Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, elio_1 είπε

Ήταν ο 1ος νυχτερινός και δεύτερος αγώνας στη Θεσσαλονίκη μετά τον φετινό μαραθώνιο.

Για τα τρίκυκλα που μετέφεραν τις σακούλες δεν είδα τι ώρα αναχώρησαν, αυτό που γράφεις όμως είναι ανεπίτρεπτο. Θα μπορούσαν να ξεκινήσουν μετά την έναρξη του αγώνα.

Νομίζω ότι τον κόσμο τον "αδικείς" λίγο. Στο 1ο πέρασμα υπήρχε μέχρι και την αναστροφή μετά τον ιστιοπλοϊκό όμιλο και στη συνέχεια επί της Τσιμισκή αρκετοί σε συγκεκριμένα σημεία (πχ Αριστοτέλους). Αυτό που έγραψες για τη διάσχιση του δρόμου το παρατήρησα κι εγώ, αλλά το κατανοώ. Από πού να περάσει κάποιος που θέλει να πάει για καφέ στην παραλία;

Αν θα πάω πάλι για δρομικά στο μέλλον στη Θεσσαλονίκη; Σίγουρα μιας και είναι η αφορμή να ανέβω, να δω παλιές παρέες κλπ.

Ναι ναι πολυ σωστα τα λες. Στο πρωτο περασμα κατι ειχε! Μετα απο 3 στροφες δεν ειχε! 
Ξερω οτι τους αδικω, αλλα δεν τους αδικω και ταυτοχρονα, προφανως δεν ειχαν να περασουν οι ανθρωποι. 

Αυτο με τις σακουλες ομως ηταν ξενερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά ,  για οποίους είναι Χαλκιδική - Θεσσαλονίκη ή στις γύρω περιοχές , διοργάνωνουμε το πρώτο μας trail run στο παλιουρι Χαλκιδικής .  Είναι μια διαδρομή μέσα σε μονοπάτια και δασικούς δρόμους ! Σας βάζω το λινκ του ποστ και της προκηρύξεις του αγώνα ! Θα χαρούμε να έρθετε !! 

Ground Breakers

Paliouri Trail Run

Προκήρυξη Αγώνα
ΚΥΡΙΑΚΗ 26 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2023
Ο Φυσιολατρικός-Πολιτιστικός Σύλλογος GROUNDBREAKERS με την υποστήριξη της ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ, της κοινότητας Παλιουρίου και με φορείς του Δήμου διοργανώνει την εκδήλωση με ονομασία «Paliouri Trail Run»
Σκοπός της εκδήλωσης είναι η ευαισθητοποίηση των φορέων κ του κόσμου ώστε να ξεκινήσει η χαρτογράφηση / σηματοδότηση μονοπατιών στην περιοχή της Κασσάνδρας για να γίνει φιλική και σε επισκέπτες που αναζητούν τον εναλλακτικό τουρισμό !
Η SMF SPORTS ανέλαβε την οργάνωση της εκδήλωσης.
Χώρος διεξαγωγής : Κοινότητα Παλιουρίου
Στην άκρη της χερσονήσου Κασσάνδρας, σε υψόμετρο 130 μέτρων, περιτριγυρισμένο από καταπράσινους πευκόφυτους λόφους βρίσκεται το χωριό Παλιούρι!
Οι κάτοικοι και επισκέπτες της περιοχής έχουν τη δυνατότητα να συμμετέχουν σε δύο αγώνες τρεξίματος 15km 5km στο δάσος του Παλιουρίου,καθώς και 1000μέτρων για τους μικρούς μας φίλους.
Οι επισκέπτες της περιοχής με την ευκαιρία της συμμετοχής τους στους αγώνες μπορούν να απολαύσουν τα ιαματικά λουτρά στο υδροθεραπευτήριο των Λουτρών Αγίας Παρασκευής.
Οι ήπιες κλιματολογικές συνθήκες ευνοούν τις δρομικές δραστηριότητες.
Μέσα από την αθλητική εκδήλωση οι επισκέπτες θα γνωρίσουν την ορεινή ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ και τις ομορφιές της.
Για την καλύτερη οργάνωση της εκδήλωσης παρακαλούμε για την έγκαιρη εγγραφή σας!
 
