Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, jimis98 είπε

εντάξει με τα βαρη αλλα με το αλεξίπτωτο να περιμένεις πότε θα έχει αέρα? 

Αλεξίπτωτο δεν έχω δει αλλά δε χρειάζεται αέρας, λειτουργεί ως αντίσταση-φρενο  όπως στα πολεμικά αεροσκάφη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, jimis98 είπε

γιατί με 300θα πηγαίνεις και δεν θα σταματάει

Τι σχέση έχει με πόσα πηγαίνεις? Αφήνεις πίσω το αλεξίπτωτο ξεκινάς να τρέχεις και έχεις μόνιμα μια αντίσταση απο πίσω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Τι σχέση έχει με πόσα πηγαίνεις? Αφήνεις πίσω το αλεξίπτωτο ξεκινάς να τρέχεις και έχεις μόνιμα μια αντίσταση απο πίσω. 

και σε βοηθαει τετοια μεθεδος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, jimis98 είπε

και σε βοηθαει τετοια μεθεδος?

Κοίταξε επειδή τέτοια πρακτική έχω δει και στο nba σε προπονήσεις λογικά θα βοηθάει στην εκρηκτικοτητα. Απλά νομίζω πως πρέπει να ξέρεις και πως να το χρησιμοποιήσεις για να μη ζοριστείς πολύ και έχεις κανά τραυματισμό. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μόνο το έχω δει. Βαρακια που χρησιμοποιουσα παλιά στα πόδια είχα δει διαφορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Κοίταξε επειδή τέτοια πρακτική έχω δει και στο nba σε προπονήσεις λογικά θα βοηθάει στην εκρηκτικοτητα. Απλά νομίζω πως πρέπει να ξέρεις και πως να το χρησιμοποιήσεις για να μη ζοριστείς πολύ και έχεις κανά τραυματισμό. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μόνο το έχω δει. Βαρακια που χρησιμοποιουσα παλιά στα πόδια είχα δει διαφορά. 

Που μπορώ να βρω βαρακια για τα πόδια που λες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tigio13 είπε

Κοίταξε επειδή τέτοια πρακτική έχω δει και στο nba σε προπονήσεις λογικά θα βοηθάει στην εκρηκτικοτητα. Απλά νομίζω πως πρέπει να ξέρεις και πως να το χρησιμοποιήσεις για να μη ζοριστείς πολύ και έχεις κανά τραυματισμό. Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μόνο το έχω δει. Βαρακια που χρησιμοποιουσα παλιά στα πόδια είχα δει διαφορά. 

σε τη σε βοηθησε?

και το γιλεκο που φορανε το crossfit βοηθαει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια αυτα που λετε αλλα οταν δεν υπαρχει χρονος για εξω βολτα λεω να παρω spin bike για το βραδυ / οταν ο καιρος ειναι βροχερος / εχει κανα ματσακι παναθα η εθνικη / βαργυεμαι...μπορειτε να μου προτεινετε ενα σοβαρο οικιακο SPIN BIKE. Μεχρι 300_350 ευρω?

Εχω βρει ενα AMILA GTX  εδω στις αγγελιες λιγο παραπανω απο μπατζετ μου μεταχ , αλλα αυτη τη μαρκα δεν την βρηκα πουθενα εκτος ελλαδος eBay / amazon /alibarba/ αμερικα κλπ ουτε σε γκουγκλη, να δω τι εστι και κυριως για ανταλλακτικα αν χρειαστω..Οποιος γνωριζει κατι τις

1. ΑΣ βοηθησει/προτεινει .ΚΛΠ spin bike

2. Με ποια krιτηρια επιλεγουμε σπιν μπαικ και οχι καποιο αλλο ειδος στατικου?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παρω τα adidas ultra boost ή να δοκιμασω καποια αλλα; Στο ποδι ηταν αρκετα ανετα. Βεβαια λενε οτι τα Uncaged ειναι καλυτερα, αλλα δεν τα δοκιμασα. Επισης και τα brooks ghost 11 εχουν αριστες βαθμολογιες! Δοκιμασα και τα nike pegasus αλλα δεν ηταν και πολυ βολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mylo είπε

Που μπορώ να βρω βαρακια για τα πόδια που λες; 

Edv ta eixa parei apo admiral πολυ οικονομικα.Απλα μην το παρακανεις,αν θυμαμαι καλα ειχε 200,500 και 1 κιλο για το καθε ποδι.ειναι αρκετα μεγαλη επιβαρυνση ακομα και τα 200 γραμμαρια.Εγω ειχα κανει μικρες αποστασεις με βαρακια και μετα τα εβγαζα και συνεχιζα χωρις.Και σιγα σιγα μεγαλωνα τις αποστασεις με βαρακια.

