Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχετε υπόψη πώς μπορώ να φτιάξω ή που μπορώ να αγοράσω βραχιόλι που θα φοράω στο τρέξιμο και θα αναφέρει βασικά στοιχεία επικοινωνίας σε περίπτωση που συμβεί κάτι τρέχοντας;

Το σκέφτομαι τον τελευταίο καιρό επειδή πάντα βγαίνω κουβαλώντας μόνο τα κλειδιά του σπιτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
20 λεπτά πριν, Cygnus είπε

Έχετε υπόψη πώς μπορώ να φτιάξω ή που μπορώ να αγοράσω βραχιόλι που θα φοράω στο τρέξιμο και θα αναφέρει βασικά στοιχεία επικοινωνίας σε περίπτωση που συμβεί κάτι τρέχοντας;

Το σκέφτομαι τον τελευταίο καιρό επειδή πάντα βγαίνω κουβαλώντας μόνο τα κλειδιά του σπιτιού.

Δεν ξερω αν αξιζει

https://bodyid.com/en/shop/naramky/ID_sporty-45/

υπαρχουν και πιο απλα σαν αυτο

https://www.digas.gr/en/id-bracelet---adults

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Spect~ said:

Δεν ξερω αν αξιζει

https://bodyid.com/en/shop/naramky/ID_sporty-45/

υπαρχουν και πιο απλα σαν αυτο

https://www.digas.gr/en/id-bracelet---adults

Κάτι σαν το πρώτο σκεφτόμουν ακριβώς! Να είναι και αδιάβροχο. Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Adon1s

Ποτέ κατευθείαν σε αγώνα. Μπορεί να σου κάτσει σαν γάντι άψογα το παπούτσι και να μην σε χτυπήσει πουθενά όμως τα υλικά θέλουν ακόμα και 50 + χλμ για να σπάσουν και να αποδώσουν όπως πρέπει. Υπάρχει και η χειρότερη περίπτωση να σε χτυπήσουν την πρώτη φορά σε βαθμό να "αφήσεις" και τον αγώνα.

Σε αγώνα γενικά ποτέ καινούργια παπούτσια, κάλτσες, σορτσάκι, μπλουζάκι, κολάν, τζελάκια - μπάρες που δεν έχουμε ξανά δοκιμάσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Είμαι 48 χρονών και εντελώς αγύμναστος, αλλα ευτυχως οχι υπερβαρος, ουτε καπνιστής. Σκεφτηκα πριν λίγο καιρό να αρχίσω λίγο να τρέχω για να βελτιωσω την φυσική μου κατάσταση, αλλά ρε παιδιά δεν το αντέχω το τρέξιμο. Εκτός απο το οτι εξαντλούμαι γρήγορα, μετά νιωθω χάλια, με πονάνε τα γόνατα και επισης νιωθω κάτι σαν υπερένταση το βράδι που ξαπλωνω με καποια ενόχληση στο στήθος. Πήγα σε καρδιολόγο, και δεν βρήκε τίποτα ανησυχητικό και μου είπε οτι μάλλον ζοριστηκα επειδη ημουν αγυμναστος.

Η ερώτηση μου είναι, αν ας πουμε με χαλάει το τρέξιμο, μπορώ να κάνω κάτι πιο χαλαρο σαν γρηγορο περπάτημα; Εχει το ίδιο όφελος σαν γυμναστική, και πόσο συχνά και για πόση διάρκεια πρεπει να το κάνω για να βελτιωσω την φυσικη μου κατάσταση; Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, Disrespect είπε

Καλησπέρα. Είμαι 48 χρονών και εντελώς αγύμναστος, αλλα ευτυχως οχι υπερβαρος, ουτε καπνιστής. Σκεφτηκα πριν λίγο καιρό να αρχίσω λίγο να τρέχω για να βελτιωσω την φυσική μου κατάσταση, αλλά ρε παιδιά δεν το αντέχω το τρέξιμο. Εκτός απο το οτι εξαντλούμαι γρήγορα, μετά νιωθω χάλια, με πονάνε τα γόνατα και επισης νιωθω κάτι σαν υπερένταση το βράδι που ξαπλωνω με καποια ενόχληση στο στήθος. Πήγα σε καρδιολόγο, και δεν βρήκε τίποτα ανησυχητικό και μου είπε οτι μάλλον ζοριστηκα επειδη ημουν αγυμναστος.

