Προς το περιεχόμενο

speedport entry 2i σε bridge mode?


bobptz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

καταρχήν να ευχαριστήσω τους προλαλήσαντες γιατί τώρα μπήκα σε vdsl και κατάφερα να το βάλω σε bridge mode, όπως είχα και το παλιό μου adsl modem. Επιβεβαιώνω ότι χρειάζεται απλά να σβηστεί το PTM_DSL και να προστεθεί ένα PTM_DSL με bridge και να γίνει port bind με μία ή περισσότερες LAN. Δυστυχώς δε με καλύπτει το speedport σα router μια και χρειάζομαι gigabit ethernet, οπότε έχω ένα δικό μου router που έχει τα ppp credentials.

Το θέμα μου είναι ότι με αναγκάζει να πάρω ¨ευρυζωνική τηλεφωνία¨ ο ΟΤΕ, ακόμη δεν είναι ενεργοποιημένη, αναμένω εντός ημερών.

Ήθελα να ρωτήσω αν είστε σίγουροι ότι η IP τηλεφωνία δε θα παίζει με το speedport σε bridge.

Είδα ότι υπάρχει VoIP tab στο speedport και εκεί μπορείς να βάλεις credentials.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η VOIP τηλεφωνία του ΟΤΕ δεν παίζει σε bridge mode. Οπότε οι επιλογές που έχεις είναι:

 

α. Να βάλεις το Speedport να δουλεύει κανονικά στη γραμμή και πίσω από αυτό να συνδέσεις το WiFi router που θα παίρνει σύνδεση στην WAN θύρα μέσω του Speedport. Στην περίπτωση αυτή έχεις 2 ξεχωριστά δίκτυα που επικοινωνούν μεταξύ τους αλλά και διπλό ΝΑΤ.

 

β. Να βάλεις το Speedport να δουλεύει κανονικά στη γραμμή και ενεργοποιημένη η επιλογή PPPoE Passthrough. Πίσω από αυτό να συνδέσεις το WiFi router στην WAN θύρα που θα κάνει νέα σύνδεση ΡΡΡ. Στην περίπτωση αυτή έχεις 2 ξεχωριστά δίκτυα που δεν επικοινωνούν μεταξύ τους, καθώς το καθένα έχει διαφορετική σύνδεση με τον πάροχο και διαφορετική δημόσια διεύθυνση.

 

Αν αντί για WiFi router, έχεις άλλο DSL router, τότε υπάρχει περίπτωση να παίξει η τηλεφωνία αν το Speedport μπει πίσω από το άλλο router, με παρόμοιο τρόπο με τους 2 παραπάνω. Αυτό γίνεται διότι το Speedport έχει δυνατότητα να παίξει ως απλό router, αφού η Νο1 θύρα LAN μπορεί να γίνει WAN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, αν δε τους πείσω να με αφήσουν στην κλασική τηλεφωνία πάω για το β για να αποφύγω διπλά port fw. Απλά απορώ πως ο ΟΤΕ επιτρέπει να συνδεθούν 2 με τα ίδια credentials και δε το κόβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι σχεδόν οι πάροχοι το επιτρέπουν. Στους περισσότερους μπορούμε να κάνουμε τουλάχιστον 2 ταυτόχρονες κλήσεις, ενώ στον ΟΤΕ μέχρι 4.

Γι' αυτό και σε αρκετές συσκευές υπάρχει η δυνατότητα PPPoE Passthrough ή PPPoE Relay ή όπως αλλιώς αναφέρεται ανά εταιρεία.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, να κάνω μια χαζή ερώτηση? Δεν έχω πολλές γνώσεις πάνω στο θέμα. Μου έδωσε ο ΟΤΕ το Speedport entry 2i με γραμμή VOIP και τώρα πρέπει να αγοράσω συσκευή τηλεφώνου. Αγοράζω συσκευή απλή pstn ή μπορώ να αγοράσω hybrid pstn/voip οπως είναι το gigaset 850 και να το βάλω σε κάποιο switch σε αλλο δωμάτιο για να δουλεύει αντι στην γραμμή του pstn πάνω στο μόντεμ?

 

 

ΥΓ. Τώρα έχω σε VDSL το ZTE 931VII σε bridge mode με ενα Tp-link C2 750, αλλά όταν ενεργοποιηθεί η γραμμή και βάλω το speedport δεν θα λειτουργεί το Voip οπως λέτε πιο πάνω. Τουλάχιστον θα μπορεί το Tp-link να κάνει το control στο DHCP αντί του speedport? (θέλω να βάλω στο off το DHCP στο Speedport).

