Προς το περιεχόμενο

Το thread του τρεξίματος


al3xis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

@xrhstosiak τα κιλά του μπορεί να είναι "racing" οι αρθρώσεις και όλα τα υπόλοιπα όμως όχι. Ο μαραθώνιος δεν είναι ένας αγώνας αλλα κυριολεκτικά μαραθώνιος.. Πολλοί που πάνε καλύτερα προετοιμασμένοι κλατάρουν πόσο μάλιστα ο φίλος εδώ που δεν έχει ούτε τα χιλιόμετρα ούτε την εμπειρία. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το σώμα για να αντέξει τη πρόκληση και τη καταπόνηση πρέπει να αποκτήσει τις απαραίτητες προσαρμογές όπως λέγονται οι οποίες γίνονται  σε πολλά επίπεδα,από το κύτταρο στα μιτοχόνδρια όπου γίνεται η παραγωγή ενέργειας,το μυοσκελετικό (μυς,τένοντες,οστά) και το καρδιαναπνευστικό.

Ένας μαραθώνιος προκαλεί μεγάλη επιβάρυνση στον οργανισμό και πρέπει κανείς να  πάει προετοιμασμένος έχοντας δηλαδή στο ενεργητικό του μερικούς ημιμαραθώνιους τα προηγούμενα χρόνια και να έχει κάνει και συντήρηση το προηγούμενο διάστημα αν θέλει να έχει ελπίδες να τερματίσει.

Σε μαραθώνιους βουνού όπως του Ολύμπου υπάρχουν προύποθέσεις συμμετοχής :

1. ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Δικαίωμα συμμετοχής στον αγώνα έχουν άνδρες και γυναίκες, που την ημέρα του αγώνα θα έχουν συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας τους και πληρούν στο ελάχιστο τις αγωνιστικές προϋποθέσεις της διοργάνωσης, δηλαδή τερματισμός στα δύο τελευταία χρόνια 2016 και 2017 (1/1/2016 έως και την λήξη των εγγραφών), i) σε 2 αγώνες ορεινού τρεξίματος τουλάχιστον 20 χλμ απόστασης και 1.000μ θετικής υψομετρικής o καθένας ή σε 1 αγώνα ορεινού τρεξίματος άνω των 35 χλμ και 2.200μ θετικής υψομετρικής

Στον ΑΜΑ κακώς δεν υπάρχουν κανόνες συμμετοχής,όποιος πάει απροπόνητος διακινδυνεύει την υγεία του.

 

h1_Tru.png

 

Σήμερα το πρωί εγερτήριο στις 05:00 και προπόνηση στις 06:20.

Βγήκε λίγο χειρότερη από την αντίστοιχη περυσινή λόγω (λάθος) επιβάρυνσης των προηγούμενων ημερών αλλά δε με προβληματίζει,η προπόνηση με κουρασμένα πόδια έχει τα οφέλη της.

Θα είμαι πιό προσεκτικός στη συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ χαλαρό 🏃 παραλιακά με μουσική blitzwolf ακουστικά πριν το μπάνιο.

Αύριο θα ποσταρω τρεξιμο 10 Χλμ ,με το καλό να το πάρω απόφαση γιατί τώρα στις διακοπές είμαι πολύ λασκα.

IMG_20180813_125001.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/8/2018 στις 12:53 ΜΜ, CallMeRp είπε

Πολύ χαλαρό 🏃 παραλιακά με μουσική blitzwolf ακουστικά πριν το μπάνιο.

Αύριο θα ποσταρω τρεξιμο 10 Χλμ ,με το καλό να το πάρω απόφαση γιατί τώρα στις διακοπές είμαι πολύ λασκα.

IMG_20180813_125001.jpg

 

IMG_20180817_172904.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για συμβουλές και απαντήσεις.

Την προηγούμενη Παρασκευή, έκανα ένα 10αρι σε ταρτάν σε χρόνο 1.01'(μια ώρα κ ένα λεπτό), νιωθωντας ότι είχα ακόμα να συνεχίσω.απλα είχε νυχτώσει και έκλεινε εκεί το γήπεδο.

