Προς το περιεχόμενο

LeuPay MasterCard και LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού στην ουσία σε δικό σου λογαριασμό στέλνεις τα λεφτά, δικαιούχος είσαι εσύ και η διεύθυνση δικαιούχου είναι η διεύθυνση κατοικίας σου. Άρα, τα δικά σου στοιχεία βάζεις (Ονοματεπώνυμο), όπως τα έχεις δηλώσει στο λογαριασμό που άνοιξες στη LeuPay.

ναι το καταλαβα,σορυ για το πρηξιμο...δεν εχω ξανακανει εμβασμα απο Εθνικη.. :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ναι σωστα,ευχαριστω φιλε.

μερικοι απο μας δεν εχουμε λογαριασμο σε Δεκο που να φαινεται η διευθ/ση κατοικιας μας οποτε δεν μπορουμε να στειλουμε αντιστοιχο χαρτι.

Παραθετω ιμειλ απο την leupay που ενημερωνεις πως μπορει να γινει η πιστοποιηση αλλιως.

 

Please be aware that in order to proceed with the verification of your account

and receive your LeuPay card, you should complete one of the following:

1. To fund personally your LeuPay Account via a bank transfer or a personal

bank account, or

2. To fund your LeuPay Account via a verified linked card, or

3. To send us another recent document (a utility bill, or a bank statement, or

a similar one) with your names and registered address in LeuPay, issued within

the last three months. Please not that the attached document does not comply

with the verification requirements.

Only one of these three options is required for the verification purposes.

Αντί να στείλεις έμβασμα, γιατί δεν στέλνεις μέσα σπό το e-banking της ελληνικής τράπεζάς σου ένα screenshot που να φαίνονται τα στοιχεία σου και η διεύθυνση κατοικίας σου; Συμπεριλαμβάνεται στα έγγραφα που αναφέρουν στην υπό (3) περίπτωση και χθες, πιο συγκεκριμένα εδώ, το έγραψε κάποιος άλλος φίλος ότι πιστοιποίησε με αυτό τον τρόπο το λογαριασμό του, αντί για ΔΕΚΟ. Βέβαια, δεν ξέρω αν όλα τα web-banking των ελληνικών τραπεζών περιλαμβάνουν σελίδα με τα ακριβή στοιχεία σου. Στην Πειραιώς που μόλις τσέκαρα, έχει. Στις άλλες δεν ξέρω.

Λογαριασμό ΔΕΚΟ δεν είδα να μου ζητάει όταν ειχα κάνει τον λογαριασμό παρα μόνο την ταυτότητα που το έχω κάνει είδη γίνεται να πάω πουθενά να το κάνω τώρα ?

 

Και κατι τελευταίο είναι λογικό να μου βγάζει στο status τις κάρτας pending ?

Όταν κάνεις πιστοποίηση ζητάει "Copy of ID document" και "Document for proof of address". Μήπως το δεύτερο σου ξέφυγε και δεν το πρόσεξες; Δεν ξέρω αν μπορείς να το προσθέσεις μεταγενέστερα ή αν πρέπει να τους στείλεις e-mail στο support για να σου απαντήσουν τι πρέπει να κάνεις.

 

Στην αρχή, σε όλους γράφει Pending στο status της κάρτας. Αυτό θα αλλάξει σε "Verification request: waitting card activation" όταν επεξεργαστούν τα στοιχεία που τους έδωσες και σου αποστείλουν την κάρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για να γίνεις standard, θα πρέπει να κάνεις όλη τη διαδικασία πιστοποίησης του λογαριασμού σου (με ταυτότητα και πρόσφατο αντίγραφο λογαριασμού ΔΕΚΟ) και όχι μόνο να παραλάβεις την κάρτα και να την ενεργοποιήσεις.

