Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση ηλεκτρονικών τραπεζικών υπηρεσιών εξωτερικού: Revolut - Number26 - LeuPay/LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο αποστολέας της πρωτης μεταφοράς τι τρόπο επέλεξε; sha ή our?

Πρέπει να επιλέγεται το sha για φτηνότερη μεταφορά

 

Η μεταφορά εντός SEPA είναι φτηνή (όχι υποχρεωτικά δωρεάν) αν μεταφέρονται euros

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα nok τα έστειλες από νορβηγικό λογαριασμό; Μήπως από ευρώ και σε χρέωσαν έξτρα για μετατροπή συναλλάγματος?

Δεν μπορείς να δέχεσαι ΝΟΚ στην ρεβολουτ από λογαριασμό που δεν είναι στο όνομα σου (μόνο για ευρώ ισχύει αυτό στην ρεβολουτ) καλύτερα να ανοίξεις transferwise global account. Απλά μετά θα πρέπει να τα στέλνεις απο εκεί σε κάποιο λογαριασμό που είναι συνδεδεμένος με κάρτα (θα σου πρότεινα Ν26). Εγώ πάντως αυτό έκανα όσο ήμουν Νορβηγία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

για κάποιο διάστημα (3-4 μήνες) θα λαμβάνω χρήματα (ευρώ) από το εξωτερικό για κάποια δουλειά που θα κάνω. 

Σκέφτομαι Leupay ή Revolut.

Τα χρήματα θα τα τραβάω από ελληνικό ΑΤΜ. 

Ερώτηση: Αυτά τα χρήματα με το τράβηγμα από το ελληνικό ΑΤΜ φαίνονται (ξέρετε που...) και θα πρέπει να δηλωθούν ή δεν φαίνονται και είναι "μαύρα και άραχνα";

Ποια από τις παραπάνω είναι καλύτερες για τη δουλειά που θέλω;

Επεξ/σία από xakou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω για τί ποσά μιλάς, αλλά η revo έχει χαμηλότερες προμήθειες για ανάληψη από ATM.

Επιπλέον νομίζω δε χρειάζεται καν να κάνεις αναλήψεις, πληρώνεις όπου θες με την κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, turbat0s είπε

Δε ξέρω για τί ποσά μιλάς, αλλά η revo έχει χαμηλότερες προμήθειες για ανάληψη από ATM.

Επιπλέον νομίζω δε χρειάζεται καν να κάνεις αναλήψεις, πληρώνεις όπου θες με την κάρτα.

η βασική ερώτηση είναι αν αυτά τα χρήματα φαίνονται ή όχι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, xakou είπε

η βασική ερώτηση είναι αν αυτά τα χρήματα φαίνονται ή όχι...

Βέβαιος δεν είμαι, αλλά θα έκλινα προς το όχι.

Ξένος λογαριασμός, ξένη κάρτα σε ένα ελληνικό ΑΤΜ, ποιός να δεί τί ειδικά αν πρόκειται για μερικές εκατοντάδες €€.

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, turbat0s said:

Βέβαιος δεν είμαι, αλλά θα έκλεινα προς το όχι.

Ξένος λογαριασμός, ξένη κάρτα σε ένα ελληνικό ΑΤΜ, ποιός να δεί τί ειδικά αν πρόκειται για μερικές εκατοντάδες €€.

Η laupay εάν δεν κάνω λάθος ζητάει και αφμ κατά την εγγραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, xakou είπε

Ερώτηση: Αυτά τα χρήματα με το τράβηγμα από το ελληνικό ΑΤΜ φαίνονται (ξέρετε που...) και θα πρέπει να δηλωθούν ή δεν φαίνονται και είναι "μαύρα και άραχνα";

Ποια από τις παραπάνω είναι καλύτερες για τη δουλειά που θέλω;

Όπου "φαίνονται" τα χρήματα που τραβάει οποιοσδήποτε ξένος τουρίστας με την ξένη κάρτα του όταν έρχεται στην Ελλάδα και κάνει ανάληψη από Ελληνικό ΑΤΜ: πουθενά εκτός από την τράπεζα που εξέδωσε την κάρτα.