 

Δήλωσα και πέρσυ συμμετοχή και τερμάτισα (πολύ πολύ δύσκολα) τον μαραθώνιο, με χρόνο εκτός επίσημης χρονομέτρησης (σχεδόν 8ωρες),οποτε δε το χάρηκα όσο θα μπορούσα αν πήγαινα καλά προετοιμασμένος.Φετος είμαι σε σαφώς καλύτερη φυσική κατάσταση.μετα τον τερματισμό,πήρα ταξί(!!) για να με πάει στον σταθμό μετρό κ να φτάσω Κατεχάκη στο αμάξι μου.δε μπορουσα να κανω βημα περπατωντας.ευτυχως,εκτός της κούρασης για ημέρες,δεν μου έμεινε κάποιος τραυματισμός.

Ο μόνος λόγος που μπορεί να "αφήσω" τον αγώνα φέτος για του χρόνου (αν και δήλωσα/πλήρωσα ήδη συμμετοχή) είναι επειδή τέλη Σεπτεμβρίου,ίσως χρειαστεί να δώσω κάποιες εξετάσεις σε αθλήματα στίβου (άλμα εις μήκος 3.60, ύψος 1.05, 1000άρι 4'.20", σφαίρα 7κιλη μέσο όρο χεριών 4.5 μέτρα).

Θα ρωτήσω από βδομάδα σχετικά τον coach μου και ανάλογα θα πράξω.Αλλα γενικά έτσι όπως το σκέφτομαι,μάλλον δε μπορούν να συνδυαστούν/συνυπάρξουν οι 2 αυτοί στόχοι, αν και από τέλη Σεπτεμβρίου θα είμαι ελεύθερος ενάμιση μήνα να προετοιμαστώ όσο κατάλληλα γίνεται.

Εννοείται ότι φέτος, απλά ο στόχος θα ήταν πιο "αξιοπρεπής" τερματισμός, με εντός χρονικού ορίου χρονομετρηση (νομίζω είναι 6 ή εξίμισι ώρες).

Καλά και ασφαλή τρεξίματα σε όλους.

Λίγη συμπλήρωση ιστορικού μου:

Μάϊο 2017 τερμάτισα έναν ημιμαραθώνιο βουνού στην Αχαΐα, τελευταίος (!!) συνοδευόμενος από τον άνθρωπο/σκούπα της διοργάνωσης.εβγαλα καμιά 200αρια φωτογραφίες στη διαδρομή τις οποίες αν είχα λίγο περιορίσει ίσως δεν έβγαινα τελευταίος.

Απρίλη 2016 τερμάτισα αρκετά άνετα έναν ημιμαραθώνιο Αχαΐας σε αξιοπρεπή χρόνο (2μιση ώρες περίπου αν θυμάμαι καλά).

Φλεβάρη 2013 έκανα τον πρώτο μου μεγάλο αγώνα, 25χιλιομετρα περίπου από Ναύπακτο σε Πάτρα.μακραν η καλύτερη εμπειρία που θυμάμαι, είχα κάνει 2ωρες και ένα τέταρτο /μισή ώρα αν θυμάμαι καλά.Οταν όλοι προετοιμάζονταν/ενισχύονταν  με τζελ, ισοτονικά κτλ,εγώ είχα εμπιστευτεί θυμάμαι απλά και μόνο κορινθιακή σταφίδα για ενίσχυσή μου.ολα πήγαν καλά και απλά για μερικές ημέρες δεν μου ήταν εύκολο να ανέβω/κατέβω σκάλες.

Ενδιάμεσα στις παραπάνω ημερομηνίες, 2-3 μικροαγωνες ανα χρόνο, 5αρια 10άρια, της wind (run greece) και άλλα που έβρισκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μπράβο για όλα αυτά αλλά συνεχίζω να υποστηρίζω ότι είναι λάθος. Το 14 έκανα τον ημιμαραθωνιο σε 1.35 τώρα δεν μπορώ να κάνω ούτε Ενα 5αρι κάτω από 23 λεπτά. 

Θέλω να πω ότι το ότι πριν χρόνια έκανες κάποια πράγματα δεν σημαίνει ότι το σώμα σου είναι έτοιμο τώρα για κάτι μεγαλύτερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
2 ώρες πριν, requiem_for_a_dream είπε

Καλησπέρα σε όλους! 