5 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Να παρω τα adidas ultra boost ή να δοκιμασω καποια αλλα; Στο ποδι ηταν αρκετα ανετα. Βεβαια λενε οτι τα Uncaged ειναι καλυτερα, αλλα δεν τα δοκιμασα. Επισης και τα brooks ghost 11 εχουν αριστες βαθμολογιες! Δοκιμασα και τα nike pegasus αλλα δεν ηταν και πολυ βολικα.

Απο τη δικη μου εμπειρια πρεπει να παρεις παπουτσια και να τα δεις στα δικα σου ποδια.Εγω μια ζωη επαιρνα nike και δεν ειχα προβλημα,απο διαφημισεις,φορουμ και φιλους κατεληξα πως ισως τα assics τα nimbus ειναι καλυτερα και πιο μαλακα και βολευουν περισσοτερο για μεγαλυτερες αποστασεις.Τα πηρα και βρεθηκα σε μικρο σχετικα διαστημα με πελματιαια απονευρωση και τενοντιτιδα στον αχιλλειο.Οποτε δες τι ειναι καλυτερο για το δικο σου ποδι και με ποιο αισθανεσαι καλυτερα και αυτο να παρεις.Μη λυπηθεις τα λεφτα αν παρεις κατι και τελικα δε σε βολεψει και δεν μπορεις να το επιστρεψεις.

3 ώρες πριν, jimis98 είπε

σε τη σε βοηθησε?

και το γιλεκο που φορανε το crossfit βοηθαει?

Για το γιλεκο δεν ξερω να σου πω,τα βαρακια με βοηθησαν στην ενδυναμωση των ποδιων.Εχω δει καποιους τα συγκεκριμενα βαρακια να τα φορανε και στα χερια παντως ενω τρεχουν για ενδυναμωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαστε λίγο προσγειωμένοι,αν δεν χτυπάς θέση στη 3άδα σε αυτό που κάνεις δε χρειάζεται να κάνεις αυτές τις ασκήσεις,μιλώντας πάντα για τρέξιμο 100,200,400 μέτρα.

Σε μεγαλύτερες αποστάσεις δε χρειάζεται η εκρηκτικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, opera είπε

Για να είμαστε λίγο προσγειωμένοι,αν δεν χτυπάς θέση στη 3άδα σε αυτό που κάνεις δε χρειάζεται να κάνεις αυτές τις ασκήσεις,μιλώντας πάντα για τρέξιμο 100,200,400 μέτρα.

Σε μεγαλύτερες αποστάσεις δε χρειάζεται η εκρηκτικότητα.

δεν θα κάνει και την ενδυνάμωση που θα έκανες με τα μηχανήματα καο τις μπάρες

φυσικό τη να την κάτι την εκρηκτιτητα κάποιος στα 1000+μέτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, elpaso1 είπε

Να παρω τα adidas ultra boost ή να δοκιμασω καποια αλλα; Στο ποδι ηταν αρκετα ανετα. Βεβαια λενε οτι τα Uncaged ειναι καλυτερα, αλλα δεν τα δοκιμασα. Επισης και τα brooks ghost 11 εχουν αριστες βαθμολογιες! Δοκιμασα και τα nike pegasus αλλα δεν ηταν και πολυ βολικα.

Tα παπούτσια είναι λίγο σαν τα λάστιχα αυτοκινήτων. Έχουν σχέση με τη χρήση, έχουν σχέση με τη διάσταση, τις συνθήκες που θα τα χρησιμοποιείς, τι αυτοκίνητο έχεις και φυσικά, όπως και πουθενά, δεν υπάρχει "καλύτερη μάρκα". Επίσης βγαίνουν κάθε χρόνο καινούρια μοντέλα και από χρονιά σε χρονιά μπορεί να είναι εντελώς διαφορετικά. Ακόμα, συτό που είναι άριστο για εμένα, μπορεί να είναι άθλιο για εσένα.

Η ερώτησή σου είναι ανάλογη με το "να πάρω P Zero Nero;" χωρίς καν να μας πεις αν έχεις αγροτικό ή σπορ αυτοκίνητο.

