Προς το περιεχόμενο

Number26: Τραπεζική Startup - Γερμανικός Λογαριασμός και Mastercard


djuan1988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, filidonas είπε

αυτό όμως είναι στην κατηγορία Sending and receiving money & Transfers, άρα εννοεί εμβάσματα.

ενώ ποιο κάτω στο Card Spend, δεν αναφέρει για το καπέλο.

επίσης εγώ έχω το πακέτο simple, στο συγκεκριμένο πακέτο δεν έχει καπέλο ούτε στα εμβάσματα.

ούτε έχω περάσει το όριο των 2000 που λένε.

Μου φαίνεται uα στείλω ένα μήνυμα να δω από περιέργια τι θα μου πούνε, αν όντως υπάρχει καπέλο τα σκ στο simple

Currency exchange on outgoing real time transfers between Monese Accounts, whether owned by the same user or between different users:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/5/2022 στις 3:07 ΠΜ, George! είπε

Ποια είναι η διαδικασία για να πάρουμε το barcode μέσα από το app της N26;

Κάποιος που να μπορεί να με βοηθήσει;

Επεξ/σία από George!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, filidonas είπε

είσαι σίγουρος γι αυτό; από πάντα έτσι ήταν ή τώρα άλλαξε;

Νόμιζα πως μόνο η revolut και η curve το κάνουν.

Να πάρει. Και να φανταστείς ότι και άλλα σκ χρησιμοποιούσα monese για να μη φάω την προμήθεια της curve ή της revolut. Και είχα και Ν26

Απο πότε εβαλε η curve προμηθεια τα ΣΚ ? sorry για το offtopic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, runner69 είπε

Απο πότε εβαλε η curve προμηθεια τα ΣΚ ? sorry για το offtopic.

από πάντα αν δε κάνω λάθος

https://help.curve.com/how-does-curve-save-me-money-abroad-HyquHdnUu

Spending abroad during the weekend?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Bitbit είπε

από πάντα αν δε κάνω λάθος

https://help.curve.com/how-does-curve-save-me-money-abroad-HyquHdnUu

Spending abroad during the weekend?

Δεν θυμομουν κάτι τέτοιο, ευχαριστώ.

Το βάζω για να μείνει για την ιστορία.

"If you make a withdrawal or purchase over the weekend and Curve performs a currency conversion, we’ll use the latest available exchange rate from our provider and apply a surcharge as the Forex markets are closed. The weekend counts as Friday 23:59 GMT – Sunday 23:59 GMT (or Saturday 00:59 BST - Monday 00:59 BST)

For transactions where both the transaction and the underlying payment cards are in GBP, USD or EUR, the foreign exchange fee will be 0.5%. For all other currencies, the foreign exchange fee will be 1.5% on an FX spend of up to £/€ 500 per 30 rolling days"

Επεξ/σία από runner69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/4/2022 στις 12:07 ΜΜ, ProponitisTouKanape είπε

Το LinkedIn εχει γεμίσει με απελπισμένους πελάτες της Ν26 που τους μπλοκάρει τους λογαριασμούς επειδή τους θεωρεί ύποπτους για ξέπλυμα ενώ γράφει πολύς κόσμος οτι εκεί πληρώνεται ο μισθός τους π.χ. Το support ανύπαρκτο, μόνο με δημόσιο κράξιμο κάτι γίνεται. Και φυσικά η Ν26 αποφασίζει αν τα έγγραφα που της στέλνουν είναι αρκετά ή όχι

Τελικά οι fintechs είναι καλές άντε να βάζεις ψιλά για να κάνεις καμία αγορά στο ίντερνετ ή άμα πας ταξίδι. 

Μου κάνει εντύπωση πάντως. Έχω N26 τουλάχιστον 5 χρόνια τώρα και δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα. Και είχα 2 χρόνια που μου έμπαινε εκεί ο μισθός αλλά και εγώ κάνω μεταφορά κάθε μήνα από Ελλάδα εκεί ποσά μιας και ζω εξωτερικό. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Αντιθέτως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ που τα λέμε, σε μια παραδοσιακή τράπεζα δεν θα είχες ποτέ τον φόβο να σου μπλοκάρουν τον λογαριασμό μισθοδοσίας και να μην μπορείς να τους βρεις, ειδικά στη χώρα σου. Βασικά δεν γνωρίζω αν έχει συμβεί ποτέ αυτό και εννοώ σε έναν απλό μισθωτό. Είμαι fan των fintech αλλά θεωρώ πως ακόμα έχουν δρόμο για να τις εμπιστευτείς 100%. Και η εγγύτητα παίζει ρόλο, σε πολά πράγματα.

