Προς το περιεχόμενο

Κουβεντα: socket 1366 ,4/6-πυρηνοι XEON και OC


conkal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα με κανεται να ρίξω bench και εγώ στο τέλος....

Ή Rampage παίζει στο χαλαρό μέχρι τώρα 4GHz, εκτός από ένα 4700 που την άνοιξα μια φορά μόνο για να δω τι κάνει ο 5650 σε σχέση με κλοκαρισμεμο 6700Κ.

Όταν λέτε 4GHz πάντως για 1366 δεν είναι τίποτα πραγματικά, μετά τα 4600-4700 ξεχωρίζουν τα κομμάτια :)

Conkal τζάμπα την πήρες φίλε μου πραγματικά :)

Έχεις πολλά περιθώρια με την συγκεκριμένη μιας και έχει και slow mode μπορείς να φτάσεις στο Θεό ειδικά σε 2D bench

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 283
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Όταν λέτε 4GHz πάντως για 1366 δεν είναι τίποτα πραγματικά, μετά τα 4600-4700 ξεχωρίζουν τα κομμάτια  :)
Conkal τζάμπα την πήρες φίλε μου πραγματικά  :)
 

τεχνικα ο τυπος μου εδωσε τον επεξεργαστη τσαμπα :-) δεν ξερω γιατι αλλα ηταν σαν δωρο απο τον αι βασιλη.

 

μεχρι 4.4 παει ευκολα απο οτι καταλαβα. στο 4.5 ειχα ενα θεματακι

τωρα για 4.0 τα δινει με 1.32 volt και 52βαθμους στο prime95.

 

Δεν εχω καταλαβει διαφορα ακομη πχ: τι παιζει ακομη με QPI freq και slow mode καθως και γιατι ενω δεχεται τις μνημες χωρις overclock στα 2133 , αν κανω overclock δεν τις ανεβαζει με τιποτα. θα τα λυσω μεσα στο ΣΚ ελπιζω. για τωρα θα αραξει στα 4.0 και οταν βρω χρονο θα σκαλιστει περαιτερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βρείς συχνότητα κράτα μνήμες QPI κτλπ χαμηλά γιατί διαφορετικά δεν θα ξέρεις τι χτυπάει. Δεν είναι δύσκολο πάντως το OC στο x58, προσωπικά μου αρέσει μιας και έχει αρκετά πράγματα για πείραγμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με κανεται να ρίξω bench και εγώ στο τέλος....

Ή Rampage παίζει στο χαλαρό μέχρι τώρα 4GHz, εκτός από ένα 4700 που την άνοιξα μια φορά μόνο για να δω τι κάνει ο 5650 σε σχέση με κλοκαρισμεμο 6700Κ.

Όταν λέτε 4GHz πάντως για 1366 δεν είναι τίποτα πραγματικά, μετά τα 4600-4700 ξεχωρίζουν τα κομμάτια :)

Conkal τζάμπα την πήρες φίλε μου πραγματικά :)

Έχεις πολλά περιθώρια με την συγκεκριμένη μιας και έχει και slow mode μπορείς να φτάσεις στο Θεό ειδικά σε 2D bench

 

Εγώ απλά ανέφερα την περίπτωση ενός ξάδερφου με τον οποίο τεστάραμε τον 5660 στα 4.0GHz και κάναμε διάφορα bench. Τα 4.0GHz για έναν επεξεργαστή που τρέχει στα 2.8 στοκ είναι τεράστιο oc. Και ναι μεν μπορεί να υπάρχουν διάφοροι ειδικοί στο oc που φτάνουν τους Xeon αυτούς πολύ παραπάνω, αλλά εξαρτάται, από ό,τι κατάλαβα, πολύ από τις μνήμες. Ο ξάδερφος είχε θέμα με αστάθεια κ.λπ. λόγω μνημών. Βλέπω και ο Concal το ίδιο έχει με τα XMP κ.λπ. 

