Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να τη συνδέσεις.

 

Σήμερα σύνδεσα την revolut με το paypal και επέλεξα να κάνει την μετατροπή η κάρτα. Τώρα για να αγοράσω από το ebay με τα χρήματα που έβαλα στην revolut, όταν φτάσω στο σημείο της πληρωμής τι τρόπο επιλέγω; Κάρτα ή paypal;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

George! αυτές οι ερωτήσεις που κάνεις, καμία σχέση δεν έχουν με τη Revolut. Υπάρχει θέμα για το Paypal εδώ: http://www.insomnia.gr/topic/165639-paypal/page-249

Και είναι και χιλιοαπαντημένες σε αυτό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει έρθει η κάρτα εδώ και πολλούς μήνες, αλλά ούτε την ενεργοποίησα, ούτε χρειάστηκε τελικά να κάνω κάποια συναλλαγή (προς το παρόν). Όταν την χρειαστώ θα μπορέσω να την ενεργοποιήσω κανονικά ή έχει κάποιο χρονικό περιθώριο; Επίσης, υπάρχει ή θα υπάρξει κάποια χρέωση (πχ ετήσια) αν δεν χρησιμοποιώ τον λογαριασμό μου και μένει αδρανής (όπως πχ έχει η Skrill με την οποία έχω κυρίως συναλλαγές και παίρνει 10€ ετήσια για την κάρτα και 1-2€ ανά 1 έτος αδράνειας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει έρθει η κάρτα εδώ και πολλούς μήνες, αλλά ούτε την ενεργοποίησα, ούτε χρειάστηκε τελικά να κάνω κάποια συναλλαγή (προς το παρόν). Όταν την χρειαστώ θα μπορέσω να την ενεργοποιήσω κανονικά ή έχει κάποιο χρονικό περιθώριο; Επίσης, υπάρχει ή θα υπάρξει κάποια χρέωση (πχ ετήσια) αν δεν χρησιμοποιώ τον λογαριασμό μου και μένει αδρανής (όπως πχ έχει η Skrill με την οποία έχω κυρίως συναλλαγές και παίρνει 10€ ετήσια για την κάρτα και 1-2€ ανά 1 έτος αδράνειας).

 

Ένεργοποιημένη έρχεται η Revolut. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο. Κάποιοι απλά έχουν αναφέρει ότι αντιμετώπισαν πρόβλημα στην 1η συναλλαγή τους σε POS αλλά λύνεται με χρήση της σε ένα ΑΤΜ (αλλαγή PIN ή ανάληψη). Δεν έχει κανένα κόστος η διατήρησή της. Προς το παρόν τουλάχιστον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μια ερωτηση αναφορικά με δύο σενάρια:

 

1. Εχω μεσα 100ευρώ και £100. Είμαι αγγλία και παω ΑΤΜ και βγάζω £20, ποιο ποσό θα μου μειωθεί?

2. Εχω μεσα 500 ευρώ και £50. Ειμαι αγγλία και κάνω μια αγορά £100, θα μου χρεωθεί με ισοτιμία τα ευρώ που έχω?

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,

Παρακολουθω το νημα σχεδον απο την αρχη του.

Χρηστης της REVOLUT σχεδον απο τα πρωτα της βηματα. Με πολλα γεμμισματα.

 

Ποτε δεν ειχα την ευκαιρια να ευχαριστησω την Μαρια για την δουλεια της.

Το πραττω τωρα. ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΜΑΡΙΑ ΘΕΡΜΟΤΑΤΑ. ΝΑΣΑΙ ΚΑΛΑ!!!!!

 

Τωρα σε μερικες ουσιωδεις παρατηρησεις.

Χθες 11 το Πρωι εκανα εμβασμα απο πειραιως .

 

Τυχαιο πατημα στην εφαρμογη απο το κινητο περιπου 9 το βραδυ για χαζεμα και διαπιστωνω οτι

..... τα λεφτα ειχαν μπει κανονικα !!!!!!!

Δηλ. μπηκαν σε ελαχιστες ωρες.

Εχω μιλησει στο chat τους οποτε χρειαστηκε. Ολα καλα

Πει Παλ συνδεση αμεσα και κανονικα.

 

Ακολουθησα παντα τις οδηγειες τους και πραγματικα ποτε προβλημα.

 

Οι δυο Ρωσσοι που σκεφτηκαν την ρεβολουτ αλλα και η BARCLAYS που τους εδωσε φτερουγες πραγματικα δημιουργησαν το next big thing στην λιανικη τραπεζικη. (φανταστειτε να ηταν στο γκρετσικισταν και να πηγαιναν στην Πειραιως , Εθνικη και οποιο αλλο κακο συναπαντημα...)

