ για να δω αν όλα λειτουργούν οκ. γενικά λειτουργούν, αλλά έχω 2-3 παρατηρήσεις:

-σε ΑΤΜ της εθνικής στις επιλογές της γλώσσας δεν είχε ελληνικά. επίσης εμφάνισε επιλογή για τύπο λογαριασμού στην οποιά επέλεξα savings. το πρόβλημα ήταν ότι μετά στις επιλογές ποσού για ανάληψη είχε τα γνωστά 40,80... αλλά έφτανε μεχρι τα 600€ και δεν είχε επιλογή να βάλεις δικό σου ποσό. επειδή ήθελα να βγάλω ένα 20€ δοκιμαστικά, ακύρωσα την ανάληψη.

-σε ΑΤΜ της πειραιώς είχε ελληνικά, είχε επιλογή για συγκεκριμένο ποσό που θέλεις, απλά ήταν κάπως "πιεστική" όσον αφορα στη μετατροπή συναλλάγματος. παρόλο που η κάρτα έχει μέσα και € και £ δεν έβγαλε αυτόματα € όπως ήθελα, αλλά ζήτησε 2 φορές επιβεβαίωση ότι θέλω € και όχι μετατροπή από τις λίρες (η οποία δεν ήταν τραγική λόγω μικρού ποσού αλλά και πάλι...). τέλος πάντων, βγήκαν τα € και ήρθε και αμέσως ειδοποίηση στην εφαρμογή.

 

σχετικά με μια ερώτηση/συζήτηση που προηγήθηκε σχετικά με την ασφάλεια... παρόλο που έχω στείλει κάμποσα χρήματα τα οποία και προφανώς θα μου λείψουν αν γίνει καμιά στραβή, θέλω να πιστεύω ότι επειδή γενικά από την προσωπική μου εμπειρία φαίνεται συνεπής "εταιρεία" και σχετικά "προσεγμένη" από άποψη εικόνας ο κίνδυνος να γίνει κανένα μπαμ και να ψαχνόμαστε είναι μικρός.

αυτό, βέβαια, είναι περισσότερο διαίσθηση/ελπίδα οπότε δεν λέει και πολλά.

 

αυτά τα "λίγα" και συγγνώμη αν κούρασα, αλλά επειδή απ' ό,τι έχω καταλάβει υπάρχουν διάφορες γκρίνιες ή απορίες θεωρώ ότι είναι καλό να μοιράζονται οι εμπειρίες ακόμα και όταν δεν είναι αρνητικές.

 

έντιτ:

:shock:  μα τι κατεβατό έγραψα?

σόρρυ και πάλι.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά 

Εδώ και λίγο καιρό όταν αγοράζω με την REVOLUT με χρεώνει και η paypal fees παρόλο που δεν ψωνίζω με paypal, κάθε φορά από 90 λεπτά. Γιατί γίνεται αυτό. 

 

ακριβώς αυτό με κάθε αγορά με χρεώνει 90 λεπτά και δεν έχω κάνει verify την κάρτα μου στο paypal, πρώτα πίστευα οτι τα 90 λεπτά  θα επιστραφούν σε μένα, αλλα όχι.

Μα αφού λες ότι τις αγορές τις κάνεις απευθείας από την κάρτα, χωρίς τη μεσολάβηση του Paypal, τι σχέση έχει αν έχει γίνει verify ή όχι και πώς είναι δυνατόν το Paypal να θεωρεί ότι συνέβη αποτυχημένη συναλλαγή και να εμφανίζει χρέωση 0.90€; Κάτι δεν κολλάει εδώ ή κάτι δεν έχω καταλάβει σωστά...

 

Παρεμπιπτόντως, τα 0.90€, απ' ότι έχει γραφτεί, δεν επιστρέφουν αμέσως, αλλά θέλουν περίπου 10-15 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αφού λες ότι τις αγορές τις κάνεις απευθείας από την κάρτα, χωρίς τη μεσολάβηση του Paypal, τι σχέση έχει αν την έχεις κάνει verify ή όχι και πώς είναι δυνατόν το Paypal να θεωρεί ότι συνέβη αποτυχημένη συναλλαγή και να σε χρεώνει 0.90€; Κάτι δεν κολλάει εδώ...

 

Παρεμπιπτόντως, τα 0.90€, απ' ότι έχει γραφτεί, δεν επιστρέφουν αμέσως, αλλά θέλουν περίπου 10-15 μέρες.

