Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

8 χλμ χθες σε σταθερο τέμπο σε άλσος στο ταρτάν.Με ακουστικά ,θήκη για το κινητό στο μπράτσο ,παπούτσι asics.

τρεις φορές/εβδομάδα για στέγνωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιος εξωγήινος (Morhad Amdouni) τερμάτισε το 10άρι στο πανευρωπαϊκό σε 28' 11'' :o

Ο ρυθμός είναι εξωπραγματικός 2:49 min/km

Επεξ/σία από opera
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, opera είπε

Κάποιος εξωγήινος (Morhad Amdouni) τερμάτισε το 10άρι στο πανευρωπαϊκό σε 28' 11'' :o

Ο ρυθμός είναι εξωπραγματικός 2:49 min/km

Το παγκόσμιο ειναι 2 λεπτά κατω αρα γιατι εξωπραγματικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Το παγκόσμιο ειναι 2 λεπτά κατω αρα γιατι εξωπραγματικο?

Σχετικά με τους δικούς μας ρυθμούς φυσικά,δε το συγκρίνω με το ρεκόρ,αλίμονο.

Αν μπορείς να βγάλεις 800μ σε αυτό το ρυθμό πάω πάσο.

 

Επεξ/σία από opera
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
22 λεπτά πριν, opera είπε

Σχετικά με τους δικούς μας ρυθμούς φυσικά,δε το συγκρίνω με το ρεκόρ,αλίμονο.

Αν μπορείς να βγάλεις 800μ σε αυτό το ρυθμό πάω πάσο.

τωρα δεν μπορω ουτε να βγαλω 800 μετρα :P απλα θέλω να πω οτι δεν έκανε κάτι τρελό για τα δεδομένα του τρεξίματος. Για μας ειναι άλλο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2018 στις 6:15 ΠΜ, vaggos400 είπε

Καλημερα! Σημερα θα ειναι η πρωτη μου μέρα! Θα σας ενηνερωσω το απογευμα! Ελπιζω να προλαβω τον νυχτερινο της θεσσαλονικης !! Θελω να βρω ενα μερος να τρεχω γτ η ασφαλτος με φοβιζει

Αν είσαι Θεσσαλονίκη, τότε στην Νέα Παραλία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας σε όλους.

Έχω ξεκινήσει και εγώ εδώ και καμιά βδομάδα με στόχο να κάνω 7χιλιομετρα κάθε ημέρα τουλάχιστον.

Έκανα και εγγραφή στον Μαραθώνιο Αθήνας, με στόχο τον τερματισμό σε έως 5 ώρες.

Για τρέξιμο, έχω βρει ένα ωραίο γηπεδακι στην Ηλιούπολη, με αρκετές ώρες ανοικτό καθημερινα(πρωί,μεσημέρι,βράδυ).

Άλλα, αντίστοιχα μέρη/γήπεδα, προς Γκύζη, Αμπελόκηπους, μήπως ξέρετε;

Για ασφαλές τρέξιμο (από άποψη χώρου/κόσμου) ιδανικά σε ταρτάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν ξέρω να σου απαντήσω αλλά σύμφωνα με τα γραφόμενα σου σχετικά με το επίπεδο-συχνότητα-στόχο θα κάνεις μεγαλύτρο κακό απο οτι καλό ακόμη και αν τα καταφέρεις. Δεν  θέλω να σε αποτρέψω αλλα να σε προστατεύσω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Locke_John είπε

Γεια σας σε όλους.

Έχω ξεκινήσει και εγώ εδώ και καμιά βδομάδα με στόχο να κάνω 7χιλιομετρα κάθε ημέρα τουλάχιστον.

Έκανα και εγγραφή στον Μαραθώνιο Αθήνας, με στόχο τον τερματισμό σε έως 5 ώρες.

Για τρέξιμο, έχω βρει ένα ωραίο γηπεδακι στην Ηλιούπολη, με αρκετές ώρες ανοικτό καθημερινα(πρωί,μεσημέρι,βράδυ).

Άλλα, αντίστοιχα μέρη/γήπεδα, προς Γκύζη, Αμπελόκηπους, μήπως ξέρετε;

Για ασφαλές τρέξιμο (από άποψη χώρου/κόσμου) ιδανικά σε ταρτάν.

https://www.halhigdon.com/training-programs/marathon-training/novice-1-marathon/

Για να πάρεις μία ιδέα προγράμματος προετοιμασίας μαραθωνίου για αρχάριους,οι αριθμοί δηλώνουν μίλια (1.6 χιλιόμετρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το εκτιμούσα αν μου "εξηγούσες" λίγο αναλυτικότερα.

