Προς το περιεχόμενο

Ζωή χωρίς γάλα


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 404
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όλα όσα ειπωθηκαν είναι εν μέρει σωστά, προφανώς όλοι έχουμε δίκιο μέχρι ενός σημείου.

Επειδή το έχω σπουδάσει το θέμα και τυχαίνει να έχω δουλέψει και στη Δέλτα πριν μια δεκαπενταετία για ένα διάστημα το δικό μου συμπέρασμα είναι το εξής (και δεν αφορά μόνο το γάλα αλλά όλα τα προϊόντα που είναι βιομηχανιοποιημένα):

 

Το γάλα είναι πολύ καλή πηγή ασβεστίου, όταν και αν το βρούμε έμεις ολόφρεσκο (κοινώς μόλις αρμέχτηκε και είναι από υγιές ζώο). Με το που αρχίζει η διαδικασία παστερίωσης   (Απλής ή υψηλής) χάνεται ένα μέρος των βιταμινών και των πρωτεινών (μετουσιώνιονται και δεν απορροφόνται στο βαθμό που ήταν πριν τη επεξεργασία). Ακόμη και η ομογενοποίηση όπως σωστά ειπώθηκε γίνεται χημικά για λόγους κόστους και αυνεισφέρει στη χαμηλότεργ θρεπτική αξία του τελικού προϊόντος.

 

Το βασικότερο πρόβλημα με το γάλα πηγάζει από το γεγονός ότι το μεγαλύτερο ποσοστό που παράγεται παγκοσμίως είναι από γενετικά τροποποιημένα ζώα (μόνιμη κατάσταση) είτε με προσθήκη αυξητικών ορμονών για τον πολλαπλασιασμό της παραγόμενης ημερήσιας ποσότητας γάλακτος (πρώτοι διδάξαντες Ελβετοι και Γερμανοι). Για  να καταλάβετε τη διαφορά οι παλαιότεροι από εμάς εδώ μέσα ηλικιακά, παρατηρήστε το ύψος και την ανάπτυξη των συμμαθητών μας τότε (πόσους ψηλούς είχαμε στην τάξη μας γενικά) και πόσο πιο πρόωρα αναπτύσσονται τα παιδιά σήμερα (μην ακούσω βλακείες για εξέλιξη τύπου Δαρβίνου, ο τελευταίος δεν είχε υπόψη του την έμμεση προσθήκη αυξητικών ορμονών μέσω της διατροφής μας από σαβούρα βιομηχανοποιημένη).

Όλα αυτά οφείλονται κυρίως στα χημικά που λαμβάνουμε μέσω των τροφών.

Θα μου πείτε ωραία και τι κάνουμε για αυτό; Σταματάμε να τρώμε;

Ο καθένας αποφασίζει για τον εαυτό του, προφανώς έχοντας υπόψην τις συνέπειες. Έχετε υπόψην ότι σχεδόν όλη η βιομηχανία τροφίμων δεν μπορεί να ελεγχθεί  πλήρως για το τι προσθέτει στα τρόφιμα μιας και οι έλέγχοι δεν είναι ποτέ εντατικοί, ούτε εδώ ουτε στο εξωτερικό.

Προσωπικά ε΄χω σταματήσει να αγοράζω προϊόντα που μπορώ να φτιάξω σπίτι μου (από γλυκά, μπισκότα κλπ εννοείται), τυριά και γιαούρτια από μικρούς παραγωγούς που είναι συνήθως ελαφρώς πιο ακριβά αλλά δε συγκρίνονται σε γέυση.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Κανένα θηλαστικό δεν πίνει γάλα από άλλο θηλαστικό!

- Κανένα θηλαστικό δεν πίνει γάλα μετά την βρεφική ηλικία

 

Επίσης,

- Κανένα θηλαστικό δεν μαγειρέυει το φαγητό του

- Κανένα θηλαστικό δεν φοράει ρούχα

- Κανένα θηλαστικό δεν οδηγεί αυτοκίνητο

- Κανένα θηλαστικό δεν χτίζει σπίτια

- Κανένα θηλαστικό δεν καλλιεργεί την τροφή του

- κλπ κλπ κλπ

Γι' αυτό, θα πρέπει να τσιτσιδωθούμε, να ξαναανέβουμε στα δέντρα και να τρώμα ωμές τροφές.

