Προς το περιεχόμενο

Ζωή χωρίς γάλα


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ ακόμα να κατανοήσω γιατί πρέπει να μας νοιάζει κιόλας το τι κάνει το γάλα. Προσωπικά δεν πίνω ποτέ γάλα σκέτο, αν θα το κάνω είναι με τον καφέ ή σε τυριά επειδή μου αρέσουν να τα τρώω ή σε γλυκά που περιέχουν γάλα. Δεν το κάνω για λόγους υγείας αλλά καθαρά για την δική μου καλοπέραση. Οτι θα υπήρχαν σε αυτό το κόσμο και γαλακτοφοβικοί με ξεπερνάει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 404
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ ακόμα να κατανοήσω γιατί πρέπει να μας νοιάζει κιόλας το τι κάνει το γάλα. Προσωπικά δεν πίνω ποτέ γάλα σκέτο, αν θα το κάνω είναι με τον καφέ ή σε τυριά επειδή μου αρέσουν να τα τρώω ή σε γλυκά που περιέχουν γάλα. Δεν το κάνω για λόγους υγείας αλλά καθαρά για την δική μου καλοπέραση. Οτι θα υπήρχαν σε αυτό το κόσμο και γαλακτοφοβικοί με ξεπερνάει.

 

 

Αν ομως εβλεπες τη χοληστερινη σου να χτυπα κοκκινο ΚΑΙ λογω γαλακτος,

ή παθησεις στο εντερο ΚΑΙ λογω γαλακτος,

θα ειχες διαφορετικη γνωμη,

 

Αλλα στην Ελλαδα τα ισοπεδωνουμε ολα.

Ετσι απλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υιοθετώ κάτι από τα παρακάτω απλά το βρήκα και είπα να το postάρω προς σχολιάσμό.

Δυστυχώς μετά από διάβασμα 11 σελίδων δεν κατάφερα να καταλήξω σε κάποιο συμπέρασμα σχετικά με το αν είναι καλό ή κακό ή αδιάφορο το να πίνω γάλα.

Κακως, αυτο γινεται γιατι δινεις την ιδια βαρυτητα σε ολα τα ποστ και στις πηγες αυτων.

 

Ο ενας εκοψε το γαλα και του κοπηκε η ακμη (μοναδιαιο στατιστικο δειγμα φάση είχα ένα παππού που κάπνιζε σα φουγάρο κι έζησε 100 χρόνια), ο αλλος κατι διαβασε στο blogspot κι ο τριτος ποσταρει βιντεο του youtube φαση "why milk fucking sucks"

 

Εχουν ανοιξει αν θυμαμαι μινιμουμ 4 threads μονο στο insomnia για το γαλα. Καποτε είχαι υπομονή κι εβαζα πηγες απο ιατρική του Harvard και ηλπιζα οτι καποιοι θα αλλαξουν γνωμη ορθολογικά, αλλα καθε φορα, παλι γραφονται τα ιδια οποτε συνοψιζω στα εξης (τα οποία φυσικά μπορείς να απορρίψεις)

 

Το γάλα είναι μια από τις καλύτερες φυσικές πηγές πρωτεΐνης. Όποιος γράφει ότι μπορούμε να πάρουμε πρωτεΐνη από τους ξηρούς καρπούς, τις φακές και τα ραδίκια είναι άσχετος με τη διατροφή. Παντελώς άσχετος. Όποιος θέλει να φέρει αντίρρηση, ας μπει να δει nutrition values του γάλακτος και μετά του φιστικιού ή του αρακά και μετά ας καταλάβει γιατί είναι άσχετος.

 

Το θέμα είναι ότι μερικοί άνθρωποι δεν μπορούν να μεταβολίσουν το γάλα. Ορισμένοι άνθρωποι εξελίχθηκαν βιολογικά, κυρίως στην Ευρώπη, για να μπορεί ο οργανισμός τους να εκμεταλλευτεί το γάλα από εκτρεφόμενα ζώα, άλλοι δεν τα κατάφεραν. Αυτοί που δεν εξελίχθηκαν λοιπόν (όχι υποτιμητικά, βιολογικά), δεν μπορούν να το εκμεταλλευτούν, άρα το γάλα τους προκαλεί παρενέργειες και πάνε να εφαρμόσουν το ειδικό στο όλο, "μου προκαλεί καούρες, άρα κακό γάλα". Επίσης δείγμα πληθυσμού που θα πρέπει να ξαναμάθει στατιστική.

