Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, dimitrisg55 είπε

Σε εκείνη την περιοχή δεν πιάνουν καθόλου τα δεδομένα στο κινητό και εάν θέλεις ίντερνετ η μόνη λύση είναι το wifi

Μπορείς να κάνεις δική σου σύνδεση ή απλά να χτυπήσεις το κουδούνι με ένα κουτί σοκολατάκια και να ζητήσεις ευγενικά τον κωδικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Μπορείς να κάνεις δική σου σύνδεση ή απλά να χτυπήσεις το κουδούνι με ένα κουτί σοκολατάκια και να ζητήσεις ευγενικά τον κωδικό.

Στην δικιά μου περίπτωση δεν γίνεται αυτό. Είναι η μόνη λύση για Ίντερνετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλαξε πάροχο ή βάλε και άλλον (δίκαρτο) πχ. Τώρα το να λες δεν πιάνει κάτι το κινητό...τι εννοείς, έξω ας πούμε σε ένα σημείο κάπου ή σε κάποιο σπίτι; Γιατί αν είναι σπίτι...ε όλο και κάποιος τρόπος υπάρχει να αγοράσεις υπηρεσία.

Και πως κανείς δλδ την "δουλειά" με το PC/Kali... κάνεις wifi wardriving ?

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, koftis650 είπε

Άλλαξε πάροχο ή βάλε και άλλον (δίκαρτο) πχ. Τώρα το να λες δεν πιάνει κάτι το κινητό...τι εννοείς, έξω ας πούμε σε ένα σημείο κάπου ή σε κάποιο σπίτι; Γιατί αν είναι σπίτι...ε όλο και κάποιος τρόπος υπάρχει να αγοράσεις υπηρεσία.

Και πως κανείς δλδ την "δουλειά" με το PC/Kali... κάνεις wifi wardriving ?

Κανένας πάροχος δεν πιάνει και είναι έξω σε ένα σημείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimitrisg55 είπε

Κανένας πάροχος δεν πιάνει και είναι έξω σε ένα σημείο.

...και θες να "σπάσεις" δλδ κάπου έξω σε ένα σημείο όπως λες με PC/Kali .... κάποιο wifi password...για να έχεις internet...? Ok...με έπεισες....coordinates δεν θα ζητήσω... κάνε ότι θες με τον χρόνο σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νταξ απλα ΑΝ γινότανε θα κρατούσε τόσο πολύ που θα χε βγει το wpa4. αυτό ειναι το λιγότερο.. το κακό είναι οτι δεν υπάρχει κριτική σκέψη να ψάξεις πιο βαθιά πως λειτουργεί όλο αυτό κ γτ γίνεται ώστε εκει να διαπιστώσεις οτι ΔΕ γίνεται αν δεν εχεις ολη τη λεξη στο txtκ έτσι να μη χασεις το χρόνο σου κ τα χρήματα σου.. όταν εσπαγες το wep ηταν πολυ διαφορετικό σύστημα χωρίς λεξουλες..

@dimitrisg55 δε θα σου πει κανένας πως να σπαταλήσεις το χρονο σου κ τα χρηματα των γονιων σου απλα τελείως φιλικη συμβουλή ειναι καλυτερα να διαβάσεις περισσότερο για ολο αυτο πριν μπεις στη πραξη οχι για να μη χάσεις το χρονο σου κ απογοητευτεις αλλα για να αναπτύξεις κριτική σκεψη ωστε να απορρίπτεις πραγματα οπου θα σου χρειαστεί γενικότερα στο σύνολο της ενήλικης ζωής σου αργότερα  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sndev 

Ευχαριστώ για την συμβουλή σου αρχικά, κάθε συμβουλή είναι καλοδεχούμενη. Το raspberry pi δεν θα χρησιμοποιηθεί μόνο για αυτήν την περίπτωση. Εάν το έπαιρνα μόνο για να σπάω wifi, το οποίο έχει γενικά αρκετές πιθανότητες αποτυχίας, τότε θα ήταν ξεκάθαρα πέταμα χρημάτων. Θα έχει και άλλες χρήσεις, βασική χρήση θα είναι να λειτουργεί ως pi hole (adblock).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωρίζει καπως αν υπάρχει εντολή απο η κονσόλα οταν γίνεται ενα c/p να λέει πόσος χρόνος χρειαζεται  ακόμα η τη ταχύτητα ?

πρακτικα εχω καποια αρχεια βιντεο σε ενα σκληρό πάνω στο Pi σε ext4 κ θελω να τα κανω c/p απο τη κονσολα me ssh σε εναν αλλο σκληρο πανω στο Pi που ειναι σε nfts

θέλω όμως να δω κάπως αν γίνεται πόσος χρόνος χρειαζετε η με ποσά mb/s γίνεται

το εχω κάνει μεσω windows το c/p Απο το σκληρο του pi σε σκληρό στο δίκτυο κ πήγαινε με 3-4mb/s το οποίο το θεωρό αρκετα αργο ,ενα αρχειο 60 gb τελείωσε σε 3 4 ώρες κ θέλω να δω αν αξίζει να το κανω ολο αυτο κοτσαροντας το δεύτερο σκληρό στο Pi 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@sndev

gcp ή pv για local transfers

Μέσω ssh φαντάζομαι εννοείς scp ( -v) αλλά και sftp (νομίζω το κάνει αν δεις το man page)

Υπάρχει πάντα και η rsync

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/9/2019 στις 9:42 ΜΜ, koftis650 είπε

@sndev

gcp ή pv για local transfers

Μέσω ssh φαντάζομαι εννοείς scp ( -v) αλλά και sftp (νομίζω το κάνει αν δεις το man page)

Υπάρχει πάντα και η rsync

σε ευχαριστώ δεν το γνώριζα

το pv δε κατάλαβα- δε καταφερα- να κάνω cp. με το gcp ολα τελεία ακριβώς οτι εψαχνα! σε ευχαριστω 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα θέμα με το να παίζω βίντεο ακόμα και σε SD στο Raspberry Pi B (όχι στο youtube, αλλά σε ιστοσελίδες ροής ποδοσφαίρου). Με το που το έκανα overclocking μόνο στην CPU arm_freq=1300 και στην GPU core_freq=500, είδα μεγάλη διαφορά στο να μην κολλάει η εικόνα. Φυσικά ανέβασα και τα Volts στον επεξεργαστή over_voltage=4, όπως γράφει σχετικά η ιστοσελίδα. Με ένα ανεμιστηράκι δεν υπερθερμάνθηκε ποτέ το Pi.

https://howtoraspberrypi.com/how-to-overclock-raspberry-pi/

Επεξ/σία από Krusty
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...