Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα δεν ξέρω αν είναι άσχετο με το θέμα αλλά θα ρωτήσω

Είμαι εδώ και κάνα χρόνο με κάτι asics φτηνά τα οποία παρέδωσαν πνεύμα. Τι θα προτείνατε για επόμενο μέχρι 80 ευρώ από Ελλάδα; ( Τρεχω σε πεζοδρόμιο 6 χιλιόμετρα 3-4 φορές τη βδομάδα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 hours ago, sakura22 said:

Περα απο buff και τα γαντια βοηθανε (περισσοτερο απο το αναμενομενο) για να μην κρυωνεις.

Βεβαια αν εισαι με βερμουδα και κοντομανικο σαν τον poulino δεν νομιζω να βοηθανε ιδιαιτερα :)

το buff ειναι must για να ζεστενει τον αερα που αναπνεεις οταν τρεχεις.αλλιως θα σκισεις τον λαιμο.

13 hours ago, Lilith19 said:

Κανένα πεντάλεπτο το θέλω για ζέσταμα, τόσος είναι και ο χρόνος που περπατάω μέχρι να ξεκινήσω το τρέξιμο.

Στο θέμα της όρεξης για φαγητό πώς σας επηρεάζει το τρέξιμο; Έμενα την ίδια μέρα μου κόβεται αρκετά, ειδικά αν αν τρέξω βράδυ αλλά την επόμενη πεινάω φουλ από το πρωί

μπορω να φαω μετα το τρεξιμο κανονικα.δεν θυμαμαι να εχω δει να μου κοβεται η ορεξη εκτος αν το εχω τερματισει και εχω κουραστει παρα πολυ οποτε απλα θελω λιγη ωρα για να ηρεμισω πρωτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, xristos152 είπε

Καλησπέρα δεν ξέρω αν είναι άσχετο με το θέμα αλλά θα ρωτήσω

Είμαι εδώ και κάνα χρόνο με κάτι asics φτηνά τα οποία παρέδωσαν πνεύμα. Τι θα προτείνατε για επόμενο μέχρι 80 ευρώ από Ελλάδα; ( Τρεχω σε πεζοδρόμιο 6 χιλιόμετρα 3-4 φορές τη βδομάδα.

εγω έχω τα reebok floatride energy 2.0 τα οποία αγόρασα πριν κανα 8μηνο και είναι αρκετά καλά. τα είχα πάρει γύρω στο 60άρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, xristos152 είπε

Καλησπέρα δεν ξέρω αν είναι άσχετο με το θέμα αλλά θα ρωτήσω

Είμαι εδώ και κάνα χρόνο με κάτι asics φτηνά τα οποία παρέδωσαν πνεύμα. Τι θα προτείνατε για επόμενο μέχρι 80 ευρώ από Ελλάδα; ( Τρεχω σε πεζοδρόμιο 6 χιλιόμετρα 3-4 φορές τη βδομάδα.

Κιλά, πάτημα, pace ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης πρεπει να γραψεις αν θες παπουτσι με

ενισχυση

ελαφρυ

με αντοχη στα υλικα

πλεον το αθλητικο παπουτσι ειναι τοσο εξειδικευμενο που ακομα σε καθε κατηγορια απο τα παραπανω υπαρχουν δεκαδες μαρκες με ακομα περισσοτερα μοντελα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις .. σαν άσχετος το μόνο που μπορώ να σας πω ότι το παπούτσι φθείρεται αρκετά στην εσωτερική αλλά πιο πολύ στην εξωτερική. Κιλακια έχω παραπάνω ναι . Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xristos152 είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις .. σαν άσχετος το μόνο που μπορώ να σας πω ότι το παπούτσι φθείρεται αρκετά στην εσωτερική αλλά πιο πολύ στην εξωτερική. Κιλακια έχω παραπάνω ναι . Ευχαριστώ για το χρόνο σας

nike downshifter,runallday, 

adidas falcon,duramo, reebok σε lite μοντελα ,

και πολλες μαρκες κ τυποι ακομη,

ασικς  πατριοτ κλπ

περιπου 40 ευρω, ελαφρια, μπορεις να δοκιμασεις, πιθανο να σε καλυψουν πολυ καλα.

για πιο ακριβα στα 60,80,100? ευρω θα βρεις πιο αντικρασμικα κ ανθεκτικα κλπ αλλα μιλας για λιγα χλμ 

για πιο καλα, nike pegasus,vomero κλπ

Επεξ/σία από peiraiask
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα βασικά μοντέλα (30-60€), που στην ουσία είναι για βόλτα και όχι για τρέξιμο κατ'εμέ, το μόνο που θα καταφέρει είναι να μισήσει το τρέξιμο και τίποτα άλλο. 

Φιλικά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MSC3169 είπε

Με τα βασικά μοντέλα (30-60€), που στην ουσία είναι για βόλτα και όχι για τρέξιμο κατ'εμέ, το μόνο που θα καταφέρει είναι να μισήσει το τρέξιμο και τίποτα άλλο. 

Φιλικά πάντα.

συμφωνω απολυτα. Διαβασε κριτικες απο το ιντερνετ και μη παρασυρεσαι απο χρωματα προσφορες και αλλα μαρκετιν

 

ενα παπουτσι τρεξιματος που βολευει εμενα δε σημαινει οτι θα δουλεψει το ιδιο και σε εσενα.

