Προς το περιεχόμενο

LeuPay MasterCard και LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι 1% προμήθεια για φόρτιση μέσω κάρτας με €0.50 minimum.

 

Αν βάλεις €50 θα σου χρεώσει €0.50 έξτρα.

Για €100 θα σου πάρει άλλο €1.

Βάζεις €10; Σου παίρνει €0.50 επιπλέον.

 

Θα το έγραφε μάλλον στο pdf που δεν άνοιγε με "error 404" όταν έκανα το registration. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η χρέωση για φόρτιση της Leupost από Ελληνική χρεωστική δεν είναι 1%, αλλά 0,50€ ανά συναλλαγή όπως αναφέρθηκε. Χθες κατάφερα να κάνω τις πρώτες μου φορτίσεις (με Webuy Πειραιώς). Αυτό που με έκανε να θυμώσω, είναι ότι όχι απλά χρέωσε 0,50€/φόρτιση, αλλά δεν πέρασε φόρτιση 8€ απευθείας, ενώ αμέσως μετά πέρασαν 2 φορτίσεις 5€ και 3€ αντίστοιχα! Με 0,50€ προμήθεια για την κάθε μια! Το 1% των 5€ ή των 3€ κάνει 0,50€; Όχι! 0,05€ κάνει.  Δεν θέλω να πιστέψω ότι έγινε επίτηδες για να τσιμπήσουν 0,50€+0,50€ (ούτε καν το 1% που δηλώνουν αλλά 10% και 16,67% αντίστοιχα!) αλλά αυτό τείνω να πιστέψω...

Θα ανεβάσω και screenshot σύντομα, όταν δουλεψει η εφαρμογή καθώς τώρα είναι down... Είναι ΠΟΛΥ κακά σημάδια αυτά!

 

Υ.Γ. Είμαι περίεργος δε, τι θα γίνει όταν οι συνδεδεμένες -προπληρωμένες- κάρτες των χρηστών τους αρχίσουν να λήγουν και θα πρέπει αναγκαστικά να αντικατασταθούν με νέες, όταν αυτοί δεν θα μπορούν να προσθέσουν νέες (αφού δεν επιτρέπει πάνω από 2 ακόμα και διαγραφή να γίνει) στο ίδιο account!

Δεν εχω ακουσει σε αλλες προπληρωμενς καρτες εξωτερικου τυπου  revolut να μπορει καποιος να συνδεσει ελληνικη προπληρωμενη. Ουτε χρεωστικη, ουτε πιστωτικη. Γιατι φυσικα εκει δεν γινεται.
Το οτι καποιος εχει τη δυνατοτητα να συνδεσει την ελληνικη του καρτα σ' αυτη την εικονικη καρτα που λεγεται leupost δεν ειναι καταναγκασμος. Απλη δυνατοτητα ειναι. 
 
Αν το μισο ευρω ελαχιστη χρεωση θεωρεις δεν σε συμφερει, ουτε το 1% επι του ποσου για φορτωμα απο ελληνικη καρτα , και ολα αυτα τα θεωρεις κακα σημαδια, κανε εμβασμα οπως γινεται με ολες τις καρτες εξωτερικου. 
Κι εκει με εμβασμα, 1 ευρω ειναι τα εξοδα για τα ποσα που δοκιμαζει καποιος να μεταφερει. Και για 3 ευρω μεταφορα και για 100  ευρω και για 500 ευρω που ειναι ομως το οριο εμβασματος. 
 
Απο κει και περα, αν σου την σπαει το γεγονος πως δεν περνα η μεταφορα απο τις ελληνικες καρτες που συνεδεσες με την πρωτη, μην την χρησιμοποιεις.
Αν αναρωτιεσαι τι θα γινει οταν οι ελληνικες προπληρωμενες σου ληξουν, και δεν μπορεις να συνδεσεις αλλες, μην συνδεσεις. Κανε εμβασμα.
Δεν σου αρεσει ουτε αυτο, περιμενε να σου ερθeι η leupay..
Εκει εχεις ενεργοποιηση λογαριασμου και ενεργοποιηση καρτας και συνδεσεις ελληνικων καρτων μεσω ιστοσελιδας, οχι μεσω εφαρμογης κινητου.
Αν δοκιμασεις και δεν σε ικανοποιησει, μην την χρησιμοποιησεις ουτε εκεινη.

Πήγα μερικές σελίδες πίσω αλλά δεν το βρηκα.

Μου ζήτησαν να στείλω τα 6 τελευταία ψηφία της κάρτας με sms στον αριθμό +359886170011. αλλά δεν πάει το μήνυμα μέσω wind. Kάνω κάτι λάθος?

Με wind εστειλα σ' αυτο και σε ενα αλλο αριθμο sms,  οταν ειχε προβλημα η δικια μου ενεργοποιηση μεσω ιστοσελιδας.

Μια χαρα σταλθηκε μηνυμα και ηρθε και απαντηση. Μηπως δεν εχεις μοναδες στο τηλεφωνο, ειναι μηνυμα εξωτερικου.

