Προς το περιεχόμενο

Number26: Τραπεζική Startup - Γερμανικός Λογαριασμός και Mastercard


djuan1988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα, ένα, να τα δούμε όλα.

Ας αρχίσω από το πιο μικρό, τα έγγραφα που στέλνετε δεν χρειάζεται να είναι στα αγγλικά, υποστηρίζονται όλες οι γλώσσες των χωρών που μπορούν να έχουν Ν26 λογαριασμό.

https://support.n26.com/en-eu/account-and-personal-details/opening-an-account/can-i-open-an-n26-account-in-my-country

 

Σχετικά με την επικαιροποίηση, είναι απαραίτητη, αν δεν μπορείτε να την προχωρήσετε, κάτι έχει κολλήσει, ή έχει λήξει κάποιο από τα έγγραφα που έχετε χρησιμοποιήσει για τον λογαριασμό σας, πχ ταυτότητα. Ανοίξτε ένα τσατ, 2' υπόθεση είναι και θα σας πουν.

 

Για τις κάρτες, αν έχετε παλιά t&cs, θα την πάρετε τσάμπα. Λογικά, για να έχετε ακόμα transparent κάρτα, έτσι θα είναι. Αν στο μεταξύ, κάνατε κανένα upgrade σε premium membership και μετά downgrade, μετά την άνοιξη του 2021 αυτό και μετά downgrade, μάλλον θα έχετε καινούρια t&cs. Σπάνιο όλο αυτό το combo.

Υπόψιν, παλιά t&cs έχουν τσάμπα φυσική κάρτα και 2 spaces. Καινούρια t&cs, έχουν virtual κάρτα, δεν έχουν spaces και δωρεάν φυσική κάρτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δίνει επιτόκιο πλέον και η Ν26

2,8% στο δωρεάν πρόγραμμα, καταβάλλεται κάθε πρώτη του μηνός.

Τα χρήματα καλύπτονται από το γερμανικό σύστημα προστασίας καταθέσεων.

Ένας ακόμη λόγος να πάρετε τα χρήματα σας από τις ελληνικές τράπεζες/βαμπίρ και να έχετε μια, ας πούμε ικανοποιητική, απόδοση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Doubt είπε

Δίνει επιτόκιο πλέον και η Ν26

2,8% στο δωρεάν πρόγραμμα, καταβάλλεται κάθε πρώτη του μηνός.

Τα χρήματα καλύπτονται από το γερμανικό σύστημα προστασίας καταθέσεων.

Ένας ακόμη λόγος να πάρετε τα χρήματα σας από τις ελληνικές τράπεζες/βαμπίρ και να έχετε μια, ας πούμε ικανοποιητική, απόδοση.

Εκτός από το επιτόκιο , είναι κάτι άλλο που πρέπει να προσέξουμε, γιατί εγώ είχα λίγα με το προηγούμενο καθεστώς, και τα έκανα personal account για το επιτόκιο.

Επεξ/σία από stefanidisg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, stefanidisg είπε

Εκτός από το επιτόκιο , είναι κάτι άλλο που πρέπει να προσέξουμε, γιατί εγώ είχα λίγα με το προηγούμενο καθεστώς, και τα έκανα personal account για το επιτόκιο.

Θα μπορούσα να προσθέσω τη δυνατότητα κατάθεσης/ανάληψης μετρητών μέσω της υπηρεσίας cash26.

Επίσης, για να μην ξοδεύετε σε προμήθειες, κάντε χρήση κάποιας ενδιάμεσης υπηρεσίας που φορτίζει με κάρτα, δωρεάν. Revolut και wise γνωρίζω, ίσως υπάρχουν κι άλλες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, θέλω να κάνω κατάθεση (Cash26) αλλά σε όποιο bazaar που έχω περάσει είτε λένε οτι δεν υποστηρίζουν ή απλά δεν ξέρουν την υπηρεσία. Μήπως ξέρετε τι γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/03/2024 at 16:28, dmtri3 said:

Καλησπέρα, θέλω να κάνω κατάθεση (Cash26) αλλά σε όποιο bazaar που έχω περάσει είτε λένε οτι δεν υποστηρίζουν ή απλά δεν ξέρουν την υπηρεσία. Μήπως ξέρετε τι γίνεται?

Κάνε report το κατάστημα στην εφαρμογή της N26.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιεί κανείς Ν26 Instant Savings που δίνει ετήσιο επιτόκιο 2.8% με μηνιαία πληρωμή τόκων;

Π.χ. για 30k € κεφάλαιο σου δίνει 60€/μήνα, δε ξέρω κατά πόσο συμφέρει ή υπάρχει κάτι καλύτερο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, bill_viper είπε

Χρησιμοποιεί κανείς Ν26 Instant Savings που δίνει ετήσιο επιτόκιο 2.8% με μηνιαία πληρωμή τόκων;

Π.χ. για 30k € κεφάλαιο σου δίνει 60€/μήνα, δε ξέρω κατά πόσο συμφέρει ή υπάρχει κάτι καλύτερο..

Υπάρχουν και καλύτερα.

Revolut 3,1%

Trade republic 4%

Lightyear 3,1%

Trading 212 4,2%

Κι άλλα με ακόμα καλύτερες αποδόσεις, αλλά πιο επισφαλή.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στη  revolut από όσο ξέρω δεν είναι εγγυημένο το επιτόκιο είναι κάτι σαν αμοιβαίο κεφάλαιο. Ή κάνω λάθος; Στην N26 τα χρήματα ανοικτά, μηνιαία καταβολή τόκων  και με την εγγύηση της κεντρικής Τράπεζας της Γερμανίας εμένα μου φαίνεται ότι καλύτερο αν δεν θελει κανείς να πάρει ρίσκο .