 

Αν κάπου κάνω λάθος στις δύο πρώτες παραγράφους μου, (γιατί στις δύο τελευταίες ΔΕΝ κάνω), feel free να με διορθώσεις. Μου αρέσει να μαθαίνω.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, εγώ δεν ξέρω από ιατρική του χάρβαρντ, και θέλω να ρωτήσω εδώ

 

Το γάλα με πειράζει, άρα άκυρο.

Τυρί και γιαούρτι τα σκίζω. Απορροφάω το ασβέστιο, ή π@π@ρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, εγώ δεν ξέρω από ιατρική του χάρβαρντ, και θέλω να ρωτήσω εδώ

 

Το γάλα με πειράζει, άρα άκυρο.

Τυρί και γιαούρτι τα σκίζω. Απορροφάω το ασβέστιο, ή π@π@ρια;

Ούτε εγώ, αλλιώς θα επικαλούμουν ως πηγή τον εαυτό μου.

 

Κάνω λοιπόν copy paste από Harvard School of Public health:

 

The body gets the calcium it needs in two ways. One is by eating foods or supplements that contain calcium. Good sources include dairy products, which have the highest concentration per serving of highly absorbable calcium, and dark leafy greens or dried beans, which have varying amounts of absorbable calcium.

Για το αν είναι καλή πηγή (και για να υπάρχει και αντίλογος):

 

Milk is actually only one of many sources of calcium—dark leafy green vegetables and some types of legumes are among the other sources—and there are some important reasons why milk may not be the best source for everyone.

These reasons include the following:

1) Lactose Intolerance

2) High Saturated Fat Content

3) Possible Increased Risk of Ovarian Cancer

4) Probable Increased Risk of Prostate Cancer

 

Κι επειδή στο νούμερο 4 θα αρχίσουν πάλι οι Σταυροφόροι του forum, quotάρω από λίγο παρακάτω:

 

In a Harvard study of male health professionals, men who drank two or more glasses of milk a day were almost twice as likely to develop advanced prostate cancer as those who didn’t drink milk at all. The association appears to be with calcium itself, rather than with dairy products in general
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, εγώ δεν ξέρω από ιατρική του χάρβαρντ, και θέλω να ρωτήσω εδώ

 

Το γάλα με πειράζει, άρα άκυρο.

Τυρί και γιαούρτι τα σκίζω. Απορροφάω το ασβέστιο, ή π@π@ρια;

 

Απλά φίλος δεν ξέρω αν το ξέρεις, αλλά  κάτι τυριά που σκίζεις έχουν γύρω στο 60% λιπαρά οπότε πρόσεξε μην σκίσεις  και την ζώνη του παντελονιού σου μαζί ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ομως εβλεπες τη χοληστερινη σου να χτυπα κοκκινο ΚΑΙ λογω γαλακτος,

ή παθησεις στο εντερο ΚΑΙ λογω γαλακτος,

θα ειχες διαφορετικη γνωμη,

 

Αλλα στην Ελλαδα τα ισοπεδωνουμε ολα.

Ετσι απλα.

 

Άλλο κάποιος να έχει ιατρικό πρόβλημα, άλλο πράγμα να έχει δυσανεξία στο γάλα και άλλο πράγμα να αποφεύγει το γάλα όπως ο διάολος το λιβάνι. Εγώ αυτό το τελευταίο δεν το καταλαβαίνω και διαβάζοντας διάφορα posts στο συγκεκριμένο τοπικ κατέληξα οτι πρόκειται για μια ιδιόμορφη ψύχωση και τίποτα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακως, αυτο γινεται γιατι δινεις την ιδια βαρυτητα σε ολα τα ποστ και στις πηγες αυτων.

