Προς το περιεχόμενο

Κουβεντα: socket 1366 ,4/6-πυρηνοι XEON και OC


conkal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Uclk σε Xeon είναι 1.5χ RAM speed σε I7 920 είναι 2χ.

Εάν φτάνει 3800-4000 είσαι μια χαρά απλά με προσοχή το ρεύμα.Ή απόδοση που παίρνει είναι εμφανής σε όλα ακόμη και στο desktop/browsing. Το QPI μέχρι 7200 είσαι οκ με Μαξ τα 8000 αλλά και αυτό εξαρτάται.

Στην ουσία θέλει να κάνεις ένα πλάνο να το πω χοντρικά πχ θέλω 4500 και από εκεί και πέρα βλέπεις με την σειρά που ειπατ τα Μαξ που μπορείς να βγάλεις σταθερά.

Το CPU μπορεί να σηκώνει άνετα τα MHz αλλά να χρειάζεται χαμηλότερα uclk για σταθερότητα.

Τώρα εάν έχεις BSOD 124 θέλει ρεύμα το uclk αν έχεις 101 είναι CPU.

Ίσως δεν είμαι και ο καλύτερος για να εξηγώ βέβαια :) είναι κουσουρι μου το ξέρω.

Auto μην αφήνεις τίποτα και ειδικά τα ρεύματα. Εγώ τα βάζω defaults βλέπω τι δίνουν και τα βάζω χειροκίνητα από εκεί και πέρα, διαφορετικά αρχίζει και δίνει το mb ανάλογα το προφίλ που έχει.

Οπότε παρτο από την αρχή δες τα ρεύματα και δούλεψε πάνω σε αυτά, όλα όμως τα βάζεις καρφωτα ακόμη και τα PCI κτλπ ότι έχει σχέση με ρεύμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 283
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

έβαλες για πούλημα τον 2600κ?

 

περιπου. θα δωσω τον δικο μου πακετο μητρικη-cpu στον αδερφο μου (επειδη ξερω ποσο και μεχρι που κλοκαρει με την maximus) και εγω θα κρατησω τον 970. ο αδερφος μου πουλάει το δικο του πακετο που ειναι αγνωστων ικανοτητων σε OC καθως δεν το εχει πολυψαξει ακομη αλλα θελει :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.overclockers.com/3-step-guide-overclock-core-i3-i5-i7/

 

αυτος ο οδηγος ειναι οκ ? εχετε να προσθεσετε καποια συμβουλη?

ΣΧΟΛΙΟ : οσο εχω παιξει ως τωρα ειναι τρομερα πιο δυσκολο, ειδικα οι μνημες.... και απο το 775 και απο το 1155 που ειχα εκτεταμενη εμπειρια.

 

θυμαμαι τον q9550 τον ειχα παει με εντος οριων ιντελ (1,37) στα 4.2 GHZ ευκολα με μετριοκακη μητρικη και στο αλλο μου πισι ο 2600Κ ηταν τουλ 4.8 με ελαχιστη δουλεια

 

εδω τι παιζει ρε παιδες ? εχει ζουμι το πραγμα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σοβαρα λιγο ζοριζομαι για πανω απο 4333ΜΗΖ και 1800 στις μνημες . πλακα εχει ... 

 

σε τι συχνοτητες να βαλω στοχο ? τι θεωρειται επιτευξιμο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σοβαρα λιγο ζοριζομαι για πανω απο 4333ΜΗΖ και 1800 στις μνημες . πλακα εχει ... 

 

σε τι συχνοτητες να βαλω στοχο ? τι θεωρειται επιτευξιμο ?

Κάπου στα 4.3-4.4 παίζουνε νομίζω με νορμάλ τάσεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι 4.4 με 1.45 δεν μου αρεσει γιατι εχω αναγκαστει να κλεισω ολα τα power-saving-features. τα οποια γενικως θελω ανοιχτα. παιζει να πεσω πισω στα 4 αν χρειαστει για να μπορω να τα εχω ανοιχτα. Επισης εχει το εξης κουλο: αν ανεβασω το vtt πανω απο 1.38-139 αποσταθεροποιειται αντι να σταθεροποιηθει η φαση... 

 

τι ειναι τουτο ?? καινουργιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι 4.4 με 1.45 δεν μου αρεσει γιατι εχω αναγκαστει να κλεισω ολα τα power-saving-features. τα οποια γενικως θελω ανοιχτα. παιζει να πεσω πισω στα 4 αν χρειαστει για να μπορω να τα εχω ανοιχτα. Επισης εχει το εξης κουλο: αν ανεβασω το vtt πανω απο 1.38-139 αποσταθεροποιειται αντι να σταθεροποιηθει η φαση... 

 

τι ειναι τουτο ?? καινουργιο ?

H προηγούμενη asus που είχα τα έκανε τέτοια κουλά :P

 

Μην μείνεις στα 1.45, τον ζορίζεις δίχως αύριο εκεί. Καλύτερα στα 4, διαφορά μεγάλη δεν θα δεις. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι οκ ... βεβαια ειναι χαρισμενος ο επεξεργαστης , δεν θα κλαψω ουτε ενα ευρω αν χαλασει. Θα το παω στα 4 γιατι θελω ολα τα power saving ανοιχτα.

 

(στο bench του gpu-z δινει 1570 - 10100 και cinebench 960 κομπλε ειναι . ο 2600Κ εδινε στα 4.8 1800- 7800 και 820) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...