Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, jimis98 said:

και ο λόγος που τις βγάζουν τέτοιες μάσκες ? και για ποιους απευθύνονται?

Κανεις την προπονηση πιο δυσκολη και δυναμωνεις οπως λενε το αναπνευστικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, poulinos είπε

ολα ειναι θεμα ψυχολογιας. μπορει να σου φταιει κατι που να μην το εχεις σκεφτει.σκεψου αν δεν αποδιδεις μονο στο τρεξιμο ή αν δεν αποδιδεις ΤΟ ΙΔΙΟ και σε αλλα πραγματα. θεμα ψυχολογιας εφοσον οπως ειπες εχει βγει το θεμα κουρασης ή παθολογικο.  προσωπικα  για μενα οι επιδοσεις μου αλλαζουν παρα πολυ αναλογως την ψυχολογια μου.

Σίγουρα, η ψυχολογία παίζει ρόλο ακόμα και στην διάθεση για άθληση. Στην προκειμένη περίπτωση όμως νιώθω ότι με έχει πιάσει κάπως σαν βαρεμάρα και ρουτίνιασμα  και σκεφτόμουν πώς θα μπορούσα να κάνω το τρέξιμο ενδιαφέρον ξανά. Δεν έχω βάλει στόχους, κάτι που θα μπορούσε να λειτουργησει ως κίνητρο, αλλά δεν θέλω κιόλας, τρέχω κυρίως για διατήρηση φυσικής κατάστασης και αποσυμπίεση.

1 ώρα πριν, peiraiask είπε

αμα φας 1 μπριζολα μεγαλη, ή πρωτεινη, με κορν φλεικς , ξ.καρπους, κλπ κλπ,

μισοχωνεχεις κ πιεις ενα εσπρεσο γερό ,

μπορει να κανεις5, 10 !χλμ κ να ειναι κ βουνο! 

ποια ψυχολογια,,απλα δεν μπορεις να τρως 3 κοτες την εβδομαδα κ να τρεχεις 50,60 χλμ την εβδομαδα

η υγιεινη διατροφη κ η αθληση ισως κοστιζουν γιατι δεν ειναι ευκολο να τρεχει μεσηλικας ή ηλικιωμενος με φασολαδες , φακες κ αρακα. ετσι νομιζω.

η καθε περιπτωση ,ηλικια ισως διαφερει φυσικα

Αν φάω όλα όσα λες δεν θα μπορώ να πάω ούτε μέχρι τον καναπέ 😀 Καταλαβαίνω τι λες πάντως, πιστεύω πως τρώω όσο χρειάζεται σε σχέση με τα κιλά μου και φροντίζω να είναι επαρκής η ποσότητα πρωτεϊνης και λιπαρών σε όλα τα γεύματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Lilith19 said:

Σίγουρα, η ψυχολογία παίζει ρόλο ακόμα και στην διάθεση για άθληση. Στην προκειμένη περίπτωση όμως νιώθω ότι με έχει πιάσει κάπως σαν βαρεμάρα και ρουτίνιασμα  και σκεφτόμουν πώς θα μπορούσα να κάνω το τρέξιμο ενδιαφέρον ξανά. Δεν έχω βάλει στόχους, κάτι που θα μπορούσε να λειτουργησει ως κίνητρο, αλλά δεν θέλω κιόλας, τρέχω κυρίως για διατήρηση φυσικής κατάστασης και αποσυμπίεση.

Αν φάω όλα όσα λες δεν θα μπορώ να πάω ούτε μέχρι τον καναπέ 😀 Καταλαβαίνω τι λες πάντως, πιστεύω πως τρώω όσο χρειάζεται σε σχέση με τα κιλά μου και φροντίζω να είναι επαρκής η ποσότητα πρωτεϊνης και λιπαρών σε όλα τα γεύματα. 

υπαρχουν τροποι για να το αλλαξεις αυτο.αναφερω μερικους γιατι δεν ξερω τι δουλευει με σενα.

