Προς το περιεχόμενο

LeuPay MasterCard και LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας παιδιά!

Θέλω βοήθεια σχετικά με τη LeuPay μιας και τυχαίνει να είμαι λίγο άσχετη με το θέμα και να μην μπορώ να χρησιμοποιήσω το Paypal λογω cc.(μάλλον)

Λοιπόν άνοιξα πρόσφατα λογαριασμό στη LeuPay, έστειλα την ταυτότητα για να γίνει το verify και έκανα και αίτηση για κάρτα (στις 20.1 όλα αυτα)

Μετά όμως προσπάθησα να κάνω Fund μέσω την κάρτας μου (Πειραιώς visa) στο λογαριασμό της LeuPay αλλά δεν γινόταν και έβγαινε το γνωστό μήνυμα, ότι δεν μπορεί να διενεργηθεί η μεταφορά,επικοινωνήστε με τον εκδότη της κάρτας σας.

Κάνω κάτι λάθος και αν ναι, υπάρχει τρόπος να κάνω fund στο λογαριασμό μέσω κάρτας ή κατάθεσης;

Επίσης κάτι που εδώ δεν κολλάει αλλά κάποιος που γνωρίζει θα μου απαντήσει μάλλον. Πρόσφατα κατάφερα να συνδέσω το Iban μου με το paypal και θέλω να πληρώσω μια συνδρομή για ένα site (στο Wordpress), μπορώ να φορτώσω την κάρτα μου και να πληρώσω; υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος; (είμαι λίγο άσχετη φαίνεται. ένα paypal ήξερα να χρησιμοποιώ για να κάνω αγορές απο εξωτερικό και τώρα λόγω cc, πάει και αυτό)

Ευχαριστώ πάρα πολύ! :-D  :-D

Έκανες Verify την κάρτα της Πειραιώς στο Leupay;

Μπορείς να προσθέσεις χρήματα στο Leupay λογαριασμό σου και μέσω μεταφοράς χρημάτων από τραπεζικό λογαριασμό.

Όσον αφορά το PayPal, πληρωμές γίνονται είτε από το PayPal balance είτε από μία από τις κάρτες που έχεις συνδεδεμένη σε αυτό. Αν δεν μπορείς να πληρώσεις μέσω συνδεδεμένης κάρτας μπορείς να φορτίσεις το PayPal balance είτε μέσω εμβάσματος, είτε μέσω "Request Money" είτε μέσω "Send Money" από κάποιον άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αν η κάρτα σου συνδεθεί με leupost τότε για άμεση μεταφορά το κόστος είναι 1% επί του ποσού με ελάχιστη χρέωση 0,50 λεπτά.

 

Αν δηλαδή μεταφέρεις ποσά έως 50 euro θα σου κρατήσουν προμήθεια 0,50 λεπτά ενώ από 50 euro και πάνω 1% επί του ποσού.

Για παράδειγμα, στα 80 euro 0,80 λεπτά, στα 120 euro, 1,2 euro κ.ο.κ

 

Συνονοματε ευχαριστω για την ενημερωση. Αρα καταληγουμε οτι συμφερει η leupost σε σχεση με την revolut διοτι με την leupost υπαρχει και η περιπτωση να κανεις απευθειας καταθεση απο την καρτα και οχι αποκλειστικα με εμβασμα οπως στην revolut, οποτε ετσι αποφευγεις την ελληνικη προμηθεια μεσω εμβασματος της καρτας που ειναι € 1.00. ;) .

