Προς το περιεχόμενο

Μήνυση κατά της Apple για τις κακές επιδόσεις του iPhone 4s, μετά την αναβάθμιση σε iOS 9


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε για να μην το παοζουμε ξερολες και μαστορες απο φορουμ.ως μηχανικος τηλεπικοινωνιων και εργαζομενος στο μεγαλύτερο δικτυο κινητης τηλεφωνιας aka Cosmote,δεν μπορω να πουλαω τηλεφωνο το οποιο για να κανει τα παντα ο πελατης(κοριτσακι,γιαγια 60 ετων,νεαρος 25)πρεπει να κανει jailbreak.δηλαδη να ψαχτει ωστε να σπασει την συσκευη του και να βγει εκτος εγγυησης.σοβαρευτητε λιγο με αυτα π γραφετε.όταν μιλαμε για μαζες μιλαμε με τον κανονα.οχι με την εξερεση.η εξερεση εισαι εσυ π κανεις jail και γουσταρεις να εισαι εκτος εγγυησης γτ αν παθει το iPhone σου κατι και το στειλεις μεσα στην εγγυηση για επισκευη και στο βγαλουν εκτος,εσυ πες τους οτι το κανες για να στελνεις zip.ειμαστε για γελοια

Πάλι καλά που με ένα restore (αν δε κάνω λάθος) το iPhone επιστρέφει στην αρχική μορφή και εξακολουθείς να έχεις εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 205
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έτσι? :P

 

Ή ποιο απλά για την πλειοψηφία ανοίγουμε το αρχείο κάνουμε screen shot και στέλνουμε το screen shot. Παράδειγμα βγαλμένο από την καθημερινότητα που λέει μια πικρή αλήθεια. Βέβαια δεν φαίνεται τίποτα αλλά το στείλαμε, αυτό έχει σημασία.

 

gallery_184578_1446_4205.jpg

 

 

:P :P :P :P :P :P :P :P

 

True story bro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως ενα βαθμο, συμφωνω πως αν η Apple εδινε την δυνατοτητα DownGrade, Θα ηταν παρα πολυ απλα τα πραγματα, και θα μπορουσε ακομη και ο μεγαλυτερος noobas να κανει ενα Downgrade, Επειδη ομως τυχαινει να ειμαι σ' αυτους που ακολουθουν ευκολα τους Unofficial τροπους δεν με απασχολει και πολυ το θεμα απο τη στιγμη που υπαρχει εστω ενα Solution... Αν ομως ΔΕΝ υπηρχε ΚΑΝΕΝΑΣ τροπος να επιτευχθει το DownGrade τοτε προφανως θα συμφωνουσα με τη μηνυση. ΑΝ ΚΑΙ επειδη ημουν και εγω ο ιδιος σε 9.0.2 μου φαινεται πως μαλλον τα παραλετε... Το κινητο ειναι ΑΙΣΘΗΤΑ πιο αργο αλλα σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν ειναι UNUSABLE... Και κατι τελευταιο ... Για να εχεις το ΑΠΟΛΥΤΟ Performance σε οποιοδηποτε iPhone θα πρεπει να κανεις Restore και να πας στο Last Software... Με τους ερασιτεχνισμους τυπου "Και το Upgrade δουλευει" δεν εχεις καμια τυχη... :) Just a "Pro" Tip :)

Άρα επειδή υπάρχει ενας UNOFFICIAL τρόπος,που μπορούν να τον  χρησιμοποιήσουν μόνο "pro" σαν εσένα,αφου ψαχτουν πολύ,όλα καλά.

Άρα επειδή εσυ θα λιώσεις στα forum να ψάχνεις αν το upgrade "κουμπώνει" καλά στην συσκευή σου πριν το κάνεις,θεωρείς οτι η γκομενίτσα των σελφι/ο  μεσος μεσήλικας(ο επιχειρηματίας,αυτός που βγάζει εκατομύρια απ το κινητο του καθε μερα οπως ελεγες) και ο μέσος 15χρονος εφηβος θα το κάνουν και αυτοί.

 

Seems legit.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα επειδή υπάρχει ενας UNOFFICIAL τρόπος,που μπορούν να τον  χρησιμοποιήσουν μόνο "pro" σαν εσένα,αφου ψαχτουν πολύ,όλα καλά.

Άρα επειδή εσυ θα λιώσεις στα forum να ψάχνεις αν το upgrade "κουμπώνει" καλά στην συσκευή σου πριν το κάνεις,θεωρείς οτι η γκομενίτσα των σελφι/ο  μεσος μεσήλικας(ο επιχειρηματίας,αυτός που βγάζει εκατομύρια απ το κινητο του καθε μερα οπως ελεγες) και ο μέσος 15χρονος εφηβος θα το κάνουν και αυτοί.

 

Seems legit.

