Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, PerfectParanoia είπε

Όπως είπα δεν έχω προσωπική εμπειρία με το pi 4 οπότε δεν ξέρω πόσο έντονο είναι το πρόβλημα αλλά διαβάζοντας άρθρα σαν αυτό πχ, νομίζω ότι με ανεμιστήρακι δεν θα έχεις κανένα θέμα και θα είναι αρκετά πιο εύχρηστο και χρήσιμο για την δουλεία που θέλεις. Αν πάλι θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο παρόμοια project υπήρχαν και πριν το pi 4 άρα πέρα από τον περιορισμό στην ram το 3b+ θα σε καλύψει.

Είναι καθαρά δικό σου θέμα αν θες να ρισκάρεις λίγο χρόνο σου και να δώσεις λίγα παραπάνω χρήματα για το 4 και να έχεις στο τέλος ένα καλύτερο εργαλείο ή αν θες να πάρεις κάτι φθηνότερο και να το έχεις αυτό που θες  λειτουργικό στα χέρια σου πιο γρήγορα και να αρχίσεις να το δουλεύεις.

Μια χαρά λειτουργικό είναι το 4άρι! Και το 3άρι χωρίς heat sinks είχε απίστευτο lag από θερμοκρασίες! Βάζεις μερικά heat sinks ή και active cooling και καθαρίζεις... Πολύ δυνατότερο από το 3 και η έξτρα RAM αξίζει κάθε λεπτό του ευρώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

24 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Μια χαρά λειτουργικό είναι το 4άρι! Και το 3άρι χωρίς heat sinks είχε απίστευτο lag από θερμοκρασίες! Βάζεις μερικά heat sinks ή και active cooling και καθαρίζεις... Πολύ δυνατότερο από το 3 και η έξτρα RAM αξίζει κάθε λεπτό του ευρώ!!!

Και εγώ προς τα εκεί έτεινα αλλά δεν μπορούσα να το προτείνω στον @MarioSpin01 χωρίς να ρο έχω αγγίξει. Ως τι το έχεις λειτουργήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PerfectParanoia είπε

Και εγώ προς τα εκεί έτεινα αλλά δεν μπορούσα να το προτείνω στον @MarioSpin01 χωρίς να ρο έχω αγγίξει. Ως τι το έχεις λειτουργήσει;

Προς το παρόν μόνο ως Kodi, από εβδομάδα τα καλύτερα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Daredevil είπε

είσαι ο άνθρωπός μου :) με έχουν φάει τα πιτσιρίκια τι θα γίνει πότε θα τους φτιάξω πάλι το retropie στο 4 !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Daredevil είπε

όταν το βάλεις πες μου εντυπώσεις :) υπάρχει φυσικά και το lakka αλλά πρέπει να βρεις τις optimal ρυθμίσεις ανά core

Θα το βάλω πάνω στο υπάρχον Raspbian, γιατί θα τρέξω κι άλλα πραγματάκια hassio, torrent, kodi κλπ οπότε μην κάνω ράβε - ξήλωνε... Όμως δεν είχα δει να βγαίνει για το 4άρι, για να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το 4άρι εδώ και καμια εβδομάδα, το 3άρι το έδωσα στον αδερφό μου.

Λοιπόν όσον αφορά τις θερμοκρασίες ένα θεματάκι το είχε, αλλά δεν του είχα βάλει ψύκτρες. Χωρίς αυτές λοιπόν, μου ανέβαζε 50-55 βαθμούς idle, και σε χρήση (απλή τελείως, όχι έντονη) 75-80, όπου πολλές φορές throttlαρε (στους 82 βαθμούς εμφανίζει κόκκινο θερμόμετρο και ρίχνει την συχνότητα λειτουργίας για να μην πάθει ζημιά).
Χθες μου ήρθαν και οι ψύκτρες, όπου όμως επέλεξα να βάλω ανεμιστήρι στην cpu, με αυτό:

https://grobotronics.com/raspberry-pi-cooling-fan-kit-module-with-aluminum-heatsinks.html

Έμεινα ΠΟΛΥ ευχαριστημένος! 40 βαθμούς στο idle, 50-55 σε full load (αναπαραγωγή fhd video από το youtube μέσω του chromium). Εκεί παραδέχτηκα το 4άρι, είδα φοβερή αύξηση ταχύτητας από το 3!

Επόμενο στάδιο να φτιάξω συνδεσμολογία και αλγόριθμο να ελέγχω το fan αναλόγως της θερμοκρασίας, γιατί τώρα λειτουργεί συνέχεια (απλά συνδεδεμένο το +5v και στο gnd pin του gpio)...

Εχω βρει οδηγούς στο instructables τόσο για pwm οσο και για on-off...αλλά εγώ θέλω pwm με pid control οπότε ΑΝ τα καταφέρω, θα κάνω δικό μου instructable :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mechpanos

Για δες αυτό το βιντεάκι μήπως σου κάνει / σε βοηθήσει, είναι λίγο εκπαιδευτικό αλλά νομίζω είναι μια αρκετά απλή εκτέλεση που έχει απόδοση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, PerfectParanoia είπε

@mechpanos

Για δες αυτό το βιντεάκι μήπως σου κάνει / σε βοηθήσει, είναι λίγο εκπαιδευτικό αλλά νομίζω είναι μια αρκετά απλή εκτέλεση που έχει απόδοση.

Ναι, κάτι τέτοιο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...