 

Επεξ/σία από christou
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2024 στις 10:01 ΠΜ, Doubt είπε

Υπάρχουν και καλύτερα.

Revolut 3,1%

Trade republic 4%

Lightyear 3,1%

Trading 212 4,2%

Κι άλλα με ακόμα καλύτερες αποδόσεις, αλλά πιο επισφαλή.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχεις δοκιμάσει κάποια από τα ανωτέρω να μας δώσεις feedback;

Στις 1/4/2024 στις 2:45 ΜΜ, christou είπε

Στη  revolut από όσο ξέρω δεν είναι εγγυημένο το επιτόκιο είναι κάτι σαν αμοιβαίο κεφάλαιο. Ή κάνω λάθος; Στην N26 τα χρήματα ανοικτά, μηνιαία καταβολή τόκων  και με την εγγύηση της κεντρικής Τράπεζας της Γερμανίας εμένα μου φαίνεται ότι καλύτερο αν δεν θελει κανείς να πάρει ρίσκο .

 

Κάπως έτσι το σκέφτηκα κι εγώ αλλά μάλλον κλείνω προς την απάντηση ότι δεν αξίζει ιδιαίτερα. Μεγάλα τα ποσά που αποταμιεύουμε εκεί, και για 60-80-100€ το μήνα δε ξέρω αν αξίζει/συμφέρει.

Π.χ. να "δεσμεύσεις" 60k € για να παίρνεις 120€ το μήνα...οκ, μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, bill_viper είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχεις δοκιμάσει κάποια από τα ανωτέρω να μας δώσεις feedback;

Κάπως έτσι το σκέφτηκα κι εγώ αλλά μάλλον κλείνω προς την απάντηση ότι δεν αξίζει ιδιαίτερα. Μεγάλα τα ποσά που αποταμιεύουμε εκεί, και για 60-80-100€ το μήνα δε ξέρω αν αξίζει/συμφέρει.

Π.χ. να "δεσμεύσεις" 60k € για να παίρνεις 120€ το μήνα...οκ, μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτά..

Δεν ξέρω τι γίνεται με τη Lightyear, πάντως στα υπόλοιπα 3 που ανέφερε ο φίλος δε χρειάζεται να δεσμεύσεις τπτ, μπορείς ανά πάσα στιγμή να μεταφέρεις όλα τα χρήματα που τοκίζονται χωρίς κάποια δέσμευση. Η revolut μάλιστα και η trading 212 σου αποδίδουν καθημερινά τόκους (η trading μού στέλνει και push notification για τους τόκους κάθε μεσημέρι 😋) Το πιο ευέλικτο είναι όντως της revolut καθώς με ένα κλικ απλά μεταφέρεις τα χρήματα από τον flexible στον κανονικό λογαριασμό αν θέλεις και μπορείς να τα ξοδέψεις κατευθείαν μέσω της κάρτας. Σημειωτέον ότι η trading 212 κυκλοφόρησε και debit card στο Ηνωμένο Βασίλειο και σύντομα θα βγει & για την Ευρώπη.

Γενικά επενδύονται σε qmmf χαμηλού ρίσκου, από το να κάθονται στις τράπεζες της μπανανίας με 0.1 % επιτόκιο δεν είναι κακό να έχεις ένα σημαντικό ποσό που θα σου αποφέρει ένα 3-4%.  Λογίζονται ως επενδυτικοί λογαριασμοί πάντως κι έχουν εγγύηση καταθέσεων μέχρι 20 χιλιάρικα (η revolut για κάποιον λόγο καλύπτει μέχρι 22). Δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς με την trade republic, κάποιοι έχουν αναφέρει στο reddit ότι χαρακτηρίζει τον λογαριασμό ως απλό αποταμιευτικό ακόμα και στα uninvested cash και καλύπτει ως 100 χιλιάρικα, γενικά με έχει τρομάξει κάπως η συγκεκριμένη καθώς υπάρχουν αρκετά παράπονα για εξαφανισμένα χρήματα στις μεταφορές που κάποιοι τα περιμένουν ακόμη και 1-2 μήνες μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bill_viper είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχεις δοκιμάσει κάποια από τα ανωτέρω να μας δώσεις feedback;

Έχω από κάτι σε όλες αυτές.

Χωρίς προβλήματα, εκτός μιας μεταφοράς σε trading republic η οποία "χάθηκε" και τελικά γύρισε πίσω μετά από μια βδομάδα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημειωση, σε προσφατο ελεγχο ΚΕΦΟΜΕΠ για πελατη, οι λογαριασμοι N26 (μαζι με καποιες αλλες εξωτερικου) με τα ποσα τους και τις αναλυτικες κινησεις ηταν εκτυπωμενοι και περιμεναν την προσκομιση παραστατικων-δικαιολογητικων απο τον λογιστη!!. Ηταν μεγαλουτσικα ποσα βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Fotis_Greece είπε

Σημειωση, σε προσφατο ελεγχο ΚΕΦΟΜΕΠ για πελατη, οι λογαριασμοι N26 (μαζι με καποιες αλλες εξωτερικου) με τα ποσα τους και τις αναλυτικες κινησεις ηταν εκτυπωμενοι και περιμεναν την προσκομιση παραστατικων-δικαιολογητικων απο τον λογιστη!!. Ηταν μεγαλουτσικα ποσα βεβαια.

Τι σημαίνει μεγαλούτσικα; Μικρό 5ψήφιο ή μεγάλο 5ψήφιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...