Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά και εγώ είμαι του απογεύματος. Όλοι οι χρόνοι ρεκόρ που έχω είναι το απόγευμα. Πρωινό την Κυριακή συνήθως (μεγάλο - χαλαρό) και αναγκαστικά το καλοκαίρι όταν έχει καύσωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είχα βολευτεί με τα ASICS nimbus 23, τα έφτασα 600-700 χλμ χωρίς θέμα και χωρίς κάποια αλλαγή σε απόδοση κλπ. Πήρα πρόσφατα και τα 24. Είχα μετά πόνους στη μέση και ένα πιάσιμο στους μηρούς που δεν είχα ξανανιώσει. Το πήγα μετά εναλλάξ με τα  23, μόνο με τα καινούργια τελικά έχω το θέμα. Για 10-15 χλμ τη φορά τα χρησιμοποιώ.

να ελπίζω να «στρώσουν» ; Να ψάξω κάτι άλλο; Να βρω να ξαναπάρω το προηγούμενο μοντέλο όσο υπάρχει ακόμα; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, animor είπε

Είχα βολευτεί με τα ASICS nimbus 23, τα έφτασα 600-700 χλμ χωρίς θέμα και χωρίς κάποια αλλαγή σε απόδοση κλπ. Πήρα πρόσφατα και τα 24. Είχα μετά πόνους στη μέση και ένα πιάσιμο στους μηρούς που δεν είχα ξανανιώσει. Το πήγα μετά εναλλάξ με τα  23, μόνο με τα καινούργια τελικά έχω το θέμα. Για 10-15 χλμ τη φορά τα χρησιμοποιώ.

να ελπίζω να «στρώσουν» ; Να ψάξω κάτι άλλο; Να βρω να ξαναπάρω το προηγούμενο μοντέλο όσο υπάρχει ακόμα; 

 

Τα δικά μου Asics που αγόρασα πέρσι, άντεξαν μόνο 220χλμ περπάτημα, 10-11 μήνες καθαρά μόνο. Ήταν Asics Gel δεν θυμάμαι άλλη λεπτομέρεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/2/2023 στις 11:36 ΜΜ, invisiblesurfer είπε

Κύριοι ψαχνω κατάλληλο νούμερο Asics Gel-Nimbus 24 για καθημερινό τρέξιμο (10χλμ, 6:15/χλμ), μήκος ποδιού 26.3cm - πάω στο 42 (26.5cm) ή στο 42.5 (27cm); 

Ίδια περίπτωση και εγώ με το 25αρι. Μήκος ποδιού στα 26,2-26,4cm, δοκίμασα το 42 και το 42,5.

Το 42αρι κουμπώνει στο πόδι αλλά είναι οριακό. Στην κίνηση του τρεξίματος το δάχτυλο ακουμπάει μερικές φορές το μπροστινό μέρος. Όχι κάτι υπερβολικά ενοχλητικό,  φοβάμαι όμως μην γίνει μπελάς στα πολλά Km.

Το 42,5 πολύ πιο ευρύχωρο μπροστά αλλά όσο σφιχτά και να το δέσω δεν νιώθω "δεμένο" το πόδι, κινείται μέσα  στο παπούτσι και δεν ξέρω μήπως πάει στράφι η αγορά.

Τι λέτε οι πιο έμπειροι; Ψυχολογικό το θέμα και να πάω με το 42,5 ή να δω για άλλο μοντέλο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Economist είπε

Ίδια περίπτωση και εγώ με το 25αρι. Μήκος ποδιού στα 26,2-26,4cm, δοκίμασα το 42 και το 42,5.

Το 42αρι κουμπώνει στο πόδι αλλά είναι οριακό. Στην κίνηση του τρεξίματος το δάχτυλο ακουμπάει μερικές φορές το μπροστινό μέρος. Όχι κάτι υπερβολικά ενοχλητικό,  φοβάμαι όμως μην γίνει μπελάς στα πολλά Km.

Το 42,5 πολύ πιο ευρύχωρο μπροστά αλλά όσο σφιχτά και να το δέσω δεν νιώθω "δεμένο" το πόδι, κινείται μέσα  στο παπούτσι και δεν ξέρω μήπως πάει στράφι η αγορά.