 

Πραγματικα απορω... γιατι υπερβαλλεις τοσο ? Κάνεις λες και ειπα οτι δεν μου καιγεται καρφακι ! Σταματα να αλλαζεις το νοημα οσων εχω πει :) Προφανως και δεν θα ειναι σε θεση να το κανει κανενας απο αυτους που ανεφερες. Οποτε πρεπει να υπαρχει ενας Official τροπος. Το θεμα δεν ειναι τι καιει η δεν καιει εμενα η τον καθε αλλο, αλλα να υπαρχει μια σωστη λυση, απλη και ευκολη στην εφαρμογη της :) Τωρα οσο για το 15χρονο κοριτσακι που εχει και iPhone... εκει νομιζω ξεφυγες... στα 15 επρεπε να παιζει ακομα με τα PlayMobil LoL :) Ατομο το οποιο σκαει τοσα λεφτα σε κινητο ΚΑΙ ΔΕΝ εχει ιδεα τι αγοραζει ειναι αξιος της μοιρας του φιλε...  Ειναι σα να μου λες οτι αγορασες μια Ferrari αλλα την τρακαρες την πρωτη ημερα γιατι δεν φροντισες να ενημερωθεις οτι η 1η τελικιαζει στα 140 :) LoL

Φιλε για να μην το παοζουμε ξερολες και μαστορες απο φορουμ.ως μηχανικος τηλεπικοινωνιων και εργαζομενος στο μεγαλύτερο δικτυο κινητης τηλεφωνιας aka Cosmote,δεν μπορω να πουλαω τηλεφωνο το οποιο για να κανει τα παντα ο πελατης(κοριτσακι,γιαγια 60 ετων,νεαρος 25)πρεπει να κανει jailbreak.δηλαδη να ψαχτει ωστε να σπασει την συσκευη του και να βγει εκτος εγγυησης.σοβαρευτητε λιγο με αυτα π γραφετε.όταν μιλαμε για μαζες μιλαμε με τον κανονα.οχι με την εξερεση.η εξερεση εισαι εσυ π κανεις jail και γουσταρεις να εισαι εκτος εγγυησης γτ αν παθει το iPhone σου κατι και το στειλεις μεσα στην εγγυηση για επισκευη και στο βγαλουν εκτος,εσυ πες τους οτι το κανες για να στελνεις zip.ειμαστε για γελοια

ΕΚΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ ? Ρε αυτο που λες ειναι ΠΙΟ ΑΣΤΕΙΟ και απο τον αλλο που ΤΡΟΛΛΑΡΕ για το Bluetooth ! LoL Man ! Διαβασε την απαντηση του SIP1995 και θα καλυφθεις απολυτα... Hello ! Ειμαστε στο 2016 !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΚΤΟΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ ? Ρε αυτο που λες ειναι ΠΙΟ ΑΣΤΕΙΟ και απο τον αλλο που ΤΡΟΛΛΑΡΕ για το Bluetooth ! LoL Man ! Διαβασε την απαντηση του SIP1995 και θα καλυφθεις απολυτα... Hello ! Ειμαστε στο 2016 !!!

Υπάρχει περίπτωση να βγεις εκτός εγγύησης αν για οποιοδήποτε λόγο δεν μπορέσεις να το κάνεις restore. Πχ αν χαλάσει το power button ή το dock φόρτισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αλλος μαστορας και εσυ.το επαναφερεις οτι κι να παθει πριν το στειλεις.ωραιος προσλαμβανεσαι

 

Εδώ εσύ παραπληροφορείς τόσο καιρό τους πελάτες στο δίκτυο που εργάζεσαι και ταυτόχρονα κρίνεις τους άλλους? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονος οτι ενα λειτουργικο σταματαει το support του 1 χρονο μετα δεν σας ενοχλει;;

 

Καποιοι καναν το χαμο οταν σταματησε το support των windows XP μετα απο 12 χρονια.

 

Και πριν πουνε οτιδηποτε περι δωρεαν και τα Windows 10 δωρεαν ειναι αλλα δεν σταματαει ο κυκλος ζωης των 7,8.

 

Ολες οι εταιριες κοιτανε να μας "κλεψουν" και καποιοι τις υποστηριζουν και θεωρουν οτι υπαρχει μια που ειναι τελεια.

 

Αυτο ειναι που μας τρελαινει μερικους....