 

Όπως και να έχει, εγώ είπα ότι είναι πολύ καλή λύση για rendering (από εκεί ξεκίνησε το θέμα), αλλά θα μειονεκτούσε σε σχέση με έναν μοντέρνο επεξεργαστή στο gaming. Τώρα, πολύ ή λίγο, εξαρτάται ακριβώς από το αν η χρήση που κάνει κανείς θέλει ψηλή single core απόδοση. Στο Cinebench o 5660 έβγαζε 129cb single, ενώ όλοι οι σύγχρονοι Intel έχουν το λιγότερο 170cb και φτάνουν με τον 6700Κ στα 210cb (αν θυμάμαι και καλά). Είναι μια διαφορά εμφανής. Στο multi έβγαζε πάνω από 1000cb που είναι πολύ καλό score για έναν 6πύρηνο 6ετίας.

 

Αν έχει κανείς bench ενός 5650 ή 5660 στα 4.4GHz και πάνω, ας το ανεβάσει. Εμένα θα με ενδιέφερε να δώ κυρίως της single core. Μαθαίνω, εξάλλου, δεν είμαι παντογνώστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

τεχνικα ο τυπος μου εδωσε τον επεξεργαστη τσαμπα :-) δεν ξερω γιατι αλλα ηταν σαν δωρο απο τον αι βασιλη.

 

 

Μεγειά το καινούργιο σου σύστημα !!!

 

Να ευχαριστήσεις , ξανά , το φίλο που σου έδωσε αυτό το combo , σε τέτοια τιμή.

 

Αν γίνεται , θα ήθελα να τον ρωτήσεις μπάς και έχει κανά ξάδερφο , που πουλάει κάτι παρεμφερές , γιατί με ενδιαφέρει.

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έγραψα για να την πω σε κανένα, ένα λάθος που προφανώς γίνεται είναι ότι δεν δώσατε σημασία στον τρόπο OC.

Για να βοηθήσω λίγο, πρώτα uclk δηλαδή την cache όλα τα άλλα χαμηλά, βρίσκουμε την συχνότητα που θέλουμε ανάλογα το ρεύμα που θέλουμε να δώσουμε, μετά βλέπουμε το QPI. Οι μνήμες παίρνουν σειρά και δεν είναι απαραίτητο να είναι ψηλά αλλά σφιχτά έχει πολύ καλύτερο scaling το x58 εκεί.

Στο τέλος βρίσκουμε και το αντίστοιχο επιθυμητό OC του CPU και μετά τα βάζουμε όλα μαζί.

Είπα είναι ευχάριστο το OC δεν είναι απλά δίνω ρεύμα αλλάζω Multi και τέλος.

4 5650 έχω προσωπικά όλοι μα όλοι παίζουν 4ghz ΟΧΙ με auto αλλά manually ρεύμα 1.175-1.2v.

Τα CPU δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά είναι πρώτο χέρι από server φίλου αζοριστα, το αναφέρω γιατί σε δοκιμή από eBay δεν έπαιζαν έτσι με τίποτα, προφανώς και είναι κομμάτια λιωμένα ή απλά χάλια που τα δίνουν για αυτό το λόγο :)

Σημείωση ένας 5650 στα 4 είναι γρηγορότερος από 4790 και 6700. Single thread δεν μετρησα όπως είπα ένα CB έτρεξα για να δω τι κάνει σε σχέση με έναν full on 6700k στα 4800 ο οποίος και έχασε με διαφορά στα 4700. Στο CB έχει ίδια απόδοση με 6700Κ χρονισμένο 300mhz πάνω και 4790Κ 600-700mhz πάνω.

Βέβαια θα τρέξουν μερικοί να πουν διάφορα αλλά ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ θεωρώ ότι το VFM της x58 δεν το χτυπάει τίποτα αυτή την στιγμή.

 

PS όλα αυτά με μια ταπεινή Η100 και 20C κάτω από Skylake, για Haswell δεν τίθεται καν θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα CPU δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά είναι πρώτο χέρι από server φίλου αζοριστα, το αναφέρω γιατί σε δοκιμή από eBay δεν έπαιζαν έτσι με τίποτα, προφανώς και είναι κομμάτια λιωμένα ή απλά χάλια που τα δίνουν για αυτό το λόγο :)

Ο ξάδερφος τον πήρε από e-bay. Μια χαρά έπαιξε στα 4.0. Οι μνήμες του είχανε λόξιγκα από ό,τι θυμάμαι. Για παραπάνω δεν δοκίμασε γιατί έχει μια απλή αερόψυκτρα και θέλει και τον υπολογιστή για δουλειά παράλληλα. Οπότε δεν υπήρχε άνεση για παραπάνω πείραγμα. 