 

Τωρα στα δικα μας. Τα ταπεινα και μιζερα.

529 σελλιδες νημα με τα ιδια και τα ιδια. Γκρινια ,μιζερια, φοβοι για εαν τους φαει η Μπαρκλευς τα 20 ευρω που θα τα κανουν λιρες και μετα δολλαρια και μετα θα παρουν απο ΠΟΣ 5 ευρω ετσι για να τεσταρουν και θα μεταφερουν και 3 ευρω στην θεια τους και μετα θα αγορασουν γλυφιτζουρια απο το ΑΛΙ και το ριμαδι το πει παλ τους πηρε ενα ευρω και ποσταρουν 30 φορες για το ποτε θα τους επιστραφει κλπ... κλπ...

Τα περισσοτερα νεα παιδια και φοιτηταριο απο οτι μπορω να καταλαβω.

Δεν εχει βρει κανεις μια καλη κουβεντα , μια ανασα, για μια καρτα που βρεθηκε στον δρομο μας θεοσταλτα για να μας σπασει τα δεσμα των CC...

 

Για να μην φλυαρω παρακαλω αυτους που συνεχως βρισκουν αναγκαιο να απαντουν στα ιδια και στα ιδια, να περιοριστουν. Αμα ειναι το χομπι τους ας το κανουν με ΠΙ ΜΙ.

Μεσα στον ωκεανο της επαναληψης χανεται και οποιοδηποτε ψηγμα ουσιωδους πληροφοριας που μπορει να προκυψει.

 

Τωρα για τα αστροπελεκια που ρωτανε αν η μπαρκλευς τους φαει 10-20 ευρω τι να πω;

Τωρα γιατι το βερφικεισον θελει χαρακτηρες που μπορουν να διαβαστουν τι να πω;

Αν σας δωσουν μια ταυτοτητα απο την Αιγυπτο θα την διαβασετε;

Πριν 2 ημερες ημουν στην Πειραιως για να παρω ενα νεο αρχικο κωδικο για την Winbank. Αυτοπροσωπως, με ταυτοτητα, και ολα τα σενια μου. Μου ζητησαν εκκαθαριστικο, αποδειξη ρευματος , Ε3 κλπ για να συστυθουμε !!!!τρομα τους.Για να εχω χρηση των χρηματων μου που εκμεταλλευονται ατοκα 25 χρονια που ειμαι πελατης..

Στο τελος υπεγραψα 14 φορες σε πακους χαρτιων που αντιπροσωπευαν 2-3 δεντρα. Αφου μου κανανε τα νευρα τσαταλια και σκεφτηκα την Ρεβλουτ με πολυ στογη

Θλιψη για το λαμπρο μελλον της χωρας.....

