Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση ηλεκτρονικών τραπεζικών υπηρεσιών εξωτερικού: Revolut - Number26 - LeuPay/LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έτσι για την ιστορία, άνοιξα λογαριασμό σε Monzo και Transferwise και μου ήρθαν οι κάρτες και από τις 2. Χρειάζεται Αγγλική διεύθυνση όμως. Θα τις δουλέψω και τις 2 μαζί και με την Revolut τους επόμενους μήνες και θα επανέλθω με εντυπώσεις σε περίπτωση που ενδιαφέρει κάποιον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 minutes ago, kpapageo1 said:

Έτσι για την ιστορία, άνοιξα λογαριασμό σε Monzo και Transferwise και μου ήρθαν οι κάρτες και από τις 2. Χρειάζεται Αγγλική διεύθυνση όμως. Θα τις δουλέψω και τις 2 μαζί και με την Revolut τους επόμενους μήνες και θα επανέλθω με εντυπώσεις σε περίπτωση που ενδιαφέρει κάποιον.

Είχα monzo και την κατάργησα λόγο πεποιθήσεων. Οι άνθρωποι σου δίνουν μια pink κάρτα και αν τους πεις οτι αυτή είναι γυναικεία ή παιδική κάρτα για να μάθουν τα παιδιά πως να διαχειρίζονται τα χρήματα και επομένως παραπέμπει σε παιδικό προϊόν, σε βρίζουν και απο πανω. Τουλάχιστον βάλτε και μια μπλε. Όλοι οι άλλοι προσφέρουν πληθώρα ή πιο unisex χρώματα.

Η TW έχει προμήθειες σαν κάρτα, όμως μόνο και μόνο για τα borderless account που σου δίνει συμφέρει πολύ.

Επεξ/σία από Hapatingo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, kpapageo1 είπε

Έτσι για την ιστορία, άνοιξα λογαριασμό σε Monzo και Transferwise και μου ήρθαν οι κάρτες και από τις 2. Χρειάζεται Αγγλική διεύθυνση όμως. Θα τις δουλέψω και τις 2 μαζί και με την Revolut τους επόμενους μήνες και θα επανέλθω με εντυπώσεις σε περίπτωση που ενδιαφέρει κάποιον.

Aπό τη στιγμή που χρειάζεται Αγγλική διεύθυνση δεν είναι χρήσιμη για όσους δεν έχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Off topic" Έχω λογαριασμό transferwise αλλά κάρτα δε μου έχει έρθει.

Τι πρέπει να κάνω;

Είναι δωρεάν;

"On topic" Μεταφορά ποσού Revo -->transferwise και αντίστροφα γίνεται; Αν ναι, υπάρχει χρέωση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Doubt said:

"Off topic" Έχω λογαριασμό transferwise αλλά κάρτα δε μου έχει έρθει.

Τι πρέπει να κάνω;

Είναι δωρεάν;

"On topic" Μεταφορά ποσού Revo -->transferwise και αντίστροφα γίνεται; Αν ναι, υπάρχει χρέωση;

Εάν έχεις δηλώσει ελληνική διεύθυνση, δεν στέλνουν την κάρτα λόγο cc.

Γίνεται ως έμβασμα, παλιά ήταν δωρεάν τα sepa, τώρα έχουν βάλει όμως μια προμήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον όλο και περισσότεροι έχουμε συγγενείς/γνωστούς /φίλους στην Αγγλετέρα 😉

 

@Hapatingo Τα χρώματα δεν με ενοχλούν, που να δεις και της Transferwise που είναι μια λαχανί fluo που βγάζει μάτι. Αλλά ναι, το borderless account μετράει. Βασικά αυτές τις 2 περισσότερο τις έβγαλα επειδή πρόκειται να ταξιδέψω τους επόμενους μήνες στην Λατινική Αμερική και σίγουρα το όριο της Revolut των 200€ τον μήνα για αναλήψεις από ΑΤΜ θα τελείωνε. Και οι 2 αυτές δίνουν επίσης από 200 δωρεάν μηνιαίως.

@Doubt Έστειλα πρόσφατα 20€ από Revolut στην Transferwise (είναι απαραίτητο για να σου στείλουν την κάρτα, μένουν στον λογαριασμό) και δεν υπήρξε καμία χρέωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kpapageo1 είπε

 

 Αλλά ναι, το borderless account μετράει. Βασικά αυτές τις 2 περισσότερο τις έβγαλα επειδή πρόκειται να ταξιδέψω τους επόμενους μήνες στην Λατινική Αμερική και σίγουρα το όριο της Revolut των 200€ τον μήνα για αναλήψεις από ΑΤΜ θα τελείωνε. Και οι 2 αυτές δίνουν επίσης από 200 δωρεάν μηνιαίως.

Επειδή δεν γνωρίζω, τί ακριβώς είναι οι borderless accounts?

Σε τί εξυπηρετούν κάποιον πρακτικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, turbat0s said:

Επειδή δεν γνωρίζω, τί ακριβώς είναι οι borderless accounts?

Σε τί εξυπηρετούν κάποιον πρακτικά?

Εάν δέχεσαι χρήματα απο το εξωτερικό. Σου δίνουν προσωποποιημένο λογαριασμό σε ευρώπη, αγγλία, αμερική, αυστραλία

@kpapageo1 Βγάλε και μια curve card για να έχεις άλλα 200 και να μην τις κουβαλάς όλες μαζί σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Βγάλε και μια curve card για να έχεις άλλα 200 και να μην τις κουβαλάς όλες μαζί σου.

Έχω βγάλει Curve ως ιδιώτης, αλλά εδώ και καιρό ήρθε μήνυμα πως δεν λειτουργεί για εμάς λόγω CC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, kpapageo1 είπε

Για τις ξένες όμως (Revolut, Monzo, Transferwise, N26 κλπ) δεν θα έχει θέμα λογικά, έτσι?

Εφόσον μου ήρθε μήνυμα πως δεν.... το παράτησα το θέμα. Το ξανασκέφτηκα κιόλας κατά πόσον είναι σοφό να έχεις περασμένες όλες σου τις κάρτες (άρα και αρκετά χρήματα) σε μια android εφαρμογή και δεν το προχώρησα. Θα μπορούσε να είναι χρήσιμη σαν ένα επιπλέον επίπεδο ασφάλειας, π.χ περνάς μια κάρτα στην Curve και μετά περνάς την Curve στο Paypal. Έλα όμως που το Paypal δεν τη δέχεται.

Κάπως έτσι έχει παραμείνει ανενεργή η Curve μου.

Επεξ/σία από Doubt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να δουλέψει Ελλάδα θέλει διεύθυνση άλλης χώρας, όπως η monzo και η TW που αναφέρθηκαν.

Εγώ την έχω βάλει στο paypal. Είναι απίστευτη κάρτα μιας και συμπεριφέρεται και σαν πιστωτική σε υπηρεσίες όπως ενοικίαση αυτοκινήτου ή κράτηση σε ξενοδοχείο κοκ.

Επεξ/σία από Hapatingo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...