 

Σημείωση ένας 5650 στα 4 είναι γρηγορότερος από 4790 και 6700. Single thread δεν μετρησα όπως είπα ένα CB έτρεξα για να δω τι κάνει σε σχέση με έναν full on 6700k στα 4800 ο οποίος και έχασε με διαφορά στα 4700. Στο CB έχει ίδια απόδοση με 6700Κ χρονισμένο 300mhz πάνω και 4790Κ 600-700mhz πάνω.

Βέβαια θα τρέξουν μερικοί να πουν διάφορα αλλά ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ θεωρώ ότι το VFM της x58 δεν το χτυπάει τίποτα αυτή την στιγμή.

Ναι βρε, αυτό λέω. Στο multi οι επιδόσεις είναι πολύ καλές. Το ανέφερα ήδη δύο φορές, το λέω και τρίτη.Εννοείται ότι ξεπερνάει τους 4πύρηνους Haswell και Skylake. H πραγματική σύγκριση όμως είναι με έναν σημερινό 6πύρηνο, π.χ. 5820Κ που στοιχίζει περίπου όσο ένας 6700Κ. Εκεί φαίνεται η μεγάλη διαφορά στο multi.

Αυτό που τόνισα όμως είναι ότι η single core είναι χαμηλή και εκεί έγκειται η μεγάλη διαφορά αυτών των Xeon. Αυτό που ενδιαφέρει τους χρήστες περισσότερο είναι η single απόδοση γιατί το 90% των εργασιών που κάνουμε στα pc μας είναι single threaded. Λίγες εργασίες έχουν καλό scaling σε πολλούς πυρήνες και αυτές δεν αφορούν τον μέσο χρήστη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και δεν είπα δεν παίζουν 4 αλλά αν δώσω 1.3-1.4v για εκεί.....

Τέλος πάντων, single thread τι ακριβώς κάνεις; Όχι γιατί το έχω απορία :)

Εγώ πχ στα παιχνίδια που παίζω μια χαρά τον βλέπω, από εκεί και πέρα είπαμε VFM αν κάνεις σύγκριση με 5820 ευχαριστώ πολύ αλλά πάμε στα διπλά λεφτά :)

Καλά το 6700 είναι πεταμενα λεφτά στην καλύτερη αλλά το σώζει λίγο ότι βρίσκεται φτηνότερα mb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων, single thread τι ακριβώς κάνεις; Όχι γιατί το έχω απορία :)

H ερώτηση θα ήταν πιό σωστή "τί ακριβώς ΔΕΝ κάνεις με single thread". Σχεδόν οποιαδήποτε εργασία στον υπολογιστή τρέχει σε ένα thread. Λίγα πράγματα κάνουν χρήση παραπάνω threads. Τα περισσότερα software έτσι φτιάχνονται ακόμα και λίγα ξεφεύγουν από αυτόν τον κανόνα. Βασικά ό,τι έχει σχέση με μετατροπές και rendering είναι optimized για περισσότερα νήματα. Πιό εξειδικευμένη χρήση λοιπόν. Και δεν λέω για ορισμένες περιπτώσεις σε καθημερινές εργασίες που μπορεί να δείς 4 πυρήνες να χρησιμοποιούνται στο ~25% παράλληλα. Αυτό δεν είναι καλό scaling όπως καταλαβαίνεις και δεν προσφέρουν ουσιαστικά κάτι οι περισσότεροι πυρήνες ή threads. Θα μπορούσαν την δουλειά να την κάνουν 2 πυρήνες με 50% φόρτο. 