 

υ.γ. οχι ουτε η MS ουτε η Google ουτε η Samsung ουτε καμια εταιρια ειναι αγια. Καλο ειναι ομως να βγαζουμε τις παρωπιδες και να βλεπουμε την αληθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα θα δικαιωθουν για οσους πιστευουν πως δεν θα παρουν μια.. θα παρουν και πολυ καλη αποζιμιωση αλλα λογικα μονο για την αμερικη... και πολυ καλα της εκαναν.. οταν παραπλανει τον κοσμο για το iphone 4s οι αμερικανοι θεωρουνται καπως ''προβατα'' αλλα τα προβατα εχουν και μυαλο οταν τα σκανε στην απλ. μπραβο τους.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολες οι εφαρμογές που αναφέρεις εκτός από κανά δυο παίζουν κανονικά!!!! Οταν πας να την κατεβάσεις σε ενημερώνει απλα ότι χρειάζεται iOS 7 όμως υπαρχει και διαθέσιμη η προηγούμενη.Μην παραπληροφορείς τον κόσμο και προπαντών μην θεωρείς ότι γνωρίζεις το θεμα επειδή απλα googlares.Η παρέμβαση μου αυτή δεν ειναι σε προσωπικό επίπεδο , γράφω διευκρινιστικά στα όσα λάθος είπες διότι υπάρχουν άνθρωποι στο forum που δεν τουσ περισσεύουν χρηματα για νεα συσκευή , με ένα downgrade στο 4s θα εχουν κάτι που θα πετάει πραγματικά. Οποίος χρειάζεται κάτι για downgrade pm Φιλικά ΣταυροςSent from my iPhone using Insomnia

Σ' ωραίος. iOS-6 έγραψες, αλλά για να ρίξεις στάχτη στα μάτια, τώρα γράφεις iOS-7. Σου ξέφυγε μία γραμμή που έγραψα: Το iPhone-4 με iOS-7 είναι ακόμη αξιόμαχο. Με αντιγράφεις.

 

Το iOS-6 να υποστηρίξεις, όχι το 7. Σε λίγο θα μας πας στο 8. Βέβαια εγώ δεν υποστηρίζω ούτε το 7, εκτός και αν κάποιος έχει το iPhone-4 και δεν χρησιμοποιεί τον safari ή άλλες εφαρμογές που χρησιμοποιούν το webkit.

 

Γιατί σε pm; Πληροφόρησε τον κόσμο για το downgrade δημόσια. Εύκολο και προσιτό για όλους θα είναι.

 

Όποιος θέλει να μείνει με παλιά έκδοση, μπορεί να ζει στο παρελθόν, να νομίζει πως έχει απόρθητο λειτουργικό και να μην έχει επιπλέον δυνατότητες. Κανένα πρόβλημα. Μπορεί να μην προτείνει παρακινδυνευμένα πράγματα ως σωστά; Εκτός και αν κάνεις reverse-engineering και patch-άρεις το δυαδικό με την μία.

 

Σ' ωραίος.

 

Εγώ θέλω όσες περισσότερες α) νέες δυνατότητες γίνεται με β) ασφάλεια, γ) επίσημα και ας αργεί ένα-δύο δευτερόλεπτα παραπάνω στο άνοιγμα η εφαρμογή.

 

Ποιές είναι οι κανα-δυό εφαρμογές που δεν μπαίνουν και δεν μας τις γράφεις; Πληροφόρησέ μας. Αφού είναι μόνο δύο δεν θα είναι κουραστικό να τις γράψεις.

 

Εγώ θα σου γράψω μόνο δύο χρηστικούς λόγους που δεν πρέπει κάποιος να έχει iOS-6 (ή και 7) και άλλους τόσους για να δεις πως δεν είναι μόνο δύο οι λόγοι. Αφορούν ΜΟΝΟ το λειτουργικό αυτά που γράφω, όχι τις εφαρμογές που θα είναι παρατημένες διετίας-τριετίας.

 

Control center + εφαρμογή φωτογραφικής αρκούν για να φύγεις από το iOS-6

 

Δεν έχει control center το iOS-6 (κάτι που όλοι οι χρήστες χρησιμοποιούν καθημερινά). Μόνο και μόνο γι' αυτό, αρκεί να φύγεις από την 6η έκδοση. Είναι κλειδωμένο το κινητό και βιάζεσαι για φωτογραφία; Control center > φωτογραφική > έτοιμος.

 

Εσύ με το iOS-6 ακόμη θα το ξεκλειδώνεις. Και πρόσεξε: δεν σου δίνει πρόσβαση στις αποθηκευμένες φωτογραφίες αν δεν το ξεκλειδώσεις. Μόνο σ' αυτές που τράβηξες: ΑΣΦΑΛΕΙΑ.

 

Δεν έχει family sharing το iOS-6. (για κάποιο λόγο δεν τσιγκουνεύομαι να δώσω 1-5€ και να έχει ένα καλό πρόγραμμα όλη η οικογένεια. Αν κάποιος τσιγκουνεύεται, ας μείνει με το iOS-6 και μόνο με free εφαρμογές)

 

Απίστευτα φίλτρα στην φωτογραφική (τα χρησιμοποιώ σπάνια, αλλά μου επιτρέπουν να μετατρέψω σε ασπρόμαυρο fax τα έγγραφα και έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά).

