Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
5 λεπτά πριν, cumulus είπε

Άμα κάτσει και κάνει διαλλειματικες χωρίς να έχει μια κάποια βάση χλμ οι διαλλειματικες θα γίνουν διαλυτικες .Τρέξε άνθρωπε μου μέχρι να να μπορείς να βγάζεις 10 χλμ άνετα και στη συνέχεια περνάς και σε άλλης μορφής προπονήσεις Το παν στο τρέξιμο είναι η αερόβια βάση. 

Δεν ισχύει το οτι θα διαλυθει γιατι πολυ απλα οπως εγραψα θα το προσαρμόσει στην φυσικη του κατάσταση. Και εννοειται οτι θελει συνδυασμο ε, καποιες φορες θα κανει τεμπο καποιες διαλειμματικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι και τέμπο να κάνει και διαλλειματικες και repetions και κανένα special block του canova και θα είναι οκ και όλα αυτά τη στιγμή που τρέχει 4 χλμ συνεχόμενα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ποια η διαφορα του να κανεις 4 χλμ συνεχόμενα και να κάνεις 4 χλμ σε διαλλειματική (που δεν θα έιναι4 γιατι καποια απο αυτα θα είναι ζεσταμε/αποθεραπεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο απο αυτο που ρωτας φαινεται οτι γνωριζεις ελαχιστα πραγματα.Για να σε βοηθησω, μηπως η ενταση;Μηπως οι μυες οι αρθρωσεις και ολο το μυοσκελετικο συστημα δεν εχουν ακομα τις αντοχες να αντεξουν τετοιες καταπονησεις;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 ώρες πριν, cumulus είπε

Μονο απο αυτο που ρωτας φαινεται οτι γνωριζεις ελαχιστα πραγματα.Για να σε βοηθησω, μηπως η ενταση;Μηπως οι μυες οι αρθρωσεις και ολο το μυοσκελετικο συστημα δεν εχουν ακομα τις αντοχες να αντεξουν τετοιες καταπονησεις;

Μάλλον δεν διαβασες το κομμάτι που ελεγα οτι το προσαρμόζει στην φυσικη του κατάσταση. Οι αρθρώσεις καταπονούνται το ίδιο και περισσότερο στα "long run" λόγω των αποστάσεων. Οι μύες θα δυναμώσουν σιγα σιγα οσο γυμνάζετα οπως γίνεται σε ολες τις μορφες άσκησης. Το κλειδί είτε σε τεμπο ειτε σε διαλλειματικες είναι η υπερπροπονηση.

 

ΥΓ: το αν και ποσο ξερω το έχω δειξει χρονια τωρα και με την βοήθεια και με τα αποτελεσματα που εχω ανεβσει κατα καιρους :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Spect~ είπε

Μάλλον δεν διαβασες το κομμάτι που ελεγα οτι το προσαρμόζει στην φυσικη του κατάσταση. Οι αρθρώσεις καταπονούνται το ίδιο και περισσότερο στα "long run" λόγω των αποστάσεων. Οι μύες θα δυναμώσουν σιγα σιγα οσο γυμνάζετα οπως γίνεται σε ολες τις μορφες άσκησης. Το κλειδί είτε σε τεμπο ειτε σε διαλλειματικες είναι η υπερπροπονηση.

ΥΓ: το αν και ποσο ξερω το έχω δειξει χρονια τωρα και με την βοήθεια και με τα αποτελεσματα που εχω ανεβσει κατα καιρους :)

Οτι πεις φιλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φίλος ζήτησε συμβουλές,δε δώσαμε οδηγίες για ρυθμο-ενταση, εννοείται ότι για να κάνει σωστή προπόνηση πρέπει να απευθυνθεί σε προπονητή.

Έγινε απλά γενική αναφορά του τι περιλαμβάνει μία προπόνηση, δε μπορούμε να υποκαταστησουμε το προπονητή ο οποίος θα βγάλει ένα πρόγραμμα πάνω στις δυνατότητες και το τρόπο ζωής του αθλητή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τσακαλάκια .τελευταίο long run ένα μήνα πριν τον αγώνα,πέρυσι στον ίδιο χρόνο έκανα 30χλμ,(8:00 λεπτά/χιλιόμετρο) 300m υψομετρική λιγότερη και μέσους παλμούς +5,άρα πάμε καλά στη βελτίωση,μένει να αποδειχθεί και στον αγώνα.