Βέβαια η διαφορά είναι πως σε μια τράπεζα εδώ, για να ανοίξεις λογαριασμό μισθοδοσίας χρειάζεται η βεβαίωση μισθοδοσίας και γνωρίζουν ακριβώς από που θα έρχονται τα χρήματα, πριν καν πληρωθείς πρώτη φορά. Ενώ στη N26 πχ έχεις ανοίξει από πριν έναν λογαριασμό και μετά στέλνεις τα έγγραφα που μπορεί να χρειαστούν και αν τους καλύψουν, αν τα δεχτούν κτλ κτλ

Επίσης το πιστέυω πως πολλοί δεν είχαν ποτέ θέμα οκ. Προσωπικά δεν θα επέλεγα τώρα μια τέτοια τράπεζα για μισθοδοσία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/4/2022 στις 1:07 ΜΜ, ProponitisTouKanape είπε

Το LinkedIn εχει γεμίσει με απελπισμένους πελάτες της Ν26 που τους μπλοκάρει τους λογαριασμούς επειδή τους θεωρεί ύποπτους για ξέπλυμα ενώ γράφει πολύς κόσμος οτι εκεί πληρώνεται ο μισθός τους π.χ. Το support ανύπαρκτο, μόνο με δημόσιο κράξιμο κάτι γίνεται. Και φυσικά η Ν26 αποφασίζει αν τα έγγραφα που της στέλνουν είναι αρκετά ή όχι

Τελικά οι fintechs είναι καλές άντε να βάζεις ψιλά για να κάνεις καμία αγορά στο ίντερνετ ή άμα πας ταξίδι. 

Επειδή δούλευα στο παρελθόν στην N26 να σου πω τα εξής.

Όταν υπάρχουν υπόνοιες για Money laundering προχωράνε σε κλείσιμο μέχρι να τους αποδείξεις το αντίθετο. Πχ αν εσύ τραβήξεις ένα μεγάλο ποσό ξαφνικά από crypto gains σε λογαριασμό μηδενικό η με πολύ μικρά ποσά υπάρχει πιθανότητα να γίνει αυτό.

Έχουν φάει μεγάλο γκάζι από την Γερμανική κυβέρνηση & κεντρική τράπεζα γιατί στο παρελθόν το ML πήγαινε σύννεφο με αποτέλεσμα να αναγκαστούν να κλείσουν regions ολόκληρα γιατί δεν μπορούσαν να το ελέγξουν με αποτέλεσμα να αναγκαστούν γίνουν αρκετά πιο αυστηροί. 

Όσο γιατί δεν απαντάνε ή δεν σου λένε κάτι για αυτό, είναι ποινικό αδίκημα στην γερμανία να ενημερώσεις κάποιον ότι τον ελέγχεις για money laundering. Συνεπώς για αυτό δεν απαντάνε ποτέ ή δεν λένε κάτι σε τέτοιες περιπτώσεις. 

15 λεπτά πριν, vagstef είπε

Εδώ που τα λέμε, σε μια παραδοσιακή τράπεζα δεν θα είχες ποτέ τον φόβο να σου μπλοκάρουν τον λογαριασμό μισθοδοσίας και να μην μπορείς να τους βρεις, ειδικά στη χώρα σου. Βασικά δεν γνωρίζω αν έχει συμβεί ποτέ αυτό και εννοώ σε έναν απλό μισθωτό. Είμαι fan των fintech αλλά θεωρώ πως ακόμα έχουν δρόμο για να τις εμπιστευτείς 100%. Και η εγγύτητα παίζει ρόλο, σε πολά πράγματα.