 

Ούτως ή άλλως πρέπει να έχει προηγηθεί η ταυτοποίηση (να έχεις στείλει τα έγγραφα που ζητάνε) για να σου στείλουν την κάρτα. Αλλιώς δεν έρχεται...Άρα η σειρά είναι: στέλνουμε τα χαρτιά, αποστέλλεται η κάρτα, παραλαμβάνουμε την κάρτα, την ενεργοποιούμε και μας κάνουν standard. Έχει αναφερθεί ξεκάθαρα εδώ και πολύ καιρό, πολλές φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί να στείλεις έμβασμα, γιατί δεν στέλνεις μέσα σπό το e-banking της ελληνικής τράπεζάς σου ένα screenshot που να φαίνονται τα στοιχεία σου και η διεύθυνση κατοικίας σου; Συμπεριλαμβάνεται στα έγγραφα που αναφέρουν στην υπό (3) περίπτωση και χθες, πιο συγκεκριμένα εδώ, το έγραψε κάποιος άλλος φίλος ότι πιστοιποίησε με αυτό τον τρόπο το λογαριασμό του, αντί για ΔΕΚΟ. Βέβαια, δεν ξέρω αν όλα τα web-banking των ελληνικών τραπεζών περιλαμβάνουν σελίδα με τα ακριβή στοιχεία σου. Στην Πειραιώς που μόλις τσέκαρα, έχει. Στις άλλες δεν ξέρω.εστειλα

εστειλα μολις εμβασμα 10 ευρω με την αιτιολογια να με πιστοποιησουν (το προσθεσα στα Αγγλικα στο τελος στα σχολια).Δεν ξερω εαν εχει το web της Εθνικης καρτελα με δ/ση θα ριξω μια ματια για να δω.ελπιζω να ξεκολλησει τωρα,με εχει μια βδομαδα στο περιμενε....

με μια ματια που κοιταω στην Εθνικη δεν φαινεται πουθενα η δ/ση κατοικιας μου...μονο το ονομα μου βγαζει,το ιβαν του λογαριασμου κ τα στοιχεα της καρτα μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μιας και από οτι διαβάζω μερικοί ψάχνετε τον Braker (οποίος άνοιξε και αυτό το topic)... μπορείτε να τον βρείτε στο

 

http://forum.elief.eu/thread/29-%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%87%CF%81%CE%B7%CF%83%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%B1-forum/#post84 

 

βλέπει τι γράφετε εδώ και σας απαντάει αλλά μπορείτε να κάνετε και εκεί εγγραφή ώστε να έχετε άμεσες απαντήσεις. 

Δεν ξέρω αν κάποιοι ψάχνουν αποκλειστικά τον Braker ή όχι, αλλά σίγουρα έχουν εκφραστεί αρκετές απορίες και προσπαθούμε (όσοι έχουμε ανοίξει λογαριασμό στη LeuPay) να βοηθήσουμε ή να αλληλοβοηθηθούμε. Καλό θα ήταν λοιπόν να συνεισφέρει κι αυτός πάλι, που έχει μεγαλύτερη εμπειρία με την υπηρεσία, ανεξάρτητα από το αν έχει (άμεσα ή έμμεσα) συμφέροντα ή όχι για τη διάδοση αυτής. Το ζητούμενο είναι η σωστή, αντικειμενική και έγκυρη πληροφόρηση, χωρίς σκοπιμότητες, από όποιον κι αν προέρχεται, για να μην βρεθούμε προ εκπλήξεων.

 

Όμως, κανένας δεν κατάλαβε γιατί ξαφνικά ο Braker σταμάτησε να ποστάρει με το βασικό του λογαριασμό και απλά ανοίγει σε τακτά διαστήματα νέους για να απαντήσει. Δεν βλέπω να είναι banned για να μην μπορεί να γράψει εδώ. Τέλος πάντων, ενήλικοι άνθρωποι είμαστε όλοι μας και όπως προτιμάει ο καθένας ενεργεί... ;)

 

Edit: Μόλις τώρα διαπίστωσα ότι είναι "Banned" τελικά, παρόλο που δεν αναγράφεται κάτω από το προφίλ του, όπως γίνεται συνήθως, οπότε άκυρο το παραπάνω σχόλιο.

Επεξ/σία από antikinsor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση τους έστειλα μήνυμα. Ο λογαριασμός ΔΕΗ είναι στον πατέρα μου όμως πειράζει ?