Καλημερα και παλι

ΑΥΤΙΑ

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, Παρακολουθω το νημα σχεδον απο την αρχη του. Χρηστης της REVOLUT σχεδον απο τα πρωτα της βηματα. Με πολλα γεμμισματα. Ποτε δεν ειχα την ευκαιρια να ευχαριστησω την Μαρια για την δουλεια της. Το πραττω τωρα. ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΜΑΡΙΑ ΘΕΡΜΟΤΑΤΑ. ΝΑΣΑΙ ΚΑΛΑ!!!!! Τωρα σε μερικες ουσιωδεις παρατηρησεις. Χθες 11 το Πρωι εκανα εμβασμα απο πειραιως . Τυχαιο πατημα στην εφαρμογη απο το κινητο περιπου 9 το βραδυ για χαζεμα και διαπιστωνω οτι ..... τα λεφτα ειχαν μπει κανονικα !!!!!!! Δηλ. μπηκαν σε ελαχιστες ωρες. Εχω μιλησει στο chat τους οποτε χρειαστηκε. Ολα καλα Πει Παλ συνδεση αμεσα και κανονικα. Ακολουθησα παντα τις οδηγειες τους και πραγματικα ποτε προβλημα. Οι δυο Ρωσσοι που σκεφτηκαν την ρεβολουτ αλλα και η BARCLAYS που τους εδωσε φτερουγες πραγματικα δημιουργησαν το next big thing στην λιανικη τραπεζικη. (φανταστειτε να ηταν στο γκρετσικισταν και να πηγαιναν στην Πειραιως , Εθνικη και οποιο αλλο κακο συναπαντημα...) Τωρα στα δικα μας. Τα ταπεινα και μιζερα. 529 σελλιδες νημα με τα ιδια και τα ιδια. Γκρινια ,μιζερια, φοβοι για εαν τους φαει η Μπαρκλευς τα 20 ευρω που θα τα κανουν λιρες και μετα δολλαρια και μετα θα παρουν απο ΠΟΣ 5 ευρω ετσι για να τεσταρουν και θα μεταφερουν και 3 ευρω στην θεια τους και μετα θα αγορασουν γλυφιτζουρια απο το ΑΛΙ και το ριμαδι το πει παλ τους πηρε ενα ευρω και ποσταρουν 30 φορες για το ποτε θα τους επιστραφει κλπ... κλπ... Τα περισσοτερα νεα παιδια και φοιτηταριο απο οτι μπορω να καταλαβω. Δεν εχει βρει κανεις μια καλη κουβεντα , μια ανασα, για μια καρτα που βρεθηκε στον δρομο μας θεοσταλτα για να μας σπασει τα δεσμα των CC... Για να μην φλυαρω παρακαλω αυτους που συνεχως βρισκουν αναγκαιο να απαντουν στα ιδια και στα ιδια, να περιοριστουν. Αμα ειναι το χομπι τους ας το κανουν με ΠΙ ΜΙ. Μεσα στον ωκεανο της επαναληψης χανεται και οποιοδηποτε ψηγμα ουσιωδους πληροφοριας που μπορει να προκυψει. Τωρα για τα αστροπελεκια που ρωτανε αν η μπαρκλευς τους φαει 10-20 ευρω τι να πω; Τωρα γιατι το βερφικεισον θελει χαρακτηρες που μπορουν να διαβαστουν τι να πω; Αν σας δωσουν μια ταυτοτητα απο την Αιγυπτο θα την διαβασετε; Πριν 2 ημερες ημουν στην Πειραιως για να παρω ενα νεο αρχικο κωδικο για την Winbank. Αυτοπροσωπως, με ταυτοτητα, και ολα τα σενια μου. Μου ζητησαν εκκαθαριστικο, αποδειξη ρευματος , Ε3 κλπ για να συστυθουμε !!!!τρομα τους.Για να εχω χρηση των χρηματων μου που εκμεταλλευονται ατοκα 25 χρονια που ειμαι πελατης.. Στο τελος υπεγραψα 14 φορες σε πακους χαρτιων που αντιπροσωπευαν 2-3 δεντρα. Αφου μου κανανε τα νευρα τσαταλια και σκεφτηκα την Ρεβλουτ με πολυ στογη Θλιψη για το λαμπρο μελλον της χωρας..... Καλημερα και παλι ΑΥΤΙΑ

Σωστά όλα όσα λες...Σχετικά με το έμβασμα μπορεί να είναι η νεα ''υπηρεσία'' της Πειραιώς που με 1.5 ευρω επιπλέον στέλνετε το έμβασμα με ημερομηνία αξίας(Πίστωσης) την ίδια μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@zzcookie

 

Έχε υπόψιν ότι είσαι χιλιοστός χρήστης και όχι κάποιος από τους beta tester που έγραφαν για την revolut πριν καν δημιουργηθεί αυτό το θέμα και μόλις είχε δημιουργηθεί η εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά συγγνώμη για το off topic συνέδεσα την κάρτα στο PayPal, τράβηξε το ένα δολάριο αλλά έτσι όπως άλλαξε το site του PayPal δεν μπορώ να βρω την επιλογή νδ την κάνω confirm. Δεν μου την εμφανιζει πουθενά. Ρώτησα και στο νήμα του PayPal αλλά δεν πήρα απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά συγγνώμη για το off topic συνέδεσα την κάρτα στο PayPal, τράβηξε το ένα δολάριο αλλά έτσι όπως άλλαξε το site του PayPal δεν μπορώ να βρω την επιλογή νδ την κάνω confirm. Δεν μου την εμφανιζει πουθενά. Ρώτησα και στο νήμα του PayPal αλλά δεν πήρα απάντηση.

https://www.paypal.com/myaccount/wallet επιλεγείς την κάρτα και βλέπεις της διαθέσιμες επιλογές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστά όλα όσα λες...Σχετικά με το έμβασμα μπορεί να είναι η νεα ''υπηρεσία'' της Πειραιώς που με 1.5 ευρω επιπλέον στέλνετε το έμβασμα με ημερομηνία αξίας(Πίστωσης) την ίδια μέρα.