Η ερώτηση μου είναι, αν ας πουμε με χαλάει το τρέξιμο, μπορώ να κάνω κάτι πιο χαλαρο σαν γρηγορο περπάτημα; Εχει το ίδιο όφελος σαν γυμναστική, και πόσο συχνά και για πόση διάρκεια πρεπει να το κάνω για να βελτιωσω την φυσικη μου κατάσταση; Ευχαριστω

γιατι δεν κανεις τρεξιμο αλλα πιο χαλαρα; το πιο πιθανο ειναι οτι εκανες αποτομα αρκετη ενταση και αποσταση. Πηγαινε πιο χαλαρα και θα δεις διαφορα σε πονους και εξαντληση. ΤΟ τρεξιμο θελει λιγο χρονο για να καταφερεις να μπεις σε ρυθμους.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Disrespect είπε

Καλησπέρα. Είμαι 48 χρονών και εντελώς αγύμναστος, αλλα ευτυχως οχι υπερβαρος, ουτε καπνιστής. Σκεφτηκα πριν λίγο καιρό να αρχίσω λίγο να τρέχω για να βελτιωσω την φυσική μου κατάσταση, αλλά ρε παιδιά δεν το αντέχω το τρέξιμο. Εκτός απο το οτι εξαντλούμαι γρήγορα, μετά νιωθω χάλια, με πονάνε τα γόνατα και επισης νιωθω κάτι σαν υπερένταση το βράδι που ξαπλωνω με καποια ενόχληση στο στήθος. Πήγα σε καρδιολόγο, και δεν βρήκε τίποτα ανησυχητικό και μου είπε οτι μάλλον ζοριστηκα επειδη ημουν αγυμναστος.

Η ερώτηση μου είναι, αν ας πουμε με χαλάει το τρέξιμο, μπορώ να κάνω κάτι πιο χαλαρο σαν γρηγορο περπάτημα; Εχει το ίδιο όφελος σαν γυμναστική, και πόσο συχνά και για πόση διάρκεια πρεπει να το κάνω για να βελτιωσω την φυσικη μου κατάσταση; Ευχαριστω

Αφού είσαι , όπως λες, εντελώς αγύμναστος, δεν έπρεπε να ξεκινήσεις με τρέξιμο. Το σώμα χρειάζεται προσαρμογή. Ξεκινάς με γρήγορο περπάτημα, για όσο χρόνο χρειαστεί. Σιγά σιγά, εκεί που περπατάς, κάνεις και λίγο τρεξιματάκι. Αν το συνεχίσεις, το λίγο θα φτάσει να γίνει αρκετό και έπειτα απλά θα τρέχεις.

Η διάρκεια είναι σχετική. 3 φορές την εβδομάδα είναι μια μέση οδός. Σίγουρα και το γρήγορο περπάτημα έχει οφέλη στην φυσική κατάσταση, αλλά δεν συγκρίνεται με το τρέξιμο, όπως και να το κάνουμε. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ. Ναι μάλλον επρεπε να το πάω πιο χαλαρά στην αρχή γιατί εκτός απο το οτι εξαντλήθηκα προσπαθωντας να κανω τα 5χλμ τρεξιματος , απογοητευτηκα κιολας πιστευοντας οτι ειμαι εντελως σαπιος, αφου άλλοι τα βγαζουν για πλακα. 

Επεξ/σία από Disrespect
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Disrespect είπε

Ευχαριστώ. Ναι μάλλον επρεπε να το πάω πιο χαλαρά στην αρχή γιατί εκτός απο το οτι εξαντλήθηκα προσπαθωντας να κανω τα 5χλμ τρεξιματος , απογοητευτηκα κιολας πιστευοντας οτι ειμαι εντελως σαπιος, αφου άλλοι τα βγαζουν για πλακα. 

Για πλακα δεν βγαζουμε ουτε ενα χιλιομετρο. Μην το σκεφτεσαι ετσι. Για πλακα βγαζουμε 5 χιλιομετρα επειδη εχουμε συνεπεια και υποβαθρο ετων. 

Με την ιδια λογικη να παω να τρεξω και εγω 24 ωρες οπως εκανε προχθες ο Φωτης για πλακα. 

Δεν παει ετσι φιλε μου. Υπομονη και συνεπεια! Σιγα σιγα θα τα καταφερεις και θα νιωσεις ακομα πιο καλα. 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν. Πήρα πρόσφατα τα Hoka Bondi. 

Νοιώθω ενα διάχυτο μούδιασμα στο εξω μισό του πέλματος και τα τελευταία 2-3 δάχτυλα (τα εξωτερικά).