Φόρμα εγγραφών 
 
Ολόκληρη η προκήρυξη του αγώνα

 

Επεξ/σία από stefanosnik
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πρώτο, και πιθανόν τελευταίο, ironnan 70.3

Το τρέξιμο ήταν τραγικό και ένοιωθα λες κσι δεν έχω ξανά τρέξει ποτέ στη ζωή μου. Πολύ ζέστη και ανηφόρα.. 

 

Screenshot_20231022_202547_Connect.jpg.77370db10463ab3bf315c1da1c65c1b7.jpg

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Πρώτο, και πιθανόν τελευταίο, ironnan 70.3

Το τρέξιμο ήταν τραγικό και ένοιωθα λες κσι δεν έχω ξανά τρέξει ποτέ στη ζωή μου. Πολύ ζέστη και ανηφόρα.. 

 

Screenshot_20231022_202547_Connect.jpg.77370db10463ab3bf315c1da1c65c1b7.jpg

 

Μπραβο!! Πολυ καλος!

Καμια συμβουλη για τον κλασικο σε 2 βδομαδες; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, stefanosnik said:

Καλησπέρα παιδιά ,  για οποίους είναι Χαλκιδική - Θεσσαλονίκη ή στις γύρω περιοχές , διοργάνωνουμε το πρώτο μας trail run στο παλιουρι Χαλκιδικής .  Είναι μια διαδρομή μέσα σε μονοπάτια και δασικούς δρόμους ! Σας βάζω το λινκ του ποστ και της προκηρύξεις του αγώνα ! Θα χαρούμε να έρθετε !! 

Ground Breakers

Paliouri Trail Run

Προκήρυξη Αγώνα
ΚΥΡΙΑΚΗ 26 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2023
Ο Φυσιολατρικός-Πολιτιστικός Σύλλογος GROUNDBREAKERS με την υποστήριξη της ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ, της κοινότητας Παλιουρίου και με φορείς του Δήμου διοργανώνει την εκδήλωση με ονομασία «Paliouri Trail Run»
Σκοπός της εκδήλωσης είναι η ευαισθητοποίηση των φορέων κ του κόσμου ώστε να ξεκινήσει η χαρτογράφηση / σηματοδότηση μονοπατιών στην περιοχή της Κασσάνδρας για να γίνει φιλική και σε επισκέπτες που αναζητούν τον εναλλακτικό τουρισμό !
Η SMF SPORTS ανέλαβε την οργάνωση της εκδήλωσης.
Χώρος διεξαγωγής : Κοινότητα Παλιουρίου
Στην άκρη της χερσονήσου Κασσάνδρας, σε υψόμετρο 130 μέτρων, περιτριγυρισμένο από καταπράσινους πευκόφυτους λόφους βρίσκεται το χωριό Παλιούρι!
Οι κάτοικοι και επισκέπτες της περιοχής έχουν τη δυνατότητα να συμμετέχουν σε δύο αγώνες τρεξίματος 15km 5km στο δάσος του Παλιουρίου,καθώς και 1000μέτρων για τους μικρούς μας φίλους.
Οι επισκέπτες της περιοχής με την ευκαιρία της συμμετοχής τους στους αγώνες μπορούν να απολαύσουν τα ιαματικά λουτρά στο υδροθεραπευτήριο των Λουτρών Αγίας Παρασκευής.
Οι ήπιες κλιματολογικές συνθήκες ευνοούν τις δρομικές δραστηριότητες.
Μέσα από την αθλητική εκδήλωση οι επισκέπτες θα γνωρίσουν την ορεινή ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ και τις ομορφιές της.
Για την καλύτερη οργάνωση της εκδήλωσης παρακαλούμε για την έγκαιρη εγγραφή σας!
 