α.αλλαξε διαδρομες.προσπαθησε να τρεχεις σε αλλα μερη ή και σε αλλες περιοχες. μπορει την μια να ειναι γηπεδο την αλλη πεζοδρομος την αλλη καποιο μονοπατι σε βουνο.επισης αλλαζε και διαδρομες αλλα ταυτοχρονα με την εννοια του target.τι εννοω.εδω που μενω εχω βρει διαδρομες των 5 Km και των 10 Km οπως και μικροτερες.των 5 Km μπορω να την κανω απο την μια πλευρα με μικρη ανηφορα και μετα μεγαλη κατηφορα.μπορω ομως να την κανω και αναποδα. επισης καποιες μερες δεν παω για να κανω πχ 5 Km αλλα παω σε διαδρομη που μπορει να ειναι 3 km αλλα ειναι τερμα ανηφορικη.δηλαδη βαζω σαν στοχο παραλληλα να ανεβω μεγαλη ανηφορα για να συνηθισω.

β.βαλε στοχους.πχ κανεις 5 km βαλε προγραμμα για 10.ισως να μπορεις να το κανεις το 10αρι ηδη.αλλα ειναι πιο ενδιαφερον αν βαλεις στο κινητο σου πχ Huawei health οτι θες να κανεις το 10αρι.αυτο θα σου πει ποσα runs να κανεις και ποσα km κτλ.σου δινει δηλαδη ενα target για να φτασεις να κανεις τα 10.και στο παει σταδιακα.οποτε ειναι πιο ενδιαφερον. μετα μπορεις να τρεξεις σε βουνο που ειναι ανωμαλος δρομος. αλλες φορες βαζω καποιο Hiit workout για να ανεβασω το vo2 max.αλλες φορες προσπαθω να βγαλω σε μικροτερο χρονο το 3αρι ή να κανω το γρηγοροτερο km .ολα αυτα μπορεις να τα καταγραφεις με το κινητο.

πχ αν και τα 5km τα ειχα ευκολα ειχα βαλει επιτηδες και εκανα ολο το workout των 5km.μετα εκανα ολο το workout των 10 Km.τωρα που θα κλεισουν παλι τα gyms οποτε και το τρεξιμο θα γινει το μεγαλυτερο Part της προπονησης εχω βαλει για στοχο τα 20 τα οποια ηδη σκεφτομαι που θα τα κανω.10 Km να ανεβω απο χολαργο στις κεραιες του υμητου και 10 να κατεβω. δινε στοχους για να ειναι πιο ομορφο το παιχνιδι.αν σε βολευει ακου μουσικη οταν τρεχεις ή πηγαινε για τρεξιμο με παρεα.επισης μπορει να μην θες να κανεις συνεχεια τρεξιμο και να θες να κανεις πεζοπορικες διαδρομες σαν αλλαγη δραστηριοτητας.εσυ ξερεις τι θελεις πιο πολυ αλλα υπαρχουν εναλλακτικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, poulinos είπε

υπαρχουν τροποι για να το αλλαξεις αυτο.αναφερω μερικους γιατι δεν ξερω τι δουλευει με σενα.

α.αλλαξε διαδρομες.προσπαθησε να τρεχεις σε αλλα μερη ή και σε αλλες περιοχες. μπορει την μια να ειναι γηπεδο την αλλη πεζοδρομος την αλλη καποιο μονοπατι σε βουνο.επισης αλλαζε και διαδρομες αλλα ταυτοχρονα με την εννοια του target.τι εννοω.εδω που μενω εχω βρει διαδρομες των 5 Km και των 10 Km οπως και μικροτερες.των 5 Km μπορω να την κανω απο την μια πλευρα με μικρη ανηφορα και μετα μεγαλη κατηφορα.μπορω ομως να την κανω και αναποδα. επισης καποιες μερες δεν παω για να κανω πχ 5 Km αλλα παω σε διαδρομη που μπορει να ειναι 3 km αλλα ειναι τερμα ανηφορικη.δηλαδη βαζω σαν στοχο παραλληλα να ανεβω μεγαλη ανηφορα για να συνηθισω.

