Προς το περιεχόμενο

Number26: Τραπεζική Startup - Γερμανικός Λογαριασμός και Mastercard


djuan1988

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, yazidis είπε

Και με τα χρήματα που ίσως έχεις μέσα τι γίνεται;

για ποια εννοείς τώρα, της Τomorrow; Αφού δεν έχω κάρτα κανω απλά μεταφορά σε άλλη τράπεζα (N26, vivid...), εξάλλου δωρεάν είναι. τώρα που μου το θυμίσατε θα τους στείλω ένα Mail πως δε παρέλαβα την κάρτα. Αν ζητήσουν τα 10€ της επανέκδοσης, θα κλείσω το λογαριασμό

Για τις άλλες που σε μπλοκάρουν δε τα χάνεις, απλά σε ταλαιπωρούν και μπορεί να τα πάρεις μετά από μήνες. Υπάρχουν πολλές αναφορές στο νετ για μπλοκαρισμένους λογαριασμούς μηνών.

εμένα σε μια περίπτωση , έστειλα αυτό που ζητήσαν και μου τον ξεκλειδώσανε άμεσα και στην περίπτωση της revolut που μου κλείσανε το λογαριασμό κάνανε χαζομάρα. Επιστρέψανε τα χρήματα στον λογαριασμό από τον οποίο είχαν προέρθει.

Απλά εγώ τα είχα στείλει στη revolut από άλλον δικό μου λογαριασμό οπότε τα πήρα πίσω. Αν όμως μου τα έστελνε ένας άκυρος (πχ για κάποια πώληση) θα γυρνούσαν πίσω σε αυτόν; Γι αυτό λέω είναι μπακάλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Bitbit είπε

για ποια εννοείς τώρα, της Τomorrow; Αφού δεν έχω κάρτα κανω απλά μεταφορά σε άλλη τράπεζα (N26, vivid...), εξάλλου δωρεάν είναι. τώρα που μου το θυμίσατε θα τους στείλω ένα Mail πως δε παρέλαβα την κάρτα. Αν ζητήσουν τα 10€ της επανέκδοσης, θα κλείσω το λογαριασμό

Για τις άλλες που σε μπλοκάρουν δε τα χάνεις, απλά σε ταλαιπωρούν και μπορεί να τα πάρεις μετά από μήνες. Υπάρχουν πολλές αναφορές στο νετ για μπλοκαρισμένους λογαριασμούς μηνών.

εμένα σε μια περίπτωση , έστειλα αυτό που ζητήσαν και μου τον ξεκλειδώσανε άμεσα και στην περίπτωση της revolut που μου κλείσανε το λογαριασμό κάνανε χαζομάρα. Επιστρέψανε τα χρήματα στον λογαριασμό από τον οποίο είχαν προέρθει.

Απλά εγώ τα είχα στείλει στη revolut από άλλον δικό μου λογαριασμό οπότε τα πήρα πίσω. Αν όμως μου τα έστελνε ένας άκυρος (πχ για κάποια πώληση) θα γυρνούσαν πίσω σε αυτόν; Γι αυτό λέω είναι μπακάλικα

Εννοούσα για το σκηνικό που έγινε με τη Revolut. Από την αρχή ήμουν και εγώ σκεπτικός για το τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις, και όντως εγώ προσωπικά κρατάω το λογαριασμό για αγορές σε ξένο νόμισμα, είτε για αγορές είτε για ταξίδια σε χώρες εκτός του €.