31tzRyP.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα τρέχω και εγω τα τελευταια 2.5 χρόνια σχετικα εντατικά αλλά τελευταια εχω ενα θεμα και εχω σταματήσει. Απο περσι το καλοκαιρι με ειχε πιασει το πελμα και με ενοχλουσε ειδικα στην προθερμανση, μετα που ζεστενοταν ηταν μια χαρα. Οταν γυρνουσα σπιτι εβαζα και παγο και δεν με ενοχλουσε οταν κρυονε. Να πω πως παραλληλα με το τρεξιμο παιζω και μπασκετ 1-2 φορες τη βδομαδα σε ανεξαρτητο πρωταθλημα. Φετος απο ιουνιο μέχρι τελη ιουλιου τα σταματησα ολα και ημουν καλυτερα. Στις διακοπες σε 20 μερες έτρεχα γυρω στα 60 κμ χαλαρα και με επιασε πελμα και αχιλλειος με αρκετο πονο. Το αποτελεσμα μετα απο επισκεψη σε γιατρο ειναι πελματιαια απονευρωση και τενοντιτιδα στον αχιλλειο. Το εχει παθει καποιος απο εσας? Παιρνει πολυ χρόνο η αποκατασταση? Και με ποιον τροπο το αντιμετωπισατε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Tigio13 είπε

Καλησπέρα στην παρέα τρέχω και εγω τα τελευταια 2.5 χρόνια σχετικα εντατικά αλλά τελευταια εχω ενα θεμα και εχω σταματήσει. Απο περσι το καλοκαιρι με ειχε πιασει το πελμα και με ενοχλουσε ειδικα στην προθερμανση, μετα που ζεστενοταν ηταν μια χαρα. Οταν γυρνουσα σπιτι εβαζα και παγο και δεν με ενοχλουσε οταν κρυονε. Να πω πως παραλληλα με το τρεξιμο παιζω και μπασκετ 1-2 φορες τη βδομαδα σε ανεξαρτητο πρωταθλημα. Φετος απο ιουνιο μέχρι τελη ιουλιου τα σταματησα ολα και ημουν καλυτερα. Στις διακοπες σε 20 μερες έτρεχα γυρω στα 60 κμ χαλαρα και με επιασε πελμα και αχιλλειος με αρκετο πονο. Το αποτελεσμα μετα απο επισκεψη σε γιατρο ειναι πελματιαια απονευρωση και τενοντιτιδα στον αχιλλειο. Το εχει παθει καποιος απο εσας? Παιρνει πολυ χρόνο η αποκατασταση? Και με ποιον τροπο το αντιμετωπισατε? 

Πελματιαία απονευρωσίτιδα (Plantar fasciitis)... Καλωσήλθες στο club. 
Την έπαθα και εγώ και κάθε τόσο με θυμάται. Αιτίες; Σωματικό βάρος και υπερπροπόνηση. (Αν ξεκινάς από το μηδέν, και δύο χιλιόμετρα μπορούν να θεωρηθούν υπερπροπόνηση)
Με ανακούφιζε ο πάγος και κυρίως το να πατάω ένα μπαλάκι του τένις ξυπόλητος στη μέση του πέλματος και να το κυλάω.
Κλασικά, μείωσε χιλιόμετρα, χάσε βάρος αν έχει θέμα (εγώ έχω) δες και έναν γιατρό για κανένα αντιφλεγμονώδες.
Γενικά είναι σαν τη γρίπη. Θα σε επισκέπτεται όποτε το θυμάται. Αν σηκώνεσαι το πρωί και πονάει η φτέρνα με τον αχίλλειο, χαλάρωσε λίγο την προπόνησή σου,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγενετο το μπαμ. Δεν ξερω πως και τι. Απο το 36.10 της προηγουμενης εβδομαδας στο 35.20 την Δευτερα και σημερα 30.35!!!!!!! Μιλαω παντα για την αποσταση των 5km 🏃‍♂️🏃‍♂️🏃‍♂️

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...