Επεξ/σία από zNikosz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλή τηλεφωνική συσκευή θέλεις. Μέχρι τώρα δεν είχες;  Αν έχεις απλά την συνδέεις στο router.

 

Για την σύνδεση του Tp-link C2 750, θα το αφήσεις όπως είναι. Απλά αντί του ZTE θα βάλεις το Speedport να δουλεύει κανονικά (όχι bridge mode), όπως στην επιλογή β που ανέφερα προηγούμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ, οχι δεν ειχα στον οροφο που ημουν. Ειχα τραβηξει καλωδιο μονο για το μοντεμ. Τωρα θα βαλω τηλ. γραμμη δικια μου και πρεπει να αγορασω συσκευη. Ειδα τα απλα ασυρματα τυπου panasonic και ειδα και το siemens που ειναι pstn/voip, και ελεγα μηπως βολευει η αγορα του μιας που θα ειναι voip η γραμμη. Συγνωμη αλλα δεν ξερω πολλα. Οτι εχω κανει μεχρι τωρα τα εχω κανει διαβάζοντας σε forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To VOIP του ΟΤΕ δουλεύει μόνο στην συσκευή που παρέχει. Άρα δεν πρόκειται να κάνεις χρήση της αντίστοιχης δυνατότητας σε κάποια IP τηλεφωνική συσκευή, εκτός κι αν χρησιμοποιήσεις υπηρεσία άλλου παρόχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Η VOIP τηλεφωνία του ΟΤΕ δεν παίζει σε bridge mode. Οπότε οι επιλογές που έχεις είναι:

 

α. Να βάλεις το Speedport να δουλεύει κανονικά στη γραμμή και πίσω από αυτό να συνδέσεις το WiFi router που θα παίρνει σύνδεση στην WAN θύρα μέσω του Speedport. Στην περίπτωση αυτή έχεις 2 ξεχωριστά δίκτυα που επικοινωνούν μεταξύ τους αλλά και διπλό ΝΑΤ.

 

β. Να βάλεις το Speedport να δουλεύει κανονικά στη γραμμή και ενεργοποιημένη η επιλογή PPPoE Passthrough. Πίσω από αυτό να συνδέσεις το WiFi router στην WAN θύρα που θα κάνει νέα σύνδεση ΡΡΡ. Στην περίπτωση αυτή έχεις 2 ξεχωριστά δίκτυα που δεν επικοινωνούν μεταξύ τους, καθώς το καθένα έχει διαφορετική σύνδεση με τον πάροχο και διαφορετική δημόσια διεύθυνση.

 

Αν αντί για WiFi router, έχεις άλλο DSL router, τότε υπάρχει περίπτωση να παίξει η τηλεφωνία αν το Speedport μπει πίσω από το άλλο router, με παρόμοιο τρόπο με τους 2 παραπάνω. Αυτό γίνεται διότι το Speedport έχει δυνατότητα να παίξει ως απλό router, αφού η Νο1 θύρα LAN μπορεί να γίνει WAN.

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,

Έχω vdsl-ote με static ip, θα υπάρχει θέμα να μπει το speedport σε bridge? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,

Έχω vdsl-ote με static ip, θα υπάρχει θέμα να μπει το speedport σε bridge? 

την static την δινει ο παροχος δεν χρειαζεται καν να την βαλεις καπου οποτε οτι και να παρει την Ip ειτε το vdsl router σου ειτε καποιο router ειτε κανεις κληση απο το pc το αποτελεσμα θα ειναι παντα το ιδιο να παρεις την static σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτη ειναι η επιλογη PPPoE Passthrough στο speedport entry 2i ?

 

σορρυ τελικα βρηκα και διαβαζω τον λεπτομερη οδηγο του φιλου μας.

 

http://bbb-solutions.blogspot.gr/2015/11/speedport-entry-2i-modem.html

post-55425-0-00627900-1463572821_thumb.jpg

Επεξ/σία από constantinos_rho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ειναι για να κανει την μια Lan να παιξει σαν wan οποτε δεν νομιζω οτι ειναι αυτο που θες.επισης νομιζω οτι το pppoepassthrough πρεπει να ειναι ενεργοποιημενο απο default.


αυτη ειναι η επιλογη PPPoE Passthrough στο speedport entry 2i ?


εδω εχει παραπανω Info

http://bbb-solutions.blogspot.gr/2015/11/speedport-entry-2i-modem.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα το αφησα με ενεργοποιημενο το PPPoE Passthrough.

υπαρχει καποιο μειονεκτημα με PPPoE Passthrough σε σχεση με το bridge mode? η ειναι και τα δυο το ιδιο ακριβως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...