Προς το περιεχόμενο

speedport entry 2i σε bridge mode?


bobptz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν αυτές οι εναλλακτικές;

1) Να του βάλω openWRT.

2) Να το αφήσω να παριστάνει το modem/router, αλλά και πάλι από πίσω να έχω το TL-WDR3600 σαν τον κυρίως router που θα χειρίζεται τις δύο γραμμές Internet.

1. Δεν παίρνει εναλλακτικό firmware.

2. Αν δεν μπαίνει σε bridge έχεις 2 επιλογές:

  • Το αφήνεις ως κύριο modem/router, αλλά έχεις το μειονέκτημα του διπλού ΝΑΤ. Δηλαδή 2πλοί κανόνες port forward για ν' ανοίξεις οποιαδήποτε πόρτα, από μία σε κάθε router.
  • Το αφήνεις ως κύριο modem/router και εκμεταλλεύεσαι το PPPoE Passthrough. Δεν σε απασχολεί τι κάνει μιας και το 3600 θα κάνει 2η κλήση και θα πάρει άλλη δημόσια ΙΡ. Ουσιαστικά θα έχεις 2 ανεξάρτητα δίκτυα, ένα του Speedport και το άλλο του 3600. Την θεωρώ σαφώς καλύτερη επιλογή.

Και στις 2 περιπτώσεις το 3600 θα χειρίζεται κανονικά και τις 2 γραμμές (ΟΤΕ, Wind) ως multi wan router.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

poulinos και jkoukos

 

Τώρα κατάλαβα πολύ περισσότερα.  Άρα (αν δε το βάλω σε bridge mode) πάμε στη λύση #2 ΑΝ υπάρχει το PPPoE Passthrough.  Μια στιγμή να δω καλύτερα τις πειλογές.  Να μια screenshot, να μου πείτε αν ισχύει.

 

http://postimg.org/image/4ayjht4tp/

 

Μάλον λέτε για το "PPP Transfer type", το οποίο είναι PPPoE και δεν επιτρέπει αλλαγή.

 

Κάνουμε κάτι?


Οι τεχνικοί του ΟΤΕ μου είπανε ότι το speedport entry 2i δεν υποστηρίζει το OTE-wifi (θα υπάρξει αναβάθμιση στο μέλον).  Μου προτείνανε αλλαγή εξοπλισμού με το ZTE ή το 724W. 

 

Μήπως κάποιο από αυτά θα με εξυπηρετήσει καλύτερα?  Δηλαδή να είναι καλά, γρήγορα και αξιόπιστα ΚΑΙ να έχουν bridge mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είναι αυτό το PPPoE Passthrough.

Το Speedport 724V υποστηρίζει PPPoE Passthrough αλλά και μπαίνει σε Bridge mode.

To ZTE 931VII μπαίνει σε Bridge mode, αλλά δεν υποστηρίζει PPPoE Passthrough.

 

O birbilis_ έγραψε προηγούμενα ότι το "pppoe passthrough υπάρχει στο default connection ATM_DSL, εμφανίζεται αν πατήσεις details" και εξαρχής είναι ενεργοποιημένο.

Ισχύει το αυτό; Αν ναι, δεν χρειάζεται να αλλάξεις συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα ZTE (ZXHN H108NS) που μπορώ να βάλω.  Αυτό κάνει?  Διαβάζω πολύ ασχημα για το ZTE.  Τουλάχιστον σε bridge mode είναι κατάληλο?

 

Ο ΟΤΕ μου είπε για 724W, όχι για 724V.

 

Αυτό το "details" δε το θυμάμαι, όταν πάω σπίτι θα το δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To H108NS το δίνουν αρκετοί πάροχοι.

Στην HOL η επιλογή του Bridge mode είναι εξαρχής κλειδωμένη και πρέπει να μπεις με τον λογαριασμό του root (όχι admin) με το password που ψάχνοντας το βρίσκεις.