 

Δεν είναι αυτό γιατί αυτό που λες δουλεύει μόνο για εμβάσματα προς άλλες Ελληνικές τράπεζες. Είναι αξιοπεριέργο όχι πως εκτελέστηκε-έφυγε από την Πειραιώς αυθημερόν (αυτό γίνεται ούτως ή άλλως αν δώσεις την εντολή νωρίς το πρωί πριν κάποια ώρα) αλλά πως το επεξεργάστηκε η Barclays για λογαριασμό της revolut τόσο γρήγορα...

 

edit: Μάλλον έχεις δίκιο τελικά. Μόλις διαπίστωσα ότι υπάρχει αλλαγή στο winbank και η Πειραιώς δίνει πλέον αντί του "έμβασμα online" που είχε μέχρι πριν λίγους μήνες και που με χρέωση 1+1€ έστελνε και πιστωνόταν το έμβασμα αυθημερόν αλλά μόνο σε εντός Ελλάδας μεταφορές (σε 3-4 ώρες αν δινόταν πρωί η εντολή, αλλιώς την επομένη τη πρωί οπότε δεν υπήρχε πρακτικά καμία διαφορά), νέα επιλογή για "IRIS payment" όπου με ακόμα μεγαλύτερη χρέωση 1+1,5€ το έμβασμα πιστώνεται απολύτως άμεσα. Δοκίμασα πριν λίγο έμβασμα από Πειραιώς σε Εθνική και τα λεφτά φάνηκα στην Εθνική διαθέσιμα σε 2 λεπτά! Ίσως να δουλεύει το ίδιο γρήγορα λοιπόν αυτό και σε λογαριασμούς εξωτερικού.

 

 

Ρε παιδιά συγγνώμη για το off topic συνέδεσα την κάρτα στο PayPal, τράβηξε το ένα δολάριο αλλά έτσι όπως άλλαξε το site του PayPal δεν μπορώ να βρω την επιλογή νδ την κάνω confirm. Δεν μου την εμφανιζει πουθενά. Ρώτησα και στο νήμα του PayPal αλλά δεν πήρα απάντηση.

 

Δεν παίρνεις απάντηση γιατί μάλλον δεν θυμάται κανείς. Μπορεί να σου απαντήσει κάποιος εύκολα μόνο αν συνδέσει κάρτα και εκείνη τη στιγμή ψάξει να βρει που του εμφανίζει το "link and confirm". Πάνω στην κάρτα ενώ είσαι στο wallet βλέπει κάτι;

Επεξ/σία από theopan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι αυτό γιατί αυτό που λες δουλεύει μόνο για εμβάσματα προς άλλες Ελληνικές τράπεζες. Είναι αξιοπεριέργο όχι πως εκτελέστηκε-έφυγε από την Πειραιώς αυθημερόν (αυτό γίνεται ούτως ή άλλως αν δώσεις την εντολή νωρίς το πρωί πριν κάποια ώρα) αλλά πως το επεξεργάστηκε η Barclays για λογαριασμό της revolut τόσο γρήγορα...

Παντως υπάρχει η επιλογή κάτω κάτω στη σελιδα για το έμβασμα και γράφει αν την επιλέξεις : Ο λογαριασμός σας θα χρεωθεί άμεσα και η εντολή σας θα εκτελεστεί με ημερομηνία αξίας ιδίας ημέρας, εφόσον η εντολή σας καταχωρηθεί εντός εργάσιμης ημέρας μεταξύ 08:00 και 16:00. Η επιλογή είναι διαθέσιμη για τα νομίσματα EUR,USD ή GBP, και επιβαρύνεται επιπλέον σύμφωνα με την Τιμολογιακή Πολιτική Εμβασμάτων. Οπότε δεν νομίζω να είναι μόνο για της ελληνικές τράπεζες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι αυτό γιατί αυτό που λες δουλεύει μόνο για εμβάσματα προς άλλες Ελληνικές τράπεζες. Είναι αξιοπεριέργο όχι πως εκτελέστηκε-έφυγε

 

 

 

Δεν παίρνεις απάντηση γιατί μάλλον δεν θυμάται κανείς. Μπορεί να σου απαντήσει κάποιος εύκολα μόνο αν συνδέσει κάρτα και εκείνη τη στιγμή ψάξει να βρει που του εμφανίζει το "link and confirm". Πάνω στην κάρτα ενώ είσαι στο wallet βλέπει κάτι;

Μέσα στο wallet πάνω στην κάρτα μόνο edit επιλογή έχει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...