Μα αυτό ακριβώς δεν θέλω να πάω μεσω pay pal και δεν έχω κάνει verify γιατί μου κρατάν αυτα τα 90 λεπτα. Μετα απο 10 μέρες φευγει το pending και αντίο τα λεφτά.

θα κάνω verify thn κάρτα στο paypal και βλέπω παρακάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Καλο θα ηταν να βγαλεις μια ελληνικη πιστωτικη, για να μην εχεις προμηθειες και να χρησιμοποιεις τη Revolut σε συναλλαγες με το εξωτερικο

 

2) Επειδη ανεφερες συναλλαγες στην εφορια, να σε ενημερωσω οτι η Εθνικη σου δινει τη δυνατοτητα να πληρωσεις φορο εισοδηματος, τελη κυκλοφοριας, ΕΝΦΙΑ, ΦΠΑ για τους επαγγελματιες απο το e-banking σε εως 12 ατοκες δοσεις με την καρτα της

 

1) Έγραψα ότι έχω χρεωστική Πειραιώς VISA.

 

2) Δεν ανέφερα πουθενά ΕΝΦΙΑ κλπ, αλλά αν οι δαπάνες με κάρτα (όπως συστήνει η εφορία) απαιτούν κάρτα ελληνική ή αν ισχύει και για ξένες όπως η Revolut.

 

Ελπίζω στο Taxisnet να δοθεί η επιλογή να μπαίνουν πολλές κάρτες, όχι μόνο μια ή να στέλνουν μόνο μια οι τράπεζες αυτόματα, όπως γίνεται με τους τόκους.

 

Δεν τίθεται θέμα φοροδιαφυγής, το 500άρικο νόμιμα φεύγει με έμβασμα. Άλλοι έχουν 6ψήφια ποσά και τα φυγάδευσαν αέρα-πατέρα εν μέσω capital controls...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) Δεν ανέφερα πουθενά ΕΝΦΙΑ κλπ, αλλά αν οι δαπάνες με κάρτα (όπως συστήνει η εφορία) απαιτούν κάρτα ελληνική ή αν ισχύει και για ξένες όπως η Revolut.

 

 

Δεν υπάρχει προς το παρόν κανένα δεδομένο για το τι θα συμβαίνει (αν συμβαίνει τελικά) με την εφορία. Μόνο "σενάρια", "διαρροές" και ασυναρτησίες από αυτόν που παριστάνει τον υπουργό. Όταν θα δεις σε ΦΕΚ το τι θα ισχύσει τότε ξαναμιλάμε. Η γνώμη μου είναι ότι δεν θα ισχύσει τίποτα διαφορετικό -τουλάχιστον υποχρεωτικά- γιατί αυτά που διαρρέουν είναι απλά μη εφαρμόσιμα.

 

Υ.Γ. Ρισκάρω να πω ότι ακόμα και αν τελικά κάνουν κάτι παραπλήσιο με τις κάρτες, είναι μάλλον απίθανο να λαμβάνονται υπόψιν αγορές με κάρτες ξένης έκδοσης γιατί δεν μπορεί να ελεγχθεί η απόδοση των φόρων για τις συναλλαγές με αυτές γιατί δεν λογοδοτούν στις Ελληνικές αρχές αυτές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω εάν ήδη έχει αναφερθεί αλλά πρόκειται για νεοφυή επιχείρηση που υποστηρίζεται από venture capitals. Παραθέτω τα στοιχεία και τους επενδυτές. Προφανώς τους άρεσε η ιδέα και κατά την γνώμη μου θα δούμε και νέα ανάπτυξη στο μέλλον. Διαφορετικά θα αναγκαστούν να βάλουν κάποιες χρεώσεις.  
Total Equity Funding $4.81M in 2 Rounds from 5 Investors
Most Recent Funding $2.47M on February 4, 2016
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο, γιaτι δεν εχετε επιβεβαιώσει την καρτα σας??????

 

Μόλις μπεις στο ππ, και πατήσεις "Mypaypal" τι βλέπεις, δεν βλέπεις τις αγορές σου?

Οχι δε βλεπω κατι γιαυτο ρωτω ενω χθες 10/03 εκανα κανονικα αγορα απο aliexpress χωρις προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δε βλεπω κατι γιαυτο ρωτω ενω χθες 10/03 εκανα κανονικα αγορα απο aliexpress χωρις προβλημα.