Το ενα νουμερο ηταν αριθμος Ιταλιας, το αλλο Βουλγαριας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν το μισο ευρω ελαχιστη χρεωση θεωρεις δεν σε συμφερει, ουτε το 1% επι του ποσου για φορτωμα απο ελληνικη καρτα , και ολα αυτα τα θεωρεις κακα σημαδια, κανε εμβασμα οπως γινεται με ολες τις καρτες εξωτερικου. 
Κι εκει με εμβασμα, 1 ευρω ειναι τα εξοδα για τα ποσα που δοκιμαζει καποιος να μεταφερει. Και για 3 ευρω μεταφορα και για 100  ευρω και για 500 ευρω που ειναι ομως το οριο εμβασματος. 
 
Απο κει και περα, αν σου την σπαει το γεγονος πως δεν περνα η μεταφορα απο τις ελληνικες καρτες που συνεδεσες με την πρωτη, μην την χρησιμοποιεις.
 

 

 

Αυτό που έγραψα ότι πέρασαν οι 2 φορτίσεις των 5 και 3 ευρώ αλλά αρνήθηκε να μου τις περάσει σαν μια των 8€ το πρόσεξες;

Εν τω μεταξύ ακόμα μέχρι τώρα η σύνδεση της εφαρμογής Leupost σε Android παρουσιάζει αδυναμία σύνδεσης και εμφάνισης του υπολοίπου. Πρέπει να κλείνει γύρω στις 5 ώρες. Μπορώ να τους εμπιστευθώ για έμβασμα όταν συμβαίνουν τέτοια πράγματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έγραψα ότι πέρασαν οι 2 φορτίσεις των 5 και 3 ευρώ αλλά αρνήθηκε να μου τις περάσει σαν μια των 8€ το πρόσεξες;

Εν τω μεταξύ ακόμα μέχρι τώρα η σύνδεση της εφαρμογής Leupost σε Android παρουσιάζει αδυναμία σύνδεσης και εμφάνισης του υπολοίπου. Πρέπει να κλείνει γύρω στις 5 ώρες. Μπορώ να τους εμπιστευθώ για έμβασμα όταν συμβαίνουν τέτοια πράγματα;

Εσυ ξερεις τι θα εμπιστευτεις και τι οχι, δεν θα σου πω εγω.

Και 8 ευρω να ειχες περασει σε μια προσπαθεια με εμβασμα σε οποιαδηποτε προπληρωμενη εξωτερικου 1 ευρω θα ειχες δωσει.

Συνδεση με ελληνικη καρτα ομως και φορτωμα απο εκει, ξεχνα το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα κοντεύει ένας μήνας τώρα και η κάρτα δεν μου έχει έρθει ακόμα μια ερώτηση μπορεί να μου βάλει κάποιος χρήματα στο λογαριασμό απο εδώ Ελλάδα η εξωτερικό? και να τα τραβήξω όταν θα έχω την κάρτα από ΑΤΜ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια το λογαριασμο σε δολαρια μπορεις να τον χρησιμοποιησεις για να μεταφερεις δολαρια ή ειναι ακομα απενεργοποιημενος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σας και παλι, αυτο που γραφω αφορα εκεινους που κανουν ηδη αγορες στο εξωτερικο μεσω της moneysafe π.χ και ψαχνουν για το πως θα αποφυγουν αυτες τις "χρεωσεις προμηθειων" που κρατανε μεσω διαφορετικης καρτας που ανακαλυψαμε μεσω αυτου του post, την "leupay".

Παρατηρησα οτι υπαρχει και η επιλογη καταθεσης στο λογαριασμο μας leupay χωρις εμβασμα εφοσον κανουμε verify την καρτα (προσωπικα δεν το εχω κανει ακομα γιατι θελω να μαθω τις πληροφοριες σας) εχουμε τη δυνατοτητα που λεγεται: internal tranfers (εσωτερικες μεταφορες) και απο οτι ειδα στις χρεωσεις leupay, υπαρχει χαμηλη προμηθεια με την καταθεση χρηματων απο την ελληνικη μας τραπεζα στον λογαριασμο leupay ή και σε εναν διαφορετικο φιλικο λογαριασμο leupay...(επισης ειδα στις χρεωσεις οτι αν καταθεσεις σε αλλο λογαριασμο η προμηθεια ειναι € 0,10 απογευγοντας και το 1% επι το ποσου)

Θελω να μας ενημερωσει καποιος αν εχει δοκιμασει αυτη τη μεθοδο καταθεσης και να μας στειλει αναλυτικα τις ακριβεις χρεωσεις των προμηθειων οπως επισης και για μια βασικη λεπτομερεια ακομα: αν σου κρατανε προμηθεια απο την δοκιμαστικη καταθεση που ζητανε για να κανεις verify την leupay...ειναι σημαντικο νομιζω να ενημερωθουμε καλα για αυτες τις χρεωσεις ολοι μας.... :)