 

AE Lock στην φωτογραφική. Μου λύνει τα χέρια.

 

Οι φωτογραφίες έχουν πολύ καλύτερη ταξινόμηση. (Ποιός ΔΕΝ βγάζει φωτογραφίες με το iPhone του και τις θέλει χύμα;)

 

Το timelapse επίσης είναι καταπληκτικό και δεν υπάρχει το iOS-6. (φαντάζομαι γνωρίζεις πως το iPhone έχει τις περισσότερες ανεβασμένες φωτογραφίες στο διαδίκτυο. Δεν είναι τυχαίο που βελτιώνουν την εφαρμογή σε κινητό του 2011!)

 

Χρησιμοποιώ καθημερινά το swype. Γιατί να το στερηθώ; Από τότε που το έβαλα (χάρη στο iOS-8) γράφω συχνά με το κινητό ενώ παλαιότερα βαριόμουν. Ναι, αργεί κάποιες φορές να ανοίξει και μου σπάει τα νεύρα, αλλά πάλι γράφω ταχύτερα αφού ανοίξει.

 

Βελτιώθηκαν δραματικά οι Σημειώσεις και το πρόγραμμα Mail.

 

Widgets, privacy settings, encryption για όποια εφαρμογή το θέλει, credit card scanning (το έκανα μία φορά. Τόσο κόπο έκαναν οι άνθρωποι με το OCR για να μου φανεί μία φορά χρήσιμο), backround location usage (αυτό δυστυχώς δεν το χρησιμοποιούν οι παλιές εφαρμογές). Μην σε πάω στα προχωρημένα per-app-vpn, θα γελάσουμε.

 

Την τελευταία παράγραφο χρειάστηκε να τη googlάρω. Έπρεπε να κάνω ταξίδι στον χρόνο για να θυμηθώ πόσο προόδευσε το iOS. Θυμάμαι πως σε κάθε έκδοση γίνεται καλύτερο και άρχισα να το βλέπω πολύπλοκο - αλλά δυνατό. Δεν κρατούσα σημειώσεις.

 

Αυτά μόνο για το λειτουργικό. Ποιός ξέρει τί γίνεται με τις παλιές εφαρμογές. Δεν θυμάμαι.

 

Ευτυχώς που δεν είναι σε προσωπικό επίπεδο το μήνυμά σου, αλλά κατάλαβες πως googlάρω. Δηλαδή είσαι αγενής και θρασύς.

 

Με τα κενά ασφαλείας τί θα κάνεις; θα τους εκπαιδεύσεις σε ποιές ιστοσελίδες να μην μπαίνουν; Με το family sharing θα τους μάθεις να εγκαθιστούν ipa, jailbreak και σπασμένα; Είναι υγιές αυτό; Με το control center; Με τις νέες δυνατότητες της φωτογραφικής;

 

Έχω 4s και iPad-2 με τελευταίο iOS και δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Καθυστερούν, αλλά φαντάσου να είχα Samsung S2 με Android-6 ή Motorola Xoom με android-6. Η καταστροφή.

 

Άν δεν είσαι άσχετος και ελέγχεις τις τυχόν βλακείες που τρέχουν από πίσω, δουλεύουν κανονικά (4s και iPad-2) με καθυστερήσεις που δεν είναι κουραστικές. Αν τα πιάσεις αφού λειτουργήσεις το 5άρι που έχει διπλάσια μνήμη και πετάει ξενερώνεις, αλλά συνηθίζεται. Όταν οδηγάω αυτοκίνητο με 200 άλογα και μετά πάω σε χιλιάρι, προφανώς ξενερώνω. Αλλά την δουλειά μου την κάνω.

 

Ο μόνος λόγος που θα ήθελα να πάρω νεώτερο iPhone είναι για να μην περιμένω αυτά τα δευτερόλεπτα. Αλλά επειδή δεν είναι critical mission τα δευτερόλεπτα στην καθημερινότητά μου, μπορώ να περιμένω μερικά δευτερόλεπτα και να εξοικονομήσω εκατοντάδες ευρώ.

 

Επίσης βλέπεις με τα στατιστικά μπαταρίας ποιές εφαρμογές σου τρώνε μπαταρία (κάτι που δεν γίνεται με το iOS-6). Που δεν έχει και low battery mode (το iOS-6/7/8). Μισή ώρα μπαταρία σου δίνει αν το έχεις συνέχεια ενεργοποιημένο, αλλά τα push services δουλεύουν.

 

Καλύτερα προφανώς να χάνει κάποιος τις ώρες του με jailbreak με iOS-6, ή να έχει android παρατημένο με κενά ασφαλείας και να το παίζει έξυπνος.

 

Καλό ταξίδι στο παρελθόν και καλή μας φώτιση.

http://www.oldversion.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...