 

Κάποιοι λένε ότι και στο gaming το hyper threading αρχίζει να παίζει ρόλο, ειδικά στα textures. Δεν είμαι γνώστης όμως του θέματος αυτού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ερώτηση θα ήταν πιό σωστή "τί ακριβώς ΔΕΝ κάνεις με single thread". Σχεδόν οποιαδήποτε εργασία στον υπολογιστή τρέχει σε ένα thread. Λίγα πράγματα κάνουν χρήση παραπάνω threads. Τα περισσότερα software έτσι φτιάχνονται ακόμα και λίγα ξεφεύγουν από αυτόν τον κανόνα. Βασικά ό,τι έχει σχέση με μετατροπές και rendering είναι optimized για περισσότερα νήματα. Πιό εξειδικευμένη χρήση λοιπόν. Και δεν λέω για ορισμένες περιπτώσεις σε καθημερινές εργασίες που μπορεί να δείς 4 πυρήνες να χρησιμοποιούνται στο ~25% παράλληλα. Αυτό δεν είναι καλό scaling όπως καταλαβαίνεις και δεν προσφέρουν ουσιαστικά κάτι οι περισσότεροι πυρήνες ή threads. Θα μπορούσαν την δουλειά να την κάνουν 2 πυρήνες με 50% φόρτο. 

 

Κάποιοι λένε ότι και στο gaming το hyper threading αρχίζει να παίζει ρόλο, ειδικά στα textures. Δεν είμαι γνώστης όμως του θέματος αυτού. 

Bασικά καταλαβαίνεις τι γράφεις ή διατυπώνεις μια άποψη γύρω στο 2006, sorry αλλά σε έχασα, ξέρεις εσυ 1 παιχνίδι έστω που να μην ωφελείται απο quad core τουλάχιστον cpu, ακόμα και παιχνίδια όπως το arma 3 με αρχαίο engine, μια χαρά φορτώνουν και τα 12 threads του 6 πύρηνου 5820Κ, ταυτόχρονα ανοικτό antivirus firewall, chrome που επίσης ωφελείται απο τα threads ακόμα και το ίδιο το λειτουγικό του υπολογιστή σου τρέχει καλύτερα αφού είναι χτισμένο γύρω απο multicore cpu, τώρα αν χρησιμοποιείς xp και παίζεις nfs most wanted και έχεις dial up ιντερνετ ε τι να κάνουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχουμε διαφορετική άποψη αλλά οκ.

Απλά μιας και μπορώ να κάνω σύγκριση βγάζω τα συμπεράσματα μου.

Όταν ο 4690 παίζει 40-50% στα cores ο άλλος παίζει 20-30% συγνώμη που δεν έχω 3 GPU θηρία να χτυπάω 100% :)

Αν ήθελα απλά single core θα έπαιρνα Pentium αλλά δεν θέλω ευχαριστώ.

Εγώ πάντως είπα την χρήση που κάνω από εκεί και πέρα το ξανά λέω, γούστα είναι αυτά.

Δεν θα το συνεχίσω γιατί δεν έχει νόημα.

Εάν κάποιος θέλει καμία βοήθεια πολύ ευχαρίστως εάν γνωρίζω και μπορώ, διαφορετικά over and out

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικά καταλαβαίνεις τι γράφεις ή διατυπώνεις μια άποψη γύρω στο 2006, sorry αλλά σε έχασα, ξέρεις εσυ 1 παιχνίδι έστω που να μην ωφελείται απο quad core τουλάχιστον cpu, ακόμα και παιχνίδια όπως το arma 3 με αρχαίο engine, μια χαρά φορτώνουν και τα 12 threads του 6 πύρηνου 5820Κ, ταυτόχρονα ανοικτό antivirus firewall, chrome που επίσης ωφελείται απο τα threads ακόμα και το ίδιο το λειτουγικό του υπολογιστή σου τρέχει καλύτερα αφού είναι χτισμένο γύρω απο multicore cpu, τώρα αν χρησιμοποιείς xp και παίζεις nfs most wanted και έχεις dial up ιντερνετ ε τι να κάνουμε

Δεν μιλάω για gaming φίλε μου γιατί δεν είμαι gamer. Το ανέφερα κιόλας ότι δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρει κιόλας. 

