Προς το περιεχόμενο

Number26: Τραπεζική Startup - Γερμανικός Λογαριασμός και Mastercard


djuan1988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, greekparot είπε

Εισερχόμενο έμβασμα η N26 χρεωνει αν πληρώσω από εθνική το 1€;

Όχι βέβαια.

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω, πως μεσα σε 1 ωρα ενεργοποιηθηκε ο λογαριασμος με ταυτοτητα.
 

  1. Στο free πλανο, μου εχει 5/5 atm free withdrawal. Ισχυει αυτο; Δηλαδη μπορώ να κανω 5 αναληψεις τον μηνα χωρις χρεωση;
  2. Ειμαι στο περιμενε να ερθει η καρτα, εως 14 ημερες μου ειπε. Virtual δεν υπαρχει για να αρχισω να την χρησιμοποιώ;
  3. Μπορω να την χρησιμοποιώ παντού σε ελλάδα και εξωτερικο σα χρεωστική χωρίς χρεώση;
  4. Πχ Ουγγαρια μπορω να κανω αγορες φυσικες, χωρις να με χρεωσει κατι που χρησιμοποιω αλλο νομισμα;
  5. Για αναληψη μετρητών στο εξωτερικο σε αλλο νομισμα (οχι ευρω), χρεωνομαι κατι;

 

Διαβασα εναν "τιμοκαταλογο" που εχει, αλλα δεν απανταει σε ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, alkis13 είπε

Να πω, πως μεσα σε 1 ωρα ενεργοποιηθηκε ο λογαριασμος με ταυτοτητα.
 

  1. Στο free πλανο, μου εχει 5/5 atm free withdrawal. Ισχυει αυτο; Δηλαδη μπορώ να κανω 5 αναληψεις τον μηνα χωρις χρεωση;
  2. Ειμαι στο περιμενε να ερθει η καρτα, εως 14 ημερες μου ειπε. Virtual δεν υπαρχει για να αρχισω να την χρησιμοποιώ;
  3. Μπορω να την χρησιμοποιώ παντού σε ελλάδα και εξωτερικο σα χρεωστική χωρίς χρεώση;
  4. Πχ Ουγγαρια μπορω να κανω αγορες φυσικες, χωρις να με χρεωσει κατι που χρησιμοποιω αλλο νομισμα;
  5. Για αναληψη μετρητών στο εξωτερικο σε αλλο νομισμα (οχι ευρω), χρεωνομαι κατι;

Διαβασα εναν "τιμοκαταλογο" που εχει, αλλα δεν απανταει σε ολα.

Ο τιμοκατάλογος απανταει σε όλα όσα ρωτας εκτός από το 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2018 στις 5:59 ΜΜ, alkis13 είπε

Να πω, πως μεσα σε 1 ωρα ενεργοποιηθηκε ο λογαριασμος με ταυτοτητα.
 

  1. Στο free πλανο, μου εχει 5/5 atm free withdrawal. Ισχυει αυτο; Δηλαδη μπορώ να κανω 5 αναληψεις τον μηνα χωρις χρεωση;
  2. Ειμαι στο περιμενε να ερθει η καρτα, εως 14 ημερες μου ειπε. Virtual δεν υπαρχει για να αρχισω να την χρησιμοποιώ;
  3. Μπορω να την χρησιμοποιώ παντού σε ελλάδα και εξωτερικο σα χρεωστική χωρίς χρεώση;
  4. Πχ Ουγγαρια μπορω να κανω αγορες φυσικες, χωρις να με χρεωσει κατι που χρησιμοποιω αλλο νομισμα;
  5. Για αναληψη μετρητών στο εξωτερικο σε αλλο νομισμα (οχι ευρω), χρεωνομαι κατι;

Διαβασα εναν "τιμοκαταλογο" που εχει, αλλα δεν απανταει σε ολα.

Παρ' ότι όπως είπε ο @spartak1 από πάνω ο τιμοκατάλογος απαντάει στις ερωτήσεις σου, ας απαντήσω κι εγώ σε ότι μπορώ.

1) Είναι ανάλογα με την πολιτική της κάθε τράπεζας. Σε όποια τράπεζα δε χρεώνει για ανάληψη από τα ATM της με κάρτες άλλων τραπεζών (π.χ. Eurobank) ναι, έχεις 5 αναλήψεις ανά μήνα (ημερολογιακά, δεν κάνει reset κάθε 30 μέρες αλλά κάθε 1η του μήνα) χωρίς καμία χρέωση, μόνο καλύπτονται από το fair usage policy (ε μην κάνεις ανάληψη 5.000€ ας πούμε). Άλλες τράπεζες (π.χ. Πειραιώς) χρεώνουν για το ίδιο πράγμα, οπότε μπορεί να χρεωθείς 2-3€ από την τράπεζα σε αυτή την περίπτωση, αλλά όχι από την Ν26.

2) Όχι, δεν υπάρχει ψηφιακή κάρτα. Σε αντίθεση με τη Revolut, η Ν26 σου δίνει μία κάρτα με την οποία κάνεις όλες σου τις συναλλαγές. Διαφορετικό business model. Πρέπει να περιμένεις να έρθει. Αν είναι βιαστικό υπάρχει πάντα η επιλογή αποστολής με κούριερ εντός 2 εργάσιμων, αλλά κοστίζει 25€.

