Προς το περιεχόμενο

Ωριμες γυναίκες


xpapias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 561
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

xpapia εσύ πόσο είσαι;

 

δενν μπορώ να πω οτι δε με σοκαρε οτι σε λιγο θα ανήκω στην κατηγορια ώριμης γυναίκας

 

να ξετσεκάρω δηλαδή το κουτάκι "νεαρή γυναίκα";

 

α)πάντως εμπειρικά, η γυναίκα φτάνει το πικ της σεξουαλικά στα 30, στα 33 είναι η καλύτερη περίοδος γονιμοποίησης και άρα ο οργανισμός της το ζητάει απεγνωσμένα.

Β)Μετά απο αυτήν την ηλικία νιώθεις οτι έχεις αφήσει πίσω σου ενοχές και θέλεις επιτέλους να ευχαριστηθείς τον έρωτα χωρίς να σκέφτεσαι οτι δεν στο επιτρέπει η μαμά.

 

το α το έχω διαβάσει ειναι επιστημονικά δεδομένα

το β ειναι δικια εκτίμηση

 

22-24 είναι η καλύτερη περίοδος. Στα 33 έχει τις μισές πιθανότητες ήδη απ' ότι 10 χρόνια πριν.

Θα πρέπει να κοιτάξεις τις επιστημονικές πηγές σου :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Μενουν στο ραφι". "Σιτευουν". Νταξει πιασαμε επιπεδο δαπεδο.

Καλες γιορτες να εχετε.

 

χέστους

μια όμορφη γυναίκα είναι πολύ πιο όμορφη στα 30 της

είμαστε η απόδειξη

22-24 είναι η καλύτερη περίοδος. Στα 33 έχει τις μισές πιθανότητες ήδη απ' ότι 10 χρόνια πριν.

Θα πρέπει να κοιτάξεις τις επιστημονικές πηγές σου :)

 

κι όμως...

στα 33 είναι η καλύτερη ηλικία να συλλάβεις το παιδί σου (οχι από άποψη καθαρά πότε πιάνεις πιο ευκολα)

και στα 18 πιάνεις ακόμα πιο ευκολα και στα 16 ακόμα περισσότερο..

αλλά υπάρχει μια ειδοποιός διαφορά, δεν ενδιαφέρει μόνο η σύλληψη αλλά και η κυοφορία και τα χτίσημο ενός ανθρώπινου οργανισμού

μέσα στο σώμα σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη από ποιά άποψη βρε σταβι; Εννοείς ότι τότε ίσως είναι πιο ώριμη σε συμπεριφορά η γυναίκα και άρα έτοιμη να κάνει οικογένεια; <br>

Γιατί από άποψη υγείας και πιθανοτήτων επιπλοκών τότε τα 33 δεν είναι και τόσο ιδανικά... δεν συγκρίνεται με κοπελιτσα που αποφασίζει να κάνει παιδί στα 23 της.

 

 

(Για να μην παρεξηγηθώ, απλά δικηγόρο του διαβόλου κάνω, εμένα προσωπικά δεν μ'ενδιαφέρει να γίνω ποτέ μάνα.)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης αν είχες μισές πιθανότητες να πιάσεις στα 33 σου μάλλον καμια δε θα έκανε παιδί


Η καλύτερη από ποιά άποψη βρε σταβι; Εννοείς ότι τότε ίσως είναι πιο ώριμη σε συμπεριφορά η γυναίκα και άρα έτοιμη να κάνει οικογένεια; <br>
Γιατί από άποψη υγείας και πιθανοτήτων επιπλοκών τότε τα 33 δεν είναι και τόσο ιδανικά... δεν συγκρίνεται με κοπελιτσα που αποφασίζει να κάνει παιδί στα 23 της.


(Για να μην παρεξηγηθώ, απλά δικηγόρο του διαβόλου κάνω, εμένα προσωπικά δεν μ'ενδιαφέρει να γίνω ποτέ μάνα.)

 

οχι απο αποψη ψυχολογική... βαριέμαι να ψάξω τώρα το άρθρο αλλά σύμφωνα μ'αυτό οι ορμόνες σε εκείνη την ηλικια έχουν φτάσει στο πικ τους και αρα είσαι πιο γόνιμη απο πότε. και το πιστεύω, εγώ το ένιωσα πολύ έντονα οργανικά


ένιωθα στην κυριολεξία ότι αν κάνω τώρα σεξ θα συλλάβω κατευθείαν

το σώμα μου απλά θα ροφούσε αυτό που έχει ανάγκη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Really? Θα ήθελα να δω αυτή την έρευνα αν την θυμηθείς ποιά ήταν. Και επίσης να δούμε αν επιβεβαιώνεται και από άλλες έρευνες.