Και φυσικά συμφωνώ, πως όσο κράξιμο και αν ρίχνουμε σε ελληνικές τράπεζες, στη χειρότερη των περιπτώσεων υπάρχουν φυσικά καταστήματα δίπλα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/4/2022 στις 9:36 ΜΜ, Bitbit είπε

 

Σε ελληνικές τράπεζες (με όλα τα στραβά τους) δεν υπάρχει περίπτωση να σου μπλοκάρουν λογαριασμό με το έτσι θέλω. Και πριν κάποιος βιαστεί να πει το κλασσικό, "εγώ τη χρησιμοποιώ τόσα χρόνια δεν έγινε κάτι, άρα κάτι λάθος κάνουν οι πελάτες", ας γκουγκλάρουν για μπλοκ ακουντς σε revolut, n26...... Πάρτυ κανονικό. Απορώ πως τους επιτρέπουν να λειτουργούν ακόμα. Και βρείτε μετά σε πόσους έχει μπλοκάρει ελληνική τράπεζα.

 

Αυτοί που λένε το bold είναι οι ίδιοι που λένε: "εγώ όργωσα την Ελλάδα με Saxo χωρίς ABS και πήγαινα 120-130 και δεν έπαθα τίποτα άρα ένα τέτοιο αυτοκίνητο είναι ασφαλές για ταξίδι" :P 

20 ώρες πριν, yazidis είπε

Εννοούσα για το σκηνικό που έγινε με τη Revolut. Από την αρχή ήμουν και εγώ σκεπτικός για το τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις, και όντως εγώ προσωπικά κρατάω το λογαριασμό για αγορές σε ξένο νόμισμα, είτε για αγορές είτε για ταξίδια σε χώρες εκτός του €.

Και φυσικά συμφωνώ, πως όσο κράξιμο και αν ρίχνουμε σε ελληνικές τράπεζες, στη χειρότερη των περιπτώσεων υπάρχουν φυσικά καταστήματα δίπλα σου.

Δεν είναι μόνο τα φυσικά καταστήματα. Είναι το πόσο οργανωμένο είναι το μαγαζί. Υπάρχουν Direktbanken στη Γερμανία (π.χ. DKB, ING DiBa, comdirect) χωρίς φυσικά καταστήματα που λειτουργούν ρολόι, με support άμεσο (τηλεφωνικά, όχι chatbots). Είναι όμως σοβαρές τράπεζες που λειτουργούν στα στάνταρ των υπόλοιπων ιδρυμάτων, κι απο πίσω τους έχουν μεγάλους παίκτες. Η Ν26 και η Revolut μπροστά τους είναι περίπτερα, όσο funding και να σηκώσουν, γιατί δεν έχουν τις δομές που έχει ένα σοβαρό τραπεζικό ίδρυμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2021 στις 1:44 ΜΜ, Kostasallinone είπε

Πολύ καλό, μακάρι να εξαπλωθεί και σε άλλα καταστήματα.

Αυτό που σκέφτηκα τώρα είναι το εξής, θα βγάλεις το screenshot του barcode και θα το στέλνεις σε φίλους ώστε εκείνοι είτε να κάνουν ανάληψη, είτε να σου καταθέσουν χρήματα. Θα μπορείς δηλαδή να στέλνεις ρευστό χρήμα με εύκολο τρόπο και το σημαντικότερο χωρίς έξοδα αναλήψεων που έχουν τα ελληνικά ΑΤΜ με κάρτες εξωτερικού.

Τελικά αυτό με το screen shot το barcode ισχύει , να το στείλουμε σε άλλο άτομο και να πάει να σηκώσει λεφτά από ταμείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, stefanidisg είπε

Τελικά αυτό με το screen shot το barcode ισχύει , να το στείλουμε σε άλλο άτομο και να πάει να σηκώσει λεφτά από ταμείο.

Αρκεί να μην έχει περάσει ο χρόνος. Νομίζω μετά από 15 λεπτά λήγει το qr code, τουλάχιστον τόσο ήταν παλιά. Οπότε θα πρέπει ο άλλος να βρίσκεται κοντά στο κατάστημα όταν του το στείλεις ως screenshot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Kostasallinone είπε

Αρκεί να μην έχει περάσει ο χρόνος. Νομίζω μετά από 15 λεπτά λήγει το qr code, τουλάχιστον τόσο ήταν παλιά. Οπότε θα πρέπει ο άλλος να βρίσκεται κοντά στο κατάστημα όταν του το στείλεις ως screenshot.

