Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και αν για παραδειγμα μεινουν καποια λεφτα μεσα μετα πως τα βγαζω;; Αφου δεν υπαρχει φυσικη τραπεζα.

 Εννοεις στην revolut?Τα κάνεις μετατροπή ξανά σε ευρώ(Αν τα έχεις κάνει) πας σε ενα ελληνικο ΑΤΜ και τα παιρνεις σε ευρω χωρις χρεωση!Αν ειναι κατω απο 20 ευρω τα κανεις μεταφορα σε εναν δικο σου τραπεζικο λογαριασμο παλι χωρις χρεωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 Εννοεις στην revolut?Τα κάνεις μετατροπή ξανά σε ευρώ(Αν τα έχεις κάνει) πας σε ενα ελληνικο ΑΤΜ και τα παιρνεις σε ευρω χωρις χρεωση!Αν ειναι κατω απο 20 ευρω τα κανεις μεταφορα σε εναν δικο σου τραπεζικο λογαριασμο παλι χωρις χρεωση.

μεταφορα πως γινεται δωρεαν?αυτο μου χε διαφυγει..και επισης το εξερχομενο εμβασμα ειναι 1ευρω μεσω web banking και ειναι μεχρι 1000 το μηνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεταφορα πως γινεται δωρεαν?αυτο μου χε διαφυγει..και επισης το εξερχομενο εμβασμα ειναι 1ευρω μεσω web banking και ειναι μεχρι 1000 το μηνα?

Μεταφορα απο την revolut σε τραπεζικό λογαριασμό,ειναι η επιλογή transfer(Στην νεα έκδοση) και ειναι δωρεαν.Μεχρι 1.000 ευρω τον μηνα ειναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε πιστωτικό ίδρυμα έχει τις δικές της πολιτικές και τιμολόγια χρέωσης. Γενικά το εξερχόμενο SHA έμβασμα χρεώνεται 1€ και το εισερχόμενο 3-4€.

Στην Εθνική εισερχόμενο έμβασμα έως 15€, δεν έχει προμήθεια.

Η Eurobank υπό προϋποθέσεις δεν χρεώνει εξερχόμενο ή εισερχόμενο έμβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διεύθυνση που έχεις δηλώσει στη Revolut, συμφωνεί με την αντίστοιχη στο Paypal;

Συνήθως εκεί είναι το πρόβλημα και κυρίως στον νομό.

Ολόιδια, τεσπα, βλέπω έχουν κι άλλοι το ίδιο πρόβλημα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολόιδια, τεσπα, βλέπω έχουν κι άλλοι το ίδιο πρόβλημα ...

Το μόνο που μένει είναι να βγάλεις νέα κάρτα.Μπορει το paypal μετα απο πολλες προσπάθειες να την μπλόκαρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια 2 ερωτησεις

  1. Αν παω σε χωρα πχ Σουηδία, τοτε μπορω να πληρωνω με τη καρτα με μετατροπη εκεινη τη στιγμη στο συνάλλαγμα (Κορώνες) και να σηκώνω λεφτα απο ATM (Κορώνες) με το τρέχων rate. Σωστά? Aρα για ταξίδια απλα εχω μεσα ευρώ και κανει η revolut ολες τις μετατροπές. Σωστα?
  2. Αν ισχύει το #1. Το exchange option που εχει που χρησιμεύει? Αν οπου πας κανει αυτο τα κουμάντα του στα local currencies τότε τι χρειάζεσαι το exchange? Για ποιο λόγο το έχουν?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

παιδια 2 ερωτησεις

  1. Αν παω σε χωρα πχ Σουηδία, τοτε μπορω να πληρωνω με τη καρτα με μετατροπη εκεινη τη στιγμη στο συνάλλαγμα (Κορώνες) και να σηκώνω λεφτα απο ATM (Κορώνες) με το τρέχων rate. Σωστά? Aρα για ταξίδια απλα εχω μεσα ευρώ και κανει η revolut ολες τις μετατροπές. Σωστα?
  2. Αν ισχύει το #1. Το exchange option που εχει που χρησιμεύει? Αν οπου πας κανει αυτο τα κουμάντα του στα local currencies τότε τι χρειάζεσαι το exchange? Για ποιο λόγο το έχουν?