Η καρτα που εχω ειναι χρεωστικη της Πειραιως και την εχω συνδεσει με leupost, βεβαια δεν εχω κανει ακομα καταθεση γιατι ακομα δεν εχω χρειαστει να αγορασω κατι, λογικα ομως αφου συνδεθηκε θα περασει, εφτασα ενα βημα πριν πατησω καταθεση € 5.00 και μου εμφανισε οτι θα χρεωθω με € 0,50... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνονοματε ευχαριστω για την ενημερωση. Αρα καταληγουμε οτι συμφερει η leupost σε σχεση με την revolut διοτι με την leupost υπαρχει και η περιπτωση να κανεις απευθειας καταθεση απο την καρτα και οχι αποκλειστικα με εμβασμα οπως στην revolut, οποτε ετσι αποφευγεις την ελληνικη προμηθεια μεσω εμβασματος της καρτας που ειναι € 1.00. ;) .

Η καρτα που εχω ειναι χρεωστικη της Πειραιως και την εχω συνδεσει με leupost, βεβαια δεν εχω κανει ακομα καταθεση γιατι ακομα δεν εχω χρειαστει να αγορασω κατι, λογικα ομως αφου συνδεθηκε θα περασει, εφτασα ενα βημα πριν πατησω καταθεση € 5.00 και μου εμφανισε οτι θα χρεωθω με € 0,50... :)

παρακαλω, ναι η καρτα λογικα εγινε δεκτη αλλα προσεξε, αν μεταφερεις πχ 150€ με συνδεση καρτας θα χρεωθεις 1,5€ ενω με εμβασμα ειναι 1€ με τη διαφορα οτι θα δεις τα χρηματα μετα απο 2-3 μερες και οχι αμεσα. αν θελουμε να μεταφερουμε πανω απο 100€ και δε βιαζομαστε ειναι καλυτερο το εμβασμα απο την απευθειας χρεωση καρτας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω στειλει τα δικαιολογητικα για την καρτα,και πηγα να δω σε τι σταδιο ειναι(δεν εβγαλα ακρη) και παρατηρησα οτι εχει order total 10eur.

τι ειναι αυτα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια, θα στηλω σημερα εμβασμα στη leupay και θελω να σας ρωτησω επειδη ειχα διαβασει ποιο πριν, ισχυει ακομα οτι μονο η πειραιως αναγνωριζει το ιβαν της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια, θα στηλω σημερα εμβασμα στη leupay και θελω να σας ρωτησω επειδη ειχα διαβασει ποιο πριν, ισχυει ακομα οτι μονο η πειραιως αναγνωριζει το ιβαν της?

Κανε παραθεση το ποστ που γραφει πως μονο σε πειραιως γινεται εμβασμα, επειδη μονο αυτη αναγνωριζει το iban leupay

Αρχες μηνα εστειλα εμβασμα με πειραιως και eurobank

Απο κει και περα, πριν καποιες σελιδες καποιος ηθελε εμβασμα μεσω εθνικης.

Πηρε την απαντηση πως θα ζητησει απο την εθνικη να προσθεσουν  iban leupay για να γινει εμβασμα.

Εσυ με ποια τραπεζα θελεις να στειλεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια, θα στηλω σημερα εμβασμα στη leupay και θελω να σας ρωτησω επειδη ειχα διαβασει ποιο πριν, ισχυει ακομα οτι μονο η πειραιως αναγνωριζει το ιβαν της?

 

γίνονται κανονικά εμβάσματα από το webbanking των πειραιώς, alpha και eurobank. η εθνικη δεν εχει καταχωρημενη την τραπεζα satabank στο συστημα της και γιαυτο δεν γινεται η αποστολη εμβασματος απο το webbanking της. αν την καταχωρησουν θα την βαλουν αλλα πρεπει να το αναφερει καποιος χρηστης στην εθνικη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά μόλις παρέλαβα την κάρτα και εγώ μια ερώτηση γιατί δεν κατάλαβα από τη κάρτα μπορώ να τραβήξω χρήματα από ΑΤΜ με 1.50 ευρώ χρέωση τώρα μπορεί κάποιος από εξωτερικό να βάλει χρήματα η από Ελλάδα ή είναι σαν την revolut πρέπει να είναι δικός μου λογαριασμός?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε παραθεση το ποστ που γραφει πως μονο σε πειραιως γινεται εμβασμα, επειδη μονο αυτη αναγνωριζει το iban leupay

Αρχες μηνα εστειλα εμβασμα με πειραιως και eurobank

Απο κει και περα, πριν καποιες σελιδες καποιος ηθελε εμβασμα μεσω εθνικης.