 

Έβαλες τόσα λινκ από αξιόπιστες πηγές, για ποιο λόγο έπρεπε να ακυρώσεις το ποστ σου με αυτές τις δύο γραμμές;

 

Υ.Γ.: Αν έχεις σκύλο ή γάτα στο σπίτι, βάλ' του ένα μπολ αγελαδινό γάλα και περίμενε να δεις τι θα γίνει. Θα εκπλαγείς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

 

Υ.Γ.: Αν έχεις σκύλο ή γάτα στο σπίτι, βάλ' του ένα μπολ αγελαδινό γάλα και περίμενε να δεις τι θα γίνει. Θα εκπλαγείς.

 

 

Θα εκπλαγείς προφανώς, όταν δεις τη γάτα με διάρροια...  :devil:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ο ανορθόδοξος τρόπος που παράγεται, όπως και το κρέας, τα φρούτα και τα λαχανικά, για να καλυφθεί η τεράστια ζήτηση είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γάλα είναι πολύ καλή πηγή ασβεστίου, όταν και αν το βρούμε έμεις ολόφρεσκο (κοινώς μόλις αρμέχτηκε και είναι από υγιές ζώο). Με το που αρχίζει η διαδικασία παστερίωσης   (Απλής ή υψηλής) χάνεται ένα μέρος των βιταμινών και των πρωτεινών (μετουσιώνιονται και δεν απορροφόνται στο βαθμό που ήταν πριν τη επεξεργασία). Ακόμη και η ομογενοποίηση όπως σωστά ειπώθηκε γίνεται χημικά για λόγους κόστους και αυνεισφέρει στη χαμηλότεργ θρεπτική αξία του τελικού προϊόντος.

 

Το βασικότερο πρόβλημα με το γάλα πηγάζει από το γεγονός ότι το μεγαλύτερο ποσοστό που παράγεται παγκοσμίως είναι από γενετικά τροποποιημένα ζώα (μόνιμη κατάσταση) είτε με προσθήκη αυξητικών ορμονών για τον πολλαπλασιασμό της παραγόμενης ημερήσιας ποσότητας γάλακτος (πρώτοι διδάξαντες Ελβετοι και Γερμανοι). Για  να καταλάβετε τη διαφορά οι παλαιότεροι από εμάς εδώ μέσα ηλικιακά, παρατηρήστε το ύψος και την ανάπτυξη των συμμαθητών μας τότε (πόσους ψηλούς είχαμε στην τάξη μας γενικά) και πόσο πιο πρόωρα αναπτύσσονται τα παιδιά σήμερα (μην ακούσω βλακείες για εξέλιξη τύπου Δαρβίνου, ο τελευταίος δεν είχε υπόψη του την έμμεση προσθήκη αυξητικών ορμονών μέσω της διατροφής μας από σαβούρα βιομηχανοποιημένη).

Όλα αυτά οφείλονται κυρίως στα χημικά που λαμβάνουμε μέσω των τροφών.

Θα μου πείτε ωραία και τι κάνουμε για αυτό; Σταματάμε να τρώμε;

Ο καθένας αποφασίζει για τον εαυτό του, προφανώς έχοντας υπόψην τις συνέπειες. Έχετε υπόψην ότι σχεδόν όλη η βιομηχανία τροφίμων δεν μπορεί να ελεγχθεί  πλήρως για το τι προσθέτει στα τρόφιμα μιας και οι έλέγχοι δεν είναι ποτέ εντατικοί, ούτε εδώ ουτε στο εξωτερικό.

Προσωπικά ε΄χω σταματήσει να αγοράζω προϊόντα που μπορώ να φτιάξω σπίτι μου (από γλυκά, μπισκότα κλπ εννοείται), τυριά και γιαούρτια από μικρούς παραγωγούς που είναι συνήθως ελαφρώς πιο ακριβά αλλά δε συγκρίνονται σε γέυση.

 

Επειδή δεν πολυξέρω την κατάσταση κάποιες ερωτήσεις γιατί μου φαίνονται ενδιαφέροντα ορισμένα πράματα:

 

Πώς γίνεται με την παστερίωση να επηρρεάζεται το ασβέστιο;

Τι χημικά χρησιμοποιούνται για την ομογενοποίηση; Το είχα στο μυαλό μου σαν φυσική διεργασία, φάση δυνατό μούλτι μουλινέξ.

Ποια ζώα είναι μεταλλαγμένα; Αφού δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.

Αν δεν υπάρχει έλεγχος στις μεγάλες εταιρείες πώς ξέρω ότι ο άγνωστος μικρός καράμπαμπας μου δίνει αγνό προϊόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψυλλοι στα αχυρα με ολιγο απο νεα ταξη πραγματων και διαφορες πανεπιστημιακες ερευνες να συμπληρωνει η να αναιρει η μια την αλλη...