 

Ισχύει το πρώτο που είπες.Το exchange χρησιμεύει για τα 3 νομίσματα που εχει EUR,USD,GBP να μπορείς να αλλάξεις τα χρήματα σου στην ισοτιμία που υπάρχει εκείνην την στιγμή.π.χ. αν εχεις ταξιδι σε 2 εβδομαδες και τωρα εχει καλη ισοτιμία το EUR-USD τοτε το αλλαζεις απο τωρα στην τιμη που ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει το πρώτο που είπες.Το exchange χρησιμεύει για τα 3 νομίσματα που εχει EUR,USD,GBP να μπορείς να αλλάξεις τα χρήματα σου στην ισοτιμία που υπάρχει εκείνην την στιγμή.π.χ. αν εχεις ταξιδι σε 2 εβδομαδες και τωρα εχει καλη ισοτιμία το EUR-USD τοτε το αλλαζεις απο τωρα στην τιμη που ειναι.

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Καπως καλύτερα τωρα.

 

Αρα αν εχω GBP που εχω αλλαξει μεσω του app  και παω Αγγλία θα μου τραβάει απο το ποσό που εχω ηδη σε GBP και οχι απο πχ τα ευρώ που έχω. Σωστα? Λίγο δώρον άδωρον. Αντε τωρα να ξερεις αν θα εχει καλυτερη ισοτιμία τώρα ή μετα. Το μονο που σκεφτηκα και λεω οκ εχει νοημα, ηταν επειδή καποια ατμ σου δινουν επιλογη για $ £ euro μηπως σε βολευε να σηκωσεις $ ενω πχ εισαι στην ευρώπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

 

Έχει κάνει κάποιος σχετικά μεγάλο ποσό μεταφορά στην Revolut?

Μιλάω για περίπου 700 ευρώ για ένα ταξίδι που θα πάω.

 

Μέχρι τώρα έχω βάλει 30 ευρώ περίπου για κάτι αγορές που έχω κάνει.

Αλλά αυτό το ποσό που θέλω να βάλω με φοβίζει λίγο. Υπάρχει περίπτωση να χαθούν τα λεφτά;  :mellow:

 

Αν απενεργοποιήσω το e-commerce, δεν μπορούν να γίνονται ηλεκτρονικές αγορές αλλά θα μπορώ να πληρώνω με την κάρτα σε καταστήματα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

 

Έχει κάνει κάποιος σχετικά μεγάλο ποσό μεταφορά στην Revolut?

Μιλάω για περίπου 700 ευρώ για ένα ταξίδι που θα πάω.

 

Μέχρι τώρα έχω βάλει 30 ευρώ περίπου για κάτι αγορές που έχω κάνει.

Αλλά αυτό το ποσό που θέλω να βάλω με φοβίζει λίγο. Υπάρχει περίπτωση να χαθούν τα λεφτά;  :mellow:

 

Αν απενεργοποιήσω το e-commerce, δεν μπορούν να γίνονται ηλεκτρονικές αγορές αλλά θα μπορώ να πληρώνω με την κάρτα σε καταστήματα; 

 

τα χρηματα σου ειναι regulated στη Barclays. Δεν ειναι στη τσεπη της Revolut. Δεν παίζει θεμα ασφαλείας των χρημάτων. Αν οι αγορές που εχεις κανει ειναι απο ασφαλή site τοτε δεν υπαρχει θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

 

Έχει κάνει κάποιος σχετικά μεγάλο ποσό μεταφορά στην Revolut?

Μιλάω για περίπου 700 ευρώ για ένα ταξίδι που θα πάω.

 

Μέχρι τώρα έχω βάλει 30 ευρώ περίπου για κάτι αγορές που έχω κάνει.

Αλλά αυτό το ποσό που θέλω να βάλω με φοβίζει λίγο. Υπάρχει περίπτωση να χαθούν τα λεφτά;  :mellow:

 

Αν απενεργοποιήσω το e-commerce, δεν μπορούν να γίνονται ηλεκτρονικές αγορές αλλά θα μπορώ να πληρώνω με την κάρτα σε καταστήματα; 

 

με πάνω από 3000 ευρω συναλλαγές μέχρι στιγμής δεν είχα κανένα πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! 

 

Ότι αγορές εχω κάνει είναι μέσω paypal απο ebay και μία απο το efood  :-D

 

Σχετικά με την απενεργοποίηση των e-commerce, θα μπορώ να πληρώνω με την φυσική σε καταστήματα έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

Ότι αγορές εχω κάνει είναι μέσω paypal απο ebay και μία απο το efood :-D

 

Σχετικά με την απενεργοποίηση των e-commerce, θα μπορώ να πληρώνω με την φυσική σε καταστήματα έτσι;

Ρώτα εδώ να σου απαντήσει υπάλληλος της revolut για σιγουριά

 

http://community.revolut.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...