Πηρε την απαντηση πως θα ζητησει απο την εθνικη να προσθεσουν  iban leupay για να γινει εμβασμα.

Εσυ με ποια τραπεζα θελεις να στειλεις;

εχεις δικιο δεν ηταν μονο η πειραιως ηταν και αλλη μια τραπεζα που εβλεπε το ιβαν(eurobank nomizw).Εγω εχω λογαριασμο σε πειραιως και εθνικη αλλα απο αυτα που μου λες για την εθνικη μαλλον θα το στηλω απο πειραιως. Στο χωρα τραπεζας δικαιουχου βαζω μαλτα σωστα? θα εχω καποιο θεμα με το bic? δλδ να μου βγαζει το συστημα αλλο bic απο αυτο που λεει στο σαιτ της η leupay? Στο λογαριασμος δικαιουχου βαζω το iban ετσι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας και παλι, αυτο που γραφω αφορα εκεινους που κανουν ηδη αγορες στο εξωτερικο μεσω της moneysafe π.χ και ψαχνουν για το πως θα αποφυγουν αυτες τις "χρεωσεις προμηθειων" που κρατανε μεσω διαφορετικης καρτας που ανακαλυψαμε μεσω αυτου του post, την "leupay".

Παρατηρησα οτι υπαρχει και η επιλογη καταθεσης στο λογαριασμο μας leupay χωρις εμβασμα εφοσον κανουμε verify την καρτα (προσωπικα δεν το εχω κανει ακομα γιατι θελω να μαθω τις πληροφοριες σας) εχουμε τη δυνατοτητα που λεγεται: internal tranfers (εσωτερικες μεταφορες) και απο οτι ειδα στις χρεωσεις leupay, υπαρχει χαμηλη προμηθεια με την καταθεση χρηματων απο την ελληνικη μας τραπεζα στον λογαριασμο leupay ή και σε εναν διαφορετικο φιλικο λογαριασμο leupay...(επισης ειδα στις χρεωσεις οτι αν καταθεσεις σε αλλο λογαριασμο η προμηθεια ειναι € 0,10 απογευγοντας και το 1% επι το ποσου)

Θελω να μας ενημερωσει καποιος αν εχει δοκιμασει αυτη τη μεθοδο καταθεσης και να μας στειλει αναλυτικα τις ακριβεις χρεωσεις των προμηθειων οπως επισης και για μια βασικη λεπτομερεια ακομα: αν σου κρατανε προμηθεια απο την δοκιμαστικη καταθεση που ζητανε για να κανεις verify την leupay...ειναι σημαντικο νομιζω να ενημερωθουμε καλα για αυτες τις χρεωσεις ολοι μας.... :)

ευχαριστω εκ των προτερων

Δεν ξερω για ποιο λογο καποιοι γραφετε πραγματα που δεν ισχυουν, με αποτελεσμα να δυσκολευετε και οσους θα διαβασουν μετα απο σας τις δημοσιευσεις. Αυτο που γραφεις για παραδειγμα:

 

"...Παρατηρησα οτι υπαρχει και η επιλογη καταθεσης στο λογαριασμο μας leupay χωρις εμβασμα εφοσον κανουμε verify την καρτα (προσωπικα δεν το εχω κανει ακομα γιατι θελω να μαθω τις πληροφοριες σας)..."

 

 

Πως το συμπερανες; κανε παραθεση το ποστ που το διαβασες 
Λες πως δεν το δοκιμασες, πως το ξερεις;
Ειναι συγκεκεριμενη η διαδικασια ενεργοποιησης Α.τραπεζικου λογαριασμου leupay και Β.καρτας mastercard leupay. 
Οποιος κανει τον κοπο να διαβασει το νημα απο την αρχη, βλεπει τι βηματα πρεπει να κανει με ποια χρονικη σειρα.
Παμε στο συγκεκριμενο που γραφεις.
 