Λάθος νούμερο ή έχει να κάνει με τον πρηνισμό ; Είναι στα πλάνα μ να πάω για πελματογράφημα... Ελπίζω φορώντας τους κατάλληλους πάτους να μετριαστεί η ενόχληση. Πλέον τα έχω μόνο για περπάτημα και οχι για τρέξιμο, λόγω απογοήτευσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Έχετε να προτείνετε καμία ισοθερμική μέχρι 20€ για προπόνηση 1-1,5 ώρας στους 0-5  βαθμούς. 

Γενικά θα είμαι οκ με ισοθερμικό και ένα αντιανεμικο από πάνω; Μέχρι τώρα σε 5+ βαθμούς έτρεχα με κοντομανικο drifit συν αντιανεμικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/12/2023 στις 2:24 ΜΜ, Disrespect είπε

Καλησπέρα. Είμαι 48 χρονών και εντελώς αγύμναστος, αλλα ευτυχως οχι υπερβαρος, ουτε καπνιστής. Σκεφτηκα πριν λίγο καιρό να αρχίσω λίγο να τρέχω για να βελτιωσω την φυσική μου κατάσταση, αλλά ρε παιδιά δεν το αντέχω το τρέξιμο. Εκτός απο το οτι εξαντλούμαι γρήγορα, μετά νιωθω χάλια, με πονάνε τα γόνατα και επισης νιωθω κάτι σαν υπερένταση το βράδι που ξαπλωνω με καποια ενόχληση στο στήθος. Πήγα σε καρδιολόγο, και δεν βρήκε τίποτα ανησυχητικό και μου είπε οτι μάλλον ζοριστηκα επειδη ημουν αγυμναστος.

Η ερώτηση μου είναι, αν ας πουμε με χαλάει το τρέξιμο, μπορώ να κάνω κάτι πιο χαλαρο σαν γρηγορο περπάτημα; Εχει το ίδιο όφελος σαν γυμναστική, και πόσο συχνά και για πόση διάρκεια πρεπει να το κάνω για να βελτιωσω την φυσικη μου κατάσταση; Ευχαριστω

Αγαπητέ ήμουν σχεδόν στην ίδια φάση, αν και έτρεχα και παλαιότερα. Αυτό που με βοήθησε ήταν μια εφαρμογή τύπου From Couch to 5K (ειναι δωρεαν) η οποία σε πάει βήμα βήμα, βδομάδα βδομάδα από περπάτημα έως τα 5 χιλιόμετρα. Αν θες να στη στείλω. Μην το φοβάσαι. Ξεκινάς χαλαρά (πολύ χαλαρά) και παίρνεις μπρος σιγά σιγά. Καλή αρχή! 

*Η μία είναι αυτή εδώ

 

 

 

Επεξ/σία από Rebirth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα.

Λοιπον, όμορφος αγώνας ο φιλιππειος , η διαδρομή των 14,5 χλμ όμορφη , ειδικά το ισιαδι στο δασάκι και επι του φράγματος του Αλιάκμονα. 
Παρα τα προειδοποιητικά για αέρα και κρύο, το μόνο σημείο που πραγματικά είχε κρύο (λογικό) ήταν στην αναμονή στην εκκίνηση στην Βεργινα. Κατά τα αλλά λουστηκαμε στον ήλιο.
Ευκολη και όμορφα ήσυχη η διαδρομή στην φύση (και τα χωράφια). 
Σχετικά με τις ειδοποιήσεις για την ανηφόρα στο τέλος πριν την είσοδο στην Βέροια οκ, προσωπικά μου φάνηκε σαν μια μακρυά ανηφόρα . Πιο πολύ κουράστηκα στην συνεχή ανηφόρα μέσα στην πόλη της Βέροιας , παρα στο σημείο που όλοι ανέφεραν. Πιστεύω φταίει το γεγονός ότι είχα ξεμείνει από ενέργεια και ξέχασα (ναι, really) να πάρω νωρίτερα ,όταν έβλεπα τη βρώμα να έρχεται, το Τζελακι  μου (συνήθως παίρνω 1 μαζί μου αντί για δυο) με αποτέλεσμα στο τέλος να ζορίζομαι λίγο παραπάνω.
Overall τερμα χαρούμενος μιας που είναι ο πρώτος αγώνας που τρέχω πάνω από 10 χλμ και κυρίως ότι δεν ξέμεινα τραγικά από δυνάμεις και δεν χρειάστηκα να σταματήσω σε κάποιο σημείο της διαδρομής για ανάσα η λόγο πόνου. 
Και του χρόνου,καλά ναμαστε.

Επομενος στόχος Ημιμαραθώνιος της Βιεννης τον Απριλιο

Επεξ/σία από Adon1s
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...