Φόρμα εγγραφών 
 
Ολόκληρη η προκήρυξη του αγώνα

 

Γιατί τόσο αργα;; Μήπως έχεις κάνα gpx της διαδρομής;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με κίνδυνο ν "μου την πουν" κάποιοι, παίρνω τα ρίσκα μου κ ρωτάω:

Αυτή την εβδομάδα, είναι πολύ αργά, για ν κάνω ένα long run ενόψει μαραθωνίου; δεν έχω κάνει τίποτα περισσότερο από 12 χλμ συνεχόμενα τους τελευταίους μήνες, στόχο έχω απλά έναν τερματισμό μεταξύ 6 και 7 ωρών.

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Πρώτο, και πιθανόν τελευταίο, ironnan 70.3

Το τρέξιμο ήταν τραγικό και ένοιωθα λες κσι δεν έχω ξανά τρέξει ποτέ στη ζωή μου. Πολύ ζέστη και ανηφόρα.. 

 

Screenshot_20231022_202547_Connect.jpg.77370db10463ab3bf315c1da1c65c1b7.jpg

μπράβο σου πάντως!

υγ. αν επιτρέπεται, η συμμετοχή ήταν κάπως ακριβή;...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spect~ είπε

Πρώτο, και πιθανόν τελευταίο, ironnan 70.3

Το τρέξιμο ήταν τραγικό και ένοιωθα λες κσι δεν έχω ξανά τρέξει ποτέ στη ζωή μου. Πολύ ζέστη και ανηφόρα.. 

 

Screenshot_20231022_202547_Connect.jpg.77370db10463ab3bf315c1da1c65c1b7.jpg

Αψογος. Μονος η προετοιμασια ή με προπονητη; 

Θελω να το κανω και εγω. Ειναι μεσα στην λιστα μου και στα μπορω μου! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
15 λεπτά πριν, sakis697 είπε

Αψογος. Μονος η προετοιμασια ή με προπονητη; 

Θελω να το κανω και εγω. Ειναι μεσα στην λιστα μου και στα μπορω μου! 

Αν κάνεις της Αθήνας να ξέρεις ότι για το τρέξιμο δεν θα είσαι ποτέ έτοιμος αν δεν έχεις τρέξει στη διαδρομή να την ξέρεις. Κατα τα άλλα δεν είναι δύσκολο. Αν δεν σε νοιάζει το να λέει ironnan πήγαινε στο almira man που είναι φλατ. Πάντα με προπονητή, τον κασιμη έχω εγώ. 

1 ώρα πριν, Locke_John είπε

με κίνδυνο ν "μου την πουν" κάποιοι, παίρνω τα ρίσκα μου κ ρωτάω:

Αυτή την εβδομάδα, είναι πολύ αργά, για ν κάνω ένα long run ενόψει μαραθωνίου; δεν έχω κάνει τίποτα περισσότερο από 12 χλμ συνεχόμενα τους τελευταίους μήνες, στόχο έχω απλά έναν τερματισμό μεταξύ 6 και 7 ωρών.

μπράβο σου πάντως!

υγ. αν επιτρέπεται, η συμμετοχή ήταν κάπως ακριβή;...

320 περίπου. Ακριβή αλλά τα αξίζει 

2 ώρες πριν, txcellas είπε

 

Μπραβο!! Πολυ καλος!

Καμια συμβουλη για τον κλασικο σε 2 βδομαδες; 

Αν έχεις κανει προπόνηση έχε πίστη σε αυτό. Ξεκινά λίγο συντηρητικά και δώσε μετά. Καλή ενυδάτωση, μαγνήσιο και salt. Δεν είναι τοσο δύσκολος όσο λένε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Αν κάνεις της Αθήνας να ξέρεις ότι για το τρέξιμο δεν θα είσαι ποτέ έτοιμος αν δεν έχεις τρέξει στη διαδρομή να την ξέρεις. Κατα τα άλλα δεν είναι δύσκολο. Αν δεν σε νοιάζει το να λέει ironnan πήγαινε στο almira man που είναι φλατ. Πάντα με προπονητή, τον κασιμη έχω εγώ. 