-Πρωτα κανει καποιος εγγραφη στην ιστοσελιδα της leupay
-Aνοιγει τον πρωτο λογαριασμο που ειναι υποχρεωτικα σε ευρω 
-Aνεβαζει στην ιστοσελιδα η στελνει mail με φωτοτυπια λογαριασμου δεκο και ταυτοτητας.
-Ζητα να του αποσταλει η mastercard leupay 
-Παραλαμβανει ταχυδρομικα την καρτα mastercard leupay.
-Ενεργοποιειει την καρτα μεσω ιστοσελιδας, η μεσω sms. 
-Περιμενει η leupay απο τη δικη της πλευρα να πιστοποιησει τον τραπεζικο λογαριασμο leupay. Δηλαδη η ενδειξη basic να αλλαξει σε standard.
-Κανει πρωτη φορα εμβασμα. 
-Με το που εμφανιζεται το ποσο απο το εμβασμα, μπορει κανεις 
 
-Να συνδεσει την καρτα mastercard leupay στο paypal
(ιδια διαδικασια συνδεσης οπως ολες οι καρτες που συνδεονται σε  paypal)
-Να συνδεσει επισης τον τραπεζικο λογαριασμο leupay στο paypal 
(σε 1 δευτερολεπτο, οχι οπως σε ελληνικους τραπεζικους λογαριασμους με τηλεφωνα σε ιρλανδια και αλλεπαλληλα μειλ)  
-Να τραβηξει χρηματα που εχει στο paypal στον τραπεζικο του λογαριασμο leupay.
-Να συνδεσει στην ιστοσελιδα leupay ελληνικες καρτες που εχει στον τραπεζικο του λογαριασμο leupay
(ιδια διαδικασια συνδεσης οπως ολες οι καρτες που συνδεονται σε  paypal)
-Οταν και αν γινει η επειβεβαιωση συνδεσης ελληνικης καρτας στον τραπεζικο λογαριασμο leupay, μπορει καποιος να φορτωσει την καρτα leupay χωρις εμβασμα σε 1 δευτερολεπτο με ελληνικες καρτες.
 
Τα παραπανω ισχυουν γιο leypay. Μιλω απο προσωπικη εμπειρια και συνδεση 2 ελληνικων χρεωστικων καρτων(eurobank, attica). 
Αποτελεσμα:  σε αντιθεση με revolut και number 26 που ΔΕΝ δινουν τη δυνατοτητα να φορτωσει καποιος αμεσα με ελληνικες καρτες, φορτωσα την leupay και με εμβασμα και απο ελληνικες καρτες.
 
Αν καποιος θελει να κανει την παραπανω σειρα αχταρμα, μπλεκοντας μεσα leupost, ας το κανει.
Μετα να ενημερωσει ομως ποια ειναι η χρονικη σειρα για τα βηματα που πρεπει να κανει καποιος.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δωσω το IBAN να μ βαλουν χρηματα στον λογαριασμο της leupay οταν ο αλλος θα προσπαθησει να βαλει και βαλει το IBAN που εδωσα θα τ βγαλει και το ονομα του λογαριασμου μου η δεν θα τ βγαλει ονομα καθολου;

 

Και ποσες μερες κανει να ερθει η καρτα; εχουν περασει 11 εργασιμες και ακομα τιποτα.

 

 

Επισης ο λογαριασμος μου γραφει verification pending.

Οποτε σε τι σταδιο ειμαστε;; περιμενω και την καρτα να μ ερθει με ταχυδρομιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά μόλις παρέλαβα την κάρτα και εγώ μια ερώτηση γιατί δεν κατάλαβα από τη κάρτα μπορώ να τραβήξω χρήματα από ΑΤΜ με 1.50 ευρώ χρέωση τώρα μπορεί κάποιος από εξωτερικό να βάλει χρήματα η από Ελλάδα ή είναι σαν την revolut πρέπει να είναι δικός μου λογαριασμός?