κ μενα στο ονομα του πατερα μου ειναι για αυτο δεν εστειλα...πιστευα οτι δεν θα το κανουν δεκτο.Δεν ξερω κιολας εαν καποιος το στειλε ετσι κ το δεχθηκανε...

 

Φιλε @braker ευχαριστω για την απαντηση,αλλα δεν διαθετω τιποτα απο τα παραπανω..μονο ενα bank statement τους ειχα στειλει με ημερομηνια 2015 αλλα τελικα το απορριψανε.Οποτε αναγκαστικα τους εστειλα εμβασμα σημερα.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση τους έστειλα μήνυμα. Ο λογαριασμός ΔΕΗ είναι στον πατέρα μου όμως πειράζει ?

Λογικά, δεν θα κάνει, γιατί χρειάζεται ένα έγγραφο με τα δικά σου στοιχεία (Ονοματεπώνυμο) και την ίδια κατοικία με αυτή που δήλωσες κατά την εγγραφή σου. Η κατοικία θα συμφωνεί, αλλά όχι το ονοματεπώνυμο.

 

εστειλα μολις εμβασμα 10 ευρω με την αιτιολογια να με πιστοποιησουν (το προσθεσα στα Αγγλικα στο τελος στα σχολια).Δεν ξερω εαν εχει το web της Εθνικης καρτελα με δ/ση θα ριξω μια ματια για να δω.ελπιζω να ξεκολλησει τωρα,με εχει μια βδομαδα στο περιμενε....

με μια ματια που κοιταω στην Εθνικη δεν φαινεται πουθενα η δ/ση κατοικιας μου...μονο το ονομα μου βγαζει,το ιβαν του λογαριασμου κ τα στοιχεα της καρτα μου...

Λογικά, με το έμβασμα θα ολοκληρωθεί η διαδικασία, αφού άλλωστε το λένε και οι ίδιοι ότι είναι μέσα στους τρόπους πιστοποίησης.

Καλή επιτυχία! :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Λογικά, με το έμβασμα θα ολοκληρωθεί η διαδικασία, αφού άλλωστε το λένε και οι ίδιοι ότι είναι μέσα στους τρόπους πιστοποίησης.

Καλή επιτυχία! :-)

Σε ευχαριστω φιλε να σαι καλα.  :-) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τους ρωτήσω αν γίνεται αλλιώς με έμβασμα απλα πρέπει να πεταχτώ σε μια τράπεζα Πειραιώς η εθνική που έχω και να τους πω να μου βγάλουν κωδικό για e bank νομίζω στα 5€ πρέπει να είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τους ρωτήσω αν γίνεται αλλιώς με έμβασμα απλα πρέπει να πεταχτώ σε μια τράπεζα Πειραιώς η εθνική που έχω και να τους πω να μου βγάλουν κωδικό για e bank νομίζω στα 5€ πρέπει να είναι

Ακόμη να μου απαντήσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα παραγγελια μια καρτα ακομη για τον euro λογαριασμο μου και μου εβγαλε order total 0 δηλαδη δεν με χρεωσε παρολο που εχω αλλη μια καρτα συνδεδεμενη με τον usd λογαριασμο.Ισχυει οτι ειναι δωρεαν ή χρεωνει μετα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη να μου απαντήσουν

Απ' ότι έχει γραφτεί σε παλαιότερα posts, δεν απαντούν αμέσως και καθυστερούν ιδιαίτερα σε αυτό το κομμάτι.

Οπότε, κάνε υπομονή. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα παραγγελια μια καρτα ακομη για τον euro λογαριασμο μου και μου εβγαλε order total 0 δηλαδη δεν με χρεωσε παρολο που εχω αλλη μια καρτα συνδεδεμενη με τον usd λογαριασμο.Ισχυει οτι ειναι δωρεαν ή χρεωνει μετα?

Γιατί γίνετε να βάλουμε άλλη κάρτα για δολάρια κ άλλη για ευρώ? Που εξυπηρετεί? Αγορές από ebay δεν θα μπορέσω να κάνω με την ευρωκαρτα?? Να Ητησω ακόμη μια για δολλάρια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...