Επειδή εμένα στο κινητό που προσπάθησα δεν με αφήνει η εφαρμογή να κάνω screen shot λόγω ευαίσθητα προσωπικά, μπορώ να στείλω μόνο τον αριθμό κάτω από το barcode και να τον πει στο ταμείο , η θέλει μόνο barcode? (Παρένθεση, εδώ και 4 ώρες ακόμα το barcode δεν έχει λήξει, ήταν 10 λεπτά παλιά.)

Επεξ/σία από stefanidisg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, stefanidisg είπε

Επειδή εμένα στο κινητό που προσπάθησα δεν με αφήνει η εφαρμογή να κάνω screen shot λόγω ευαίσθητα προσωπικά, μπορώ να στείλω μόνο τον αριθμό κάτω από το barcode και να τον πει στο ταμείο , η θέλει μόνο barcode? (Παρένθεση, εδώ και 4 ώρες ακόμα το barcode δεν έχει λήξει, ήταν 10 λεπτά παλιά.)

Μέσα από την εφαρμογή θα πας στις ρυθμίσεις και θα απενεργοποιήσεις τον περιορισμό, για το screenshot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Kostasallinone είπε

Μέσα από την εφαρμογή θα πας στις ρυθμίσεις και θα απενεργοποιήσεις τον περιορισμό, για το screenshot.

Και πάλι στην σελίδα του barcode δεν αφήνει για screen shot , στην υπόλοιπη εφαρμογή αφήνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, stefanidisg είπε

Και πάλι στην σελίδα του barcode δεν αφήνει για screen shot , στην υπόλοιπη εφαρμογή αφήνει.

Ναι όντως, παλιά άφηνε να κάνεις screenshot. Και με τους αριθμούς γίνεται, το γράφει από κάτω ή σκανάρισμα ή πληκτρολόγηση αριθμών. 

Εάν έχεις δεύτερο κινητό βγάλε φωτογραφία και στείλε εκείνη την φωτογραφία ώστε να το έχει και οπτικά ο φίλος σου. Μπορεί στο ταμείο να νομίζουν ότι λέει στην τύχη αριθμούς προκειμένου να πάρει χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2021 στις 6:17 ΜΜ, billdanos είπε

Περίπου 2.5 ευρώ σε κάθε ανάληψη.

Υπάρχει όμως και υπηρεσία που συνεργάζονται με τα super market bazaar (cash26) που το κάνεις μέσα από το app της N26. Σου δίνει ένα barcode και με αυτό πας στο ταμείο και σου δίνουν μετρητά χωρίς καμία χρέωση! Το όριο είναι 200 ευρώ ανά συναλαγή και όχι πάνω από 900ευρώ συνολικά ανά 24ωρο. 

Ποια είναι η διαδικασία για να πάρουμε το barcode μέσα από το app της N26;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα ένα συγκριτικό με τη monese που χρησιμοποιούσα συχνά.

σήμερα έκανα μια αγορά 10 λίρες αγγλίας με την Ν26 και με χρέωσε 11,93€

Στις 24/04/2022 έκανα μια ίδια αγορά με τη monese και με χρέωσε τότε 12,03€.

Κοιτώντας εδώ...

https://fx-rate.net/calculator/?c_input=GBP&cp_input=EUR&amount_from=10&amount_to=11.90&date_input=2022-04-24&interbank_input=0

βλέπω ότι η σημερινή χρέωση είναι ακριβώς η ίδια. άρα όλα καλά με την Ν26.

στις 24/04/2022 όμως βλέπω πως η ισοτιμία ήταν χαμηλότερη και έπρεπε να χρεωθώ 11,90€ με τη monese και όχι 12,03€.