Γιατί πιο πολύ βλεπουμε άλλες έρευνες που τονίζουν ότι πιο νεαρές γυναίκες έχουν πιο πολλές πιθανότητες να πιάσουν παιδί (και μάλιστα πιο υγιές παιδι). Και ότι οι ορμόνες είναι φουλ σε πιο νεαρές ηλικίες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ξεχνιέται το μιλφ του ανατολικού μπλοκ;; (και δεν έλεγε και τίποτα)  

 

Όσα ο στορμ τόλμησε να μας εκμυστηρευτεί θα 'ναι για πάντα εκεί στον μικρό μας ssd

 

 

Που το θυμήθηκες αυτό;*&/%!£!;

 

 

Δαφακ Τριλοβιτη :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Really? Θα ήθελα να δω αυτή την έρευνα αν την θυμηθείς ποιά ήταν. Και επίσης να δούμε αν επιβεβαιώνεται και από άλλες έρευνες.

Γιατί πιο πολύ βλεπουμε άλλες έρευνες που τονίζουν ότι πιο νεαρές γυναίκες έχουν πιο πολλές πιθανότητες να πιάσουν παιδί (και μάλιστα πιο υγιές παιδι). Και ότι οι ορμόνες είναι φουλ σε πιο νεαρές ηλικίες.

 

ναι πρέπει να το ψάξω... με ενδιαφέρει κι εμένα

 

όσον αφορά αυτό που είπες οτι δε σε ενδιαφέρει να κάνεις παιδί....

αν κάποια δεν την ενδιαφέρει να κάνε παιδί τότε είναι μεγάλη ελευθερία.. .

το παιδι είναι αυτό που αγχώνει

για τα άλλα που λένε οτι δεν έχουν πέραση οι μεγάλες είναι μπαρμπούτσαλα...εκ πειρας μιλώντας...

 

το παιδί όμως έχει deadline δυστυχώς...

 

εσύ αλήθεια  αποφάσισες να μην...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης αν είχες μισές πιθανότητες να πιάσεις στα 33 σου μάλλον καμια δε θα έκανε παιδί

 

 

οχι απο αποψη ψυχολογική... βαριέμαι να ψάξω τώρα το άρθρο αλλά σύμφωνα μ'αυτό οι ορμόνες σε εκείνη την ηλικια έχουν φτάσει στο πικ τους και αρα είσαι πιο γόνιμη απο πότε. και το πιστεύω, εγώ το ένιωσα πολύ έντονα οργανικά

 

ένιωθα στην κυριολεξία ότι αν κάνω τώρα σεξ θα συλλάβω κατευθείαν

το σώμα μου απλά θα ροφούσε αυτό που έχει ανάγκη

Δεν παίζει. Αυξάνουν πολυ οι πιθανότητες το παιδί σου να εχει προβλημα κυριως απο χρωμοσώματα. Πχ στα 35 ο κινδυνος για παιδι με σ. Down ειναι 1/380 στα 40 1%. Τα ιδια ισχυουν βεβαια και για τους ανδρες (οχι χρωμοσωματα αλλά πχ να εχουν ενα παιδι με αυτισμό).

 

Και αμα σου κάτσει μπορεί οι ορμόνες σου να σου γυρισουν μπούμερανγκ (πχ προωρη εμμηνόπαυση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά τώρα δεν ξέρω που θα μπορούσα να τη βρω, αλλά βλέπω εδώ οτι την αναφέρουν σε κάποια site

 

A different study, based on national data, looked at a different measure of a baby’s health—rates of overall infant mortality rather than birth defects—and pinned the “best age” even older, at 32

 

https://www.psychologytoday.com/blog/cusp/201211/whats-the-best-age-have-baby


Δεν παίζει. Αυξάνουν πολυ οι πιθανότητες το παιδί σου να εχει προβλημα κυριως απο χρωμοσώματα. Πχ στα 35 ο κινδυνος για παιδι με σ. Down ειναι 1/380 στα 40 1%. Τα ιδια ισχυουν βεβαια και για τους ανδρες (οχι χρωμοσωματα αλλά πχ να εχουν ενα παιδι με αυτισμό).

Και αμα σου κάτσει μπορεί οι ορμόνες σου να σου γυρισουν μπούμερανγκ (πχ προωρη εμμηνόπαυση).

 

εγώ έγραψα ότι το πικ ειναι στα 33... μετά το πικ αρχίζει η κατηφόρα....εσύ έγραψες για 35

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά τώρα δεν ξέρω που θα μπορούσα να τη βρω, αλλά βλέπω εδώ οτι την αναφέρουν σε κάποια site

 

A different study, based on national data, looked at a different measure of a baby’s health—rates of overall infant mortality rather than birth defects—and pinned the “best age” even older, at 32

 

https://www.psychologytoday.com/blog/cusp/201211/whats-the-best-age-have-baby

 

 

εγώ έγραψα ότι το πικ ειναι στα 33... μετά το πικ αρχίζει η κατηφόρα....εσύ έγραψες για 35

Επειδή δε θυμόμουν το νούμερο για τα 33! Στα 25 πχ είναι πολύ χαμηλότερος ο κίνδυνος!

Παιδια σορρυ που θα το κάνω αλλα επειδη πιάσατε περιεργη συζητηση πρωινιάτικα οριστε αφιερωμένη σε ολους και ολες

 

:D

Μωρά εχουν και οι δυο νομιζω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...