Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, therock είπε

Δεν είπα για το τεσσαρι γενικά λέω από παλιά πόυ έπαιζε η τρελλα να στήνει κανείς raspberry όταν ήθελε να κάνεις το οτιδήποτε

Θυμάμαι ρωταγα κάτι όχι να στήσω ένα print server και μου γραφαν πάρε ένα raspberry και φόρτωσε αυτό

Ε τότε λοιπόν είχαν όσο είπα. Τώρα που κοίταξα μήπως μετά από τόσα χρόνια στήσω κάτι, μπαίνω να δω τιμή και βλέπω 100 και στο τέσσερα..

Και η ερώτηση μου είναι αν αναβαθμίστηκε τόσο από τις πρώτες εκδόσεις που ανέβηκε το κόστος η αν είναι λόγο έλλειψης και γενικής ακριβειας

Εγώ για το 4αρι αναφερθηκα , θυμάμαι κάτι άλλα όπως zero / zero w και έπαιζαν φθηνά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

41 λεπτά πριν, therock είπε

Δεν είπα για το τεσσαρι γενικά λέω από παλιά πόυ έπαιζε η τρελλα να στήνει κανείς raspberry όταν ήθελε να κάνεις το οτιδήποτε

Θυμάμαι ρωταγα κάτι όχι να στήσω ένα print server και μου γραφαν πάρε ένα raspberry και φόρτωσε αυτό

Ε τότε λοιπόν είχαν όσο είπα. Τώρα που κοίταξα μήπως μετά από τόσα χρόνια στήσω κάτι, μπαίνω να δω τιμή και βλέπω 100 και στο τέσσερα..

Και η ερώτηση μου είναι αν αναβαθμίστηκε τόσο από τις πρώτες εκδόσεις που ανέβηκε το κόστος η αν είναι λόγο έλλειψης και γενικής ακριβειας

Κοίτα το Raspberry Pi 4 8GB είναι το πιο δυνατό  μαζί με το Raspberry Pi 400 που clockάρει λίγο καλύτερα και κόστιζαν πριν την έλλειψη γύρω στα 90-100E . Τώρα λόγω Shortage στα Chips όλα κοστίζουν πολύ περισσότερο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, jim_p είπε

Raspberry Pi Manufacturer RS Group Ends License After a Decade
https://www.tomshardware.com/news/raspberry-pi-manufacturer-rs-group-ends-license-after-a-decade

Δεν εχω ιδεα τι σημαινει αυτη η αλλαγη :P

θα βρει αλλον κατασκευαστη, αν δεν ειχε κ δευτερο .

ενα παλιο που εχω γραφει made in uk  

uk.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 6/6/2022 στις 12:10 ΜΜ, jim_p είπε

Εχει δοκιμασει κανεις armbian σε rpi να μου πει εντυπωσεις?
https://www.armbian.com/rpi4b/

Εβαλα επιτελους armbian γιατι κουραστηκα με τα bugs του libreelec nightly!

Στην πρωτη εκκινηση ζηταει να αλλαξω τον κωδικο του root, ο οποιος btw ειναι 1234 by default. 10+ χρονια σε λινουξ εχω κατι απλο, με λιγα γραμματα, για να το θυμαμαι, μιας και στο δικο μου συστημα το βαζω 20 φορες τη μερα. Παραπονεθηκε password is too short.
Βαζω κατι με 8 γραμματα, που θεωρησα οτι θα εινια το ελαχιστο οριο του και εβγαλε "rejected - it is based on a dictionary word"! Πλακα με κανεις?!?!

Μετα πηγα να το συνδεσω στο ασυρματο μου, οποτε, οπως υποδεικνυει το wiki του, ετρεξα το armbian-config και εβγαλε "configuration cannot work properly without an internet connection"! Εδω ζηταει ctrl+c για ακυρωση ή οποιοδηποτε αλλο πληκτρο για να συνεχισει, οποτε μικρο το κακο.
2 δευτερα αργοτερα πηρα την μεγαλυτερη πικρα απο τη διανομη, μιας και για ρυθμισει το wifi ξεκινησε το nmtui, που εινια το ncurses interface του network manager που τον μισω επειδη, εδω και χρονια, δεν μπορει να κρατησει σταθερη ip!