 

Και καταλαβαίνω αρκετά καλά τί γράφω (νομίζω) γιατί η βασική μου ενασχόληση είναι τα computer graphics και το hardware/software optimization γύρω από αυτά. Τα προγράμματα για 3d είναι από τα πλέον βαριά στον χώρο των υπολογιστών και φτάσαμε στο 2016 για να αρχίσει να υπάρχει παραλληλισμός στην χρήση τους, με πρώτο το Maya 2016... Μόνο το rendering και οι μετατροπές/συμπιέσεις κάνουν χρήση πολλών πυρήνων αποδοτικά, δηλαδή βλέπεις όσα νήματα έχεις στο 100%. Όσο για αυτό που λές για antivirus κ.λπ. και τα πολλά threads, σου έχω απαντήσει ήδη. Δες στο task manager πως φορτώνονται τα νήματα και θα καταλάβεις ότι δεν υπάρχει scaling. Μπορεί να "μοιράζονται" διάφορες διεργασίες εδώ και εκεί, αλλά δεν τρέχουν πιό γρήγορα. Ελπίζω να καταλαβαίνεις την διαφορά. 

Απλά μιας και μπορώ να κάνω σύγκριση βγάζω τα συμπεράσματα μου.

Όταν ο 4690 παίζει 40-50% στα cores ο άλλος παίζει 20-30% συγνώμη που δεν έχω 3 GPU θηρία να χτυπάω 100% :)

 Δεν σου κάνω επίθεση. Κακώς το λαμβάνεις έτσι. ΑΥτό που λες πάντως αποδεικνύει αυτό που λέω και εγώ. Δεν υπάρχει καλό scaling. Απλά μοιράζονται διεργασίες εδώ και εκεί στα νήματα χωρίς ουσιαστικά εσύ να κερδίζεις κάτι. 

 

Αυτό που λέω εγώ γενικώς (όχι σε εσένα συγκεκριμένα), είναι ότι ο καθένας πρέπει να αγοράζει το μικρότερο τσιπάκι που θα του αρκεί για τις δουλειές του. Ουκ εν τω πολλώ το ευ. Το να πάρει κανείς 6πύρηνο όταν με έναν διπύρηνο μπορεί να κάνει ακριβώς το ίδιο γρήγορα την δουλειά του είναι ανούσιο και σπατάλη. Δεν κάνουν οι πολλοί πυρήνες έναν επεξεργαστή καλό. ΑΥτό λέω απλά. 

 

Και sorry αν σε ζοχάδιασα.  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δεν χσλιεμαι με αυτά ;) no worries.

Εγώ πάντα μιλάω προσωπικά και από προσωπικά συμπεράσματα, δεν είμαι από αυτούς που ντε και καλά θα σε βάλουν να φας φασολάδα εάν δεν σου αρέσει. Θα σου πω μόνο πχ δοκίμασε και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

125cb single-core ο 950 στα 4ghz ενώ στα 4.3ghz πιάνει περίπου 140cb, ακόμα και ένας fx στα 4.7-5ghz δεν το πιάνει τόσο στο single.

Είναι το δυνατό point των intel που κάνουν την Χ58 να φαίνεται ακόμα και σήμερα αρκετά δυνατη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βοηθήσω λίγο, πρώτα uclk δηλαδή την cache όλα τα άλλα χαμηλά, βρίσκουμε την συχνότητα που θέλουμε ανάλογα το ρεύμα που θέλουμε να δώσουμε, μετά βλέπουμε το QPI. Οι μνήμες παίρνουν σειρά και δεν είναι απαραίτητο να είναι ψηλά αλλά σφιχτά έχει πολύ καλύτερο scaling το x58 εκεί.

Στο τέλος βρίσκουμε και το αντίστοιχο επιθυμητό OC του CPU και μετά τα βάζουμε όλα μαζί.

Είπα είναι ευχάριστο το OC δεν είναι απλά δίνω ρεύμα αλλάζω Multi και τέλος.

 

 

γιατι με αυτη τη σειρα και οχι αναποδα(cpu-ram- και μετα τα δευτερευοντα)? η αληθεια ειναι οτι δεν εχω βρει καποιο καλο οδηγο σχετικα με το ποσο επηρεαζουν την ταχυτητα τα qpi/uclock επισης δεν  ειμαι σιγουρος πως να τα υπολογιζω (clock και qpi) Τι ειναι δηλαδη οκ και τι οχι.. τωρα ειμαι με auto σε αυτα τα δυο και τρεχω με 1.38 για 4.2

 

επισης δεν ξερω τι συμφερει... χαμηλο multi και υψηλο bclock ή αναποδα? για να παω ψηλα εννοω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...