Προς το περιεχόμενο

Κουβεντα: socket 1366 ,4/6-πυρηνοι XEON και OC


conkal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Intel δινει εξελιξη με το σταγονομετρο....ετσει για να τα ακουμπαμε χοντρα.....

 

Καποτε η AMD τις εκανε λιγο τσαμπουκα αλλα μετα το παρατησε το σεναριο.

 

Και ασχολουμε με το Overclocking απο το 1998 oταν βαλαμε κατα λαθος τα jumper απο το 75Mhz στον Pentium στα 90Mhz και μετα ειδαμε οτι σηκωνει μεχρι τα 120Μhz....

 

Η διαφορα ηταν γυρω στις 200.000 δραχμες κερδος...

 

Να πω οτι κατι περιοδικα  RAM και αλλα μετα απο κανα χρονο+ εβγαλαν οτι και καλα κατα λαθος τα εβαλαν και ειδαν το αποτελεσμα....

 

Να πω τελος οτι δεν υπηρχαν ψυχτρες τοτε και οτι του κολησαμε μια με logo στιγμης στις 4 γωνιες και απο παστα βαλαμε 

 

αυτην που βαζαμε στα 2Ν3055 τρανζιστορ....μια ασπρη.

 

Σημερα ειναι μονη της στο παιχνιδι και κανει οτι γουσταρει + οτι πληρωνεις για τον ξεκλειδωτο πλεον ενω πριν χρονια τον ειχε ιδια τιμη....


Δεν πηγα για 2 λογους στον 5820Κ 

 

1ον ηταν ασυμφορη τιμη το motherboard παιζαμε με 350 ευρω+ 

 

2ον ειναι παλιος, θα βγαλει Broadwell-e που ο ποιο low end θα εχει 8 πηρηνες και ιδια τιμη με τον 5820Κ

 

3ον Ιουλιος 2016 ειναι πολυ καιρος, + οτι με τα παιχνιδια τα οικονομικα το δολαριο εγεινε 1-1 με το ευρω και δεν

 

μας λεει κανεις οτι δεν θα παει στο 1.20 η διαφορα και παραπανω....και να φτασει να κανει ενας επεξεργαστης 500 ευρω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 283
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και νόμιζα οτι είμαι ο μοναδικός δεινόσαυρος στο thread B)

Eχεις δίκιο σε όσα γράφεις, εγω πήγα σε χ99 γιατι για sr-2 άκρη δεν έβγαινε, anyway με το καλό να κάνεις την αναβάθμιση σου πάντως είτε broadwell-e ή haswell-e θα πάρεις το ίδιο πράγμα, στο λέω που προσπαθώ να με πείσω να μην την κάνω και να περιμένω τον διάδοχο του x99, μιας και δεν βλέπω να κρατάει τον broadwell-e παραπάνω απο το τέλος του χρόνου, Ολο το παιχνίδι θα είναι ο skylake-e με νεο σόκετ, όχι απο οτι έδειξε ο skylake σε 1151 θα έχει καμια διαφορά σε απόδοση, απλά θα έχεις το διάδοχο του χ99 όπου και σου εξασφαλίζει οτι για 2 χρόνια θα είσαι οκ.

Απο την άλλη αν ο zen δεν αποδειχθεί φούσκα "που προσωπικά το πιστεύω" και έχουμε ενα σκηνικό athlon 64, X2 FX στο παλιό καλό 939, τότε κανένας δεν μπορεί να πεί κάτι στα σίγουρα, πάντως ο boadwell αυτό που προβλέπω είναι να πωλείται παράλληλα με haswell-e μέχρι τέλος του  2016

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει η AMD τα βγαζει τα χρηματσ της με τα PlayStation και με τις καρτες γραφικων.

 

Για τον ZEN και 40 πηρηνες νσ τον εχει , η Intel της εχει την απαντηση.

 

6πηρηνο προσπαθησαν να κανουν delided σε ενα περιοδικο και μετρησαν 8 πηρηνες.

 

Απλα το πουλαει κλειδομενο και δινεις το αιμα σου και ο καθενας.

 

Εδω εβγαλε quad-triple channel και το Ζ170 το πουλαει με dual ετσει για να εχει το Χ99 στο παιχνιδι.

 

Αλλα ας ξαναγυρισουμε στο θεμα που ανοιξε ο φιλος οτι ενας 6πηρηνος 1366 δύσκολο να ζοριστει σε κατι.