β.βαλε στοχους.πχ κανεις 5 km βαλε προγραμμα για 10.ισως να μπορεις να το κανεις το 10αρι ηδη.αλλα ειναι πιο ενδιαφερον αν βαλεις στο κινητο σου πχ Huawei health οτι θες να κανεις το 10αρι.αυτο θα σου πει ποσα runs να κανεις και ποσα km κτλ.σου δινει δηλαδη ενα target για να φτασεις να κανεις τα 10.και στο παει σταδιακα.οποτε ειναι πιο ενδιαφερον. μετα μπορεις να τρεξεις σε βουνο που ειναι ανωμαλος δρομος. αλλες φορες βαζω καποιο Hiit workout για να ανεβασω το vo2 max.αλλες φορες προσπαθω να βγαλω σε μικροτερο χρονο το 3αρι ή να κανω το γρηγοροτερο km .ολα αυτα μπορεις να τα καταγραφεις με το κινητο.

πχ αν και τα 5km τα ειχα ευκολα ειχα βαλει επιτηδες και εκανα ολο το workout των 5km.μετα εκανα ολο το workout των 10 Km.τωρα που θα κλεισουν παλι τα gyms οποτε και το τρεξιμο θα γινει το μεγαλυτερο Part της προπονησης εχω βαλει για στοχο τα 20 τα οποια ηδη σκεφτομαι που θα τα κανω.10 Km να ανεβω απο χολαργο στις κεραιες του υμητου και 10 να κατεβω. δινε στοχους για να ειναι πιο ομορφο το παιχνιδι.αν σε βολευει ακου μουσικη οταν τρεχεις ή πηγαινε για τρεξιμο με παρεα.επισης μπορει να μην θες να κανεις συνεχεια τρεξιμο και να θες να κανεις πεζοπορικες διαδρομες σαν αλλαγη δραστηριοτητας.εσυ ξερεις τι θελεις πιο πολυ αλλα υπαρχουν εναλλακτικες.

Η αλλαγή διαδρομών θα βοηθούσε αρκετά να σπάσει η μονοτονία, δυστυχώς μένω σε σημείο με πολλούς κεντρικούς δρόμους και όχι ιδιαίτερα πολλά σημεία ιδανικά για τρέξιμο. Θα κάνω πάντως μια αναζήτηση, ίσως βρω κάτι που δεν το έχω υπόψιν. Κυρίως η αλλαγή δραστηριοτήτων όμως νομίζω ειναι αυτό που θέλω, βρήκε να με πιάσει στην πιο ακατάλληλη περίοδο! Νιώθω ότι για κάποιο λόγο σταμάτησε να είναι ενδιαφέρον το τρέξιμο, ενώ μέχρι πριν ανυπομονούσα να έρθει η ώρα να πάω. Ίσως είναι μια φάση, ευχαριστώ πάντως πολύ για τις συμβουλές 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Lilith19 said:

Η αλλαγή διαδρομών θα βοηθούσε αρκετά να σπάσει η μονοτονία, δυστυχώς μένω σε σημείο με πολλούς κεντρικούς δρόμους και όχι ιδιαίτερα πολλά σημεία ιδανικά για τρέξιμο. Θα κάνω πάντως μια αναζήτηση, ίσως βρω κάτι που δεν το έχω υπόψιν. Κυρίως η αλλαγή δραστηριοτήτων όμως νομίζω ειναι αυτό που θέλω, βρήκε να με πιάσει στην πιο ακατάλληλη περίοδο! Νιώθω ότι για κάποιο λόγο σταμάτησε να είναι ενδιαφέρον το τρέξιμο, ενώ μέχρι πριν ανυπομονούσα να έρθει η ώρα να πάω. Ίσως είναι μια φάση, ευχαριστώ πάντως πολύ για τις συμβουλές 🙂

