Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [Διαβάστε τα 3 πρώτα posts πριν ρωτήσετε]


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δλδ είναι ntavint beckham... ρε θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε... λολ... 

Αν ξερατε δεν θα το γραφατε. Ουτε ξερατε ουτε καταλαβατε τι εγραψα ,για αυτο γραψατε για τον νταβιντ. :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις πρακτικά δεν φταίω εγώ αλλά η τράπεζα που μετέφρασε το όνομα μου λάθος όπως διαπίστωσα είναι λάθος και στο δίπλωμα οδήγησης

ευτυχώς που έχω την παλιά ταυτότητα ακόμα καί δεν έχει αγγλικά!!!

 

το "ντ"στα αγγλικά είναι "d"

 

όχι "nt"

Σκέψου το ως εξής: αν το "nt" είναι "d" τότε το "d" πως είναι? Δεν μπορεί να είναι το ίδιο. Η λογική της αντιστοίχησης δεν είναι μόνο να ταιριάζει ηχητικά αλλά όταν κάτι "μεταφράζεται" από τη μια γλώσσα στην άλλη να μπορεί να γίνει και το αντίστροφο οδηγώντας στο σωστό αρχικό όνομα. Αν δεχτούμε λοιπόν ότι "ντ" και "δ" αντιστοιχούν στο "d" τότε τα επώνυμα "Νταντής", "Δανδής", "Δάντης" θα έπρεπε όλα να γραφτούν "Dandis" και δημιουργείται πρόβλημα. Ενώ με τη σύμβαση "ντ"="nt" και "δ"="d" έχουμε αντίστοιχα "Ntantis", "Dandis", "Dantis", δηλαδή κάθε όνομα γράφεται με ξεχωριστό τρόπο.

 

 

το David είναι από το Δαβίδ

Δεν χρειάζεται να πάμε μέχρι εκεί, το David είναι ήδη σε λατινικούς χαρακτήρες και δεν χρειάζεται περαιτέρω επεξεργασία. Το πρόβλημα είναι με τα ονόματα γλωσσών που δεν χρησιμοποιούν λατινικό αλφάβητο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ, confirm ήθελα να πω, όχι verify. Δες αυτό:

http://pics.ebaystatic.com/aw/pics/my/paypalverified/scrVerifyV2_01A.gif

Απ' ό,τι κατάλαβα το έκανες μάλλον και σου κράτησε το 1,30. Κοίτα τώρα στην εφαρμογή ρεβολούτ θα σου έχει την χρέωση και θα σου γράφει και τον 4ψήφιο κωδικό σε μορφή Pp*ΧΧΧΧcode (όπου ΧΧΧΧ ο κωδικός).

https://dl.dropboxusercontent.com/u/144915031/Revolut%20Screenshots/charges-sent-receive.png

Πας ξανά στο paypal, πατάς confirm, βάζεις τον 4ψήφιο κωδικό:

http://pics.ebaystatic.com/aw/pics/my/paypalverified/scrVerifyV2_05.gif

και είσαι έτοιμος να κάνεις αγορές.

 

 

ρε παιδιά, από την Πέμπτη που γράφτηκε αυτό το ποστ, προσπαθώ κάθε απόγευμα να κάνω verification στο pp και μου βγάζει αυτό

 

The Credit Card Verification System used by PayPal is currently unavailable. Please try to add your credit card at a later time. We apologize for this inconvenience.

 
 
διάβασα ότι παίζει να φταίνε οι λεπτομέρειες, ότι δεν ήταν γραμμένο με τον ίδιο τρόπο το όνομα μου στο pp και στην revolut, τα άλλαξα στο pp και ξαναπροσπάθησα.
Τίποτα.
Έκανα remove την κάρτα στο pp, πήγα να την περάσω γράφοντας τα στοιχεία ακριβώς όπως είναι στην revolut και τώρα παίρνω μήνυμα ότι δεν δέχεται την πράξη η τράπεζα που έχει εκδώσει την κάρτα.
The bank that issued your card didn't approve this transaction. Please contact the card issuer's customer service department if you have any questions. Or you can add a different card now to continue.
Έχει τύχει σε κανέναν άλλο;
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The Credit Card Verification System used by PayPal is currently unavailable. Please try to add your credit card at a later time. We apologize for this inconvenience.

