Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, elio_1 είπε

Ωραίος! Ευχαριστώ :)

Δε φαίνεται κάτι τραγικό σε κλίσεις, σωστά; Πώς τον έχεις δει τον αγώνα;

Επεξ/σία από Cygnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το μόνο που θυμάμαι είναι ότι κρύωνα στον τερματισμό και έτρεχα μέχρι το λεωφορείο...

Κατά τα άλλα δεν είναι τίποτα δύσκολο όπως φαίνεται κι από το γράφημα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Αδέρφια έφτασα αισίως σταθερά τα 10χλμ σε κάθε session αλλά τα Kinvara 11 που έχω (αγορασμενα <6μηνων, ειδικά για over pronation) μου έκαναν φουσκάλα πάνω στο κάτω μέρος της ποδικής καμάρας. Είχα ενόχληση σε προηγούμενα runs αλλά σήμερα περισσότερο και μόλις γύρισα σπίτι είδα την φουσκάλα. Νιώθω τριβή από το τμήμα της σόλας που αγκαλιάζει την καμάρα.

1) τί κάνω με τη φουσκάλα; 

2) τί παπούτσια να κοιτάξω και πως να τα "δοκιμάσω" στο κατάστημα, δεδομένου ότι και τα Kinvara που έχω δεν είχαν παρουσίασει πρόβλημα στην αρχή 

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φουσκάλες έχουμε βγάλει σχεδόν όλοι.
Δεν είναι απαραίτητο να φταίει το παπούτσι. Μπορεί να φταίει και η κάλτσα, το μέγεθος να είναι λίγο μεγαλύτερο ή απλά να έτυχε.

Αν θέλεις να αλλάξεις παπούτσια, θα σου έλεγα να μην ασχοληθείς με "ειδικά παπούτσια" αλλά να πάρεις αυτό που θα σου καθίσει καλά στο πόδι.

Για την φουσκάλα
http://www.runningnews.gr/item.php?id=54416
https://www.wefit.gr/el/news/health/meta-to-treximo-na-spaseis-i-oxi-ti-fouskala/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, smpt είπε

φουσκάλες έχουμε βγάλει σχεδόν όλοι.
Δεν είναι απαραίτητο να φταίει το παπούτσι. Μπορεί να φταίει και η κάλτσα, το μέγεθος να είναι λίγο μεγαλύτερο ή απλά να έτυχε.

Αν θέλεις να αλλάξεις παπούτσια, θα σου έλεγα να μην ασχοληθείς με "ειδικά παπούτσια" αλλά να πάρεις αυτό που θα σου καθίσει καλά στο πόδι.

Για την φουσκάλα
http://www.runningnews.gr/item.php?id=54416
https://www.wefit.gr/el/news/health/meta-to-treximo-na-spaseis-i-oxi-ti-fouskala/

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές θα προτιμούσα να μην επέμβω και να φύγει μόνη της, θα περάσω από φαρμακείο αύριο μήπως έχουν κάποια ιδέα για να φύγει γρήγορα. Το παπούτσι σίγουρα με προβληματίζει γιατί έχω νιώσει να με χτυπάει εσωτερικά στην κάμαρα. Γενικά υποφέρω με τα πόδια μου, λόγω παλιών κάλων που δεν διόρθωσα και επηρέασαν το βάδισμά μου... Υποψιάζομαι και τις κάλτσες ότι δεν είναι καλές, υπάρχει κάποια πρόταση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/12/2022 στις 7:12 ΜΜ, invisiblesurfer είπε

Αδέρφια έφτασα αισίως σταθερά τα 10χλμ σε κάθε session αλλά τα Kinvara 11 που έχω (αγορασμενα <6μηνων, ειδικά για over pronation) μου έκαναν φουσκάλα πάνω στο κάτω μέρος της ποδικής καμάρας. Είχα ενόχληση σε προηγούμενα runs αλλά σήμερα περισσότερο και μόλις γύρισα σπίτι είδα την φουσκάλα. Νιώθω τριβή από το τμήμα της σόλας που αγκαλιάζει την καμάρα.

