Προς το περιεχόμενο

Κουβεντα: socket 1366 ,4/6-πυρηνοι XEON και OC


conkal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 283
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εβαλα 3Χ4 γιγα 2133μηζ

 

Αυτος μου προτεινε την τιμη και για τα δυο . εγω του ειχα πει μονο για την μητρικη :-) τον ευχαριστω παρεπιπτοντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα μητρική rampage 3 extreme και ηταν φοβερή....αλλά ήμουν με τον 950, μια φορά έτυχε να δουλεψω λίγο rampage 3 black μαζί με 990x και ηταν πιστόλι πραγματικα... Οι μνήμες τις κατάφερε ο 970 στα 2133; Καλοριζικο και καλες ρυθμίσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα 3Χ4 γιγα 2133μηζ

 

Αυτος μου προτεινε την τιμη και για τα δυο . εγω του ειχα πει μονο για την μητρικη :-) τον ευχαριστω παρεπιπτοντως.

 

Όταν λέμε χάρισμα... Έκανες φοβερή αγορά. Μπράβο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο η μητρικη θα μπορουσε να εχει 150ευρω. Τιμη χωμα πραγματικα, τυχερος εισαι! Ξεσκισε το, φοβερη αγορα!!

Ζηλευω την rampage!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα μητρική rampage 3 extreme και ηταν φοβερή....αλλά ήμουν με τον 950, μια φορά έτυχε να δουλεψω λίγο rampage 3 black μαζί με 990x και ηταν πιστόλι πραγματικα... Οι μνήμες τις κατάφερε ο 970 στα 2133; Καλοριζικο και καλες ρυθμίσεις!

Δεν ειχε κανενα προβλημα. Θα πρεπε ; 10 λεπτα ασχοληθηκα κυριολεκτικα παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 4GHz που έχω δει 5660 να τρέχει έβγαζε στο Cinebench R15 single score 129cb. Μπροστά στα 180-210cb των καινούργιων haswell-skylake είναι σαφής η διαφορά.

Για rendering δεν ενδιαφέρει η single core αλλά η multi και το scaling. Δεν ισχύει αυτό που λες. Στο gaming κερδίζει η single λόγω κακού scaling.

 

Δεν λέω ότι δεν είναι καλοί. Ήμουν σαφής. Θα έφτιαχνα κόμβο για rendering με 6πύρηνο 1366, αλλά δεν θα το χρησιμοποιούσα για gaming ή για modeling. Θα ήταν αρκετά υποδεέστερος όπου χρειάζεται single core.

Δεν ξερω τι εχεις δει αλλα για πλατφορμες που τις ειχα εχω εννοειται παντα κλοκαρισμενες οσο παιρνουν εχω αποψη και οχι απλως εντυπωσει το προηγουμενο setup xeon x5650@4,4, toτωρινο i7 5820k@4,65, με εξαιρεση τα νουμερα στα benchies ουτε καν αισθητη η διαφορα τους στο gaming που κανω εκτος απο benching παντα limiting factor η καρτα γραφικων με εξαιρεση το arma 3 που πραγματικα απογειωθηκε με τον i7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειχε κανενα προβλημα. Θα πρεπε ; 10 λεπτα ασχοληθηκα κυριολεκτικα παντως

Ρωταω επειδη δεν τον εχω δοκιμασει αυτο τον επεξεργαστη αλλα επειδη ανηκει στους extreme παει πιο ανετα σε τετοια θεματα λογικα οπως και ολοι οι extreme. Οι 950-920 δεν ανεβαζαν ευκολα πανω απο 1866-2000.... Ευχομαι να κλοκαρει και καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το ώφελος στις επιδόσεις απο την συχνότητα της μνήμης είναι περίεργο σε αυτό το σόκετ, γενικά sweet spot είναι 1600 1Τ, και μέχρι 1866, Το ποιο σημαντικό ειδικά στον IMC του xeon είναι το uncore ratio, που δίνει τις μέγιστες επιδόσεις στο Χ1,8, και όσο το μειώνεις αυξάνεις την σταθερότητα με υψηλό bclk και μπορείς μεχρι Χ2 αλλά η σταθερότητα παίζει πάνω απο αυτό κυνδινεύεις με σοβαρό degrade του IMC, μέχρι και να χάσεις τον επεξεργαστή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μπριζόνετε άσχημα να βρω και εγώ τέτοιο σετάκι, και να δώσω το δικό μου.

 

Ποιες μητρικές δέχονται ΧΕΟΝ πέρα απο τις Asus? Ακουσα για μερικές που πρέπει να παίξεις με το bios κτλ. Out of the box λέω εγώ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μπριζόνετε άσχημα να βρω και εγώ τέτοιο σετάκι, και να δώσω το δικό μου.

 

Ποιες μητρικές δέχονται ΧΕΟΝ πέρα απο τις Asus? Ακουσα για μερικές που πρέπει να παίξεις με το bios κτλ. Out of the box λέω εγώ.

Όσες δέχονται τους 6-core i7 παίρνουν και xeon

 

Δεν θα υπαρχει τρελη διαφορα ομως με τον xeon που εχεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μπριζόνετε άσχημα να βρω και εγώ τέτοιο σετάκι, και να δώσω το δικό μου.

 

Ποιες μητρικές δέχονται ΧΕΟΝ πέρα απο τις Asus? Ακουσα για μερικές που πρέπει να παίξεις με το bios κτλ. Out of the box λέω εγώ.

Θελει ψαξιμο και δεν εξυπακουεται συμβατοτητα με ολες τι μητρικες και ολους τους xeon πχ μπορει ναανοιξει και να μην τον δρι σωστα η να μην ανοιξει καθολου

γενικα για τον συνδυασμο που σε ενδιαφερει πρωτα καλο ψαξιμο στο νετ Να σου πω ποιες θυμαμαι οτι δεν δουλευαν dx 58 so intel refference, dfi lanparty x58 με καποιο μεταγενεστερο revision νομιζω οτι επαιξε, ΔΕΝ παει να πει οτι επειδη δουλευει με 6 core golftown δουλευει και μεwestmere ειναι διαφορετικοι πυρηνες με διαφορα στον memory controler χαρακτηριστικο παραδειγμα η evga x58 sli rev 1.00 οπου δεν δεχεται 6 πυρηνους xeon αλλα μονο quad, ενω μπαινει κανονικα ο 990x, Aπο rev 1.01 μπαινουν xeon με mod στην μητρικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως επειδη ρωτησατε πριν με ολα auto και default φτανει μεχρι 3.7 μετα ζοριστηκα λιγο λογω απειριας με το Χ58 για τις τασεις που πρεπει να μπουν οποτε θα σας αναφερω μετα το σκ .

 

στο 3.7 παντως εχει το ιδιο σκορ στο cinebench με τον 2600Κ στα 4.5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...