Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση ηλεκτρονικών τραπεζικών υπηρεσιών εξωτερικού: Revolut - Number26 - LeuPay/LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή δεν έχω υπόλοιπο σε ευρώ δεν μπορώ να το δοκιμάσω, πάντως αυτό που λες το θυμάμαι.

 

Εάν έχεις υπόλοιπο δοκίμασε να μεταφέρεις εσωτερικά μερικά ευρώ στον λογαριασμό σου σε δολάρια. Σε ένα από τα τελευταία βήματα θα σου λέει πόσα δολάρια είναι δεν χρειάζεται να ολοκλήρωσης την μεταφορά.

Δεν εχω λογαριασμο σε δολαρια, μόνο σε ευρω

Πάντως το λέει και στους όρους ότι υπάρχει προμήθεια απλά δε λέει πόσο είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν εχω λογαριασμο σε δολαρια, μόνο σε ευρω

Πάντως το λέει και στους όρους ότι υπάρχει προμήθεια απλά δε λέει πόσο είναι.

 

Πρόσθεσε έναν, δωρεάν είναι. Ούτως ή άλλως δεν θα μεταφέρεις τα χρήματα.

 

Τώρα που βλέπω ξανά τις ισοτιμίες

με revolut 1.0411, με leupay 1.0288

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσθεσε έναν, δωρεάν είναι. Ούτως ή άλλως δεν θα μεταφέρεις τα χρήματα.

 

Τώρα που βλέπω ξανά τις ισοτιμίες

με revolut 1.0411, με leupay 1.0288

Εντάξει δεν είναι κάτι τραγικό, γύρω στο 1%.

 

Ξέρει κάποιος τι χρεώνει η leupay για atm withdrawals;

Στο site αναφέρει 2.00 EUR, "ATM Withdrawal fees are calculated based on the volume of the withdrawn sum. All listed ATM withdrawal fees are valid for sum under 300 EUR, both for EU and International ATM withdrawals."

Για πάνω απο 300€ τι γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα

 

έχω τραπεζικό λογαριασμό στις ΗΠΑ (σε δολάρια) και debit card visa.

κατά μέσο όρο ξοδεύονται από τον λογαριασμό 2.500-3.000 δολάρια τον μήνα με αναλήψεις μετρητών σε Ευρώ κυρίως αλλά και χρεώσεις μέσω της debit card visa πάλι σε Ευρώ, γιατί οι αναλήψεις γίνονται από Ελλάδα και Γερμανία κυρίως.

 

ήθελα να ρωτήσω τα εξής: 

 

Ποια από τις ηλεκτρονικές τραπεζικές υπηρεσίες Revolut, Leupay, N26, Payonner έχει έχει το ποιο ανταγωνιστικό κόστος για φόρτιση και ανάληψη από ΑΤΜ αλλά και μετατροπή συναλλάγματος.

Η φόρτιση προφανώς θα γίνεται από την debit card visa σε δολάρια.

 

Ευχαριστώ για τα φώτα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

έχω τραπεζικό λογαριασμό στις ΗΠΑ (σε δολάρια) και debit card visa.

κατά μέσο όρο ξοδεύονται από τον λογαριασμό 2.500-3.000 δολάρια τον μήνα με αναλήψεις μετρητών σε Ευρώ κυρίως αλλά και χρεώσεις μέσω της debit card visa πάλι σε Ευρώ, γιατί οι αναλήψεις γίνονται από Ελλάδα και Γερμανία κυρίως.

 

ήθελα να ρωτήσω τα εξής: 

 

Ποια από τις ηλεκτρονικές τραπεζικές υπηρεσίες Revolut, Leupay, N26, Payonner έχει έχει το ποιο ανταγωνιστικό κόστος για φόρτιση και ανάληψη από ΑΤΜ αλλά και μετατροπή συναλλάγματος.

Η φόρτιση προφανώς θα γίνεται από την debit card visa σε δολάρια.