Τι λέτε οι πιο έμπειροι; Ψυχολογικό το θέμα και να πάω με το 42,5 ή να δω για άλλο μοντέλο;

για να απαντηθει δεν αναφερεις τη πιο σημαντικη παραμετρο (ακομα και αν δε μιλαμε για αθλητικο παπουτσι):

ποσα χλμ και ποσες προπονησεις σκεφτεσαι να κανεις;

Αν πας για πανω απο π.χ 5χλμ οι δερματολογοι συνιστουν παντα λιγο μεγαλυτερο νουμερο. Αν μαλιστα κανεις και συστηματικα τοτε οποσδηποτε.

Αν το θες για βαρη ή περπατημα/καφετερια τοτε αυτο που δενει στο ποδι σου πιο καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

για να απαντηθει δεν αναφερεις τη πιο σημαντικη παραμετρο (ακομα και αν δε μιλαμε για αθλητικο παπουτσι):

ποσα χλμ και ποσες προπονησεις σκεφτεσαι να κανεις;

Αν πας για πανω απο π.χ 5χλμ οι δερματολογοι συνιστουν παντα λιγο μεγαλυτερο νουμερο. Αν μαλιστα κανεις και συστηματικα τοτε οποσδηποτε.

Αν το θες για βαρη ή περπατημα/καφετερια τοτε αυτο που δενει στο ποδι σου πιο καλα

Σωστός...

Αποκλειστικά για τρέξιμο, 4-5 φορές την εβδομάδα και για την ώρα από 5-10km. Μελλοντικός στόχος τα 10-15km με αξιοπρεπές χρόνους, όχι κάτι παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Economist είπε

Ίδια περίπτωση και εγώ με το 25αρι. Μήκος ποδιού στα 26,2-26,4cm, δοκίμασα το 42 και το 42,5.

Το 42αρι κουμπώνει στο πόδι αλλά είναι οριακό. Στην κίνηση του τρεξίματος το δάχτυλο ακουμπάει μερικές φορές το μπροστινό μέρος. Όχι κάτι υπερβολικά ενοχλητικό,  φοβάμαι όμως μην γίνει μπελάς στα πολλά Km.

Το 42,5 πολύ πιο ευρύχωρο μπροστά αλλά όσο σφιχτά και να το δέσω δεν νιώθω "δεμένο" το πόδι, κινείται μέσα  στο παπούτσι και δεν ξέρω μήπως πάει στράφι η αγορά.

Τι λέτε οι πιο έμπειροι; Ψυχολογικό το θέμα και να πάω με το 42,5 ή να δω για άλλο μοντέλο;

Καλύτερα θα είναι το 42,5. Να μπορείς να φορέσεις και λίγο πιο χοντρή κάλτσα (αν δε φοράς ήδη).

Αν δεν κάθεται πολύ καλά στο πόδι, ψάξε να κάνεις runner's knot (κόμπος του δρομέα - χρησιμοποιείς την έξτρα τρύπα για το κορδόνι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα από το 42.5 στο 44 και στα 5 χλμ γύρισα σπίτι με μελανιασμενο μεσαίο δάχτυλο, δυστυχώς βρίσκουν, δεν είναι σαν τα υπόλοιπα παπούτσια που είχα και δυστυχώς είχα κόψει ταμπελακια κλπ και δεν μπορώ να τα επιστρέψω, κλαίω 110€. Ισχυρή σύσταση προς όλους που επιμένουν να πάνε σε nimbus να πληρώσουν κάτι παραπάνω σε φυσικό κατάστημα και να τα δοκιμάσουν ΚΑΛΑ. Οι μετρήσεις που δίνονται στη σελίδα της Asics είναι ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΕΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, invisiblesurfer είπε

Πήγα από το 42.5 στο 44 και στα 5 χλμ γύρισα σπίτι με μελανιασμενο μεσαίο δάχτυλο, δυστυχώς βρίσκουν, δεν είναι σαν τα υπόλοιπα παπούτσια που είχα και δυστυχώς είχα κόψει ταμπελακια κλπ και δεν μπορώ να τα επιστρέψω, κλαίω 110€. Ισχυρή σύσταση προς όλους που επιμένουν να πάνε σε nimbus να πληρώσουν κάτι παραπάνω σε φυσικό κατάστημα και να τα δοκιμάσουν ΚΑΛΑ. Οι μετρήσεις που δίνονται στη σελίδα της Asics είναι ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΕΣ.

Τα παπούτσια πάντα θέλουν δοκιμή στο μαγαζί. Σκεφτόμουν να κάνω παραγγελία και να μου έρθουν σπίτι αλλά τελικά το άφησα και θέλησα να πάω από κοντά σε ένα μαγαζί. Ένα Adidas στο 48 και 2/3 που πήρα δεν μου έκανε ενώ το κανονικό μου νούμερο είναι 48.5. Τελικά αγόρασα άλλο παπούτσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψηφίζω κι εγώ ότι καλύτερα να πας στο μεγαλύτερο.