 

Σα γενικη συμβουλη προσπαθησε να βρεις παπουτσι με foam/gel

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω πηρα προσφατα τα Asics GT 2000 8  , ειναι με gel και ενισχυση και ειμαι ευχαριστημενος , στην τιμη ειναι γυρω στα 100κατι αλλα τωρα ισως πετυχεις καποια εκπτωση τυπο black friday κλπ.

Επεξ/σία από epp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, poulinos είπε

το buff ειναι must για να ζεστενει τον αερα που αναπνεεις οταν τρεχεις.αλλιως θα σκισεις τον λαιμο.

μπορω να φαω μετα το τρεξιμο κανονικα.δεν θυμαμαι να εχω δει να μου κοβεται η ορεξη εκτος αν το εχω τερματισει και εχω κουραστει παρα πολυ οποτε απλα θελω λιγη ωρα για να ηρεμισω πρωτα

Τρως πάνω κάτω ίδιες ώρες και ποσότητα κάθε μέρα, ανεξαρτήτως προπόνησης;

Ίσως να με φουσκώνει και το νερό, πίνω 1.5-2 lt κάθε φορά και μέχρι να πάω για ύπνο δεν νιώθω αίσθημα πείνας. Αλλά τυχαίνει να ξυπνήσω το πρωί νωρίτερα από το ξυπνητήρι και να τρέξω ψυγείο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για το χρόνο σας ..τα patriot έχω αλλά λιωσανε. Θα κοιτάξω λοιπόν να ανεβάσω λίγο το μπάτζετ να πάω πιθανόν στα vomero στα οποία και διάβασα καλές κριτικές. Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα τρεχεις σε ακαταλληλο εδαφος οπως πεζοδρομιο θες αρκετα ενισχυμενο με τζελ παπουτσι,καλυτερα να φτασεις και να ξεπερασεις τα 100ε,6 χιλιομετρα 3-4 φορες την εβδομαδα δεν ειναι λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 hours ago, Lilith19 said:

Τρως πάνω κάτω ίδιες ώρες και ποσότητα κάθε μέρα, ανεξαρτήτως προπόνησης;

Ίσως να με φουσκώνει και το νερό, πίνω 1.5-2 lt κάθε φορά και μέχρι να πάω για ύπνο δεν νιώθω αίσθημα πείνας. Αλλά τυχαίνει να ξυπνήσω το πρωί νωρίτερα από το ξυπνητήρι και να τρέξω ψυγείο!

με την ποσοτητα δεν ειμαι σταθερος.μπορει την μια μερα λογω προπονησης λογω εξτρα δουλειας κτλ να φαω πολυ μεγαλυτερη ποσοτητα.β. μπορει λογω δουλειας να μην τρωω τις ιδιες ωρες καν. πχ καθημερινες το πρωινο μπορει να ειναι στις 8 αλλα το weekend να ειναι στις 11.00.αλλα σιγουρα τρωω μεγαλυτερη ποσοτητα αν εχω καψει περισσοτερα μεσα στην μερα.ειμαι λιγο unstable σε αυτα.το νερο θα σε φουσκωσει οποτε προσωρινα δεν θα πεινας μεχρι να ξυπνησεις και να φας και τα πιατα.πχ το πρωινο το περιμενω πως και πως.

ps δεν πινω πολυ νερο γενικα αλλα οσες φορες πιω πολυ οπως λες, τοτε το φουσκωμα με κανει να γεμιζω με λιγοτερο φαγητο.

αν πχ κανεις 10km λογικο να εχεις καψει παραπανω και να πεινασεις καποια στιγμη εστω και αν αργησει να ερθει αυτη η στιγμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/11/2020 στις 8:15 ΜΜ, poulinos είπε

με την ποσοτητα δεν ειμαι σταθερος.μπορει την μια μερα λογω προπονησης λογω εξτρα δουλειας κτλ να φαω πολυ μεγαλυτερη ποσοτητα.β. μπορει λογω δουλειας να μην τρωω τις ιδιες ωρες καν. πχ καθημερινες το πρωινο μπορει να ειναι στις 8 αλλα το weekend να ειναι στις 11.00.αλλα σιγουρα τρωω μεγαλυτερη ποσοτητα αν εχω καψει περισσοτερα μεσα στην μερα.ειμαι λιγο unstable σε αυτα.το νερο θα σε φουσκωσει οποτε προσωρινα δεν θα πεινας μεχρι να ξυπνησεις και να φας και τα πιατα.πχ το πρωινο το περιμενω πως και πως.

ps δεν πινω πολυ νερο γενικα αλλα οσες φορες πιω πολυ οπως λες, τοτε το φουσκωμα με κανει να γεμιζω με λιγοτερο φαγητο.

αν πχ κανεις 10km λογικο να εχεις καψει παραπανω και να πεινασεις καποια στιγμη εστω και αν αργησει να ερθει αυτη η στιγμη

Τόσο τρέχω περίπου κάθε φορά, 10 km. Γενικά έχω υπόψιν μου τα διάφορα διατροφικά guidelines περί ιδανικής ώρας λήψης υδατανθράκων, πρωτεϊνών κτλ αλλά δεν έχω μπει στον κόπο να ακολουθήσω κάποιο. Τρώω σύμφωνα με την όρεξή μου χωρίς να έχω κάποιο θέμα σε επίπεδο ενέργειας αλλά αναρωτιέμαι μήπως επηρεάζει κι αυτό την διάθεση και την απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...