Μία ερώτηση: Ξέρετε κάποιον χώρο για τρέξιμο στην περιοχή των Σεπολίων;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Δύσκολα,πυκνοκατοικημένη περιοχή χωρίς κάποιο άλσος,γήπεδο ή λόφο κοντά.

Μάλλον πρέπει να κοιτάξεις σε κοντινές περιοχές,η καλύτερη επιλογή το πάρκο Τρίτση στο Ίλιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θα ήθελα να μου δωσετε αν γνωριζετε καποιες συμβουλες για το πως να ριξω τον χρονο μου στο 1km. Αυτή την στιγμή με χαλαρό τρέξιμο κάνω το 1km σε 7 λεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, vasiliasGR είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα να μου δωσετε αν γνωριζετε καποιες συμβουλες για το πως να ριξω τον χρονο μου στο 1km. Αυτή την στιγμή με χαλαρό τρέξιμο κάνω το 1km σε 7 λεπτα.

Διαλειμματική προπόνηση, δηλαδή κάνεις πχ 200μ γρήγορα 2-3' ξεκούραση και μετα πάλι το ιδιο κάμποσες φόρες, οι αποστάσεις, η ξεκούραση και οι επαναλήψεις καθορίζονται απο την φυσική σου κατάσταση. Απο τη στιγμή που θες για χρόνο στο χιλιάρι τότε οι αποστάσεις για το γρήγορο κομμάτι θα πρέπει να είναι μικρές αντε μέχρι 400-500 μέτρα το πολύ!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://forum.runningnews.gr/topic.asp?TOPIC_ID=10663

Θα πρέπει να κάνεις και μεγάλα όπως γράφουν οι φίλοι στο runningnews για να βελτιώσεις την αντοχή σου.

Στα 400ρια θα κάνεις διάλειμμα ίσο με το χρόνο που χρειάζεται για να ολοκληρώσεις το 400αρι.Αν σου φανεί λίγο το διάλειμμα αύξησε το αλλά όταν αρχίσει να φαίνεται εύκολο θα αρχίσεις να το μειώνεις.

Θα κάνεις μία μερα χαλαρή προπόνηση την επόμενη 400αρια και τη 3η μέρα ρεπό.

Αν δε μπορείς να τρέξεις 30 λεπτά συνεχόμενα ξεκίνα με λιγότερα και κάθε 2 βδομάδες προσθέτεις 5 λεπτά.(έως τα 40 λεπτά).

Πριν τα 400 15-20 λεπτά ζεσταμα ενεργητικές διατάσεις,με το τέλος τρέξιμο χαλαρά-αποθεραπεια , διατάσεις.

Μερικά ποστ πίσω έχω βίντεο με δρομικες ασκήσεις.

Επίσης https://sites.google.com/site/stratiotikes/athletika/boethetikes-odegies-proetoimasias-gia-ta-athlemata/odegies-proetoimasias-gia-ta-1000m

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μιση ωρα με σταθερο ρυθμο τρεχω 4km. Χθες εκανα 6x200 με πιο εντονο ρυθμο και το εκανα περιπου σε 55 δευτερα. Παραπανω αποσταση με εντονο ρυθμο δοκιμασα να κανω αλλα δεν μπορεσα. Ευχαριστω για τις συμβουλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κανε τις προπονησεις σου και σιγα σιγα θα πέσουν οι χρόνοι. Δοκίμασε να κάνει 3χ400 και μετα 4χ200. Πριν και μετα ζεσταμα/αποθεραπεία. Οσο το κάνεις αυτο και πιέζεσαι στα γρηγορα κομματια θα δεις οτι σιγα σιγα οταν θα κανεις τα συνεχόμενα τρεξίματα πχ 5 χλμ θα είσαι πιο ανετος και πιο γρηγορος. Μην περιμένεις ομως να δεις αλλαγη σε μια μερα η μια βδομαδα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα κάτσει και κάνει διαλλειματικες χωρίς να έχει μια κάποια βάση χλμ οι διαλλειματικες θα γίνουν διαλυτικες .Τρέξε άνθρωπε μου μέχρι να να μπορείς να βγάζεις 10 χλμ άνετα και στη συνέχεια περνάς και σε άλλης μορφής προπονήσεις Το παν στο τρέξιμο είναι η αερόβια βάση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...