Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση ηλεκτρονικών τραπεζικών υπηρεσιών εξωτερικού: Revolut - Number26 - LeuPay/LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιος ηρθε; Απο που τα βγαζεις αυτα ρε φιλε; Πιστευεις σοβαρα τωρα οτι θα αφησουν να σβησει η deutsche bank; Γιατι το κουρεμα ...κλεισιμο θα σημαινει.

Αν καναμε αυτη την κουβεντα το 2007 τα ιδια θα μου ελεγες για τη Lehman..Eπισης τι σημαινει θα σβησει?Η ζωη συνεχιζεται..Θα ανοιξουν νεες τραπεζες με μηδεν χρεη που θα ξαναδανεισουν και παλι απο την αρχη...Τιποτα δεν τελειωνει σε καμια χρεοκοπια...Απλα καποιοι θα χασουν τα λεφτα τους.Αυτο ειναι ολο..

Δεν τα βγαζω απο πουθενα αυτα που λεω..Η ιδια η deutsche bank λεει ποσο εκτεθειμενη ειναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@Braker (με το nickname @ipay για την ώρα μέχρι να βρεις κάποιο άλλο) επειδή κατηγορείς πάλι πολύ κόσμο ότι προμοτάρει άλλες υπηρεσίες και όχι την δική σου, να σου απαντήσω ότι πολλοί εδώ μέσα άρχισαν να δυσανασχετούν από την αρχή που δημιουργήθηκαν τα αντίστοιχα θέματα όταν ξεκίνησες να προωθείς την leupay και να θάβεις τις εναλλακτικές λύσεις.που υπήρχαν με υπονοούμενα, με στοχευμένα σχόλια, με δήθεν "αθώες" απορίες, κτλ.

Για το ποιος κάνει promotion και μάλιστα χοντρό, καλύτερα να κοιτάξεις τον εαυτό σου. Κανείς εδώ πέρα δεν έχει φτιάξει πάνω από 20 λογαριασμούς και έχει φάει αλλεπάλληλα bans αλλά ξαναεπιστρέφει κάθε φορά για να προωθήσει μια υπηρεσία και να κατηγορήσει τις άλλες, δεν έχει πάρει σβάρνα ότι ελληνικό forum και σελίδα στο fb υπάρχει και να ποστάρει την "ανωτερότητα" της leupay, κάνεις δεν έχει φτιάξει forum (ανεπίσημο) μόνο και μόνο για να αναλάβει την τεχνική υποστήριξη της υπηρεσία του και να μπορεί να γράφει ότι θέλει χωρίς τον κίνδυνο τιμωρίας.

Έχουμε καταλάβει ότι θέλεις να προωθήσεις τα ipos της εταιρίας μιας και από ότι φαίνεται από εκεί έχεις κέρδος αλλά ο τρόπος που το έχεις κάνει ως τώρα έχει φέρει μόνο αρνητικά αποτελέσματα και αρνητική προδιάθεση σε πολλούς χρήστες.

 

Πριν αρχίσεις λοιπόν πάλι να κατηγορείς για "προώθηση" όποιον δεν θέλει την υπηρεσία σου και προτιμά κάποια άλλη, σου το ξαναγράφω άλλη μια φορά, καλύτερα να ρίξεις μια ματιά πρώτα στον εαυτό σου...

 

Υ.Γ. το έχω ξαναπεί αρκετές φορές: Οι υπηρεσίες αυτές, για μένα, είναι να έχεις ένα μικρό ποσό μέσα για κάτι έκτακτο και από εκεί και πέρα βάζω χρήματα για να κάνω την αγορά που θέλω. Αυτό και μόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτό το επιχείρημα τώρα είναι λιγάκι αστείο... Καλά σου λέει ο ipay. Και οι Νήσοι Κέυμαν -και άλλοι παρόμοιοι "παράδεισοι"- έχουν ακόμα μικρότερη έκταση από τη Μάλτα, αλλά αυτό δεν αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα για να μετακομίσουν εκεί περιουσίες δις (και όχι πενταροδεκάρες 50-100-1000 Ευρώ για τις οποίες συζητάμε εμείς).

 

 

.

Φιλέ μου οι χώρες που αναφέρει δεν δίνουν αναφορά σε κανεναν....

η ειδοποιός διαφορά είναι ότι η Μαλτα είναι μέλος της ΕΕ και όχι από τα υπολογίσιμα... Η οικονομια της ειναι οσο μιας μεσαιας ευρωπαικης πολης.

Στην Κυπρο μας θυμάσαι τι εγινε?

 

Ή Γερμανια και ποσο μάλλον η Αγγλια που έχει και δικό της νόμισμα " it's toooooo big to fail"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά, διάβαζα τις συζητήσεις σας σχετικά με την LeuPay. Από εδω έμαθα την ύπαρξη της. Εχω κάρτα revolut και μπορώ να πω οτι με έμβασμα που έστειλα μια χαρά περασε το μικροποσό που που ήθελα και μια χαρά αγορά απο το internet εκανα.

