Προς το περιεχόμενο

Ζωή χωρίς γάλα


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γάλα

Το γάλα περιέχει λιπαρά που επιβραδύνουν την πέψη. Επίσης περιέχει λακτόζη που προκαλεί αέρια και επιδεινώνει τη δυσκοιλιότητα.


Πηγή: http://www.onmed.gr/diatrofi/item/328847-oi-10-trofes-pou-prokaloyn-dyskoiliotita#ixzz3xL2bC2At

Δηλαδή ξαφνικά να με πειράζει η λακτόζη...? Sh!t

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 404
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δηλαδή ξαφνικά να με πειράζει η λακτόζη...? Sh!t

ναι το οτι δεν σε πειραζε στο παρελθον δεν σημαινει οτι δε θα σε πειραξει στο μελλον η δυσανεξια οφειλεται σε ελλειψη ενζυμου λακτασης του λεπτου εντερου που παραγονται κυτταρα αυτου για αφομοιωση της λακτοζης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το οτι δεν σε πειραζε στο παρελθον δεν σημαινει οτι δε θα σε πειραξει στο μελλον η δυσανεξια οφειλεται σε ελειψη ενζυμου λακτασης του λεπτου εντερου που παραγονται κυτταρα αυτου για αφομοιωση της λακτοζης

Μάλιστα... Θα δω μήπως βελτιωθεί με γάλα άλλης "παραγωγής"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και που αυτό το ένζυμο όσο εμείς μεγαλώνουμε τόσο μεγαλώνει και η πιθανότητα να σταματήσει ο οργανισμός μας να το εγκρίνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δειτε και μια ομιλια vegan για το τι λεει ειδικα για το αγελαδινο γαλα κατα ποσο μη απαραιτητο ειναι για τον ανθρωπο  απο το 39:30 και μετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

zio10 διαφωνεις στα παραπανω που λεει? μην ξεχναμε οτι ενα πολυ μεγαλο ποσοστο ανθρωπων που εχουν αναιμια ειναι ο μεγαλος εχθρος του σιδηρου , το ασβεστιο που υπερκαταναλωνουμε απο τα γαλακτοκομικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

zio10 διαφωνεις στα παραπανω που λεει? μην ξεχναμε οτι ενα πολυ μεγαλο ποσοστο ανθρωπων που εχουν αναιμια ειναι ο μεγαλος εχθρος του σιδηρου , το ασβεστιο που υπερκαταναλωνουμε απο τα γαλακτοκομικα

Έχω ακούσει και διαβάσει τέτοιες απόψεις από διάφορους. Τα λέει πειστικά και φαίνεται να το έχει ψάξει. Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω τι είναι αλήθεια και τι είναι ψέματα πλέον. Για όλα αποδείξεις υπάρχουν, είναι και το τι θέλεις να πιστέψεις ο ίδιος.

 

Απλά ανέφερα αυτό για το μέλι γιατί μου είχε κάνει εντύπωση όταν είχα δει την ομιλία του γιατί δεν το έχω ξανακούσει από κανέναν. Ενώ ας πούμε για γάλα και κρέας τα λένε πολλοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως εννοει το βιομηχανικο μελι που ειναι τιγκα στη φρουκτοζη και γλυκοζη και κρυσταλωνεται? δεν εχει αδικο

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος νομίζω έλεγε για το μέλι γενικά. Κάπως το έλεγε κιόλας...ότι δεν μας προσφέρει τίποτα ο εμετός που κάνουν οι μέλισσες! Για το γάλα, ειδικά έτσι αφύσικα και σε τεράστιες ποσότητες που παράγεται, είμαι κοντά στο να πιστέψω ότι δεν τα λέει και άσχημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δειτε και μια ομιλια vegan


 

Ενας λογος να μην μπει καν στον κοπο καποιος να παυησει "κλικ".

 

Σαν να λεμε "ακου λιγο και εναν μαρτυρα του ιεχωβα να δεις τι λεει για τον χριστο"

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ενας λογος να μην μπει καν στον κοπο καποιος να παυησει "κλικ".

 

Σαν να λεμε "ακου λιγο και εναν μαρτυρα του ιεχωβα να δεις τι λεει για τον χριστο"

δεν τον αγιοποιω το εν φαλακρο βιγκαν αλλα ουτε και κρεμομαι απο τα χειλη του :P αλλα φιλτραροντας τα παραπανω πανω ειδικα στο θεμα της γαλακτοβιομηχανιας παραβλεποντας τα υπολοιπα που ο ιδιος προμοταρει τα τους εταιριας βιγκαν γιατι περι αυτου προκειται αλλα δεν γινεται σε αυτο το νημα να το θιξω γιατι το θεμα ειναι περι γαλακτος, λεει τα αυτονοητα, γιατι νομιζεις οτι καθιερωθηκε το αγελαδινο γαλα? η αγελαδα χωρις γενετικη τροποποιηση παραγει 650-700 κιλα το χρονο εναντι του προβατου 25-40 κιλα πραγμα προσιτο και φτηνο για την καταναλωτικη μαζα και κατα δευτερο φτηνο παραγωγικο κοστος για αυτες αλλα αυτο δεν ειναι ποιοτικο αλλα βιομηχανοποιημενο, δεν ενοχοποιει το γαλα ως γαλα αλλα τη βιομηχανικη τροποποιηση του πραγμα που ισχυει και η γενετικη τροποποιηση υβριδιων σποριων αγροτοκαλλιεργειων πραγμα που δεν θιγεται απο κανεναν βιγκαν και καθε επαναστατικη διατροφικη ομαδα ας το πουμε ετσι, ενταξει η καθε πλευρα παινευει τα δικα της προιοντα και θιγει των αλλωνων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μλκ λεει ο τυπος ουσιαστικα  , βιγκενιες .Η ολη του επιχειρηματολογια βασιζεται στην ''ηθικη'' την οποια δεν θα διστασει να χρησιμοποιησει κατα το δοκουν ,για να παρουσιασει αλλοτε τον ανθρωπο ως ανωτερο ον απο τα ζωα (αν καποιος επικαλεστει την τροφικη αλυσιδα) και αλλοτε να τον κατακρινει για αυτο παρουσιαζοντας τον ως σπισιστη.Αυτο τον καραφλα περιμενε η ανθρωποτητα για να δει τι θα κανει με την κτηνοτροφια , την αλειια και την βιομηχανικη επανασταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...