Προς το περιεχόμενο

Ωριμες γυναίκες


xpapias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεύω σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες που έχω διαβάσει ότι η καλύτερη περίοδος για να κάνει παιδί η γυναίκα είναι πριν τα 30. Απο άποψη υγείας το λέω οχι από ωριμότητας. Μετα ο οργανισμός κάνει σιγά σιγά " shut down". Στα 35 και μετά αν θυμάμαι καλά. Περισσότερες πιθανότητες για σύνδρομο down κλπ. Όπως είπε και η neya οι ορμόνες σε μια νεαρή γυναίκα είναι στο φουλ.

Και για να μην παρεξηγηθώ, οταν λέμε σιτευει μια γυναίκα κλπ, εννοούμε "μεγάλες" ηλικίες όπως 40-45+ που τοτε η εγκυμοσύνη ειναι κάπως δύσκολη, σε σύγκριση με μιας 25ρας βεβαια. Και η ομορφιά των γυναικών πιστεύω δεν πάει αναλογικά με την ηλικία. Ειναι γυναίκες στα 25 όμορφες , ειναι και άσχημες. Στα 45 το ίδιο κοκ. Ειναι θέμα γενετικό / γονίδιων περισσότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 561
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θυμαμαι ειχα γνωρισει μια υποπλοιαρχο(?) σε blue star που εκανα χρηση πολυ συχνη εκεινη την γραμμη.

Η πιο ευχαριστη περιοδος της ζωης μου, κανενα αγχος, ξεκαθαρα πραγματα, δεν φοβομουν πως να φερθω, τι θα σκεφτει. Ηταν ευθυς και ξεκαθαρη στο τι ηθελε. 35 εκεινη εγω 24.

Αν και ειχε παθει ενα ταρακουλο που περνουσαν τα χρονια και δεν ειχε κανει οικογενεια και γιαυτο το εκοψα to be honest, δεν ηθελα να "σπαταλαει" χρονο μαζι μου ενω θα μπορουσε να χρησιμοποιησει αυτο τον χρονο να βρει κατι που θα μπορουσε να της προσφερει την οικογενεια που ηθελε !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει. Αυξάνουν πολυ οι πιθανότητες το παιδί σου να εχει προβλημα κυριως απο χρωμοσώματα. Πχ στα 35 ο κινδυνος για παιδι με σ. Down ειναι 1/380 στα 40 1%. Τα ιδια ισχυουν βεβαια και για τους ανδρες (οχι χρωμοσωματα αλλά πχ να εχουν ενα παιδι με αυτισμό).

 

Και αμα σου κάτσει μπορεί οι ορμόνες σου να σου γυρισουν μπούμερανγκ (πχ προωρη εμμηνόπαυση).

 

 

Γιατρος εισαι? :P

 

 

Stavi, το αρθρο σου συμφωνει με την αποψη οτι βιολογικα η καλυτερη ηλικια ειναι πιο νωρις οπως λενε οι υπολοιποι εδω, απλως στη συγχρονη εποχη, για κοινωνιολογικους η και lifestyle λογους κυριως βολευει περισσοτερο η εγκυμοσυνη να ερθει αργοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θηλυκότητα και ο ερωτισμός που βγάζει μια γυναικά 35-40 ετών, δεν υπάρχει απλά !

 

Εχω απο τα 23 μου να πάω με πιπινι φιλε απο εκει και έπειτα ολες ηταν απο 30 και πάνω. Θυμαμαι στα 23 ειχα πάει με μια 19χρονη αλλα τωρα σαν να τις πεθυμησα και αυτες :D

 

Εχω δοκιμάσει και 55αρα περυσι την Άνοιξη !!!! Ειδική αποστολή για να πάρω την πουλάδα. :D

 

Aπλα λογω ηλικιας υπηρχε μια χαλαροτητα και αργουσα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατρος εισαι? :P

 

 

Stavi, το αρθρο σου συμφωνει με την αποψη οτι βιολογικα η καλυτερη ηλικια ειναι πιο νωρις οπως λενε οι υπολοιποι εδω, απλως στη συγχρονη εποχη, για κοινωνιολογικους η και lifestyle λογους κυριως βολευει περισσοτερο η εγκυμοσυνη να ερθει αργοτερα.

 

ναι φιλε το διάβασα

απλα σου ειπα οτι ανέφερε το άλλο άρθρο που έλεγα

 

μου τη σπάει οταν δε γινομαι κατανοητη

έκανα και κοπι πειστ το κομματι αυτουσιο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω απο τα 23 μου να πάω με πιπινι φιλε απο εκει και έπειτα ολες ηταν απο 30 και πάνω. Θυμαμαι στα 23 ειχα πάει με μια 19χρονη αλλα τωρα σαν να τις πεθυμησα και αυτες :D

 

Εχω δοκιμάσει και 55αρα περυσι την Άνοιξη !!!! Ειδική αποστολή για να πάρω την πουλάδα. :D

 

Aπλα λογω ηλικιας υπηρχε μια χαλαροτητα και αργουσα :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά τώρα δεν ξέρω που θα μπορούσα να τη βρω, αλλά βλέπω εδώ οτι την αναφέρουν σε κάποια site

 

A different study, based on national data, looked at a different measure of a baby’s health—rates of overall infant mortality rather than birth defects—and pinned the “best age” even older, at 32

 

https://www.psychologytoday.com/blog/cusp/201211/whats-the-best-age-have-baby

 

 

λοιπόν; τι βλέπεις να λεω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θηλυκότητα και ο ερωτισμός που βγάζει μια γυναικά 35-40 ετών, δεν υπάρχει απλά !