αφου μολις παρελαβες την καρτα, το επομενο βημα ειναι να την ενεργοποιησεις
μετα περιμενεις ο λογαριασμος σου να γινει standard
μετα δοκιμαζεις εσυ η καποιος αλλος(δεν το εχω δοκιμασει) να σου βαλει χρηματα με εμβασμα
 
υ.γ. δεν καταλαβαινω τι εννοεις , οταν γραφεις πως θα σηκωσεις λεφτα με χρεωση 1.50 ευρω απο την καρτα που μολις παρελαβες και δεν εχεις ενεργοποιησει ακομα και δεν εχεις φορτωσει με εμβασμα ακομα

εχεις δικιο δεν ηταν μονο η πειραιως ηταν και αλλη μια τραπεζα που εβλεπε το ιβαν(eurobank nomizw).Εγω εχω λογαριασμο σε πειραιως και εθνικη αλλα απο αυτα που μου λες για την εθνικη μαλλον θα το στηλω απο πειραιως. Στο χωρα τραπεζας δικαιουχου βαζω μαλτα σωστα? θα εχω καποιο θεμα με το bic? δλδ να μου βγαζει το συστημα αλλο bic απο αυτο που λεει στο σαιτ της η leupay? Στο λογαριασμος δικαιουχου βαζω το iban ετσι?

σωστα

σε μενα αυτα ηταν τα βηματα χωρις προβλημα

πηγα στην ιστοσελιδα leupay, κατεβασα ενα pdf με τα στοιχεια του πρωτου λογαριασμου μου σε ευρω και εκει μεσα ειναι αποθηκευμενα τα παρακατω

Account: EUR / χχχχχχχχχχχ/ EUR Account
IBAN: MTχχχTBAχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ
Bank: SATABANK P.L.C.
BIC/SWIFT: STBAMTMT
 
χωρα ειναι η μαλτα
αν και διαβασα σ αυτο το νημα πως δεν ειναι απαραιτητο,
στο πεδιο εμβασματος reference εβαλα "Account: EUR / χχχχχχχχχχχ"
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δωσω το IBAN να μ βαλουν χρηματα στον λογαριασμο της leupay οταν ο αλλος θα προσπαθησει να βαλει και βαλει το IBAN που εδωσα θα τ βγαλει και το ονομα του λογαριασμου μου η δεν θα τ βγαλει ονομα καθολου;

 

Και ποσες μερες κανει να ερθει η καρτα; εχουν περασει 11 εργασιμες και ακομα τιποτα.

 

 

Επισης ο λογαριασμος μου γραφει verification pending.

Οποτε σε τι σταδιο ειμαστε;; περιμενω και την καρτα να μ ερθει με ταχυδρομιο..

δεν ξερω τι εννοεις "ονομα λογαριασμου μου"

αν δεν κανω λαθος, οταν βαζει καποιος λεφτα σε λογαριασμο αλλου θελει και iban και ονομα δικαιουχου αυτου που θα δεχτει τα λεφτα.

Αν καταλαβα σωστα τι λες, γιατι δεν ειμαι σιγουρος.

 

Σε μενα εκανε 22 ημερολογιακες μερες η πρωτη.

Η δευτερη που παρηγγειλα ηρθε πλεον και αυτη χωρις χρεωση ταχυδρομικα σε 15 ημερολογιακες.

 

Σε μενα ειχε το σταδιο pending, μεχρι η leupay αποκλειστικα με δικες της ενεργειες να αναβαθμισει τον λογαριασμο μου σε standard.

(τελευταια δικη μου ενεργεια ηταν η ενεργοποιηση της καρτας, 3 εργασιμες μετα αναβαθμιστηκα σε standard)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...