1) τί κάνω με τη φουσκάλα; 

2) τί παπούτσια να κοιτάξω και πως να τα "δοκιμάσω" στο κατάστημα, δεδομένου ότι και τα Kinvara που έχω δεν είχαν παρουσίασει πρόβλημα στην αρχή 

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά 

για φουσκαλες οπως ελεγε και ενας προπονητης:

Για 10 ή παραπανω χλμ πριν την εναρξη βαζουμε αλοιφουλα gehwol (ζητα την γιατι δε τη φερνουν ολα τα φαρμακεια). Εναλλακτικα βαζελινη. Βαζουμε σε ολη τη πατουσα, αναμεσα στα δακτυλα και μπροστα απο τα δακτυλα

Επεξ/σία από vamvakoolas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα.

Ψάχνοντας πληροφορίες για τα Puma Velocity Nitro 2 που προτάθηκαν παραπάνω, έπεσα πάνω στα

Puma Deviate Nitro 2 .  Διαβάζω καλά λόγια!  Είναι μάλλον το cushioning μοντέλο της εταιρείας και απ' ό,τι βλέπω τα συγκρίνουν με τα endorphine speed (τα οποία έχω και είμαι ευχαριστημένος).

Τα έχει δοκιμάσει / φορέσει κανείς;

 

https://www.cosmossport.gr/el/433371-puma-deviate-nitro-2.html#/438796-χρωμα-sunset_glow_sun_stream_puma_black/57588-μεγεθοσ-43 

Τα σκέφτομαι από εδώ, παίζει και κουπονάκι για καλύτερη τιμή αυτές τις μέρες

MVP10CS

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα απο ενα χρονο τρεξιματος, περασα απο τα kayano 28 στα noosa TRI14.

Τελειως διαφορετικα παπουτσια, τανκ το kayano, οτι πρεπει για πρωταρη δρομεα.

Το noosa TRI ειναι μν για τριαθλο, αλλα τρομερο παπυτσι για boost. Μειωσα αμεσως τον χρονο μου αρκετα χαληλοτερα σε 5αρια. Στο 10αρι της Αιγινας δε, κατεβασα ( με δυσκολια μεν ) το χρονο μου απο 58 λεπτα σε 54

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται 42.5 δεν το συζητάμε. Τα πόδια πρήζονται όταν τρέχουμε οπότε θέλουμε και ένα περιθώριο για να μην έχουμε θέμα με νύχια, τριβές κτλ. Άλλωστε δεν ψάχνεις αγωνιστικό παπούτσι για ρυθμούς κάτω από 4 λεπτά το χιλιόμετρο που εκεί το παπούτσι πρέπει να είναι γάντι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, konto_by_konto είπε

Το τρέξιμο είναι ότι καλύτερο υπάρχει και ειδικά το πρωινό... Ultra boost adidas και πας παντού...

Την αίσθηση που μου δίνει το αρκετά πρωϊνό τρέξιμο (πριν, κατά την διάρκεια και μετά την άσκηση), με δυσκολία μπορώ να το περιγράψω. Σίγουρα δεν τα αισθάνομαι, όταν τρέχω σε κάποιο άλλο χρονικό διάστημα μέσα στην ημέρα. Αν δεν το έχει τολμήσει κάποιος το συστήνω/προτείνω ανεπιφύλακτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, konto_by_konto είπε

Το τρέξιμο είναι ότι καλύτερο υπάρχει και ειδικά το πρωινό... Ultra boost adidas και πας παντού...

Ειναι μυθος οτι το πρωινο τρεξιμο ειναι το καλυτερο. Το απογευμα καταναλωνεις λιγοτερο οξυγονο, αρα λιγοτερη ενεργεια για μια ιδια ακριβως ασκηση που θα εκανες το πρωι. Παιζει πολυ σημαντικο ρολο ο μεταβολικος κυκλος ο οποιος εχει εχει ήδη γινει μεχρι το απογευμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...