 

Νομίζω στον ΟΤΕ δεν είναι κλειδωμένη η επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pppoe passthrough είναι εκεί που είπα και μάλλον λειτουργεί κανονικά.

Οτι είχα σετάρει (nat, dyndns)στο asus ac66u λειτουργεί κανονικά χωρίς να αλλάξω απολύτως τίποτα από το προηγούμενο setup με το speedtouch σε bridged mode.

Απορία:εχει κάποιο πλεονέκτημα το καθαρο bridge απο το pppoe passthrough?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ότι μιλάς για το Speedport Entry 2i και όχι το Speedport 724V.

 

Για το ερώτημα, αν και φαινομενικά είναι τα ίδια, στην πραγματικότητα δεν είναι.

Σε bridge mode η συσκευή παίζει ως modem μόνο και χρειάζεται απαραίτητα άλλος router για την λειτουργία του εσωτερικού δικτύου.

Με το PPoE passthrough,  συσκευή δουλεύει ως κανονικό modem/router ελέγχοντας το εσωτερικό δίκτυο που δημιουργεί, αλλά δίνει την δυνατότητα να δημιουργηθεί και άλλη κλήση ΡΡΡ από οποιαδήποτε router, που θα δημιουργήσει το δικό του ανεξάρτητο εσωτερικό δίκτυο και με ξεχωριστή δημόσια διεύθυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία:εχει κάποιο πλεονέκτημα το καθαρο bridge απο το pppoe passthrough?

 

jkoukos, τελικά πιο είναι προτιμότερο?

 

>>>>>>

O birbilis_ έγραψε προηγούμενα ότι το "pppoe passthrough υπάρχει στο default connection ATM_DSL, εμφανίζεται αν πατήσεις details" και εξαρχής είναι ενεργοποιημένο.

<<<<<<

Πράγματι έτσι είναι. 

Η έρευνά μου σχεδόν ολοκληρώθηκε, αφού μίλησα και με 5-6 τεχνικούς του ΟΤΕ, μερικοί από τους οποίους ήταν ΠΑΡΑ πολύ εξυπηρετικοί, ενώ άλλοι δηλώνανε ότι είναι τελείως αναρμόδιοι.  Προσπάθησα να γράψω αναλυτικές οδηγίες (και με φωτογραφίες) εδώ: http://bbb-solutions.blogspot.gr/2015/11/speedport-entry-2i-modem.html

 

Δεν το έχω ελέγξει ακόμα, και θα ήθελα τη δική σας συνδρομή για να διορθώσω τις ατέλειες.  πχ αναφέρω ότι "δ) Το δικό μου router πρέπει να δουλεύει σε passthrough mode."  Ναι αλλά και το speedport θα είναι σε passthrough.  Εγώ δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει αυτό.  Μήπως κάπου υπάρχει λάθος?

 

 

 

Το κείμενο του οδηγού είναι εδώ:

 

 

Υπάρχουν δύο διαφορετικοί μέθοδοι για να δουλέψει το Speedport entry 2i σα modem:

 

Μέθοδος 1:

 

α) Από το κυρίως menu πάω Internet →  Ethernet WAN → ON.  Αυτό θα κάνει το LAN1 port να λειτουργεί σα WAN port.

 

β) Στις ρυθμίσεις του Internet →  WAN → ATM_DSL δεν αλλάζω τίποτα.  Αξίζει να σημειωθεί ότι αν πατήσετε Detail πάνω δεξιά, θα δείτε ότι είναι προεπιλεγμένο το PPPoE Pass-through σε ΟΝ.

 

γ) Στο δικό μου router πρέπει να βάλω το username και password της γραμμής του ΟΤΕ.

 

δ) Το δικό μου router πρέπει να δουλεύει σε passthrough mode.

 

ε) Στο LAN1 του speedport συνδέω το δικό μου router, σε ένα port που λειτουργεί σα WAN port.