και στα nimbus συγκεκριμένα, στα 23 είχα το 41,5 , το οποίο πήρα στα τυφλά χωρίς να δοκιμάσω και μισό νούμερο μεγαλύτερο απ το κανονικό μου επειδή διάβασα ότι έχει μικρότερη φόρμα. Μια χαρά μου βγήκε στα 10-12 χιλιόμετρα τρέξιμο τη φορά μαζί με 2-3 περπάτημα. Στο 24 το ίδιο νούμερο μου ήταν οριακό και πήγα στο 42, ευτυχώς το πήρα από καταστημα αφού το δοκίμασα. Δεν το έτρεξα βέβαια κι όλας.
Δυο φορές χρησιμοποίησα τα καινούργια, δεν ξέρω τι ακριβώς άλλαξε, δεν με βόλεψαν μάλλον αν και πήρα το σωστό νούμερο. Μέχρι και πόνο στη μέση ένιωσα και μεγάλη επιβάρυνση σε διαφορά σημεία των ποδιών.

Επεξ/σία από animor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλημερα,

Πρωτη συμμετοχη σε ημιμαραθωνιο, πρωτη κουρσα στα 21χλμ. Ο στοχος του τερματισμου επιτευχθει, αν και απο το 15οχλμ και μετα πηγαινα μονο με την ψυχη.

Συχγαρητηρια σε αυτους που συμμετειχαν στα 21 και στα 5χλμ και σε αυτους που προετοιμαστηκαν αλλα δεν μπορεσαν να τρεξουν.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Το σκ ειναι ο Μαραθώνιος της Θεσσαλονίκης. Για πείτε ποιοι θα συμμετάσχετε.

Θα αρχισω με εμένα, που είχα σαν στόχο τον πρώτο μ μαραθώνιο, ωστόσο ένας οξύς πόνος στο αριστερό γόνατο από αρχές Ιανουαρίου,  με απέτρεψε από τις προπονήσεις και έτσι το άφησα σαν πρότζεκτ. Ξεκίνησα να πηγαίνω σε γυμναστήριο και είμαι καλύτερα, ωστόσο δεν πρόλαβα καν να κάνω προετοιμασία, έστω για τερματισμό και στις 5 ώρες. 
Συν τοις αλλοις κόλλησα κορόνα πριν δέκα ημέρες,οποτε ήρθε και έδεσε. 
Θα συμμετάσχω σε χαλαρό τέμπο στον αγώνα των 10 χλμ. Στον Ημιμαραθώνιο του Οκτώβρη είχα κάνει προσωπικό best τα 58 λεπτά. Αν κάνω τον ίσιο χρόνο με όλα αυτά, ευχαριστημένος θα είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, elio_1 είπε

Το μόνο άσχημο η μονοτονία στη διαδρομή του μαραθωνίου...

Μονοτονία βαρεμάρα και δυστυχώς αδιαφορία και έλλειψη αθλητικής παιδείας από τον κόσμο της πόλης. Φτάνεις μέσα στην πόλη για να δεις άνθρωπο (στην παραλία δηλαδή 2 - 3 χλμ πριν το τέλος) και είναι 10 εδώ 15 παρακάτω που μπορεί να είναι και συγγενείς φίλοι συμμετεχόντων. Μετά το τέλος του αγώνα όταν έρθει η ώρα του καφέ γεμίζει η παραλία. 

Μακεδόνας από Πτολεμαΐδα είμαι για να μην παρεξηγηθώ ότι και καλά λέω άσχημα για την Βόρεια Ελλάδα. 

Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνα δεν αξίζει καν να μπει όχι σε σύγκριση ούτε καν στην ίδια παράγραφο. Η μέρα με την νύχτα. 

P. S Πριν τέσσερα χρόνια έτρεχα στην Θεσσαλονίκη και κάπου στο ύψος των δικαστηρίων είχε κοπεί η κίνηση με τροχονόμο και βγαίνει από το Mercedes ένας την ώρα που περνάμε και λέει στον τροχονόμο "άνοιξε ρε να πάμε σπίτι, με τον κάθε μαλάκα τεμπέλη που τρέχει". Το πόσο ήθελα να παρατήσω τον αγώνα και να τον βάλω κάτω δεν λέγεται 🤬

Επεξ/σία από liakinen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...