6 ώρες πριν, turbat0s είπε

Δε ξέρω για τί ποσά μιλάς, αλλά η revo έχει χαμηλότερες προμήθειες για ανάληψη από ATM.

Επιπλέον νομίζω δε χρειάζεται καν να κάνεις αναλήψεις, πληρώνεις όπου θες με την κάρτα.

Η Ν26 απλά δεν έχει προμήθεια. Τουλάχιστον για έως 5 αναλήψεις το μήνα (ή όσες είναι). Τραβάς σε κάθε ανάληψη το όριο συναλλαγών αν θες και δεν πληρώνεις τίποτα. Συνεπώς ασφαλώς και ΔΕΝ έχει χαμηλότερες προμήθειες η revo η οποία αρχίζει να χρεώνει μετά από μόλις 200€...

Επεξ/σία από theopan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, theopan είπε

 

Η Ν26 απλά δεν έχει προμήθεια. Τουλάχιστον για έως 5 αναλήψεις το μήνα (ή όσες είναι). Τραβάς σε κάθε ανάληψη το όριο συναλλαγών αν θες και δεν πληρώνεις τίποτα. Συνεπώς ασφαλώς και ΔΕΝ έχει χαμηλότερες προμήθειες η revo η οποία αρχίζει να χρεώνει μετά από μόλις 200€...

Καλή φάση, μόνο που ο ts μίλησε για 2 συγκεκριμένες υπηρεσίες...

Επεξ/σία από turbat0s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, turbat0s είπε

Δε ξέρω για τί ποσά μιλάς, αλλά η revo έχει χαμηλότερες προμήθειες για ανάληψη από ATM.

Επιπλέον νομίζω δε χρειάζεται καν να κάνεις αναλήψεις, πληρώνεις όπου θες με την κάρτα.

Καλυτερα αναληψη και πληρωμη σε φυσικο χρημα παρα πληρωμη με καρτα εαν δεν θελεις να αφησει το παραμικρο "ιχνος" ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες χρειάζονται κάποιου είδους ταυτότητα κλπ... Η N26 χρειάζεται διαβατήριο. Leupay κ revolut ταυτότητα. Leupay ίσως και κάποιο bank statement. Τούτων λεχθέντων καλύτερα να βγάλεις και N26 και Revolut. Η Revolut μετά τα 200-250 χρεώνει νομίζω 2% προμήθεια. Η N26 νομίζω μετά τις 4-5 αναλήψεις. Leupay δεν θυμάμαι ακριβώς αν και έχω καθότι δεν την έχω χρησιμοποιήσει. Γενικά μόνο από revolut έχω προσωπική εμπειρία θετική επί το πλείστον. Γενικά σκέψου σαν ιδέα να πληρώνεις με κάρτα, και τα λεφτά να τα βγάλεις έξω με έμβασμα. Δεν ξέρω για τι ποσά μιλάμε προφανώς οπότε ανάλογα τις ανάγκες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, Blacktan said:

Καλυτερα αναληψη και πληρωμη σε φυσικο χρημα παρα πληρωμη με καρτα εαν δεν θελεις να αφησει το παραμικρο "ιχνος" ...

Κάθε φορά όμως, σε κάθε ανάληψη θα σε παίρνει η κάμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Κάθε φορά όμως, σε κάθε ανάληψη θα σε παίρνει η κάμερα.

Τραβηγμενο αρκετα ...

Θα πρεπει να εισαι ο χριστοφορακος ή ο ακης τοτε :) για να εχεις και αυτο το αγχος ..

Λες να ειναι κανενας εδω μεσα ο ακης και να κρυβετε ? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...