 

Ο ενας εκοψε το γαλα και του κοπηκε η ακμη (μοναδιαιο στατιστικο δειγμα φάση είχα ένα παππού που κάπνιζε σα φουγάρο κι έζησε 100 χρόνια), ο αλλος κατι διαβασε στο blogspot κι ο τριτος ποσταρει βιντεο του youtube φαση "why milk fucking sucks"

 

Εχουν ανοιξει αν θυμαμαι μινιμουμ 4 threads μονο στο insomnia για το γαλα. Καποτε είχαι υπομονή κι εβαζα πηγες απο ιατρική του Harvard και ηλπιζα οτι καποιοι θα αλλαξουν γνωμη ορθολογικά, αλλα καθε φορα, παλι γραφονται τα ιδια οποτε συνοψιζω στα εξης (τα οποία φυσικά μπορείς να απορρίψεις)

 

Το γάλα είναι μια από τις καλύτερες φυσικές πηγές πρωτεΐνης. Όποιος γράφει ότι μπορούμε να πάρουμε πρωτεΐνη από τους ξηρούς καρπούς, τις φακές και τα ραδίκια είναι άσχετος με τη διατροφή. Παντελώς άσχετος. Όποιος θέλει να φέρει αντίρρηση, ας μπει να δει nutrition values του γάλακτος και μετά του φιστικιού ή του αρακά και μετά ας καταλάβει γιατί είναι άσχετος.

 

Το θέμα είναι ότι μερικοί άνθρωποι δεν μπορούν να μεταβολίσουν το γάλα. Ορισμένοι άνθρωποι εξελίχθηκαν βιολογικά, κυρίως στην Ευρώπη, για να μπορεί ο οργανισμός τους να εκμεταλλευτεί το γάλα από εκτρεφόμενα ζώα, άλλοι δεν τα κατάφεραν. Αυτοί που δεν εξελίχθηκαν λοιπόν (όχι υποτιμητικά, βιολογικά), δεν μπορούν να το εκμεταλλευτούν, άρα το γάλα τους προκαλεί παρενέργειες και πάνε να εφαρμόσουν το ειδικό στο όλο, "μου προκαλεί καούρες, άρα κακό γάλα". Επίσης δείγμα πληθυσμού που θα πρέπει να ξαναμάθει στατιστική.

 

Αν κάπου κάνω λάθος στις δύο πρώτες παραγράφους μου, (γιατί στις δύο τελευταίες ΔΕΝ κάνω), feel free να με διορθώσεις. Μου αρέσει να μαθαίνω.

 

Το αστείο είναι ότι (από ότι λες) κάποτε έβαζες link του Havard!

Συμφωνώ ότι είναι αδιέξοδη η συζήτηση στα fora (και όχι μόνο) στην Ελλάδα γιατί οι περισσότεροι έρχονται με "έτοιμες" απόψεις που απλά τις υποστηρίζουν φανατικά και τυφλά.

Τελοσπάντων για αυτούς χωρίς μυτερά αυτιά, ακμή, ψυχώσεις γάλατος και λοιπά που ενδιαφέρονται για κάποια συγκεκριμένα στοιχεία παραθέτω τα παρακάτω (για αγελαδινό γάλα)

 

Μείωση προσδόκιμου ζωής και αύξηση πιθανότητας καταγμάτων σχετιζόμενα με την κατανάλωση γάλατος:

(πανεπιστήμιο Upsala)

http://www.bmj.com/content/349/bmj.g6015

 

Κατανάλωση γάλατος και καρκίνος προστάτη

(πανεπιστήμιο California)

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23256145

 

Διαβήτης τύπου 1 και γάλα

Federal Dairy Research Center, Kiel, Germany

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10759142

 

Απουσία ενδείξεων για την διατροφική αξία του γάλατος

Πανεπιστήμιο Harvard  Dr. David Ludwig and Dr. Walter

http://archpedi.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=1704826

 

Ακμή και γάλα (για μυτερά αυτιά δεν λέει!)

University of Osnabrück

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22419445

 

Αιμορραγίες και άλλες παρενέργειες του αγελαδινού γάλατος στα βρέφη

University of Iowa

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17664905

 

Αλλεργίες και γάλα (μεταξύ άλλων)

Πανεπιστήμιο Hong Kong

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23229594

 

Γάλα και παιδική παχυσαρκία

The National Institute of Environmental Medicine Sweden

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17158433

 

 

Τέλος χωρίς ανάγκη επιστημονικών ερευνών (για το αγελαδινό γάλα)

- Περιέχει αγελαδινό αίμα και πύον 

- Περιέχει αντιβιοτικά

- Περιέχει ορμόνες (δίνονται στις αγελάδες για αυξημένη γαλακτοφορία κλπ)

- Δεν μεταβολίζεται εύκολα από μεγάλη μερίδα του πληθυσμού 

και

- Κανένα θηλαστικό δεν πίνει γάλα από άλλο θηλαστικό!