 

Ευχαριστώ για τα φώτα σας.

 

Έχεις και λογαριασμό και κάρτα εξωτερικού ήδη. Εμείς εδώ οι αξιοθρήνητοι ασχολούμαστε με αυτές λόγω κυρίως των capital controls, θέμα το οποίο εσένα προφανώς δεν σε απασχολεί. Αν το πρόβλημά σου είναι μόνο η προμήθεια/ισοτιμία που σε χρεώνει η Αμερικάνικη τράπεζα για να βγάλεις τελικά εδώ στην Ε.Ε. ευρώ, τότε θα σου έλεγα μάλλον Revolut την οποία θα μπορείς να φορτίζεις με την κάρτα σε δολλάρια και επειδή έχει καλούτσικες ισοτιμίες στη συνέχεια να μετατρέπεις και να αναλαμβάνεις σε ευρώ. Ίσως και μια Leupay (που δίνει λογαριασμό και debit κάρτα σε USD) να ήταν χρήσιμη. Η Ν26 δεν βλέπω να σε εξυπηρετεί σε τίποτα-χειρίζεται αποκλειστικά ευρώ.  Την Payoneer δεν την έχω δοκιμάσει, αλλά αφού είναι κι αυτή Αμερικάνικη δεν βλέπω επίσης που θα σου φανεί χρήσιμη έστω και ως "μεσάζων". Τι παραπάνω θέλεις να κάνεις από αυτό που ήδη κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εδώ είναι το κρίσιμο σημείο, επιλεγουμε όχι ισοτιμία και η μετατροπή γίνεται δωρεάν χωρίς προμήθεια απο την Revolut και όχι απο το ΑΤΜ της εκάστοτε Τράπεζας εσωτερικού ή εξωτερικού !

 

 

 

Πολύ σωστά όλα αυτά. Είχα ακριβώς την ίδια εμπειρία σε Πράγα και Βουδαπέστη. Υπάρχει όμως ένα κρίσιμο σημείο. Η Revolut επιτρέπει 650ευρώ το μήνα χωρίς χρέωση από ATM. Μετά τα 650 χρεώνει 2% το οποίο σίγουρα είναι καλύτερο από το να έχεις κάνει συνάλλαγμα από πριν όταν πρόκειται να ταξιδέψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σχολια μου για τις τρεις υπηρεσιες ειναι τα εξης

1)Ν26->Διαβασα οτι πηρε αδεια το καλοκαιρι και ειναι κανονικη τραπεζα.Μεχρι τελη ιανουαριου θα ειναι δωρεαν η εκδοση mastercard.Μετα θα πρεπει να πληρωσεις αν καταλαβα σωστα.Αυτο που με αποθαρρυνε να βγαλω καρτα ειναι οτι η επιβεβαιωση χρειαζεται διαβατηριο,κατι που δεν εχω

2)Leupost->Εχω το app στο κινητο μου.Το χρησιμοποιησα αρκετα στα capital control.Δεν χρειαζεται καποιο confirmation με καποιο εγγραφο.Η καρτα μου η virtual εληξε και η ανανεωση με καινουρια γινεται δωρεαν.Αν θελεις να εχεις παραπανω απο μια καρτες πληρωνεις 1 ευρω ή δολλαριο δεν θυμαμαι για καθεμια.

3)Leupay->Ειναι η ιδια εταιρεια με την LeuPost.Ειναι δωρεαν η εκδοση της καρτας αλλα δεν εβγαλα καθως ζηταει επιβεβαιωση με ταυτοτητα,κατι το οποιο δεν προκειται να το κανω

4)Revolut->Eιμαι απο τους πρωτους στην ελλαδα που εβγαλα.Δωρεαν αποστολη της πλαστικης καρτας και πολυ καλη εφαρμογη.Verification θελει νομιζω ανω των 1000€ συναλλαγες.Εχεις και την δυνατοτητα αν θυμαμαι καλα να κανεις εκδοση και αλλης καρτας αν εχεις 10€ στο λογαριασμο σου(δεν τα θελει για να σε χρεωσει,νομιζω ειναι δωρεαν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σχολια μου για τις τρεις υπηρεσιες ειναι τα εξης

