Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δηλαδη εχω 22,85 ευρω και ακομη 1,50 δολλαριο στην revolut ?

Και αν χρειαστει να κανω μια αγορα με 23 ευρω πχ, θα προστεθουν και τα δολλαρια (στα 22,85 ευρω) για να μπορεσει να πραγματοποιηθει η αγορα αυτη ?

Σ ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο παντως πρωτη φορα το ειδα,απο τοτε που αναβαθμισα την εφαρμογη. Εχω την εντυπωση,οτι πιο παλια η μετατροπη γινοταν αυτοματα.Ισως να κανω και λαθος.

Και κατι τελευταιο. Η μετατροπη ειναι δωρεαν ή κραταει και κατι η revolut ? Σ ευχαριστω και παλι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γίνεται αυτόματα.

Μπορείς, ωστόσο, να μετατρέψεις τα δολάρια σε ευρώ ώστε να έχεις το συνολικό ποσό αγοράς σε ένα νόμισμα.

 

Δεν γίνεται αυτόματα. Αν προσπαθήσει να αγοράσει κάτι που κάνει 23€, η πληρωμή θα απορριφθεί. Πρέπει να μετατρέψει πρώτα και το ποσό των δολλαρίων σε Ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο παντως πρωτη φορα το ειδα,απο τοτε που αναβαθμισα την εφαρμογη. Εχω την εντυπωση,οτι πιο παλια η μετατροπη γινοταν αυτοματα.Ισως να κανω και λαθος.

Και κατι τελευταιο. Η μετατροπη ειναι δωρεαν ή κραταει και κατι η revolut ? Σ ευχαριστω και παλι !

 

Ασφαλώς κάνεις λάθος. Ποτέ δεν ίσχυε αυτό. Αν γινόταν αυτόματα η μετατροπή είχε νόημα η ύπαρξη των ξεχωριστών υπολοίπων σε δολλάριο και στερλίνα; Δεν θα τα εμφάνιζε καν. Η μετατροπή δεν έχει προμήθεια. Χρησιμοποιεί την τρέχουσα ισοτιμία από εκεί που τη λαμβάνει και μετατρέπει. Αυτό είναι όλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται αυτόματα. Αν προσπαθήσει να αγοράσει κάτι που κάνει 23€, η πληρωμή θα απορριφθεί. Πρέπει να μετατρέψει πρώτα και το ποσό των δολλαρίων σε Ευρώ.

 

Επιβεβαιωνω πλήρως το παραπάνω! 

 

Αγγλια που είμαι, εχω ενα μικρο ποσό σε λίρες. Οταν η αγορα μου υπερβαίνει το ποσο αυτό, τοτε δεν ακουμπα το ποσο σε λιρες, αλλα πάει απευθειας στα ευρώ οπου και αφαιρεί ολοκληρο το ποσο απο εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ήθελα να φορτώσω την Revolut μέσω Εθνικής μετεφερα με e-banking 1500 Ευρώ από Πειραιώς σε Εθνική. Η Πειραιώς μου χρεέωσε τα κλασσικό 1 Ευρώ και η Εθνική 3! Μήπως γνωρίζει κανείς εάν και οι άλλες τράπεζες (πχ Eurobank) εχουν τόσο μεγάλες προμήθειες για την υποδοχή των χρημάτων; Η εάν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος με συνολικά μικρότερες προμήθειες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ήθελα να φορτώσω την Revolut μέσω Εθνικής μετεφερα με e-banking 1500 Ευρώ από Πειραιώς σε Εθνική. Η Πειραιώς μου χρεέωσε τα κλασσικό 1 Ευρώ και η Εθνική 3! Μήπως γνωρίζει κανείς εάν και οι άλλες τράπεζες (πχ Eurobank) εχουν τόσο μεγάλες προμήθειες για την υποδοχή των χρημάτων; Η εάν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος με συνολικά μικρότερες προμήθειες;

 

Ίδια προμήθεια έχουν όλες δυστυχώς. Κάτι πρέπει να κάνουμε για αυτό το θέμα -ίσως με τη βοήθεια ενώσεων καταναλωτών σε πρώτη φάση- επιτέλους. Η μόνη λύση που ίσως υπάρχει, είναι η μεταφορά με τραπεζική επιταγή αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι και η έκδοση τραπεζικής επιταγής έχει έξοδα -ίσως και υψηλότερα από τα 3€- αν δεν γίνεται σε διαταγή του Δημοσίου.

 

Γιατί δεν ανοίγεις ebanking και στην Πειραιώς για να αποφεύγεις τις προμήθειες των εισερχομένων εμβασμάτων?

 

Μα αν έχουν τελειώσει τα διαθέσιμα της Πειραιώς, έχει κάποιος λεφτά μόνο στην Πειραιώς και θέλει να τα μεταφέρει στην ΕΤΕ που έχει ακόμα διαθέσιμα μέσα στο μήνα τι γίνεται; Αυτό κατάλαβα εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίδια προμήθεια έχουν όλες δυστυχώς. Κάτι πρέπει να κάνουμε για αυτό το θέμα -ίσως με τη βοήθεια ενώσεων καταναλωτών σε πρώτη φάση- επιτέλους. Η μόνη λύση που ίσως υπάρχει, είναι η μεταφορά με τραπεζική επιταγή αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι και η έκδοση τραπεζικής επιταγής έχει έξοδα -ίσως και υψηλότερα από τα 3€- αν δεν γίνεται σε διαταγή του Δημοσίου.

 

 

Μα αν έχουν τελειώσει τα διαθέσιμα της Πειραιώς, έχει κάποιος λεφτά μόνο στην Πειραιώς και θέλει να τα μεταφέρει στην ΕΤΕ που έχει ακόμα διαθέσιμα μέσα στο μήνα τι γίνεται; Αυτό κατάλαβα εγώ.

 

 

Εχω e-banking στην Πειραιώς, αλλά για περίπτωση που εξαντληθεί το όριο στην Πειραιώς να έχω και κάποια χρήματα στην Εθνική. Γενικά έχω όλα τα λεφτα στην Πειραιώς λόγω μισθοδοσίας αλλά και του πολύ καλού e-banking που έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι τράπεζες έχουν προμήθεια εισερχόμενου εμβάσματος.

Για περίπτωση backup που το θέλεις, η μόνη λύση αδαπάνως είναι με κατάθεση σε ΑΤΜ. Αν το κάνεις και σε online ΑΤΜ (όχι με φάκελο), θα έχεις άμεσα το ποσό προς χρήση. Ξέρω, δεν είναι η πλέον βολική αλλά η οικονομικότερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι τράπεζες έχουν προμήθεια εισερχόμενου εμβάσματος.

Για περίπτωση backup που το θέλεις, η μόνη λύση αδαπάνως είναι με κατάθεση σε ΑΤΜ. Αν το κάνεις και σε online ΑΤΜ (όχι με φάκελο), θα έχεις άμεσα το ποσό προς χρήση. Ξέρω, δεν είναι η πλέον βολική αλλά η οικονομικότερη.

 

Για μικρά ποσά και μόνο σαν λύση ανάγκης ίσως. Αλλά το να δαπανάς από το όριο αναλήψεων που έχεις, για να τα επανακαταθέτεις στην άλλη τράπεζα για να γίνει το έμβασμα δεν είναι λύση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...