Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω αρκετό καιρό που χρησιμοποιώ την κάρτα αλλά ακόμη δεν έχω ζητήσει να μου στείλουν το πλαστικό γιατί πριν μερικές βδομάδες είχαν ανακοινώσει στο facebook ότι θα αρχίσουν να δίνουν contactless κάρτες σύντομα.

 

είναι κάποιος που έχει παραλάβει contactless κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έμαθες τελικά γιατί δεν την δέχτηκε; Έχουνε θέμα με την συγκεκριμένη κάρτα;

Εχω στειλει μηνυμα, λογικα θα λαβω μια πιο λεπτομερη απαντηση αυριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Q2: - Έχω προσπαθήσει πολλές φορές να αγοράσω κάτι με τη Revolut ή αντιμετωπίζω πρόβλημα στη σύνδεση με το PayPal. Τι φταίει;

       - Σε περίπτωση που η αγορά σε μια χρέωση μέσω της κάρτας Revolut δεν περνάει ή αντιμετωπίζετε συνεχή προβλήματα κατά τη σύνδεσή της με το PayPal, δοκιμάστε να κάνετε διαγραφή των δεδομένων της εφαρμογής μήπως αλλάξει το cvv της κάρτας και η λήξη της. (post#55)

Εγώ έκανα κανονικά αγορές και ξαφνικά άρχισε να μου βγάζει σφάλμα "denied by card issuer". Αν κάνω αυτό που λες και αλλάξει το cvv θα πρέπει να ξαναπροσθέσω την κάρτα στο paypal σαν να είναι καινούρια ή συνεχίζω όιπως είναι? Και αν αλλάξει το cvv δεν θα έχω πρόβλημα με την κάρτα που την παράγγειλα να έρθει σε πλαστικό και θα έχει πάνω το παλιό cvv?

 

Αυτό το είδατε?

https://revolut.freshdesk.com/support/signup

Επεξ/σία από letom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1000 μπράβο στην Μαίρη για τον οδηγό.

Σήμερα μου είπε φίλος σε τηλέφωνο για την revolut, το γκούγκλαρα και το πρώτο αποτέλεσμα ήταν αυτό το θέμα.

 

Μόλις το διάβασα όλο και έχω τις εξής δύο απορίες:

α. Αν σημείωσα σωστά, από τις 4 μεγάλες, έχουν κλειδώσει οι 3 για εμβάσματα στο εξωτερικό, για τον μήνα Νοέμβριο.

ΕΤΕ, eurobank, Πειραιώς. Σωστά;

Αν ναι, μας μένει η Άλφα, όσο προλαβαίνουμε ακόμα και οι μικρότερες.

 

β. με το reference code, δεν έχουμε βγάλει άκρη τι γίνεται. Από την στιγμή που μάλλον δεν μπορώ να στείλω χρήματα έξω, για τον λόγο που γράφω στο προηγούμενο σημείο, δεν εγκαθιστώ και γω την εφαρμογή και περιμένω να καταλάβω τι γίνεται για να επωφεληθεί κανένας φίλος. Όταν βγάλουμε άκρη πως δουλεύει το reference code, ας μπει στις αρχικές οδηγίες. Αν δεν έχει χρόνο η Μαίρη, ας το γράψει κάποιος άλλος, χάριν οδηγού, να προστεθεί στα αρχικά ποστς.

 

και πάλι μπράβο στην Μαίρη αλλά και στο φόρουμ που μας φιλοξενεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς όσον αφορά το reference code δεν έχω ακόμη γνώση τι παίζει σχετικά με αυτό. Όταν ενημερωθω/λάβω /μάθω εννοείται θα γράψω διαδικασία κλπ.

Εγώ σε ευχαριστώ πολύ που καταρχήν διάβασες το θέμα και δεύτερον για τα καλά σου λόγια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή στα τελευταία posts γίνεται αναφορά σε "Reference Codes" και πολύ φοβάμαι ότι θα μπερδευτεί κόσμος με τον κωδικό που πρέπει να συμπληρώνει στο ebanking όταν στέλνει έμβασμα για top up:

 

Μήπως εννοείτε τη διαδικασία referral με την οποία κάνουμε invite φίλους/γνωστούς και υποτίθεται δίνει κάποια μικρή ανταμοιβή...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1000 μπράβο στην Μαίρη για τον οδηγό.

Σήμερα μου είπε φίλος σε τηλέφωνο για την revolut, το γκούγκλαρα και το πρώτο αποτέλεσμα ήταν αυτό το θέμα.

 

Μόλις το διάβασα όλο και έχω τις εξής δύο απορίες:

α. Αν σημείωσα σωστά, από τις 4 μεγάλες, έχουν κλειδώσει οι 3 για εμβάσματα στο εξωτερικό, για τον μήνα Νοέμβριο.