- Κανένα θηλαστικό δεν πίνει γάλα μετά την βρεφική ηλικία

 

Όσοι έχουν παιδιά και ενδιαφέρονται ας κάνουν την έρευνα τους για γάλα από αμύγδαλο,ρύζι,κάνναβη.

Υψηλής ποιότητας τυριά και γιαούρτια και κεφίρ με μέτρο είναι ωφέλιμα και θρεπτικά (τουλάχιστον δεν έχουν πολλά από τα θέματα του ζωικού γάλατος)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις τι γίνεται με τις έρευνες; Υπάρχουν ανάλογες και χειρότερες  για το κρέας. Αλλά δε βλέπω κανέναν να σκίζει τα ιμάτια του για το κρέας :P Κοινώς, ο καθένας είναι κολλημένος με μια άποψη η οποία τον συμφέρει και αγνοεί όποια επειχειρήματα του παραθέσουν.

 

 

- Κανένα θηλαστικό δεν πίνει γάλα από άλλο θηλαστικό!

- Κανένα θηλαστικό δεν πίνει γάλα μετά την βρεφική ηλικία

 

 

Έκανες ένα καλό και παρέθεσες έρευνες. Και μετά πετάς κι αυτές τις δύο προτάσεις. ΟΚ, και κανένα θηλαστικό δεν οδηγάει αμάξι. Ναι, είναι άσχετο. Όπως κι οι δύο παραπάνω προτάσεις. Μην τις επαναλαμβάνετε. 

Έχουμε μεταλλαχτεί να τρώμε γάλα εδώ και 10.000 χρόνια γιατί είχε εξελικτικό πλεονέκτημα. Το τι κάνουν τα άλλα ζώα αφορά το Δαρβίνο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Ξέρεις τι γίνεται με τις έρευνες; Υπάρχουν ανάλογες και χειρότερες  για το κρέας. Αλλά δε βλέπω κανέναν να σκίζει τα ιμάτια του για το κρέας :P Κοινώς, ο καθένας είναι κολλημένος με μια άποψη η οποία τον συμφέρει και αγνοεί όποια επειχειρήματα του παραθέσουν.

 

 

Έκανες ένα καλό και παρέθεσες έρευνες. Και μετά πετάς κι αυτές τις δύο προτάσεις. ΟΚ, και κανένα θηλαστικό δεν οδηγάει αμάξι. Ναι, είναι άσχετο. Όπως κι οι δύο παραπάνω προτάσεις. Μην τις επαναλαμβάνετε. 

Έχουμε μεταλλαχτεί να τρώμε γάλα εδώ και 10.000 χρόνια γιατί είχε εξελικτικό πλεονέκτημα. Το τι κάνουν τα άλλα ζώα αφορά το Δαρβίνο.

 

Για το κρέας είναι γνωστό ότι είναι βλαβερό. Να τρως από επιλογή ΟΚ να μην ξέρεις ότι είναι βλαβερό το 2015 δεν.

Ρώτα παπούδες γιαγιάδες για το αν έπιναν ενήλικες γάλα. Σίγουρα πάντως όχι γάλα τεχνητά (και συνεχώς) σε εγκυμοσύνη ζώα και όχι καθημερινά και σε γλυκά,κρέμες,τυρια,γιαουρτια,ψωμια κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σίγουρα πάντως όχι γάλα τεχνητά (και συνεχώς) σε εγκυμοσύνη ζώα και όχι καθημερινά και σε γλυκά,κρέμες,τυρια,γιαουρτια,ψωμια κλπ

 

Το κύριο επιχείρημα μέχρι τώρα, και για το οποίο ανοίγουν threads, δεν ήταν μην τρώτε γάλα γιατί είναι βιομηχανοποιημένο και βλαβερό (το οποίο είναι βάσιμο και ισχύει για όλες τις τροφές), αλλά μην τρώτε γάλα γιατί δεν είναι φτιαγμένο για ενήλικα. Πάνω σε αυτό υπάρχουν οι όποιες ενστάσεις. Επίσης περιμένω το thread μην τρώτε αυγά γιατί είναι φτιαγμένα για νεοσσούς...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...