ευχαριστω εκ των προτερων

Επεξ/σία από johnpapa90
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, με λιγα λογια βρε παιδια για να καταλαβουμε, ποια μεθοδος συμφερει γενικα απο αποψη προμηθειων κλπ (για εμας που θελουμε μικρες αγορες απο ebay) να παραγγειλουμε την leupay με ολη την διαδικασια verify (να στειλουμε τα στοιχεια μας) ή απλα να κατεβασουμε την εφαρμογη leupost οσοι εχουμε κινητα anroid και να κανουμε αμεση καταθεση απο την ελληνικη μας καρτα; Οσοι δηλαδη εχουν τη δυνατοτητα να χρησιμοποιησουνε την leupost δεν υπαρχει λογος να εχουν και τη leupay; (μιλαω παντα για εμας που θελουμε μικρες αγορες απο εξωτερικο)

ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μικρές αγορές από ebay βγάλε μια revolut που έχει την καλύτερη ισοτιμία όταν αγοράζεις σε $ ή £.

Νομίζω είσαι offtopic αλλά τέλος πάντων....για την μετατροπή σε δολλάρια θα συμφωνήσω για τις λίρες ειναι σχεδόν ίδια η προμήθεια, το έχω δοκιμάσει και με τις δυο κάρτες την ίδια ημέρα με διαφορά λεπτών της ώρας !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μικρές αγορές από ebay βγάλε μια revolut που έχει την καλύτερη ισοτιμία όταν αγοράζεις σε $ ή £.

ευχαριστω για την ενημερωση. Αλλα οπως διαβασα και στο post της Marys λογω που εχουν capital control οι ελληνικες καρτες μας, γινεται καταθεση μονο μεσω εμβασματος με τη revolut! αρα ειναι 1.00€ η προμηθεια που παιρνει η ελληνικη τραπεζα + € 0,50 που κραταει η revolut; καλα τα λεω; ενω με την leupost απο οτι ειδα γινεται απευθειας καταθεση απο την καρτα και οπως ειπανε και αλλοι στο post περνανε καποιες ελληνικες καρτες οποτε με την leupost εχεις μονο τα €0,50 προμηθεια; δεν ειμαι σιγουρος αν τα λεω καλα γιατι ειναι μπερδεμα οι προμηθειες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την ενημερωση. Αλλα οπως διαβασα και στο post της Marys λογω που εχουν capital control οι ελληνικες καρτες μας, γινεται καταθεση μονο μεσω εμβασματος με τη revolut! αρα ειναι 1.00€ η προμηθεια που παιρνει η ελληνικη τραπεζα + € 0,50 που κραταει η revolut; καλα τα λεω; ενω με την leupost απο οτι ειδα γινεται απευθειας καταθεση απο την καρτα και οπως ειπανε και αλλοι στο post περνανε καποιες ελληνικες καρτες οποτε με την leupost εχεις μονο τα €0,50 προμηθεια; δεν ειμαι σιγουρος αν τα λεω καλα γιατι ειναι μπερδεμα οι προμηθειες :P

 

Αν η κάρτα σου συνδεθεί με leupost τότε για άμεση μεταφορά το κόστος είναι 1% επί του ποσού με ελάχιστη χρέωση 0,50 λεπτά.

 

Αν δηλαδή μεταφέρεις ποσά έως 50 euro θα σου κρατήσουν προμήθεια 0,50 λεπτά ενώ από 50 euro και πάνω 1% επί του ποσού.

Για παράδειγμα, στα 80 euro 0,80 λεπτά, στα 120 euro, 1,2 euro κ.ο.κ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας παιδιά!

Θέλω βοήθεια σχετικά με τη LeuPay μιας και τυχαίνει να είμαι λίγο άσχετη με το θέμα και να μην μπορώ να χρησιμοποιήσω το Paypal λογω cc.(μάλλον)

Λοιπόν άνοιξα πρόσφατα λογαριασμό στη LeuPay, έστειλα την ταυτότητα για να γίνει το verify και έκανα και αίτηση για κάρτα (στις 20.1 όλα αυτα)

Μετά όμως προσπάθησα να κάνω Fund μέσω την κάρτας μου (Πειραιώς visa) στο λογαριασμό της LeuPay αλλά δεν γινόταν και έβγαινε το γνωστό μήνυμα, ότι δεν μπορεί να διενεργηθεί η μεταφορά,επικοινωνήστε με τον εκδότη της κάρτας σας.

Κάνω κάτι λάθος και αν ναι, υπάρχει τρόπος να κάνω fund στο λογαριασμό μέσω κάρτας ή κατάθεσης;

Επίσης κάτι που εδώ δεν κολλάει αλλά κάποιος που γνωρίζει θα μου απαντήσει μάλλον. Πρόσφατα κατάφερα να συνδέσω το Iban μου με το paypal και θέλω να πληρώσω μια συνδρομή για ένα site (στο Wordpress), μπορώ να φορτώσω την κάρτα μου και να πληρώσω; υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος; (είμαι λίγο άσχετη φαίνεται. ένα paypal ήξερα να χρησιμοποιώ για να κάνω αγορές απο εξωτερικό και τώρα λόγω cc, πάει και αυτό)

Ευχαριστώ πάρα πολύ! :-D  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...