ΕΤΕ, eurobank, Πειραιώς. Σωστά;

Αν ναι, μας μένει η Άλφα, όσο προλαβαίνουμε ακόμα και οι μικρότερες.

 

β. με το reference code, δεν έχουμε βγάλει άκρη τι γίνεται. Από την στιγμή που μάλλον δεν μπορώ να στείλω χρήματα έξω, για τον λόγο που γράφω στο προηγούμενο σημείο, δεν εγκαθιστώ και γω την εφαρμογή και περιμένω να καταλάβω τι γίνεται για να επωφεληθεί κανένας φίλος. Όταν βγάλουμε άκρη πως δουλεύει το reference code, ας μπει στις αρχικές οδηγίες. Αν δεν έχει χρόνο η Μαίρη, ας το γράψει κάποιος άλλος, χάριν οδηγού, να προστεθεί στα αρχικά ποστς.

 

και πάλι μπράβο στην Μαίρη αλλά και στο φόρουμ που μας φιλοξενεί

σχετικά με αυτό που περιγράφεις έστειλα μόλις έμβασμα στην revolut από eurobank δεν είδα κάποια ενημέρωση ούτε στο winbak αλλά ούτε και κάποιο error όπως στην Πειραιώς πότε θα ξέρω εάν το απέρριψε αύριο και εάν έχεις το σχετικό κείμενο που το γράφει στην Eurobank  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Κάνετε φοβερή δουλειά και η βοήθειά σας είναι απίστευτη. Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό. Θέλω να αγοράσω ένα λαπτοπ από αμερική και θέλω να το πάρω με δόσεις. Αν χρησιμοποιήσω την κάρτα revolut κατευθείαν (χωρίς paypal) θα πρέπει να έχω μέσα ολόκληρο το ποσό ή μόνο το μέγεθος της δόσης? Τέλος, ισχύει αυτό που αναφέρθηκε προηγουμένως ότι σταματάνε τα εμβάσματα ορισμένες τράπεζες? Δηλαδή παίζει να μν μπορώ μετά από κάποιους μήνες να μν μπορώ να καταβάλλω τη δόση λόγω αυτού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Κάνετε φοβερή δουλειά και η βοήθειά σας είναι απίστευτη. Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό. Θέλω να αγοράσω ένα λαπτοπ από αμερική και θέλω να το πάρω με δόσεις. Αν χρησιμοποιήσω την κάρτα revolut κατευθείαν (χωρίς paypal) θα πρέπει να έχω μέσα ολόκληρο το ποσό ή μόνο το μέγεθος της δόσης? Τέλος, ισχύει αυτό που αναφέρθηκε προηγουμένως ότι σταματάνε τα εμβάσματα ορισμένες τράπεζες? Δηλαδή παίζει να μν μπορώ μετά από κάποιους μήνες να μν μπορώ να καταβάλλω τη δόση λόγω αυτού?

ενα πραγμα θα σου πω, η revolut δεν ειναι πιστωτικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δε δηλώνεται στην paypal κανονικά? Εδώ έρχεται σπίτι κάρτα... με μπέρδεψες

εγω πιστευα με αυτο που ειπα να σε εβγαζα απο το αδιεξοδο ,διαβασε το πρωτο ποστ και αν δε βγαλεις ακρη εδω ειμαστε ,αληθεια παππας εισαι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πιστευα με αυτο που ειπα να σε εβγαζα απο το αδιεξοδο ,διαβασε το πρωτο ποστ και αν δε βγαλεις ακρη εδω ειμαστε ,αληθεια παππας εισαι;

Χαχαχα οχι. Είναι ένα ψευδώνυμο που τραβάει χρόνια πλισω :Ρ Αναφέρει ότι είναι virtual χρεωστική.. Το ίδιο μου φαίνεται :Ρ Αλλά πες ότι τη δηλώνω στο paypal! Ξέρεις κάτι σχετικά με τα υπόλοιπα ερωτήματα? Γιατί μιλάς με γρίφους γέροντα :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα οχι. Είναι ένα ψευδώνυμο που τραβάει χρόνια πλισω :Ρ Αναφέρει ότι είναι virtual χρεωστική.. Το ίδιο μου φαίνεται :Ρ Αλλά πες ότι τη δηλώνω στο paypal! Ξέρεις κάτι σχετικά με τα υπόλοιπα ερωτήματα? Γιατί μιλάς με γρίφους γέροντα :)

ειναι χρεωστικη φιλε μου, οσα λεφτα την βαλεις τοσα εχει μεσα ,την δηλωνεις κανονικα στο paypal,οτι αλλο θελεις ρωτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι χρεωστικη φιλε μου, οσα λεφτα την βαλεις τοσα εχει μεσα ,την δηλωνεις κανονικα στο paypal,οτι αλλο θελεις ρωτα

Άρα πάπαλα οι δόσεις λογικά :( με βλέπω έίτε να τα στάζω όλα :@@@ σε ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις. Μέχρι τώρα νόμιζα ότι μπορούσες να κάνεις αγορές με δόσεις κ με χρεωστική. Καλό βράδυ!! Την ευχή μου τέκνον μου :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

α. Αν σημείωσα σωστά, από τις 4 μεγάλες, έχουν κλειδώσει οι 3 για εμβάσματα στο εξωτερικό, για τον μήνα Νοέμβριο.
ΕΤΕ, eurobank, Πειραιώς. Σωστά;

 
Δεν ξέρω για τις άλλες τράπεζες, αλλά σήμερα το απόγευμα έστειλα έμβασμα στο Revolute μέσω e-banking της ΕΤΕ.