4)Revolut->Eιμαι απο τους πρωτους στην ελλαδα που εβγαλα.Δωρεαν αποστολη της πλαστικης καρτας και πολυ καλη εφαρμογη.Verification θελει νομιζω ανω των 1000€ συναλλαγες.Εχεις και την δυνατοτητα αν θυμαμαι καλα να κανεις εκδοση και αλλης καρτας αν εχεις 10€ στο λογαριασμο σου(δεν τα θελει για να σε χρεωσει,νομιζω ειναι δωρεαν)

Για να εκδόσεις δευτερη κάρτα στη revolut (virtual) χρεώνεσαι 6 ευρω, δεν είναι δωρεάν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα !

Ενημερώθηκα αρκετά απο εδώ για revolut-leupay και N26.

Κατέληξα και τα έχω και τα 3 με verified accounts και στα 3 και τις κάρτες να μου έχουν έρθει.

Η ερώτηση μου είναι η εξής :

Ενώ από την κάρτα της Ν26 έκανα κανονικά top up την Revolut χωρίς κανένα πρόβλημα, η Revolut δεν με αφήνει να κάνω top up απο την κάρτα της Leupay. Μου λέει not supported....

Εχει κανένας καμιά ιδέα  ?

Ευχαριστώ πολύ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ από την κάρτα της Ν26 έκανα κανονικά top up την Revolut χωρίς κανένα πρόβλημα, η Revolut δεν με αφήνει να κάνω top up απο την κάρτα της Leupay. Μου λέει not supported....

Εχει κανένας καμιά ιδέα  ?

Ευχαριστώ πολύ !

 

Πολύ καιρό γνωστό είναι και συζητημένο τι φταίει. Τη βλέπει σαν prepaid (μην μπούμε στο "πως" και το "γιατί" έτσι είναι πάντως) τη Leupay σου. Και top up με κάρτες prepaid δεν επιτρέπει η Revolut. Δεν υπάρχει λύση σε αυτό. Θα φορτίζεις με τη Ν26 μόνο αν θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καιρό γνωστό είναι και συζητημένο τι φταίει. Τη βλέπει σαν prepaid (μην μπούμε στο "πως" και το "γιατί" έτσι είναι πάντως) τη Leupay σου. Και top up με κάρτες prepaid δεν επιτρέπει η Revolut. Δεν υπάρχει λύση σε αυτό. Θα φορτίζεις με τη Ν26 μόνο αν θέλεις.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, θα μου ξέφυγε κάπου αυτή η λεπτομέρεια μετά απο τόσο διάβασμα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως στελνω κανονικα απο Leupay

 

Το έχουμε αναλύσει και αυτό. Κι εγώ έστελνα κανονικά με Leupay. Οφείλεται μάλλον στο ότι είχαμε "παλιές" (από τις πρώτες) κάρτες. Δεν μπορούσα όμως να στείλω με τη Ν26 γιατί μου έβλεπε αυτήν ως prepaid. Κάποιοι αντιμετωπίζουν το ένα φαινόμενο και κάποιοι το αντίστροφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχουμε αναλύσει και αυτό. Κι εγώ έστελνα κανονικά με Leupay. Οφείλεται μάλλον στο ότι είχαμε "παλιές" (από τις πρώτες) κάρτες. Δεν μπορούσα όμως να στείλω με τη Ν26 γιατί μου έβλεπε αυτήν ως prepaid. Κάποιοι αντιμετωπίζουν το ένα φαινόμενο και κάποιοι το αντίστροφο.

Σε εμενα φορτιζει η Revolut αμεσα και ανευ κοστους και απο την καρτα της Leupay και απο την καρτα της N26 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...