Aν και είμαστε offtopic, tο aliexpress δεν εχει παυπαλ, το έχουμε κανει αχταρμά το θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Ευχαριστώ την mary για τον κατατοπιστικότατο οδηγό. Την Παρασκευή 4/3 εγκατέστησα την εφαρμογή το Σάββατο έστειλα μέσω Alpha web banking έμβασμα. Λόγω Σαββατοκύριακου στην κάρτα εμφανίστηκαν τα χρήματα Τετάρτη 9/3. Χθες έκανα αγορά από Αγγλία και επίσης μου ήρθε και η φυσική κάρτα που είχα παραγγείλει. Όλα SUPER!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Ευχαριστώ την mary για τον κατατοπιστικότατο οδηγό. Την Παρασκευή 4/3 εγκατέστησα την εφαρμογή το Σάββατο έστειλα μέσω Alpha web banking έμβασμα. Λόγω Σαββατοκύριακου στην κάρτα εμφανίστηκαν τα χρήματα Τετάρτη 9/3. Χθες έκανα αγορά από Αγγλία και επίσης μου ήρθε και η φυσική κάρτα που είχα παραγγείλει. Όλα SUPER!!!!

Δηλαδη παρήγγειλες την καρτα την παρασκευη και ηρθε κιολας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

stamatisj1, on 11 Mar 2016 - 09:47 AM, said:snapback.png

Καλημέρα,

Ευχαριστώ την mary για τον κατατοπιστικότατο οδηγό. Την Παρασκευή 4/3 εγκατέστησα την εφαρμογή το Σάββατο έστειλα μέσω Alpha web banking έμβασμα. Λόγω Σαββατοκύριακου στην κάρτα εμφανίστηκαν τα χρήματα Τετάρτη 9/3. Χθες έκανα αγορά από Αγγλία και επίσης μου ήρθε και η φυσική κάρτα που είχα παραγγείλει. Όλα SUPER!!!!

Δηλαδη παρήγγειλες την καρτα την παρασκευη και ηρθε κιολας ?

 
 
Ναι. Μέσω Royal mail. 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω περιμενω σχεδον ενα μηνα και ακομα δεν εχω λαβει την καρτα.

Εχω κανει αγορες κτλ αλλα δεν περιμενα να αργησει τοσο.

Σε περιπτωση που δεν την λαβω μπορω να κανω κατι για καινουρια ή θα εχει αλλον αριθμο κτλ και θα χρεωθω κιολας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.

Επειδη ειναι πολλες οι σελιδες και ειναι καπως δυσκολο να διαβασω ολα τα σχολια θα ηθελα να ρωτησω αν μπορω να μεταφερω χρηματα την payza μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ολα καλα με την καρτα αλλα εκανα την χαζομαρα και εβαλα λογαριασμο με αλλο ονομα ιδιο επιθετο βεβαια και εστειλε το εβασμα χθες τωρα τι γινετε??? αν παιζει ρολο εκανα verify τον λογαριασμο μου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω περιμενω σχεδον ενα μηνα και ακομα δεν εχω λαβει την καρτα.

Εχω κανει αγορες κτλ αλλα δεν περιμενα να αργησει τοσο.

Σε περιπτωση που δεν την λαβω μπορω να κανω κατι για καινουρια ή θα εχει αλλον αριθμο κτλ και θα χρεωθω κιολας?

Λογικά θα τη λάβεις κάποια στιγμή, υπομονή. Η επανέκδοση της κάρτας χρεώνεται 7 ευρώ αν δεν κάνω λάθος αλλά αν τους εξηγήσεις ότι δεν έλαβες τίποτα εδώ και ένα μήνα υπάρχει περίπτωση να στα επιστρέψουν αυτά τα λεφτά. Για να λάβεις καινούρια πρέπει να μπλοκάρεις την παλιά και σου βγάζουν άλλη.

 

παιδια ολα καλα με την καρτα αλλα εκανα την χαζομαρα και εβαλα λογαριασμο με αλλο ονομα ιδιο επιθετο βεβαια και εστειλε το εβασμα χθες τωρα τι γινετε??? αν παιζει ρολο εκανα verify τον λογαριασμο μου!!

Τι εννοείς άλλο όνομα; Είναι κάποιου άλλου προσώπου ο λογαριασμός; Αν δεν είσαι δικαιούχος η συνδικαιούχος του λογαριασμού τα λεφτά θα επιστραφούν πίσω σε αυτόν το λογαριασμό από τον οποίο έκανες το έμβασμα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...