 

β. με το reference code, δεν έχουμε βγάλει άκρη τι γίνεται. Από την στιγμή που μάλλον δεν μπορώ να στείλω χρήματα έξω, για τον λόγο που γράφω στο προηγούμενο σημείο, δεν εγκαθιστώ και γω την εφαρμογή και περιμένω να καταλάβω τι γίνεται για να επωφεληθεί κανένας φίλος. Όταν βγάλουμε άκρη πως δουλεύει το reference code, ας μπει στις αρχικές οδηγίες. Αν δεν έχει χρόνο η Μαίρη, ας το γράψει κάποιος άλλος, χάριν οδηγού, να προστεθεί στα αρχικά ποστς.


To Reference που έγραφα σε προηγούμενα post μου δεν έχει σχέση.
Ισχύει αυτό που γράφει το μέλος parsifal.
 
Διαδικασία (screenshots στα spoiler) :

  • Πατάμε στο Invite Friends

 

menu_Screenshot_2015_11_15_13_35_58.jpg

 

  • Μας εμφανίζει το ref-link μας (για ευνόητους λόγους έσβησα το τελευταίο μέρος του & το αντικατέστησα με το kwgwkou) & τους τρόπους που υπάρχουν ώστε αν θέλουμε να το κοινοποιήσουμε (σε social media ή επαφές μας). Θα πάρουμε £5 από τους 5 πρώτους που χρησιμοποιώντας το ref-link μας θα γραφούν & θα βάλουν min £10 στο νέο Revolute account τους.

 

Share_Invite_1_kwgwkou_Screenshot_2015_1

 

  • Για παράδειγμα, επέλεξα να σταλεί με email σε κάποια επαφή του κινητού μου. Αυτό είναι το τυποποιημένο κείμενο που γράφει, το οποίο φυσικά μπορούμε να τ' αλλάξουμε.

 

Share_Invite_2_email_Screenshot_2015_11_

 

  • Υπάρχει ενημέρωση για την αμοιβή όταν αυτός που "καλέσαμε" κάνει Top-Up.

 


Share_Invite_3_rew_i_Screenshot_2015_11_
 
Share_Invite_4_5_rew_i_Screenshot.jpg




16/11/'15 edit:
Σύμφωνα με τα όσα γράφηκαν, το ref-link δεν είναι κάτι που καταχωρούμε ως Promo code στην αρχή που πάμε να εγκαταστήσουμε το app.
 
Πώς λειτουργεί το ref-link:

  • Αυτός που το στείλαμε ακολουθεί το ref-link (πατάει επάνω του) & μπαίνει στη home page του Revolut.
    • Info: Το ref-link εξαφανίζεται τόσο άμεσα, που αν δεν παρατηρεί κάποιος προσεκτικά τη μπάρα διευθύνσεων του browser δεν πρόκειται να το καταλάβει, γιατί θα δει την κλασσική διεύθυνση https://revolut.com/
  • Χωρίς να βγει & να ξαναμπεί από άλλο link στη home page του Revolut, πατάει στο GET THE APP & επιλέγει μεταξύ IOS/ANDROID για να το κατεβάσει.
  • Εντός 10' το εγκαθιστά (βάζοντας καλού/κακού ως promo code το MSE - αναφορά για πίστωση των £5 & χωρίς αυτόν @ post#366 - edit 22/11/'15: αναφορά για μη πίστωση των £5 σε αυτόν που στέλνει το ref-link αν αυτός που προσκάλεσε κάνει χρήση promo code @ post#530), ακολουθώντας τον οδηγό του 1ου post του θέματος.
    • Αν δεν το εγκαταστήσει εντός 10' είναι πιθανό να μη δουλέψει το ref-link κι αυτός που το έστειλε να μην πάρει τις £5 (αναφορές @ post#346 & post#348).
  • Εντός ενός (1) μήνα από την εγκατάσταση κάνει Top up με ποσό πάνω από £10 (ας πούμε €15 - έτσι κι αλλιώς δεν συμφέρει έμβασμα στο εξωτερικό για μικροποσά).
  • Το Revolut πιστώνει & στους δυο από £5.
Επεξ/σία από kwgwkou
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...