 

 

Μέθοδος 2:

 

α) Από το κυρίως menu πάω Internet →  WAN → Create New Connection.  Στο πεδίο Type επιλέγω Bridge Connection.  Στα υπόλοιπα πεδία βάζω ίδιες τιμές με το υπάρχων connection ATM_DSL.

 

β) Αποθηκεύω το connection με κάποιο όνομα (πχ my-connection ).

 

γ) Σβήνω το αρχικό connection ATM_DSL.

 

δ) Μετονομάζω το connection my-connection σε ATM_DSL.

 

ε) Από το κυρίως menu πάω Internet → Port Binding → ATM_DSL.  Τσεκάρω κάποιο από τα LAN1 .. LAN3, πχ το LAN3.

 

ζ) Στο LAN3 του speedport συνδέω το δικό μου router, σε ένα port που λειτουργεί σα WAN port.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Speedport όπως και όλες οι συσκευές που δίνουν οι πάροχοι (αλλά και πολλές άλλες του εμπορίου) είναι ταυτόχρονα modem και router και η κανονική ονομασία είναι DSL router ή modem/router.

 

Για να δουλέψουν ως modem μόνο, πρέπει να μπουν σε Bridge mode (και τίποτα άλλο). Σε αυτή την κατάσταση το μόνο που κάνουν είναι συγχρονισμό του xDSL μέσω των ρυθμίσεων VPI/VCI και Encapsulation.

H σύνδεση με το διαδίκτυο γίνεται από συνδεδεμένο κανονικό router που θα κάνει την κλήση ΡΡΡ (username/password) και θα ελέγχει όλο το εσωτερικό δίκτυο.

 

Στην λειτουργία PPPoE Passthrough, η συσκευή εξακολουθεί να παίζει ως modem/router δημιουργώντας την σύνδεση με το διαδίκτυο και ελέγχοντας το εσωτερικό δίκτυο.

Επιτρέπει όμως να γίνει ταυτόχρονη κλήση ΡΡΡ και από άλλον κανονικό router που θα ελέγχει άλλο εσωτερικό δίκτυο. Στην περίπτωση αυτή έχουμε 2 ξεχωριστές συνδέσεις με τον πάροχο (εφόσον το επιτρέπει), με διαφορετικά υποδίκτυα, ρυθμίσεις και κανόνες.

 

Όπως βλέπεις bridge mode και PPPoE passthrough, είναι 2 διαφορετικά πράγματα αν και φαινομενικά, στην περίπτωση που μιλάμε, μοιάζουν.

Το πιο είναι καλύτερο ή προτιμότερο, έχει να κάνει τι θέλουμε να κάνουμε. Στην περίπτωσή μας θα έλεγα ότι, αν η τηλεφωνία είναι Voip το PPPoE passthrough είναι μονόδρομος, διαφορετικά προτιμότερο είναι το bridge mode.

 

Η μέθοδος 2, είναι το Bridge mode. Με παραξενεύει μόνο που δεν σε αφήνει να αλλάξεις την υπάρχουσα σύνδεση κατευθείαν, αλλά μπορείς να την καταργήσεις αν δημιουργήσεις πρώτα μία άλλη (έστω και κλώνο της).

 

H μέθοδος 1 έχει λάθη. Το μόνο που θέλει, είναι να επιβεβαιώσεις ότι είναι ενεργοποιημένο το PPPoE Passthrough και τίποτα άλλο. Τώρα σε όποια θύρα και αν συνδέσεις το άλλο router θα δουλέψει κανονικά εκτελώντας νέα κλήση ΡΡΡ.

 

α) Από το κυρίως menu πάω Internet →  Ethernet WAN → ON.  Αυτό θα κάνει το LAN1 port να λειτουργεί σα WAN port.

Δεν προσφέρει τίποτα. Στην πραγματικότητα χρειάζεται αν το Speedport θα δουλέψει ως router μόνο, πίσω από άλλο modem.

β) Στις ρυθμίσεις του Internet →  WAN → ATM_DSL δεν αλλάζω τίποτα.  Αξίζει να σημειωθεί ότι αν πατήσετε Detail πάνω δεξιά, θα δείτε ότι είναι προεπιλεγμένο το PPPoE Pass-through σε ΟΝ.