Γενικα αν εχεις μεταφορικο η κανα μετρο κοντα ειναι πιο ευκολο να αλλαξεις περιοχη.για αλλο χομπι γενικα αυτην την περιοδο ειναι πιο δυσκολο χωρις να ειναι ακατορθωτο.εχει να κανει και κατα ποσο εισαι ειτε του solo ειτε καποιος καποια να ακολουθησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Lilith19 είπε

Η αλλαγή διαδρομών θα βοηθούσε αρκετά να σπάσει η μονοτονία, δυστυχώς μένω σε σημείο με πολλούς κεντρικούς δρόμους και όχι ιδιαίτερα πολλά σημεία ιδανικά για τρέξιμο. Θα κάνω πάντως μια αναζήτηση, ίσως βρω κάτι που δεν το έχω υπόψιν. Κυρίως η αλλαγή δραστηριοτήτων όμως νομίζω ειναι αυτό που θέλω, βρήκε να με πιάσει στην πιο ακατάλληλη περίοδο! Νιώθω ότι για κάποιο λόγο σταμάτησε να είναι ενδιαφέρον το τρέξιμο, ενώ μέχρι πριν ανυπομονούσα να έρθει η ώρα να πάω. Ίσως είναι μια φάση, ευχαριστώ πάντως πολύ για τις συμβουλές 🙂

Ο Πουλίνος σού έδωσε πολύ ωραίες συμβουλές. 

Για το ρουτίνιασμα, δοκίμασε ν' αλλάξεις και το pattern τού τρεξίματός σου, αφού έχεις λιγοστές επιλογές σε μέρη που τρέχεις. Εάν, για παράδειγμα, έκανες το κλασικό τρέξιμο, γύρισέ το σε HIIT. Δίνεις νέο ερέθισμα στο μυαλό σου, καθώς η διαδικασία κάπως αλλάζει. Μετά, μπορείς ν' αντικαταστήσεις το τρέξιμο με κάτι άλλο που 'χει τα ίδια οφέλη, πχ σχοινάκι ή/και να το γυρίσεις σε ασκήσεις σωματικού βάρους, που μπορούν να γίνουν και στο σπίτι και είναι κλιμακωτές μέχρι να σου 'ρθει η επιθυμία πάλι για τρέξιμο. 

Δεν ξέρω εάν ισχύει σε σένα αλλά σημαντικός είναι κι ο ύπνος. Η ξεκούραση είναι που μας δίνει ενέργεια.

Και τέλος, ισχύει κι εδώ πως "τρώγοντας έρχεται η όρεξη". Άπειρες φορές λέω "πω, πού να κάνω γυμναστική τώρα" αλλά όταν μπεις στον χορό, όχι μόνο χορεύεις, μα λες στο τέλος και τι ωραία που ήταν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι και να κανει καποιος γινεται ρουτινα....δε γινεται αλλιως γιατι εξαντλουνται οι πιθανες αλλαγες

το θεμα ειναι να μην το σκεπτεσαι και να κοιτας αν σε ενδιαφερει να βελτιωνεις την επιδοση σου στο ιδιο κομματι προπονησης...

το ιδανικο ειναι να εχεις ενα κολυμβητηριο κοντα ωστε να συνδιαζεις το τρεξιμο σου εναλλαξ με λιγο πισινα  

τι να πουν και οι αθλητες που κανουν τα ιδια συνεχως

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, jimis98 said:

και δεν τον επιβαρεινεις?

δεν θα το κανει ενα ατομο που τωρα ξεκιναει την προπονηση.υποτιθεται οτι ειναι για προχωρημενους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, poulinos είπε

δεν θα το κανει ενα ατομο που τωρα ξεκιναει την προπονηση.υποτιθεται οτι ειναι για προχωρημενους.