Να υποθέσω ότι η Ν26 έχει καλύτερη ισοτιμία γενικά ή απλά έτυχε;

έχω το παλιό δωρέαν πακέτο στη monese που δεν υπάρχει πλέον, το simple. δε ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό

άρα κακώς χρησιμοποιούσα τη monese, νόμιζα θα ήταν ακριβώς ίδια η χρέωση αλλά βλέπω διαφορά έστω και 1,1%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, filidonas είπε

έκανα ένα συγκριτικό με τη monese που χρησιμοποιούσα συχνά.

σήμερα έκανα μια αγορά 10 λίρες αγγλίας με την Ν26 και με χρέωσε 11,93€

Στις 24/04/2022 έκανα μια ίδια αγορά με τη monese και με χρέωσε τότε 12,03€.

Κοιτώντας εδώ...

https://fx-rate.net/calculator/?c_input=GBP&cp_input=EUR&amount_from=10&amount_to=11.90&date_input=2022-04-24&interbank_input=0

βλέπω ότι η σημερινή χρέωση είναι ακριβώς η ίδια. άρα όλα καλά με την Ν26.

στις 24/04/2022 όμως βλέπω πως η ισοτιμία ήταν χαμηλότερη και έπρεπε να χρεωθώ 11,90€ με τη monese και όχι 12,03€.

Να υποθέσω ότι η Ν26 έχει καλύτερη ισοτιμία γενικά ή απλά έτυχε;

έχω το παλιό δωρέαν πακέτο στη monese που δεν υπάρχει πλέον, το simple. δε ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό

άρα κακώς χρησιμοποιούσα τη monese, νόμιζα θα ήταν ακριβώς ίδια η χρέωση αλλά βλέπω διαφορά έστω και 1,1%

24-04 ήταν Κυριακή ,η monese αλλάζει ισοτιμίες τα ΣΚ.Οπως και η revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

24-04 ήταν Κυριακή ,η monese αλλάζει ισοτιμίες τα ΣΚ.Οπως και η revolut.

είσαι σίγουρος γι αυτό; από πάντα έτσι ήταν ή τώρα άλλαξε;

Νόμιζα πως μόνο η revolut και η curve το κάνουν.

Να πάρει. Και να φανταστείς ότι και άλλα σκ χρησιμοποιούσα monese για να μη φάω την προμήθεια της curve ή της revolut. Και είχα και Ν26

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, filidonas είπε

είσαι σίγουρος γι αυτό; από πάντα έτσι ήταν ή τώρα άλλαξε;

Νόμιζα πως μόνο η revolut και η curve το κάνουν.

Να πάρει. Και να φανταστείς ότι και άλλα σκ χρησιμοποιούσα monese για να μη φάω την προμήθεια της curve ή της revolut. Και είχα και Ν26

Currency exchange on outgoing real time transfers between Monese Accounts, whether owned by the same user or between different users:Your money is converted at the wholesale exchange rate. An adjustment fee of 1% of transaction value is applied on the weekends i.e. Friday 4pm GMT until Monday 6am GMT).   

https://monese.com/gb/en/fees-and-limits/fee-and-limits-information

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Currency exchange on outgoing real time transfers between Monese Accounts, whether owned by the same user or between different users:Your money is converted at the wholesale exchange rate. An adjustment fee of 1% of transaction value is applied on the weekends i.e. Friday 4pm GMT until Monday 6am GMT).   

https://monese.com/gb/en/fees-and-limits/fee-and-limits-information

αυτό όμως είναι στην κατηγορία Sending and receiving money & Transfers, άρα εννοεί εμβάσματα.

ενώ ποιο κάτω στο Card Spend, δεν αναφέρει για το καπέλο.

επίσης εγώ έχω το πακέτο simple, στο συγκεκριμένο πακέτο δεν έχει καπέλο ούτε στα εμβάσματα.

ούτε έχω περάσει το όριο των 2000 που λένε.

Μου φαίνεται uα στείλω ένα μήνυμα να δω από περιέργια τι θα μου πούνε, αν όντως υπάρχει καπέλο τα σκ στο simple

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...