Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, unforgiven είπε

Πελματιαία απονευρωσίτιδα (Plantar fasciitis)... Καλωσήλθες στο club. 
Την έπαθα και εγώ και κάθε τόσο με θυμάται. Αιτίες; Σωματικό βάρος και υπερπροπόνηση. (Αν ξεκινάς από το μηδέν, και δύο χιλιόμετρα μπορούν να θεωρηθούν υπερπροπόνηση)
Με ανακούφιζε ο πάγος και κυρίως το να πατάω ένα μπαλάκι του τένις ξυπόλητος στη μέση του πέλματος και να το κυλάω.
Κλασικά, μείωσε χιλιόμετρα, χάσε βάρος αν έχει θέμα (εγώ έχω) δες και έναν γιατρό για κανένα αντιφλεγμονώδες.
Γενικά είναι σαν τη γρίπη. Θα σε επισκέπτεται όποτε το θυμάται. Αν σηκώνεσαι το πρωί και πονάει η φτέρνα με τον αχίλλειο, χαλάρωσε λίγο την προπόνησή σου,

Τωρα δεν κανω τπτ. Το πρωι με ενοχλει περισσοτερο και μεσα στην μερα και λογω δουλειας εχω μικροτερες ενοχλησεις. Το θεμα ειναι πως το νιωθω και ξερω πως με το που το καταπονησω θα αρχίσει να με πονάει πάλι πολυ. Μεγάλο πρόβλημα με βαρος δεν εχω 1.90 ειμαι 93 κιλα. Ξερω πως το πελμα θα περασει με καποιες φυσικοθεραπειες, για τον αχιλλειο δεν ξερω ποσο καιρο μπορει να παρει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα, τη γνώμη σας.

Σε διαδρομές με ανεβοκατεβάσματα, είτε όλη την ώρα πάνω κάτω είτε μεμονωμένα, μισή διαδρομή ανηφόρα και μετά κατηφόρα, πως τρέχουμε στις κατηφόρες; Σταθερός ρυθμός και πάτημα στο πίσω μέρος του ποδιού ή αυξάνουμε ρυθμό και βήματα και πάτημα στο μετατάρσιο; Τί είναι εντέλει καλύτερο για τα πόδια, τα γόνατα, καρδιαγγειακά κτλ;

πχ. στον κλασσικό μαραθώνιο, η διαδρομή είναι σχετικά ανηφορική από τη μέση και μετά μέχρι το χμ. 32ο όπου για ένα χμ. η κλίση είναι κάπου 10% και μετά είναι σταθερά κατηφορα. Άρα στην κατηφόρα αυτή επιταχύνουμε όσο αντέχουν τα πόδια για να αναπληρώσουμε τον "χαμένο" χρόνο της ανηφόρας ή συνεχίζουμε σταθερά;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πιό οικονομικός τρόπος τρεξίματος που έχει και τη λιγότερη επιβάρυνση στα γόνατα είναι αυτός που πλησιάζει στα 180 βήματα το λεπτό (cadence),μικρά γρήγορα βήματα δηλαδή που ελαχιστοποιούν το χρόνο επαφής του πέλματος με το έδαφος.

Υπάρχουν apps μετρονόμοι που μπορούν να σε βοηθήσουν,όμως είναι δύσκολο για αρχάριο να το πετύχει.

Το βέλτιστο πάτημα στη κατηφόρα είναι στο μπροστά μέρος του πέλματος (μπάλα) με λυγισμένα γόνατα αλλά αν δε μπορείς να το καταφέρεις να προτιμήσεις με ολόκληρο το πέλμα  και όχι με τη φτέρνα.

Ο διασκελισμός αυξάνει στη κατηφόρα αλλά δε πρέπει να γίνεται σε βάρος του ρυθμού (cadence) που πρέπει να διατηρηθεί γρήγορος.

Ένας άλλος παράγοντας είναι ο vertical oscillation το πόσο σηκωνόμαστε κατακόρυφα,όσο λιγότερο τόσο το καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@opera θνξ για την απάντηση! Κοιτάω βήματα και στοχεύω τα 180/min σε όλη την διαδρομή μου. Αυτό που σκέφτηκα είναι αν έχει νόημα να μη "φρενάρω" καθόλου σε μεγάλες κατηφόρες και με πάτημα στο μετατάρσιο που ενεργοποιεί καλύτερα την γάμπα- άρα κάπως καλύτερα κρατάει το πόδι- να φεύγω τρέχοντας.. Το δοκιμάζω σε μια δυο προπονήσεις και προς το παρόν δεν πάει πολύ άσχημα αλλά ήθελα και καμιά γνώμη από εδώ ;) Πιο πολύ για να μη πάρω τα γόνατα στα χέρια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένας ακόμη μαραθώνιος βουνού είχε αίσιο τέλος, βελτίωσα το περισινό χρόνο κατά 30 λεπτά περίπου σπάζοντας το 7ωρο που ήταν ο στόχος.

Spoiler

Μου χάλασε το καλό λάπτοπ 10ετίας (qosmio) και ξέμεινα με αυτό το ερείπιο του 2007.

 

IMG-20181013-183046.jpg

Υ.Γ Με πεθαίνουν τα πόδια μου,με το ζόρι κινούμαι μέσα στο σπίτι.

Επεξ/σία από opera
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
6 ώρες πριν, jimis98 είπε

βλέπω κάποιους που τρέχουν και πίσω στην πλάτη έχουν αλεξίπτωτο και κάποιοι άλλη έλκηθρο με πλάκες βάρη σε τι βοηθάει? 

Ενδυνάμωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...