 

Θα μετραμε ας πουμε αν και ποσα ..αντιβιοτικα εχει το γαλα την στιγμη που η υπερσυνταγογραφηση βαραγε κοκκινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ήμουν μικρός το γάλα που μου ετοίμαζε η μάνα μου (Αγνό 10ετία 70) το ζέσταινε και έπιανε πέτσα πάνω. Αηδία σκέτη. Από τότε ανέκαθεν δεν το θέλω. Τυριά και γιαούρτια όμως τρώω τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστείο είναι ότι (από ότι λες) κάποτε έβαζες link του Havard!

Συμφωνώ ότι είναι αδιέξοδη η συζήτηση στα fora (και όχι μόνο) στην Ελλάδα γιατί οι περισσότεροι έρχονται με "έτοιμες" απόψεις που απλά τις υποστηρίζουν φανατικά και τυφλά.

Αν δεις στο αμέσως παρακάτω ποστ, παραθέτω Harvard που σημαίνει ότι όταν κάτι δεν έχει ξανασυζητηθεί 100 φορές, μπαίνω ακόμα στον κόπο.

Κοίτα τώρα γιατί λέω ότι συνέχεια ανακυκλώνονται τα ίδια και τα ίδια και πως οι έρευνες σου δεν απέδειξαν κάτι:

 

Αρχικά ο TS μιλάει για το γάλα γενικά, κι εσύ αφιερώνεις ένα ολόκληρο ποστ με έρευνες και πηγές που κατηγορούν το ...αγελαδινό γάλα. Έκανες αυτό ακριβώς που περιέγραψα, μιλάς για το ειδικό, και το γενικεύεις στο όλο.

 

Παρακάτω δε, που αναφέρεις για τα οφέλη των άλλων γαλάκτων σε έχασα τελείως. Άρα διαφωνείς μαζί μου ότι το γάλα ωφελεί, αλλά τελικά συμφωνείς ότι ωφελεί(?).

 

Σαν να μιλάμε για τη θρεπτική αξία των φρούτων, να κατηγορείς τα φρούτα παρουσιάζοντας έρευνες που συνδέουν την υπερκατανάλωση μάνγκο με χοληστερίνη, και παρακάτω να μιλάς για τις ευεργετικές ιδιότητες του πορτοκαλιού και του μήλου.

 

Πάμε συγκεκριμένα και στο αγελαδινό τώρα στο οποίο αφιερώθηκες.

 

1) Μπορείτε να γράψετε άλλες 100 φορές για τη σύνδεση γάλακτος-ακμής και γάλακτος-αλλεργίας. Διαφωνείτε με τον αέρα. Ένας φίλος μου βγάζει ακμή όταν τρώει μπάμιες κι ένας άλλος έχει αλλεργία στις ντομάτες. Επιβλαβή και τα δύο? Είπαμε μερικοί δεν μεταβολίζουν. Πόσα repeats πλέον.

 

2) Την έρευνα περί παχυσαρκίας.

 

Αρχικά ψεύδεσαι, η έρευνα μιλάει για dairy food consumption. Αυξημένη κατανάλωση βουτύρου και τυριού επί 20 χρόνια προκαλεί παχυσαρκία? Α στο διάολο. Και χρειάστηκαν 20.000 γυναίκες και 10 χρόνια έρευνας για να το αποδείξουν?

 

Άσε που στην έρευνα 3 στις 4 ομάδες δεν έδειξε καμία συσχέτιση.

 

3) Αν διάβαζες το δεύτερο ποστ μου, θα έβλεπες που οφείλεται η σύνδεση γάλακτος-καρκίνου.

4) Για τον διαβήτη διαβάζω ". In contrast, preference for a diet high in animal fat could be a pathogenic factor [...] high fat dairy products" --> δεν μιλάει για γάλα αποκλειστικά. Εξάλλου δεν είναι όλα τα γάλατα πλήρη.

 

Συμπερασματικά or TL;DR:

Οι έρευνες σου μιλάνε στην καλύτερη για αγελαδινό γάλα, στη χειρότερη για βούτυρο και τυρί.