Πάντως αυτό το μήνυμα δεν είχε να κάνει με την κάρτα σου, απλώς το pp είχε κάποιο πρόβλημα εκείνη τη στιγμή και ήταν μη διαθέσιμη η υπηρεσία του verification.

 

Έκανα remove την κάρτα στο pp, πήγα να την περάσω γράφοντας τα στοιχεία ακριβώς όπως είναι στην revolut και τώρα παίρνω μήνυμα ότι δεν δέχεται την πράξη η τράπεζα που έχει εκδώσει την κάρτα.

The bank that issued your card didn't approve this transaction. Please contact the card issuer's customer service department if you have any questions. Or you can add a different card now to continue.
Έχει τύχει σε κανέναν άλλο;

 

Όταν την ξαναπρόσθεσες και έβαλες ξανά τα στοιχεία σου το pp θα πήγε να τραβήξει το γνωστό $1 για την προσθήκη της κάρτας. Εκεί για κάποιο λόγο δεν κατάφερε να τραβήξει το ποσό και σου έβγαλε το μήνυμα. Δοκίμασες να κάνεις clear cache & data μήπως αλλάξει το cvv και η λήξη της κάρτας και να βάλεις αυτά στο pp?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ρε παιδιά, από την Πέμπτη που γράφτηκε αυτό το ποστ, προσπαθώ κάθε απόγευμα να κάνω verification στο pp και μου βγάζει αυτό

 

The Credit Card Verification System used by PayPal is currently unavailable. Please try to add your credit card at a later time. We apologize for this inconvenience.

 
 
διάβασα ότι παίζει να φταίνε οι λεπτομέρειες, ότι δεν ήταν γραμμένο με τον ίδιο τρόπο το όνομα μου στο pp και στην revolut, τα άλλαξα στο pp και ξαναπροσπάθησα.
Τίποτα.
Έκανα remove την κάρτα στο pp, πήγα να την περάσω γράφοντας τα στοιχεία ακριβώς όπως είναι στην revolut και τώρα παίρνω μήνυμα ότι δεν δέχεται την πράξη η τράπεζα που έχει εκδώσει την κάρτα.
The bank that issued your card didn't approve this transaction. Please contact the card issuer's customer service department if you have any questions. Or you can add a different card now to continue.
Έχει τύχει σε κανέναν άλλο;

 

 

 

Εχεις χρηματα μεσα στην καρτα?

 

 

Πάντως αυτό το μήνυμα δεν είχε να κάνει με την κάρτα σου, απλώς το pp είχε κάποιο πρόβλημα εκείνη τη στιγμή και ήταν μη διαθέσιμη η υπηρεσία του verification.

 

Όταν την ξαναπρόσθεσες και έβαλες ξανά τα στοιχεία σου το pp θα πήγε να τραβήξει το γνωστό $1 για την προσθήκη της κάρτας. Εκεί για κάποιο λόγο δεν κατάφερε να τραβήξει το ποσό και σου έβγαλε το μήνυμα. Δοκίμασες να κάνεις clear cache & data μήπως αλλάξει το cvv και η λήξη της κάρτας και να βάλεις αυτά στο pp?

 

 

 

ντάξ, την πάτησα σαν να μην έχω διαβάσει το νήμα 400 φορές, σαν πρωτάρης.

 

Από όταν παρήγγειλα φυσική κάρτα δεν έχω κάνει αγορές και δεν το θυμόμουν.

Την κάρτα την είχα περάσει εξ αρχής στο Pp, αλλά δεν την είχα κάνει confirm.

 

Το λάθος μου ήταν που αντί να κάνω clear data / cache στο app, πήγα και έμπλεξα με το support, που με τρόλαρε.

Μου είπαν ότι δεν υποστηρίζουν Pp, και όταν τους ανταπάντησα ότι έχω κάνει αγορές με Pp, 

έγραψε αυτό:

 

You are one of the lucky few.

:P

 

To γελάκι δικό του.

Και σκέφτηκα τι ναρκωτικά κάνει;

 

Τέλος πάντων, το συμπέρασμα παραμένει, στην παραγγελία φυσική κάρτας, κατευθείαν clear data/cache για να μην την πατήσετε.

 

Ευχαριστώ και για τις απαντήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ντάξ, την πάτησα σαν να μην έχω διαβάσει το νήμα 400 φορές, σαν πρωτάρης.

 

Από όταν παρήγγειλα φυσική κάρτα δεν έχω κάνει αγορές και δεν το θυμόμουν.

