Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθεσινή αποστολή εμβάσματος μέσω Πειραιώς. Η αποστολή έγινε πρωί και το βράδυ 21.00 είχαν εμφανιστεί στο app.

Για τα 2.5 € που πράγματι τόσα χρεώθηκαν , έχω την εντύπωση ότι τα 1,5 ήταν για το μήνυμα (μάλλον για  το reference number , όχι εκεί που γράφει Reference, αλλα όταν το βάζουμε στο πεδίο που γράφει μήνυμα προς παραλήπτη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χθεσινή αποστολή εμβάσματος μέσω Πειραιώς. Η αποστολή έγινε πρωί και το βράδυ 21.00 είχαν εμφανιστεί στο app.

Για τα 2.5 € που πράγματι τόσα χρεώθηκαν , έχω την εντύπωση ότι τα 1,5 ήταν για το μήνυμα (μάλλον για  το reference number , όχι εκεί που γράφει Reference, αλλα όταν το βάζουμε στο πεδίο που γράφει μήνυμα προς παραλήπτη)

Έγραψα λίγο πιο πάνω τι ακριβός είναι το 1,5 ευρώ επιπλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην σελιδα του εμβάσματος αμα επιλέξεις στην επιλογή Εκτέλεση Συναλλαγής--->  Με Κανονική Προτεραιότητα τότε θα χρεωθείς μονο 1 ευρώ. Εσυ μάλλον το είχες στην επιλογή  Με Υψηλή Προτεραιότητα που με 1.5 ευρω επιπλεον στελνει το εμβασμα με ημερομηνια πιστωσης την ιδια μερα. 

παιδια τοσο καιρο ετσι το κανω και παντα χρεωνε 1 ευρω δεν το εβαζα υψηλη προτεραιοτητα πρωτη φορα το ακουω αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια τοσο καιρο ετσι το κανω και παντα χρεωνε 1 ευρω δεν το εβαζα υψηλη προτεραιοτητα πρωτη φορα το ακουω αυτο

Το έβαλαν την τελευταία εβδομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το τσεκάρω μια θα κανω ταχα μου εμβασμα να δω. Δηλαδή το βραδυ αμα ισχύει θα εμφανιστούν τα λεφτα στην revolut; και όχι σε 3 ημερες όπως γινόταν πάντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το τσεκάρω μια θα κανω ταχα μου εμβασμα να δω. Δηλαδή το βραδυ αμα ισχύει θα εμφανιστούν τα λεφτα στην revolut; και όχι σε 3 ημερες όπως γινόταν πάντα;

Αμα το στειλεις σε εργασιμη μερα τοτε την ιδια μερα το βραδυ θα πιστωθει.Απλα τελειωσε το οριο της πειραιως και ξανα εμβασματα απο αρχες του μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το τσεκάρω μια θα κανω ταχα μου εμβασμα να δω. Δηλαδή το βραδυ αμα ισχύει θα εμφανιστούν τα λεφτα στην revolut; και όχι σε 3 ημερες όπως γινόταν πάντα;

 

Το ποτε στελνει τα λεφτά η τράπεζα ειναι άσχετο με το ποτε επεξεργάζεται την λίστα εμβασμάτων η Revolut. Οπερ σημαινει,  μπορει και να τα δεις, μπορει και οχι....  Τυπικά τουλάχιστον, κάθε απογευμα-βράδυ περνάνε νέα εμβάσματα (πάντα τα βλεπω πιστωμενα την επομενη μερα της καταθεσης).  Οποτε αν τα στειλεις σημερα το πρωι express πολυ πιθανά και να τα δεις το βράδυ πιστωμενα αλλα ειναι θεμα timing γενικως και εκ μερους της revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα το στειλεις σε εργασιμη μερα τοτε την ιδια μερα το βραδυ θα πιστωθει.Απλα τελειωσε το οριο της πειραιως και ξανα εμβασματα απο αρχες του μηνα.

Κάτσε μισό λογικά όταν τελειώνει το όριο της τράπεζας από τι θυμάμαι δεν σε αφήνει να προχωρήσεις στο εμβασμα έτσι δεν είναι; εμένα με άφησε κανονικά και έκανα το εμβασμα.

Σήμερα το πρωί το έκανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα και απο μενα...

Πηγα να κανω και σημερα και χθες εμβασμα απο την εθνικη ενα ποσο περιπου 120 ευρω και μου γραφει το εξης:

Υπερβαση οριου ελευθερων κεφαλαιων. Διαθεσιμο οριο 35.67

Γιατι συμβαινει αυτο;

Πριν μια βδομαδα περιπου εκανα εμβασμα 100 ευρω και εγινε κανονικα σε 1-2 μερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε την πειραιως.

καλημερα παιδια εχω πολυ καιρο να γραψω στο νημα αυτο σορυ,αμα αυτο που πω εχει υποθει.

μολις εκανα εμβασμα απο την πειραιως στην revolut,η πειραιως ανεβασε την προμηθεια στα 2,50ευρω.

μαλιστα εκει που ηταν 1 ευρω.

 

 

Κάπου διάβασα ότι είναι νέα υπηρεσία της Πειραιώς η οποία με + 1.5 ευρώ σου στέλνει αυθημερόν το έμβασμα.