Στην LeuPay  λοιπον έκανα λογαριασμό και περιμενα να έχω μια virtual κάρτα μέχρι να έρθει η φυσική ταχυδρομικώς. Κατάφερα να μεταφέρω στο IBAN την τραπεζας αυτης ενα μικρό ποσό μέσω Ελληνικής πιστωτικής κάρτας πράγμα που έγινε μέσα σε δευτερόλεπτα. Το ερώτημα μου είναι το εξης, προσπάθησα να κάνω verification για να γίνει η αποστολή της κάρτας αλλά έκανα upload μονο το National ID (ταυτότητα) σε 2 αρχεία (μπρος και πισω όψη). Εδω και μισή μέρα το status της ταυτοποίησης λέει "Pending". Διάβασα εδω απο εσας οτι πρέπει να στειλω καποιον λογαριασμό ΔΕΚΟ πράγμα που δεν έκανα. Δεν υπήρχε κάποιο πεδίο που να ζητάει να ανεβασω τέτοιο αρχείο. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πεδίο να ανεβάσεις λογαριασμό (το 2ο). Προφανώς εσύ ανέβασες εκεί την 2η όψη της ταυτότητάς σου. Δεν θα γίνει ποτέ η ταυτοποίηση. Στείλε e-mail στο support με συνημμένο τον λογαριασμό που δείχνει τη διεύθυνσή σου και εξήγησε τι έγινε. Λογικά και με το έμβασμα που έκανες όμως -αν το έκανες από λογαριασμό στο όνομά σου- είναι εντάξει η ταυτοποίηση, απλά να τους το επισημάνεις. Virtual κάρτα δεν δίνει η Leupay, αυτό που μπορείς να κάνεις όμως είναι να ανοίξεις και μια Leupost (application που δίνει virtual κάρτα) με τον ίδιο αριθμό κινητού (οπωσδήποτε) με αυτόν που δήλωσες στη Leupay. Έτσι θα μπορείς να φορτίζεις τη virtual αυτή κάρτα από τον Leupay λογαριασμό σου μέχρι να παραλάβεις την πλαστική κάρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους έστειλα στο support με το client number για να καταλάβουν ποιος είμαι. Δεν πήρα ακόμα απάντηση από χθες. Μάλλον το support δεν ειναι 24/7. Θα περιμένω λίγο ακόμα. Αν και στο 2ο πεδίο έγραφε National ID όπως και στο 1ο οπότε και θεώρησα οτι πρεπει να ανεβάσω την 2ο όψη της ταυτότητας μου. Επίσης να επισημάνω οτι έβαλα χρήματα στον λογαριασμό της LeuPay μέσω Ελληνικής πιστωτικής κάρτας η οποία είναι στο όνομα μου. Δεν έστειλα έμβασμα όπως κάνουμε υποχρεωτικά στην Revolut λόγω CC. Μέχρι τώρα δεν έχω δοκιμάσει να στειλω χρηματα στην LeuPay με χρεωστική κάρτα. 


Για Laupost λογαριασμό πρέπει να είμαι επιχείρηση μόνο; Μπήκα στο site της Laupost και έχει μια φόρμα να συμπληρώσω και ένα μήνυμα που λέει "Get payments on your website via LeuPost app and access your money instantly.

To take advantage of LeuPost, please register your LeuPay Business Account now!"
Κάποιος αν μπορεί να μου δώσει σωστές οδηγίες παρακαλώ για να μην κάνω πάλι κανένα λάθος!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 


Λοιπον, κατέβασα το app της LeuPost και δημιούργησα τον λογαριασμό οπότε και έχω τώρα virtual κάρτα. Μετέφερα όπως μου ελεγαν οι οδηγίες τα λεφτά απο την LeuPay στην LeuPost. Μου ήρθε ένα sms με έναν κωδικό για να γίνει η μεταφορά. Μετά απο λίγο ήρθε και ένα ακόμα sms που λέει LeuPost activation code: **** 
Ψαχνω να βρώ που πρέπει να βάλω αυτον τον κωδικό. Στο app δεν υπάρχει πεδίο για να συμπληρώσω αυτον τον 4ψήφιο κωδικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ολες αυτες τις τραπεζες ποια θεωρειται καλυτερη επιλογη για μεταφορα χρηματων σε καταθετικο λογαριασμο?

Δηλαδη δημιουργια κανονικου λογαριασμου οπως στην Ελλαδα και οχι μονο για ηλεκτρονικες αγορες οπως η revolut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ολες αυτες τις τραπεζες ποια θεωρειται καλυτερη επιλογη για μεταφορα χρηματων σε καταθετικο λογαριασμο?