Την κάρτα την είχα περάσει εξ αρχής στο Pp, αλλά δεν την είχα κάνει confirm.

 

Το λάθος μου ήταν που αντί να κάνω clear data / cache στο app, πήγα και έμπλεξα με το support, που με τρόλαρε.

Μου είπαν ότι δεν υποστηρίζουν Pp, και όταν τους ανταπάντησα ότι έχω κάνει αγορές με Pp, 

έγραψε αυτό:

 

You are one of the lucky few.

:P

 

To γελάκι δικό του.

Και σκέφτηκα τι ναρκωτικά κάνει;

 

Τέλος πάντων, το συμπέρασμα παραμένει, στην παραγγελία φυσική κάρτας, κατευθείαν clear data/cache για να μην την πατήσετε.

 

Ευχαριστώ και για τις απαντήσεις.

Σε τι χρησιμεύει το clear/data cache ;  Εγω κατέβασα το app παρήγγειλα την κάρτα, έστειλα έμβασμα (κάτι ψιλά), ήρθε στη ώρα της και σε φυσική μορφή με το ονομά μου και με το ίδιο ccv όπως και η virtual !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τέλος πάντων, το συμπέρασμα παραμένει, στην παραγγελία φυσική κάρτας, κατευθείαν clear data/cache για να μην την πατήσετε.

 

 

ekkli είναι λάθος νομίζω να το αναφέρεις ως συμπέρασμα αυτό.Θεωρώ ότι θα δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα.Καταλαβαίνω ότι στην περίπτωσή σου και σε κάποιους άλλους βοήθησε,αλλά ηταν η εξαίρεση.Ο κανόνας είναι αυτός που ανέφερε ο molot πιο κάτω.Καλό είναι λοιπόν το clear data να χρησιμοποιείται αφού διαπιστωθεί πρόβλημα και όχι προκαταβολικά.

Σε τι χρησιμεύει το clear/data cache ;  Εγω κατέβασα το app παρήγγειλα την κάρτα, έστειλα έμβασμα (κάτι ψιλά), ήρθε στη ώρα της και σε φυσική μορφή με το ονομά μου και με το ίδιο ccv όπως και η virtual !

 

 

Tip Αγνοήστε τον braker σε αυτό το θέμα,κι εγώ παρασύρθηκα,ας μείνει καθαρό μιας και είναι χρήσιμο σε πολλούς.Κατάλαβε ότι δεν περνάει η μπογιά του και θέλει να χαλάσει τα άλλα θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω την Μαρια και τα υπολοιπα παιδια που γραφουν εδω,εκανα επιτελους επιτυχη αγορα κανονικα απο ebay μετα απο μηνες,χαρη στις οδηγιες σας και στα tips που δινετε,να στε καλα, καλες γιορτες να εχουμε με υγεια πανω απο ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα γραψει κ τις προαλλες στο νημα οτι ενω η φυσικη μου καρτα, συμφωνα με την εφαρμογη της Revolut θα ερχοταν στις 2 Δεκεμβρη, τελικα ήρθε σήμερα, 15 Δεκεμβριου. Το λεω για οσους αγχωνονται που δεν τους ηρθε ακομη, ειναι απολυτα φυσιολογικο λογω ταχυδρομειων, μην παει ο νους σας στο κακο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα γραψει κ τις προαλλες στο νημα οτι ενω η φυσικη μου καρτα, συμφωνα με την εφαρμογη της Revolut θα ερχοταν στις 2 Δεκεμβρη, τελικα ήρθε σήμερα, 15 Δεκεμβριου. Το λεω για οσους αγχωνονται που δεν τους ηρθε ακομη, ειναι απολυτα φυσιολογικο λογω ταχυδρομειων, μην παει ο νους σας στο κακο.

 

Και εμενα 2 δεκεμβρη ελεγε αλλα 13 μερες παραπανω ειναι υπερβολικες. Ουτε σημερα ηρθε και ελεγα να στειλω μηνυμα στο support.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμενα 2 δεκεμβρη ελεγε αλλα 13 μερες παραπανω ειναι υπερβολικες. Ουτε σημερα ηρθε και ελεγα να στειλω μηνυμα στο support.

Και εμένα το ίδιο, τους έστειλα στο chat και μου είπαν ότι παίρνει για EU countries ως 3 εβδομάδες...Οπότε..αναμένουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...