Κατα τα αλλα, η διανομη εχει τα repos του ubuntu 22.04, συν ενα repo του armbian, συν ενα για το box64, συν ενα για το nala (λογικα επειδη δεν το εχει το ubuntu ακομα σαν πακετο). Τουλαχιστον ειναι arm64...
Περισσοτερα ευρηματα τις επομενες μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα θα ηθελα να φτιαξω εναν αισθητηρα προπανιου το οποιο να μου στέλνει sms  ή να με ειδοποιει μεσω wifi σε περίπτωση διαρροής γιατί διαφορετικά θα πρεπει να εγκαταστήσω εναν ακριβό συναγερμό και δεν έχω τα χρήματα   , θα ήθελα να ασχοληθω και να το φτιάξω με με ενα rasperry pi για το εργαστήριο μου  και θα ήθελα να να με καθοδηγήσετε λίγο ως προς το  τι υλικά να προμηθευτώ αν μπορει να προγραματιστεί σχετικά εύκολα  και να μου προτείνεται και κανενα βιβλίο στα Ελληνικα για να κανω και αλλα πράγματα που έχω στο μυαλό μου .

 

Επεξ/σία από ZELDA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα θα μπω κατευθείαν στο θέμα για αυτό που θέλω να κάνω.

Ζω στο εξωτερικό και με ενδιαφέρει να ρωτήσω εάν μπορώ κάπως  να συνδέσω ένα Raspberry Pi  στο σπίτι των γονιών μου στην Ελλάδα και έπειτα  από τον υπολογιστή μου στο εξωτερικό να μπορώ να συνδεθώ σε αυτό ώστε να έχω ελληνική IP.

Να πω εγώ ότι το σπίτι των γονιών μου δεν έχει στατική IP αλλά θεωρητικά Εάν είναι απαραίτητο θα μπορούσα να  να αλλάξω τη σύνδεση και να πάρω μία με στατική IP.

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά  για κάθε συμβουλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, newtech είπε

Καλησπέρα θα μπω κατευθείαν στο θέμα για αυτό που θέλω να κάνω.

Ζω στο εξωτερικό και με ενδιαφέρει να ρωτήσω εάν μπορώ κάπως  να συνδέσω ένα Raspberry Pi  στο σπίτι των γονιών μου στην Ελλάδα και έπειτα  από τον υπολογιστή μου στο εξωτερικό να μπορώ να συνδεθώ σε αυτό ώστε να έχω ελληνική IP.

Να πω εγώ ότι το σπίτι των γονιών μου δεν έχει στατική IP αλλά θεωρητικά Εάν είναι απαραίτητο θα μπορούσα να  να αλλάξω τη σύνδεση και να πάρω μία με στατική IP.

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά  για κάθε συμβουλή.

ναι γίνεται

θα στήσεις ένα VPN server στο Raspi και κάνεις port forward από το router στο Raspi

Με dynamic IP στο router βάζεις ένα no-ip για να μπορείς να ξέρεις που να συνδέεσαι (ή ρωτάς τους γονείς να σου δώσουν τι βλέπουν σε κάποιο what is my ip site)

και καλή τηλεθέαση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/10/2022 στις 9:01 ΜΜ, atrias είπε

ναι γίνεται

θα στήσεις ένα VPN server στο Raspi και κάνεις port forward από το router στο Raspi

Με dynamic IP στο router βάζεις ένα no-ip για να μπορείς να ξέρεις που να συνδέεσαι (ή ρωτάς τους γονείς να σου δώσουν τι βλέπουν σε κάποιο what is my ip site)

και καλή τηλεθέαση :)

Να προσθέσω ότι πολλοί πάροχοι τα τελευταία χρόνια δεν δίνουν public ip αλλά σε έχουν πίσω από nat οπότε δεν μπορείς να κάνεις ούτε port forward. Η λύση είναι να τους πάρεις τηλέφωνο και να τους πεις ότι θες να σε βγάλουν γιατί έχεις συναγερμό, κάμερες κλπ και σε βγάζουν (έως τώρα). Το έχω κάνει σε cosmote FTTH για να συνδέομαι στο homeassistant.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/10/2022 στις 9:26 ΠΜ, mechpanos είπε

Να προσθέσω ότι πολλοί πάροχοι τα τελευταία χρόνια δεν δίνουν public ip αλλά σε έχουν πίσω από nat οπότε δεν μπορείς να κάνεις ούτε port forward. Η λύση είναι να τους πάρεις τηλέφωνο και να τους πεις ότι θες να σε βγάλουν γιατί έχεις συναγερμό, κάμερες κλπ και σε βγάζουν (έως τώρα). Το έχω κάνει σε cosmote FTTH για να συνδέομαι στο homeassistant.

Να προσθέσω και την λύση του ZeroTier εάν έχεις θέμα με CGNAT στον πάροχο που είσαι ή γενικά πίσω από NAT, FW κλπ...

Άλλη λύση είναι να παίζεις με ipv6.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...