Οι μισές από αυτές δεν σχετίζονται με το γάλα σαν τροφή, αλλά με αλλεργίες σε αυτό, παρενέργειες σε συγκεκριμένους ανθρώπους ή είναι inconclusive

Συμφωνείς ότι άλλου τύπου γάλατα είναι ωφέλιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν πολυξέρω την κατάσταση κάποιες ερωτήσεις γιατί μου φαίνονται ενδιαφέροντα ορισμένα πράματα:

 

Πώς γίνεται με την παστερίωση να επηρρεάζεται το ασβέστιο;

Τι χημικά χρησιμοποιούνται για την ομογενοποίηση; Το είχα στο μυαλό μου σαν φυσική διεργασία, φάση δυνατό μούλτι μουλινέξ.

Ποια ζώα είναι μεταλλαγμένα; Αφού δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.

Αν δεν υπάρχει έλεγχος στις μεγάλες εταιρείες πώς ξέρω ότι ο άγνωστος μικρός καράμπαμπας μου δίνει αγνό προϊόν;

Νομίζω για το ασβέστιο το έχουν γράψει και νωρίτερα κάποιοι: Για να απορροφηθεί το ασβέστιο του γάλακτος από τον άνθρωπο χρειάζεται το ένζυμο αλκαλική φωσφατάση που υπάρχει στο γάλα σε ικανοποιητική δραστικότητα, αλλά αυτό καταστρέφεται όταν το παστεριώνουμε και πόσο μάλλον κατά την υψηλή παστερίωση (γάλατα που διατηρούνται πάνω απο μία εβδομάδα στο ψυγείο). Γενικά αναφέρω ότι τα ένζυμα που υπάρχουν στις τροφές καταστρέφονται μερικώς ή ολοσχερώς (αφού είναι πρωτείνες κατα βάσει) κάτα τη θερμική επεξεργασία. Συνέπεια αυτού είπαμε το ασβέστιο να μην απορροφάται από τον άνθρωπο στο μεγαλύτερο ποσοστό του. Το   ίδιο συμβαίνει με τα  ένζυμα λιπάση (όπου διασπάει τα λίπη του γάλακτος και βοηθάει στην απορρόφηση των λιποδιαλυτών βιταμινών του γάλακτος Α,D) και λακτάση (υπέυθυνη για τη διάσπαση του σακχάρου της λακτόζης του γάλακτος). Καταλαβαίνουμε λοιπόν ότι η παστερίωση δεν μειώνει μόνο την πραγματική απορρόφηση του ασβεστίου αλλά και των βιταμινών Α,D καθώς και δυσκολεύει την διάσπαση της λακτόζης, αφήνοντας τον ανθρώπινο οργανισμό μόνο του να παλέψει με την δική του λακτάση να διασπάσει το σάκχαρο, οπότε ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού που έχει μικρή δραστικότητα ενδογενούς λακτάσης δεν μπορεί να μεταβολίσει τη λακτόζη με τις γνωστές συνέπειες. Τα χημικά την ομογενοποίησης δεν τα γνωρίζω παρότι δούλεψα σε γαλακτοβιομηχανία αλλά η απλή μέθοδος ομογενοποίησης μόνο με μηχανικά μέσα έχει ανιτκατασταθεί  για λόγους κόστους.

Τα ζώα έχουν γενετικά τροποποιηθεί (πιο σικ όρος της βιοτεχνολογίας) για να παράγουν περισσότερο γάλα κρεάς μαλλί κλπ. τι νομίζετε ότι όλα είναι ρόδινα;

Θυμάται κανένας από εμάς την μυρωδιά και γεύση  της πραγματικής τομάτας; (ευτυχώς εμείς οι μεγαλύτεροι τις προλάβαμε);

Δεν υπάρχουν παρά ελάχιστοι παλαιοί σπόροι, όλοι οι άλλοι είναι υβρίδια (πάλι σικ όρος, γιατί η γενετική τροποποίηση τρομάζει αν την αναφέρουμε), είτε τομάτας με κολοκύθα είτε με άλλο λαχανοείδες (δεν θυμάμαι ακριβώς μας το είχαν εξηγήσει στο εργαστήριο της γεωπονικής). Όλα αυτά για την αύξηση της ανθεκτικότητας της τομάτας, να εχει πιο σκληρή σάρκα, να αντέχει περισσότερο στο κρύο, να,να,να ....  Γεύση πάπαλα και προφανώς το  ίδιο έχει συμβεί και με τα υπόλοιπα οπωρολαχανικά.

Έτσι και με τα βοοειδή και αιγοπρόβατα και πουλερικά επίσης.

Τέλος δεν είπα ότι δεν υπάρχει έλεγχος αλλά ότι είναι ελλειπής (όχι συχνός και με χαϊδευτικές ποινές για τις εταιρείες -πρόστιμα του κώλου κλπ.)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...