 

Στα παιχνιδια οι εταιρείες κοβουν τα παιχνιδια αναλογα με ποια εταιρεία τα περνουν....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μην ξεχνάσε σε παιχνίδια πολλές φορές οι 6 πυρήνες έχουν καλύτερη απόδοση απο τους 8. Kαι πιο σπάνια οι 4 απο τους 6.

 

Αν πιστεύουμε τον linus δηλαδή. (που βάζει 18πύρηνους για minsweeper)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4.2 1.42v.... τοστιέρα κανονικη

Εχεις φάει degrade στην μάπα. Συγνώμη που το λέω. Εκτός αν είναι C0.

 

Αλλά δεν γμται, εγώ αν είχα καλή Χ58 θα έτρεχα σε ΧΕΟΝ. Αν έχουν το bining των 771 θα είναι τέρατα. ([email protected])

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

D0 είναι άλλα είναι ΓΤΠ κομμάτι , θυμάμαι από την αρχή μου έβγαλε το λάδι για να γίνει stable στα 4.0ghz με 1.33v , με τα χρόνια άρχισε να ζητάει παραπάνω, τα 4.0 πλέον τα έχει stable με 1.37v, πάνω από 4.2 δεν πάει με τίποτα

 

λογικό μου φαίνεται να έχει πάθει degrade, πρωτη φορά κρατάω ίδιο pc για 6 χρόνια με oc 24/7

 

920 έπρεπε να είχα πάρει όχι 950, βεβαία 6 χρόνια πριν δεν τα ήξερα και τόσο καλά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή καρδιά μου δεν κάνει OC ;) Για διπλό μόνο η sr-2

Άσχετο.... Αλλά υπάρχει σετάκι που ίσως το δώσω :)

Στειλε μου ενα μηνυμα τοτε :-)

Παντως περι degrade ... Δεν εχω παθει ποτε σε κανενα setup. Ακομη και μετα απο χρονια εντονου oc

Αν καποιος το αποφασισει τι ειναι καλυτερα ? σειρα W ή σειρα Χ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον φίλο RigasGR έχω να πω πως το auto στους Xeon είναι θάνατος. Όσο ανεβαίνει η συχνότητα τόσο ρεύμα δίνε.

Για να πάρεις μια ιδέα Auto μαμά είναι 1.2V την στιγμή που έχω δει 4 5650 να παίζουν 3GHz ++ με σχεδόν 1V.

Ή αλήθεια είναι ότι benchmark δεν έχω τρέξε πέραν από μερικά Cinebench για να κάνω μια σύγκριση με 4790K και 6700Κ, ο 4790 μένει πολύ πίσω και ο 6700 χάνει με μικρή διαφορά 100-200MHz.

Σε ίδιες συχνότητες δεν υπάρχει περίπτωση να είναι μπροστά κανένας από τους δύο.

Έτσι απλά αναφορικά να αναφέρω και ότι τα 6700K με κάποιο μαγικό τρόπο στα μόνα benchmark που έχουν μεγάλες διαφορές με τα 4790 είναι στο XTU και στο Cinebench σε όλα τα άλλα με άλλο μαγικό τρόπο έχουν ελάχιστες διαφορές. Τα συμπεράσματα δικά σας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στειλε μου ενα μηνυμα τοτε :-)

Παντως περι degrade ... Δεν εχω παθει ποτε σε κανενα setup. Ακομη και μετα απο χρονια εντονου oc

 

Αν καποιος το αποφασισει τι ειναι καλυτερα ? σειρα W ή σειρα Χ ?

 

W 130Watt TDP και μονό QPI το δεύτερο δεν σε νοιάζει μιας και δεν θα πας σε dual CPU setup. Το υπέρ είναι ότι παίζει να βρείς ξεκλειδωτο, το κατά είναι ότι τα ζητάνε χρυσάφι. Γνώμη μου είναι ότι τα Χ έχουν καλύτερο wafer και αυτό φαίνεται από τα ρεύματα, τα W είναι στην ουσία 980-990Χ.

Ή επιλογή δική σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξερω οτι ενας 6πηρηνος που πηραμε παει μαζι με τον i7-6700K, και στο CPU-Z στο multi βγαζει 10.000+ και δεν τον ανοιγουμε 

 

παραπανω γιατι η ψυχτρα ειναι παιδικη.......δεν μιλαμε για υδροψυξη ουτε για ρευματα.

 

Τα ρευματα τα εχουμε στο auto.....

 

o i7 στα 5GHz για να παει 10.500 στο multi....

 

Και παιζει κανονικα o Xeon χωρις blue screen...

Να μας έλεγες και για ποιον xeon μιλάμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...