 

Στο edit που έχω κάνει σε αυτό το μήνυμα: http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-οδηγός-επιβίωσης-διαβάστε-τα-3-πρώτα-posts-πριν-ρωτ/page-530#entry55224048

εξηγώ γιατί υπάρχει η επιλογή με συνολική προμήθεια 2.5€ και τι κάνει. Δεν έχει ανεβάσει γενικώς η Πειραιώς την προμήθεια των εμβασμάτων. Παραμένει 1€ για εμβάσματα εντός SEPA. Απλά το winbank εμφανίζει ως προεπιλεγμένη την "ακριβή" μεταφορά. Αλλάξτε το αν δεν το θέλετε στην απλή πριν κάνετε το έμβασμα και θα λειτουργήσει όπως λειτουργούσε ως τώρα και με τη χρέωση του 1€.

Παιδια καλησπερα και απο μενα...

Πηγα να κανω και σημερα και χθες εμβασμα απο την εθνικη ενα ποσο περιπου 120 ευρω και μου γραφει το εξης:

Υπερβαση οριου ελευθερων κεφαλαιων. Διαθεσιμο οριο 35.67

Γιατι συμβαινει αυτο;

Πριν μια βδομαδα περιπου εκανα εμβασμα 100 ευρω και εγινε κανονικα σε 1-2 μερες

 

Συμβαίνει αυτό γιατί κάνεις λάθος επιλογή στην πηγή των κεφαλαίων από την οποία πας να κάνεις έμβασμα. Θα πρέπει να επιλέξεις "με χρήση του ορίου των 1000€" (ή όπως το διατυπώνει τέλος πάντων).

Οποτε αν τα στειλεις σημερα το πρωι express πολυ πιθανά και να τα δεις το βράδυ πιστωμενα αλλα ειναι θεμα timing γενικως και εκ μερους της revolut.

 

Μέχρι τη Δευτέρα δεν νομίζω να δει τίποτα, γιατί σήμερα είναι αργία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μια ερωτηση αναφορικά με δύο σενάρια:

 

1. Εχω μεσα 100ευρώ και £100. Είμαι αγγλία και παω ΑΤΜ και βγάζω £20, ποιο ποσό θα μου μειωθεί?

2. Εχω μεσα 500 ευρώ και £50. Ειμαι αγγλία και κάνω μια αγορά £100, θα μου χρεωθεί με ισοτιμία τα ευρώ που έχω?

 

ευχαριστώ

 

Καποιος να απαντήσει πανω σε αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο edit που έχω κάνει σε αυτό το μήνυμα: http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-οδηγός-επιβίωσης-διαβάστε-τα-3-πρώτα-posts-πριν-ρωτ/page-530#entry55224048

εξηγώ γιατί υπάρχει η επιλογή με συνολική προμήθεια 2.5€ και τι κάνει. Δεν έχει ανεβάσει γενικώς η Πειραιώς την προμήθεια των εμβασμάτων. Παραμένει 1€ για εμβάσματα εντός SEPA. Απλά το winbank εμφανίζει ως προεπιλεγμένη την "ακριβή" μεταφορά. Αλλάξτε το αν δεν το θέλετε στην απλή πριν κάνετε το έμβασμα και θα λειτουργήσει όπως λειτουργούσε ως τώρα και με τη χρέωση του 1€.

 

Συμβαίνει αυτό γιατί κάνεις λάθος επιλογή στην πηγή των κεφαλαίων από την οποία πας να κάνεις έμβασμα. Θα πρέπει να επιλέξεις "με χρήση του ορίου των 1000€" (ή όπως το διατυπώνει τέλος πάντων).

 

Μέχρι τη Δευτέρα δεν νομίζω να δει τίποτα, γιατί σήμερα είναι αργία...

Μολις το κανα κανονικα απτο σαιτ της εθνικης και εγινε κανονικα το εμβασμα, ενω μεσω της εφαρμογης της εθνικης δεν μου πετυχαινε... Η αληθεια ειναι οτι μες στην εφαρμογη δεν μου βγαζε να συμπληρωσω ολα τα κουτακια και λεπτομερειες..

Σε ευχαριστω πολυ theopan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μια ερωτηση αναφορικά με δύο σενάρια:

 

1. Εχω μεσα 100ευρώ και £100. Είμαι αγγλία και παω ΑΤΜ και βγάζω £20, ποιο ποσό θα μου μειωθεί?

2. Εχω μεσα 500 ευρώ και £50. Ειμαι αγγλία και κάνω μια αγορά £100, θα μου χρεωθεί με ισοτιμία τα ευρώ που έχω?

 

ευχαριστώ

1) Λογικά οι λίρες, αλλά δε νομίζω ότι είναι ζωτικής σημασίας.

2) Δε βγαίνει νόημα, η ισοτιμία €/£ είναι συγκεκριμένη και θα υπολογιστεί επιτόπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εστειλα εμβασμα, 20/10 , ειναι 28/10 σημερα και ΔΕΝ εχουν ερθει τα λεφτα στην ρεβολουτ. Στο  support λενε οτι φταινε τα Capital controls, υπαρχει τετοια περιπτωση?? Εσεις μπορειτε να στειλετε λεφτα στην ρεβολουτ?  (Το εκανα μεσω winbank)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εστειλα εμβασμα, 20/10 , ειναι 28/10 σημερα και ΔΕΝ εχουν ερθει τα λεφτα στην ρεβολουτ. Στο  support λενε οτι φταινε τα Capital controls, υπαρχει τετοια περιπτωση?? Εσεις μπορειτε να στειλετε λεφτα στην ρεβολουτ?  (Το εκανα μεσω winbank)

Έφυγαν τα χρήματα απο τον λογαριασμό σου;Εβαλες το reference number σωστα?Ο λογαριασμος ειναι στο ιδιο ονομα με την revolut?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...