Δηλαδη δημιουργια κανονικου λογαριασμου οπως στην Ελλαδα και οχι μονο για ηλεκτρονικες αγορες οπως η revolut.

Δεν είναι Τράπεζες !  

Χρηματοοικονομικές εταιρείες είναι χωρίς διασφάλιση των χρημάτων, αρα για αποταμίευση ξέχνα το !  

Μόνο "μικρά σχετικά" ποσά για αγορές απο εξωτερικό η γνώμη μου. Οπότε η Number 26 εχει ήδη σταματήσει να δέχεται εγγραφές προς το παρόν, αρα σου μενουν οι άλλες δύο, Leupay και Revolut.  Χρησιμοποιώ και τις δυο και τελευταία σκόπιμα μόνο την πρώτη (leupay) απροβλημάτιστα και οπουδήποτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι Τράπεζες !  

Χρηματοοικονομικές εταιρείες είναι χωρίς διασφάλιση των χρημάτων, αρα για αποταμίευση ξέχνα το !  

Μόνο "μικρά σχετικά" ποσά για αγορές απο εξωτερικό η γνώμη μου. Οπότε η Number 26 εχει ήδη σταματήσει να δέχεται εγγραφές προς το παρόν, αρα σου μενουν οι άλλες δύο, Leupay και Revolut.  Χρησιμοποιώ και τις δυο και τελευταία σκόπιμα μόνο την πρώτη (leupay) απροβλημάτιστα και οπουδήποτε. 

 

Για αγορες εχω τη Revolut και ειμαι ευχαρηστημενος για αυτο που προσφερει.

Θα ηθελα να εχω και ενα λογαριασμο ταμιευτηριου σε περιτωση αναγκης να εχω μια σιγουρη καβατζα στην ακρη.

Μακαρι να βγω ψευτης αλλα φοβαμαι οτι καποια στιγμη θα ακουστει η φραση «δυστυχώς κύριοι, επτωχεύσαμεν».

Καλες οι αγορες απο το ebay αλλα οταν συμβει το αναποφευκτο να υπαρχει ενα μικρο σωσιβιο.

 

 

 

 

 

 

     
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για αγορες εχω τη Revolut και ειμαι ευχαρηστημενος για αυτο που προσφερει.

Θα ηθελα να εχω και ενα λογαριασμο ταμιευτηριου σε περιτωση αναγκης να εχω μια σιγουρη καβατζα στην ακρη.

Μακαρι να βγω ψευτης αλλα φοβαμαι οτι καποια στιγμη θα ακουστει η φραση «δυστυχώς κύριοι, επτωχεύσαμεν».

Καλες οι αγορες απο το ebay αλλα οταν συμβει το αναποφευκτο να υπαρχει ενα μικρο σωσιβιο.

 

μιλα με μια τραπεζα στο εξωτερικο, καβαλα ενα αεροπλανο και πηγαινε ανοιξε λογαριασμο

θα σου προτινα Αγγλια, αλλα μεχρι περυσι-προπερσι ισχυε οτι επρεπε να εχει χαρτι μονιμης κατοικιας UK...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για αγορες εχω τη Revolut και ειμαι ευχαρηστημενος για αυτο που προσφερει.

Θα ηθελα να εχω και ενα λογαριασμο ταμιευτηριου σε περιτωση αναγκης να εχω μια σιγουρη καβατζα στην ακρη.

Μακαρι να βγω ψευτης αλλα φοβαμαι οτι καποια στιγμη θα ακουστει η φραση «δυστυχώς κύριοι, επτωχεύσαμεν».

Καλες οι αγορες απο το ebay αλλα οταν συμβει το αναποφευκτο να υπαρχει ενα μικρο σωσιβιο.

 

 

   

 

μιλα με μια τραπεζα στο εξωτερικο, καβαλα ενα αεροπλανο και πηγαινε ανοιξε λογαριασμο

θα σου προτινα Αγγλια, αλλα μεχρι περυσι-προπερσι ισχυε οτι επρεπε να εχει χαρτι μονιμης κατοικιας UK...

Υποθέτω οτι μιλάς έστω λίγα αγγλικά, βγάλε λοιπόν διαβατήριο (αν δεν έχεις), πάρε ταυτότητα μαζί σου, αποδεικτικά μόνιμης κατοικίας, φούλαρε το αμάξι και ξεκίνα ....προς Βορρά.  Οποιος κατάλαβε...κατάλαβε  :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι όσο απλό το παρουσιάζετε και οι δυό σας το θέμα... Δεν ανοίγουν λογαριασμό σε όποιον τουρίστα περάσει την πόρτα τους οι "σοβαρές" τουλάχιστον τράπεζες. Αυτές που ίσως το κάνουν δεν έχω κανένα λόγο να πιστέψω ότι είναι "ασφαλέστερες" των Leupay και N26. Οπότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...