Σωστά.

γ) Στο δικό μου router πρέπει να βάλω το username και password της γραμμής του ΟΤΕ.

Σωστά.

δ) Το δικό μου router πρέπει να δουλεύει σε passthrough mode.

Όχι, δεν μας ενδιαφέρει και ένας κανονικός router δεν μπορεί να έχει τέτοια επιλογή.

ε) Στο LAN1 του speedport συνδέω το δικό μου router, σε ένα port που λειτουργεί σα WAN port.

Σε οποιαδήποτε θύρα από αυτές που είναι ήδη στο Port Binding.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jkoukos

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις εξηγήσεις.

 

H μέθοδος 1 έχει λάθη. Το μόνο που θέλει, είναι να επιβεβαιώσεις ότι είναι ενεργοποιημένο το PPPoE Passthrough και τίποτα άλλο. Τώρα σε όποια θύρα και αν συνδέσεις το άλλο router θα δουλέψει κανονικά εκτελώντας νέα κλήση ΡΡΡ.

 

Δηλαδή όπως είναι το speedport με τα default values, απλά συνδέω το δικό μου router και θα δουλέψει?  Δεν πρέπει να βάλω username/password στο δικό μου router?

 

>>>

H σύνδεση με το διαδίκτυο γίνεται από συνδεδεμένο κανονικό router που θα κάνει την κλήση ΡΡΡ (username/password) και θα ελέγχει όλο το εσωτερικό δίκτυο.

<<<

Άρα σε bridge mode, πρέπει πάλι να βάλω username/password στο δικό μου router?

 

Δεν έχω voip, θα πάω για το bridge mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γράφω αναλυτικά.

Σε bridge mode δεν κάνεις την κλήση ΡΡΡ, δηλαδή δεν γράφεις username/password (εξαφανίζεται το πεδίο) στο Speedport.

Αυτά θα μπουν στο κανονικό router που θα κάνει την κλήση ΡΡΡ.

 

Σε PPPoE Passthrough και οι 2 συσκευές (Speedport και router) κάνουν κλήση ΡΡΡ, άρα και οι 2 θα έχουν username/password.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jkoukos ευχαριστώ πάρα πολύ.  Δεν είχα δει τα σχόλια σε ΜΠΛΕ που είχες γράψει.  Είσαι πολύ κατατοπιστικός.

 

Τώρα πια θέλω να πιστεύω ότι έγραψα ένα σωστό οδηγό:

http://bbb-solutions.blogspot.gr/2015/11/speedport-entry-2i-modem.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτηκα κάτι, αλλά δεν ξέρω αν προκαλέσει πρόβλημα/καθυστέρηση.

 

Να κρατήσω την παλιά ATM_DSL που είναι modem/router connection και μέσω του Port Binding να το περιορίσω στο LAN3.  Έτσι ΑΝ ποτέ συνδέσω κάτι στο LAN3, θα ανήκει στη δικαιοδοσία του speedport ROUTER.  Αυτό χρειάζεται αν κάτι δε δουλεύει σωστά και θέλω στα γρήγορα να τεστάρω τη σύνδεση ή κάποιο laptop. 

 

Εναλλακτικά να μη του δώσω κανένα LAN port.  Και αν ποτέ θέλω να τεστάρω κάτι, μέσα από το Port binding να του δώσω κάποιο LAN port.

 

Στο καινούριο modem connection που θα κάνω να δώσω ένα διαφορετικό (πχ LAN1 port).  Και θα συνδέσω το δικό μου router στο LAN1.

 

Πιστεύω ότι το παραπάνω θα δουλεύει.  Απλά ανυσηχώ ότι θα μπλέκεται και το speedport, θα κρατάει ενεργή μία σύνδεση στο ίδιο καλώδιο, μήπως έχει καθυστερήσεις κτλ.

 

Γνώμες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...