Το παπούτσι θέλει διάβασμα, ψάξιμο και δοκιμή, και φυσικά συνειδητοποίηση του ποιος είσαι, πώς τρέχεις και τι απαιτήσεις έχεις. Άλλο παπούτσι θέλει κάποιος 70 κιλά που βγάζει τον Μαραθώνιο σε 3:30 ώρες, άλλο κάποιος 95 κιλά που κάνει 40 λετπά το 5ρι, άλλο κάποιος με υπερπρηνισμό που έχει 40 λεπτά το 10ρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, elpaso1 είπε

Να παρω τα adidas ultra boost ή να δοκιμασω καποια αλλα; Στο ποδι ηταν αρκετα ανετα. Βεβαια λενε οτι τα Uncaged ειναι καλυτερα, αλλα δεν τα δοκιμασα. Επισης και τα brooks ghost 11 εχουν αριστες βαθμολογιες! Δοκιμασα και τα nike pegasus αλλα δεν ηταν και πολυ βολικα.

Uncaged μη ρισκάρεις. Είναι σχετικά σφιχτό το λάστιχο εκεί πάνω από τα κορδόνια κι εγώ που έδωσα 220 να τα πάρω δε τα φοράω πολλές ώρες γι αυτό το λόγο. 

Αντίθετα τα ultra boost Για μένα είναι μακράν το καλύτερο παπούτσι. Και έχω και nimbus 2 ζευγάρια. Αλλά η εφαρμογή του Adidas Είναι επος. 

Όμως όπως σωστά στα λένε το θέμα παπούτσι είναι υποκειμενικό. Αν σκοπεύεις ν ασχοληθείς συστηματικά με το τρέξιμο πρέπει πρώτα απ όλα να κάνεις ένα πελματογραφημα. 

Επίσης στα runner store και σ ένα αντίστοιχο στο Φλοίσβο που δε θυμάμαι τωρα όνομα, έχουν διαδρόμους κ μπορείς να δοκιμάσεις το παπούτσι τρέχοντας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, margaritagr είπε

Uncaged μη ρισκάρεις. Είναι σχετικά σφιχτό το λάστιχο εκεί πάνω από τα κορδόνια κι εγώ που έδωσα 220 να τα πάρω δε τα φοράω πολλές ώρες γι αυτό το λόγο. 

Αντίθετα τα ultra boost Για μένα είναι μακράν το καλύτερο παπούτσι. Και έχω και nimbus 2 ζευγάρια. Αλλά η εφαρμογή του Adidas Είναι επος. 

Όμως όπως σωστά στα λένε το θέμα παπούτσι είναι υποκειμενικό. Αν σκοπεύεις ν ασχοληθείς συστηματικά με το τρέξιμο πρέπει πρώτα απ όλα να κάνεις ένα πελματογραφημα. 

Επίσης στα runner store και σ ένα αντίστοιχο στο Φλοίσβο που δε θυμάμαι τωρα όνομα, έχουν διαδρόμους κ μπορείς να δοκιμάσεις το παπούτσι τρέχοντας. 

Ωραίο τιπ αυτο που λες στο τέλος δεν το ήξερα. Ίσως κάποιο παπούτσι να σε ενοχλήσει απο την αρχή και να το αποκλείσεις. 

Τώρα για να μην παρεξηγηθώ δεν είμαι ούτε γυμναστής ούτε αθλητής. Ξεκίνησα το τρέξιμο για πλάκα μου άρεσε πάρα πολύ και έφτασα απο τα 5 κμ στην αρχή να τρέχω 10,15 μέχρι και 21 παντα μόνος μου χωρίς να συμμετέχω ποτέ σε κάποιο αγώνα. Δεν έχω ακολουθήσει ποτέ κάποιο πρόγραμμα, το μόνο που έκανα ήταν κάποια στιγμη να βάλω κάποιες προπονήσεις διαλληματικες από παιδιά που βρήκα και συζήτησα στο στίβο. 

Τώρα όσο έχει να κάνει με τα βαρακια που είπα πιο πάνω εγώ τα χρησιμοποιουσα πάντα στην προετοιμασια στο μπάσκετ όταν έπαιζα σε ομάδες και μου έμεινε μέχρι και σήμερα και σε συγκεκριμένες περιόδους τα βάζω. 

Ο καθένας έχει τις δικές του ανάγκες και τους δικους του στόχους και προσαρμόζει τις προπονήσεις του στα δικα του μέτρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...