Βέβαια η διαφορά είναι πως σε μια τράπεζα εδώ, για να ανοίξεις λογαριασμό μισθοδοσίας χρειάζεται η βεβαίωση μισθοδοσίας και γνωρίζουν ακριβώς από που θα έρχονται τα χρήματα, πριν καν πληρωθείς πρώτη φορά. Ενώ στη N26 πχ έχεις ανοίξει από πριν έναν λογαριασμό και μετά στέλνεις τα έγγραφα που μπορεί να χρειαστούν και αν τους καλύψουν, αν τα δεχτούν κτλ κτλ

Επίσης το πιστέυω πως πολλοί δεν είχαν ποτέ θέμα οκ. Προσωπικά δεν θα επέλεγα τώρα μια τέτοια τράπεζα για μισθοδοσία

Μια χαρά θα σε μπλοκάρουν και εδώ αν εμπλέκεσαι σε εγκληματικές/παράνομες δραστηριότητες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, sortie είπε

Μια χαρά θα σε μπλοκάρουν και εδώ αν εμπλέκεσαι σε εγκληματικές/παράνομες δραστηριότητες.

Φυσικά, αλλά επειδή δεν έχω εικόνα από τέτοιες περιπτώσεις μιλάω μόνο για μισθοδοσία και το ενδεχόμενο να γίνει κάτι και να μην έχεις πρόσβαση στα χρήματά σου έστω και για κάποιες ημέρες. Αυτό δεν το έχω δει ποτέ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, sortie είπε

Επειδή δούλευα στο παρελθόν στην N26 να σου πω τα εξής.

Όταν υπάρχουν υπόνοιες για Money laundering προχωράνε σε κλείσιμο μέχρι να τους αποδείξεις το αντίθετο. Πχ αν εσύ τραβήξεις ένα μεγάλο ποσό ξαφνικά από crypto gains σε λογαριασμό μηδενικό η με πολύ μικρά ποσά υπάρχει πιθανότητα να γίνει αυτό.

Έχουν φάει μεγάλο γκάζι από την Γερμανική κυβέρνηση & κεντρική τράπεζα γιατί στο παρελθόν το ML πήγαινε σύννεφο με αποτέλεσμα να αναγκαστούν να κλείσουν regions ολόκληρα γιατί δεν μπορούσαν να το ελέγξουν με αποτέλεσμα να αναγκαστούν γίνουν αρκετά πιο αυστηροί. 

Όσο γιατί δεν απαντάνε ή δεν σου λένε κάτι για αυτό, είναι ποινικό αδίκημα στην γερμανία να ενημερώσεις κάποιον ότι τον ελέγχεις για money laundering. Συνεπώς για αυτό δεν απαντάνε ποτέ ή δεν λένε κάτι σε τέτοιες περιπτώσεις. 

Μια χαρά θα σε μπλοκάρουν και εδώ αν εμπλέκεσαι σε εγκληματικές/παράνομες δραστηριότητες.

Καταλαβαίνω πως και η BaFin έχει σφίξει αρκετά τα λουριά σε τέτοια θέματα. Ωστόσο δυσκολεύομαι να πιστέψω πως όλοι όσοι έγραφαν το παράπονό τους είχαν κέρδη απο crypto και μηδενικούς λογαριασμούς. Οι περισσότεροι ανέφεραν πως είχαν τη Ν26 για λογαριασμό μισθοδοσίας ή για να τους πληρώνουν ως freelancers. Ως εξωτερικός παρατηρητής, εχω την εντύπωση πως εξαιτίας της αυστηροποίησης των κανόνων για το ξέπλυμα, η Ν26 φυσάει και το γιαούρτι και σταμπάρει ως ύποπτους λογαριασμούς για ψύλλου πήδημα. Αντί να ξεριζώνεις τα ζιζάνια, βάζεις φωτιά και τα καις όλα μαζί. 

Προσωπικά η συγκεκριμένη ιστορία με έχει κανει αρκετά διστακτικό για τη Ν26 παρότι τη χρησιμοποιώ για υποχρεώσεις στη Γερμανία. Μισθοδοσία αν έμενα Γερμανία και γύρω χώρες, θα έβαζα σε μια άλλη Direktbank τύπου DKB, Comdirect κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι επικοινωνούν γενικά στα Αγγλικά αλλά όλα τα web interface είναι μόνο στα γερμανικά

η εφαρμογή του κινητού έχει Αγγλικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...