320 περίπου. Ακριβή αλλά τα αξίζει 

Αν έχεις κανει προπόνηση έχε πίστη σε αυτό. Ξεκινά λίγο συντηρητικά και δώσε μετά. Καλή ενυδάτωση, μαγνήσιο και salt. Δεν είναι τοσο δύσκολος όσο λένε. 

Εμενα το κολυμπι με νοιαζει! Το τρεξιμο θα βγει με ψυχη! 

Το Almira fast το εχω κανει. Το Ολυμπιακο οχι. 

Αλλα αν πας σε Ολυμπιακο και πανω θες σιγουρα προπονητη. Δεν βγαινει αλλιως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
53 λεπτά πριν, sakis697 είπε

Εμενα το κολυμπι με νοιαζει! Το τρεξιμο θα βγει με ψυχη! 

Το Almira fast το εχω κανει. Το Ολυμπιακο οχι. 

Αλλα αν πας σε Ολυμπιακο και πανω θες σιγουρα προπονητη. Δεν βγαινει αλλιως. 

Το κολύμπι γιατί; βγαίνει αέρας το κολύμπι. 

Το αλμιρα έχει και half distance σαν αυτό που έκανα εγώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω γράψει κάμποσα χλμ τους τελευταίους μήνες. Αυτό που έχω απορία είναι η διατροφή την εβδομάδα του αγώνα. Διαβασα κάπου ότι προτείνονται λιπαρά μαζί με τους υδατάνθρακες και λίγο με σκαλωσε. Δεν εννοώ για πολλούς υδατάνθρακες αλλα για λιπαρά που βοηθούν να ενεργοποιηθεί το γλυκογονο (η κάτι τετπιο) 

Έχεις εικόνα γι αυτο @Spect~?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Crbull είπε

Υπάρχει ωραίο Podcast "Όλα είναι δρόμος" και σε μια εκπομπή αναλύουν και  την διατροφή την εβδομάδα αγώνα.

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Ακολουθησα στο Spotify. Ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
13 ώρες πριν, txcellas είπε

Έχω γράψει κάμποσα χλμ τους τελευταίους μήνες. Αυτό που έχω απορία είναι η διατροφή την εβδομάδα του αγώνα. Διαβασα κάπου ότι προτείνονται λιπαρά μαζί με τους υδατάνθρακες και λίγο με σκαλωσε. Δεν εννοώ για πολλούς υδατάνθρακες αλλα για λιπαρά που βοηθούν να ενεργοποιηθεί το γλυκογονο (η κάτι τετπιο) 

Έχεις εικόνα γι αυτο @Spect~?

 

Γενικα δεν θελει κρεας πολυ για να μην σε βαρυνει. Θελει λιγο παραπανω υδατανθρακα την τελευταια βδομαδα. Κρεας/πουλερικα μεχρι και το μεσημερι 2 ημερων πισω (Κυριακη ο αγωνας τελευταιο κρεας Παρασκευη μεσημερι). Και βραδυ πριν τον αγωνα πχ πατατες βραστες με λιγο τυρι. Προτιμας πατατες-ρυζι-μακαρονι με αυτη τη σειρα

 

Για το γλυκογονο οτι και να κανεις πριν αν δεν εχεις σωστη τροφοδοσια στον αγωνα το εχεις χασει το παιχνιδι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/10/2023 στις 1:32 ΜΜ, CleanthisD είπε

Γιατί τόσο αργα;; Μήπως έχεις κάνα gpx της διαδρομής;;

καλησπερα φιλε , συγνωμη για την καθυστερηση  αλλα τρεχω με δουλειες.

Δεν καταλαβαινω την ερωτηση σου στο θεμα αργα τι ενοεεις .

οριστε και τα αρχεια!  

θα χαρουμε πολυ να σας δουμε στην πρωτη μας προσπαθεια !!!

PaliouriTrailRun15km.kmz PaliouriTrailRun15km.gpx

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...