την χρησιμοποιουν κάποιοι συγκεκριμένοι αθλητές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jimis98 είπε

την χρησιμοποιουν κάποιοι συγκεκριμένοι αθλητές?

Μπορεί ναι, μπορεί όχι. Γιατί να σε απασχολεί εάν το κάνει κάποιος Χ αθλητής; Κοίτα τον εαυτό σου, τις ανάγκες σου και σε τι επίπεδο βρίσκεσαι ο ίδιος.

Το χρησιμοποιεί κάποιος που έχει κατακτήσει αποστάσεις και χρόνους, μπορεί να βγάλει άνετα HIIT προπονήσεις. Και πάλι, δεν το λες και απαραίτητο. Είναι και τι στόχους μπορεί να έχει κάποιος. Για κάποιον που αθλείται για μια ωραία εμφάνιση και καλή φυσική κατάσταση, δεν έχει και πολύ νόημα. Για κάποιον άλλο, ναι, μπορεί να φανεί και χρήσιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/11/2020 στις 10:51 ΜΜ, Lilith19 είπε

Σίγουρα, η ψυχολογία παίζει ρόλο ακόμα και στην διάθεση για άθληση. Στην προκειμένη περίπτωση όμως νιώθω ότι με έχει πιάσει κάπως σαν βαρεμάρα και ρουτίνιασμα  και σκεφτόμουν πώς θα μπορούσα να κάνω το τρέξιμο ενδιαφέρον ξανά. Δεν έχω βάλει στόχους, κάτι που θα μπορούσε να λειτουργησει ως κίνητρο, αλλά δεν θέλω κιόλας, τρέχω κυρίως για διατήρηση φυσικής κατάστασης και αποσυμπίεση.

Θα μπορούσες να ψάξεις να βρεις κάποιον virtual αγώνα (υπάρχουν διάφοροι αυτοί την εποχή) και να βρεις κάποιο προπονητικό πρόγραμμα για τη συγκεκριμένη απόσταση. Έτσι, θα έχεις κάποιο στόχο και, ίσως, να ήταν πιο ενδιαφέρουσες οι προπονήσεις.

Δεν ξέρω πως έτρεχες μέχρι τώρα (σε ένα σταθερό ρυθμό για κάποια συγκεκριμένη ώρα ή απόσταση), αλλά θα μπορούσες να προσθέσεις μια ποικιλία στις προπονήσεις (αλλαγές ρυθμού, ανηφόρες, γρήγορο συνεχόμενο τρέξιμο, αργό τρέξιμο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις!

Καταλήγω στο ότι με είχε κουράσει η διάρκεια και η συχνότητα, σε συνδυασμό με το ότι είχα σταματήσει για κάποιο διάστημα τις ασκήσεις μυϊκής ενδυνάμωσης οπότε δεν έβλεπα πρόοδο. Θα τροποποιήσω για λίγο το πρόγραμμα και ελπίζω να επιστρέψει και η διάθεση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορώ να δω τι είχα γράψει πιο παλιά σε αυτό το θέμα; Τον τρόπο πείτε μου σας παρακαλώ πολύ, αναλυτικά αν γίνεται, για να μπορέσω να τον ακολουθώ κάθε φορά που θέλω να βρω κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Lilith19 said:

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις!

Καταλήγω στο ότι με είχε κουράσει η διάρκεια και η συχνότητα, σε συνδυασμό με το ότι είχα σταματήσει για κάποιο διάστημα τις ασκήσεις μυϊκής ενδυνάμωσης οπότε δεν έβλεπα πρόοδο. Θα τροποποιήσω για λίγο το πρόγραμμα και ελπίζω να επιστρέψει και η διάθεση!

Καλο ειναι να υπαρχει καποιος σκοπος και καποιο αποτελεσμα ωστε να μην τα παρατας.πχ κανεις προπονηση για να παρεις μερος στο μαραθωνιο.τυχαιο το παραδειγμα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...