Μερικό ιστορικό μου:

Είμαι 31ετων,1.79ύψος,70κιλα(από 85 πριν ένα εξάμηνο), έχω κάνει περίπου ένα εξάμηνο στιβο.

Θα ήθελα έναν αξιοπρεπή τερματισμό στον μαραθώνιο Νοεμβρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταίο εξάμηνο,έκανα απλά μέρα παρά μέρα προπονήσεις στίβου.

Όχι αγώνες, όχι ιδιαίτερα μεγάλες αποστάσεις τρεξιματος.

Από 25 Ιουλίου ξανάρχισα μόνος μου τρεξίματα, περίπου 5ημερες ανά βδομάδα, 5-6 χιλιόμετρα την φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Με αυτό το ιστορικό το πιο πιθανό είναι 1) να βγάλεις τον μαραθώνιο μετά απο πολλές ώρες και με πολύ πονο

2) καπου στο 33ο χλμ να μείνεις αν δεν έχεις μείνει νωρίτερα

 

και στις 2 περιπτώσεις ειναι μεγαλές οι πιθανότητες να κάνεις ζημία στα πόδια σου.


Συμβουλή μου, αν θες επειδη δεν έχεις πολύ χρόνο για προετοιμασία κανε τα 10 ή τα 21 χλμ φετος για να δεις και πως είναι και βαλε τον μαραθώνιο στόχο για του χρόνου με καλύτερη προετοιμασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Locke_John είπε

Θα το εκτιμούσα αν μου "εξηγούσες" λίγο αναλυτικότερα.

Μερικό ιστορικό μου:

Είμαι 31ετων,1.79ύψος,70κιλα(από 85 πριν ένα εξάμηνο), έχω κάνει περίπου ένα εξάμηνο στιβο.

Θα ήθελα έναν αξιοπρεπή τερματισμό στον μαραθώνιο Νοεμβρίου.

Σύμφωνα με το πρόγραμμα έχεις καθυστερήσει ήδη 5 βδομάδες,τις προηγούμενες βδομάδες έπρεπε να έχεις ήδη τρέξει ένα 11άρι,ένα 15άρι και ένα 16άρι long run.

Συμπέρασμα άφησέ το για του χρόνου,ο μαραθώνιος δε φεύγει από εκεί,ούτε και εγώ θα τον τρέξω εφέτος αλλά αν όλα πάνε καλά θα ήθελα να τερματίσω στον επόμενο το 2019 υγεία πρώτα.

Και ότι σου λέι ο φίλος Spect~

Για να καταλάβεις, αυτοί που έχουν εμπειρία σε μαραθώνιους λένε ότι ο αγώνας ξεκινά από το 30ό χλμ και μετά δηλαδή ακόμη και τα 21χλμ ενός ημιμαραθωνίου δεν είναι ενδεικτικά του τι μπορεί να συμβεί μετά το 30.

 

Επεξ/σία από opera
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντιθετως θα σου ελεγα να κανεις την προσπαθεια

τα κιλα σου ειναι "racing" για το υψος σου και το οτι κατεβασες 15 κιλα δειχνει οτι βαζεις στοχους και δουλευεις για αυτους και τους πετυχαινεις

θα εβγαζα ομως τελειως το κυνηγι καποιου συγκεκριμενου χρονου, δεν σε βοηθα σε κατι

κανε την προπονηση σου, ΑΚΟΥ το σωμα σου και τα ποδια σου, και συνεχισε απλα

πρεπει να βαλεις μερικα long runs μεχρι τοτε (πολυ αργο τεμπο - για πολλες ωρες) για να δεις πως λειτουργείς μετα απο 1-2-3-4 ωρες

ο μαραθωνιος δεν θελει πειραματα και εξυπναδες την ωρα του αγωνα

αρα πας με δοκιμασμενο τεμπο, καλο ειναι μαλιστα να πας και πιο συντηρητικά στην αρχη και ας κανεις περισσοτερο απο οσο πραγματικα μπορουσες

απο το να ξεγελαστείς και να παρασυρθείς απο τον κοσμο και μετα στο 25-30 να εισαι χωμα ...

δοκιμασμενα παπουτσια καλτες ρουχα, βαζελινη στα σημεια τριβης και στις θηλες κυριως, δοκιμασμενα νερα ισοτονικα φαγητα για να ξερεις τι σε ωφελει και τι σε πειραζει

και ετοιμασου να ζησεις μια απιστευτη εμπειρια, αν δεν βγει δεν τρεχει κατι ετοιμαζεσαι για τον επομενο αγωνα ακομα καλυτερα :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...