Αυτο νομίζω ότι εξαρτάται απο το άτομο. Η εμπειρία είναι το θέμα αν παίζει ρόλο. Και η λύσσα (που εμπνέει ο συνδυασμός ηλικιών).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ανησυχία παντως οι περισσότερες γυναίκες στο θέμα της μητρότητας. Λογικό. Επίσης πολύ άγχος για το θέμα ομορφιάς/λίμπιντο/ηλικίας. Πολλές επιζητούν επιβεβαίωση. Εμείς οι άντρες πιο χαλαροί. Μιας που μπορούμε να κάνουμε παιδιά και στα 60 πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατρος εισαι? :P

 

 

Stavi, το αρθρο σου συμφωνει με την αποψη οτι βιολογικα η καλυτερη ηλικια ειναι πιο νωρις οπως λενε οι υπολοιποι εδω, απλως στη συγχρονη εποχη, για κοινωνιολογικους η και lifestyle λογους κυριως βολευει περισσοτερο η εγκυμοσυνη να ερθει αργοτερα.

Μπα απλά μου αρέσει η στατιστική! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ανησυχία παντως οι περισσότερες γυναίκες στο θέμα της μητρότητας. Λογικό. Επίσης πολύ άγχος για το θέμα ομορφιάς/λίμπιντο/ηλικίας. Πολλές επιζητούν επιβεβαίωση. Εμείς οι άντρες πιο χαλαροί. Μιας που μπορούμε να κάνουμε παιδιά και στα 60 πχ.

 

λάθος!

 

είχα μαθητή με αυτισμό και μάλλον έφταιγε η μεγαλη ηλικία του πατερα απ'οτι μας είπαν στα σεμινάρια... αν και δεν ειναι εξακριβωμενο

άσε που κι εσείς τωρα τελευταία δεν μπορειτε να κάνετε παιδιά λόγω κακής ποιότητας σπερματος

 

οπως και να χει ο άνθρωπος ειναι προορισμένος να κάνει νωρίτερα παιδιά αλλά αυτή ειναι η νέα πραγματικότητα και ζούμε μαυτην

και σεξ οταν κανεις έχεις 80% πιθανοτητες να  κολλήσεις κονδυλώματα αυτό δε σημαίνει οτι δε θα κάνεις σεξ

γενικά υπάρχει ένα άγχος και από άντρες και απο γυναίκες

 

εγώ το βλέπω και σαν καλό γιατι αν δεν ειχα κι αυτο το άγχος μπορει να μην ξεκουνιώμουν να κάνω οικογένεια.

επειδή περνάω τόσο καλά κατα τ'αλλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λάθος!

 

είχα μαθητή με αυτισμό και μάλλον έφταιγε η μεγαλη ηλικία του πατερα απ'οτι μας είπαν στα σεμινάρια... αν και δεν ειναι εξακριβωμενο

άσε που κι εσείς τωρα τελευταία δεν μπορειτε να κάνετε παιδιά λόγω κακής ποιότητας σπερματος

 

οπως και να χει ο άνθρωπος ειναι προορισμένος να κάνει νωρίτερα παιδιά αλλά αυτή ειναι η νέα πραγματικότητα και ζούμε μαυτην

και σεξ οταν κανεις έχεις 80% πιθανοτητες να κολλήσεις κονδυλώματα αυτό δε σημαίνει οτι δε θα κάνεις σεξ

 

γενικά υπάρχει ένα άγχος και από άντρες και απο γυναίκες

 

εγώ το βλέπω και σαν καλό γιατι αν δεν ειχα κι αυτο το άγχος μπορει να μην ξεκουνιώμουν να κάνω οικογένεια.

 

επειδή περνάω τόσο καλά κατα τ'αλλα

Ο αυτισμός δεν είναι απαραίτητα μόνο λογο του πατέρα. Η περίπτωση που ανέφερες έχει και άλλες εξηγήσεις. Το 80% κονδυλωμάτων ειναι λάθος. Μιλάς πολύ γενικά. Και με προφυλακτικό μπορείς να πιάσεις ακομα και hiv , δεν σημαίνει ότι θα το πιάσεις πάντα. Ειναι πολλοί παράγοντες. Η κάθε περίπτωση διαφέρει. Δεν διαφωνώ στο ότι και οι άνδρες έχουν άγχος απλά θεωρώ οι γυναίκες έχουν περισσότερο. Γενικά μιλάω πάντα. Οσον αφορά αυτό για την ποιότητα σπέρματος υπάρχουν αρκετές έρευνες που λένε διάφορα. Το να μην μπορεί να κάνει παιδιά ένας άνδρας λογο αυτού, ειναι επίσης πολύ γενικό. Εξαρτάται την περίπτωση του καθενός. Να αναφέρω ότι προσωπικά ειμαι της άποψης ότι καλύτερα ενα ζευγάρι να κάνει παιδιά πχ στα 25-35 του παρα στα 45+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Άλλη κλάση οι πουράτζες φιλε μου πρεπει καθε σοβαρος άντρας ο οποιος τιμάει το φυλο μας να δοκιμάσει εστω μια φορά στη ζωή του. :D

 

Δεν γινεσαι έτσι βατραχανθρωπος :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...