Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Cygnus είπε

Έχω παθητική ψύξη με ψύκτρα. Έχεις να προτείνεις κάτι σε fan;

με αυτό, έχω 46-50C  σε browsing youtube twitch κλπ. Όταν το χω μόνο για το pihole χωρίς ρεύμα τα ανεμηστηράκια πιάνει ~61c

50 λεπτά πριν, Cygnus είπε

Δεν νομίζω ότι είναι συμβατές οι θήκες του RPi3. Το RPi4 έχει διαφορές σε hdmi και charger.

και στα usb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/7/2019 στις 1:08 ΜΜ, Daredevil είπε

με αυτό, έχω 46-50C  σε browsing youtube twitch κλπ. Όταν το χω μόνο για το pihole χωρίς ρεύμα τα ανεμηστηράκια πιάνει ~61c

και στα usb

Χωρίς τη θήκη του είναι 20oC κάτω σε θερμοκρασία..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω την άποψη μου οτι η συγκεκριμένη ψύκτρα FLIRC παραείναι ακριβή γι'αυτά που προσφέρει;
Έχουμε και λέμε:

1) Τα δυο μαύρα καπάκια είναι πλαστικά. Άρα δεν ειναι ολόκληρη αλουμινένια, και είναι και επίφοβη η μεριά που δεν έχει καθόλου μεταλλική προστασία σε σπασίματα, κτλ.
2) H "ψύκτρα" όπως φαίνεται και στην φωτό είναι εντελώς κούφια, ουσιαστικά άχρηστη δηλαδή.
3) 15-20 ευρώ για αυτά τα features επειδή έχει engraved ένα FLIRC κι ένα αυτοκόλλητο KODI ενώ την ίδια στιγμή παίρνεις από ebay oem όντως ολόκληρη αλουμινένια με μασίφ κολώνες/ψύκτρες με 5-8 ευρώ (για 3B/B+, απ'οτι βλέπω για 4B δεν έχουν βγει ακόμα αλλά σίγουρα θα βγούνε);

 

Επεξ/σία από helicoid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, helicoid είπε

Να πω την άποψη μου οτι η συγκεκριμένη ψύκτρα FLIRC παραείναι ακριβή γι'αυτά που προσφέρει;
Έχουμε και λέμε:

1) Τα δυο μαύρα καπάκια είναι πλαστικά. Άρα δεν ειναι ολόκληρη αλουμινένια, και είναι και επίφοβη η μεριά που δεν έχει καθόλου μεταλλική προστασία σε σπασίματα, κτλ.
2) H "ψύκτρα" όπως φαίνεται και στην φωτό είναι εντελώς κούφια, ουσιαστικά άχρηστη δηλαδή.
3) 15-20 ευρώ για αυτά τα features επειδή έχει engraved ένα FLIRC κι ένα αυτοκόλλητο KODI ενώ την ίδια στιγμή παίρνεις από ebay oem όντως ολόκληρη αλουμινένια με μασίφ κολώνες/ψύκτρες με 5-8 ευρώ (για 3B/B+, απ'οτι βλέπω για 4B δεν έχουν βγει ακόμα αλλά σίγουρα θα βγούνε);

Έχεις κάποιο λινκ απο ebay? 

Την flirc πάντως την έχουν μετρήσει σε αρκετά threads στο reddit, αρκετά καλύτερες θερμοκρασίες από τις official cases. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, razkal είπε

Έχεις κάποιο λινκ απο ebay? 

Την flirc πάντως την έχουν μετρήσει σε αρκετά threads στο reddit, αρκετά καλύτερες θερμοκρασίες από τις official cases. 

Link εδώ στα €7,45. Και η συγκεκριμένη μάλιστα έχει επαφή (άρα ψύχει) και με τα 3 chips (chipset, modem, ram). Προσοχή όμως γιατί είναι μέχρι για 3B, αν θες να την ρίξεις σε 3Β+ πρέπει να λιμάρεις ~1mm την χοντρή κολώνα/ψύκτρα μιας και το 3B+ έχει το έξτρα μεταλλικό καπάκι στο chipset το οποίο προσθέτει ύψος. Έτσι κι αλλιώς δηλαδή εγω θα το λίμαρα για να μην παρεμβάλεται η μπογιά ώστε να κάνει καλύτερη απαγωγή θερμότητας. Και αν το φας λίγο παραπάνω ή θες να γυρίσεις σε 3B του βάζεις ενδιάμεσα 1-2 χάλκινους αποστάτες (πάλι από ebay). Σίγουρα θα βγούνε αντίστοιχες και για το rpi4.

Η συγκεκριμένη αναφέρεται και ως BIQU case, αλλά κυκλοφορεί και ως OEM. Εδώ ένα video που την συγκρίνει με την FLIRC και μια πολύ ακριβότερη. Και αυτός καταλήγει στο ίδιο συμπέρασμα.

Οι official cases είναι κλειστά πλαστικά κουτιά. Οποιοδήποτε άλλο case θα είναι καλύτερο από αυτές εφόσον είναι από κάποιο μέταλλο σε σχέση με το σκέτο πλαστικό. Οπότε δεν λέει τίποτα το οτι η FLIRC είναι καλύτερη από την official.

Επεξ/σία από helicoid
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

raspberry PI 3 + με acrylic case και fan και εγκατεστημένο Hassio ..απλά πετάει, απροβλημάτιστη λειτουργία..

Επεξ/σία από nosstrom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι, παιρνετε θήκες και ανεμιστηράκια γιατι έχετε θέματα throttling και καθυστερήσεων η για λόγους μακροζωίας του Pi; Λειτουργει εκτός των θερμοκρασιών που είναι σχεδιασμένο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα όταν ανεβάζει θερμοκρασία κολαει κ δεν λειτουργεί πρέπει να το βγάλω από τη πρίζα

αλλά το έχω κ Overclock δε ξέρω αν φταίει η θερμοκρασία η το overclock

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το έχω 3 χρόνια, μόνιμα ανοικτό με KODI στο προσκήνιο και άλλα διάφορα κατά καιρούς στο παρασκήνιο...μου έχει κάνει κολληματάκια παλιότερα που χρειαζόταν επανεκκινήσεις και ζοριζόταν, όλα λύθηκαν όταν αγόρασα το δικό του τροφοδοτικό. Τώρα έχω emulationstation + kodi να τρέχουν στο προσκήνιο, hassio και διάφορα άλλα στο παρασκήνιο...δεν κάνει κιχ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...