3) Ναι, όπως και κάθε MasterCard (ή Visa, καμία σχεδόν διαφορά).

4) Περίπου. Μπορείς να τη χρησιμοποιείς κανονικά όπως θα έκανες και εδώ. Η αδερφή μου πήγε Βουδαπέστη και Μπρατισλάβα με την Ν26 μόνο και ήταν οκ παντού. Για χρεώσεις, δες 5.

5) Για κάθε αλλαγή νομίσματος, η N26 δεν παίρνει προμήθεια όπως οι περισσότερες παραδοσιακές τράπεζες. Παρ' όλα αυτά λειτουργεί με την ισοτιμία της MasterCard και η MasterCard χρεώνει προμήθεια 1.7% (αν θυμάμαι καλά) σε κάθε συναλλαγή που γίνεται αλλαγή νομίσματος. Δεδομένων των καμιά φορά τρομακτικών προμηθειών των κλασικών τραπεζών ή, προς θεού, των ανταλλακτηρίων, το 1.7% είναι μια χαρά. Αυτή η προμήθεια είναι σταθερή για όλες τις συναλλαγές, είτε αναλήψεις είτε αγορές με την κάρτα.

 

Ελπίζω να βοήθησα

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρα για το 5, δηλ. για ταξιδια στο εξωτερικο σε χωρες με αλλο νομισμα, συμφερει πιο πολυ η Revolut, σωστα?

(Σημ. δεν διαφημιζω καμια, εχω και τις 2, απλα για διευκρινηση και ενημερωση ολων).

Στην περιπτωση αυτη, ισχυει το ιδιο και για τις συναλλαγες στα μαγαζια?

'Η εχουν παρομοια ισοτιμια με την Revolut στα μαγαζια?

(οχι δηλαδη στα ATM, αλλα σε συναλλαγες με την φυσικη καρτα)

Επεξ/σία από nek4d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 959tolis626 είπε

Παρ' ότι όπως είπε ο @spartak1 από πάνω ο τιμοκατάλογος απαντάει στις ερωτήσεις σου, ας απαντήσω κι εγώ σε ότι μπορώ.

 

5) Για κάθε αλλαγή νομίσματος, η N26 δεν παίρνει προμήθεια όπως οι περισσότερες παραδοσιακές τράπεζες. Παρ' όλα αυτά λειτουργεί με την ισοτιμία της MasterCard και η MasterCard χρεώνει προμήθεια 1.7% (αν θυμάμαι καλά) σε κάθε συναλλαγή που γίνεται αλλαγή νομίσματος. Δεδομένων των καμιά φορά τρομακτικών προμηθειών των κλασικών τραπεζών ή, προς θεού, των ανταλλακτηρίων, το 1.7% είναι μια χαρά. Αυτή η προμήθεια είναι σταθερή για όλες τις συναλλαγές, είτε αναλήψεις είτε αγορές με την κάρτα.

Ελπίζω να βοήθησα

Αυτο το τελευταίο που γράφεις δεν ισχύει. Δηλαδή η N26 δε χρεωνει προμήθεια όταν κάνεις αγορά σε νόμισμα διαφορετικό απο ευρω. Η προμήθεια χρεώνεται όταν κάνεις ανάληψη σε άλλο νομισμα απο το ευρω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/11/2018 στις 10:24 ΜΜ, spartak1 είπε

Αυτο το τελευταίο που γράφεις δεν ισχύει. Δηλαδή η N26 δε χρεωνει προμήθεια όταν κάνεις αγορά σε νόμισμα διαφορετικό απο ευρω. Η προμήθεια χρεώνεται όταν κάνεις ανάληψη σε άλλο νομισμα απο το ευρω

Όντως? Γράψε άκυρο, είχα καταλάβει εγώ λάθος. Νόμιζα ότι ίσχυε για όλες τις συναλλαγές σε άλλο νόμισμα! Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ψάχνω και διαβάζω , στην μεταφορά χώρα παραλήπτριας τράπεζας  βάζουμε Germany; Διεύθυνση δικαιούχου βάζουμε την διεύθυνση που δηλώσαμε εδώ Ελλάδα; Και η μεταφορά αφορά , τι; Δήλωσα ταξιδιωτικές υπηρεσίες , είναι και άλλο που πρέπει να προσέχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετεφερα τον Οκτωβριο καποια χρηματα απο eurobank στη ν26 και μπηκαν την επομενη μερα.Την Κυριακη μετεφερα χρηματα απο alpha και μεχρι σημερα δεν εει εμφανιστει τιποτα.Ποσες ημερες να περιμενω μεχρι να αρχισω να ψαχνομαι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, christou είπε

Αύριο λογικά θα τα δεις.μην ανχωνεσαι

Δεν αγχωνομαι αφου εβαλα το αστρονομικο ποσο των 10 ευρω 😛.Οπως και με τη revolut ετσι και με αυτη κανω τα τεστ μου να δω τι με βολευει.Απλα αναρωτιομουν γιατι τοσο γρηγορα απο eurobank και τοσο αργα απο alpha

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...