Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γινε λιγο πιο σαφης. Μηπως εννοεις repos με προσθετα για kodi που παιζουν περιεχομενο στα ελληνικα?

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, jim_p είπε

Γινε λιγο πιο σαφης. Μηπως εννοεις repos με προσθετα για kodi που παιζουν περιεχομενο στα ελληνικα?

 

Όχι εννοώ repos για το raspbian γενικότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει για ποιο λόγο το Raspberry Pi 4 είνα φτηνότερο από το πρηγούμενο μοντέλο Raspberry Pi 3 Β+ ; Η έκδοση με 1GB στο 4 έχει 38,40 και στο 3b+ 47 ευρώ.

Χάνω κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει μια λογική αυτό που λες αλλά από την άλλη κάποιος που θέλει την έκδοση του 1GB χαζός είναι να πάρει το 3b+ ; Πάει κατευθείαν στο 4 του 1GB.Έτσι όμως θα μείνει μεγάλο στοκ από απούλητα 3b+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος που πουλαει το 3Β+  νομιζει οτι εχει χρυσαφι στο ραφι του και οτι αυτος που θα το αγορασει ειναι καθυστεριμενος.

μπορει  και οι δυο να μην μαθαν οτι βγηκε το 4.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λολ! Στα τελη του 2016, ενας φιλος μου μου εφερε το πρωτο pi zero (το σκετο, τοτε δεν υπηρχε καν το w) απο Αμερικη, δωρο για τη γιορτη μου. Στην Ελλαδα δεν υπηρχε καν και περασε πολυς καιρος μεχρι να ερθει. Ξερεις ποσο το εδινε το μοναδικο μαγαζι που το ειχε στο σκρουτζ? 70Ε!

Οσο για το rpi 4. Μπορει ο ενδιαφερομενος να θελει να εγκαταστησει καποια διανομη απο την οποια δεν υπαρχει ακομα καλη υποστηριξη. Δεν ειναι τυχαιο το οτι το 4 μετραει πλεον 3+ μηνες στην αγορα και οτι υπαρχει για αυτο ειναι, στην καλυτερη, ποιοτητας beta.

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/10/2019 στις 1:11 ΜΜ, jim_p είπε

Οσο για το rpi 4. Μπορει ο ενδιαφερομενος να θελει να εγκαταστησει καποια διανομη απο την οποια δεν υπαρχει ακομα καλη υποστηριξη. Δεν ειναι τυχαιο το οτι το 4 μετραει πλεον 3+ μηνες στην αγορα και οτι υπαρχει για αυτο ειναι, στην καλυτερη, ποιοτητας beta.

Προσωπικά έχω το RPi4 με Raspbian 10 και τρέχει PiHole και Grafana (Telegraf+InfluxDB) απροβλημάτιστα. Γενικότερα κι εγώ πιστεύω ότι είναι καλύτερο value for money το 4 λαμβάνοντας υπόψη ότι είναι και future proof σε σχέση με το 3B+. Διάβασα κάπου ότι υπάρχουν κάποια θέματα ακόμα με το RetroPie αλλά πιστεύω ότι θα λυθούν εν καιρώ καθώς το hardware του RPi4 είναι ανώτερο από τα προηγούμενα και θα ευνοεί τη λειτουργία των emulators.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα.

Θα ηθελα να ρωτησω επειδη ειμαι λιγο ασχετος με το θεμα, εαν γινεται στο Raspberry Pi4 να στηθει ενα TV Box που θα μπορουσε να χρησιμοποιησει ανετα ένας μεγαλυτερος ανθρωπος.

 Εξηγω:

Είχα παρει προ 6ετιας ένα Tv Box στον πατέρα μου, το οποιο έχει μεινει σε Android 5, με 2GB ram DDR3, πλεον ειναι συνδεδεμενο με μια Τν 4Κ, και δειχνει οτι αρχιζει να κολλαει.
Η χρηση που του κανει ειναι ταινιες (συνηθως Stream Sites σε καποιους players, πιο σπανια Kodi) και IPTV για ποδοσφαιρικα event.
Toυ ειχα βαλει αρχικα ενα χειρηστιριo - πληκτρολογιο αρχικα, που τελικα αντικατασταθηκε απο ενα ποντικι ασυρματο και το χειριστήριο που ειχε ερθει με το Tv Box διοτι τον βολεψε ( μεγαλα γραμματα κλπ) .
Εγω να κατσω να το παραμετροποιησω μπορω, το θεμα ειναι θα μπορει αυτος αν χρειαστει να βγαλει ακρη μονος (Terminal κλπ) ή να παρω ενα νεο Tv Box να εχω το κεφαλι μου ήσυχο.

Ειδα και μια προσφορα απο e-shop για το 4 με τα 2gb ram και το σκεφτομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, jimakos234 είπε

Καλησπερα στην παρεα.

Θα ηθελα να ρωτησω επειδη ειμαι λιγο ασχετος με το θεμα, εαν γινεται στο Raspberry Pi4 να στηθει ενα TV Box που θα μπορουσε να χρησιμοποιησει ανετα ένας μεγαλυτερος ανθρωπος.

 Εξηγω:

Είχα παρει προ 6ετιας ένα Tv Box στον πατέρα μου, το οποιο έχει μεινει σε Android 5, με 2GB ram DDR3, πλεον ειναι συνδεδεμενο με μια Τν 4Κ, και δειχνει οτι αρχιζει να κολλαει.
Η χρηση που του κανει ειναι ταινιες (συνηθως Stream Sites σε καποιους players, πιο σπανια Kodi) και IPTV για ποδοσφαιρικα event.
Toυ ειχα βαλει αρχικα ενα χειρηστιριo - πληκτρολογιο αρχικα, που τελικα αντικατασταθηκε απο ενα ποντικι ασυρματο και το χειριστήριο που ειχε ερθει με το Tv Box διοτι τον βολεψε ( μεγαλα γραμματα κλπ) .
Εγω να κατσω να το παραμετροποιησω μπορω, το θεμα ειναι θα μπορει αυτος αν χρειαστει να βγαλει ακρη μονος (Terminal κλπ) ή να παρω ενα νεο Tv Box να εχω το κεφαλι μου ήσυχο.

Ειδα και μια προσφορα απο e-shop για το 4 με τα 2gb ram και το σκεφτομαι

Ναι, θα μπορεί στον βαθμό που μπορεί να του στήσεις και να χρησιμοποιεί kodi.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, jimakos234 είπε

Καλησπερα στην παρεα.

Θα ηθελα να ρωτησω επειδη ειμαι λιγο ασχετος με το θεμα, εαν γινεται στο Raspberry Pi4 να στηθει ενα TV Box που θα μπορουσε να χρησιμοποιησει ανετα ένας μεγαλυτερος ανθρωπος.

 Εξηγω:

Είχα παρει προ 6ετιας ένα Tv Box στον πατέρα μου, το οποιο έχει μεινει σε Android 5, με 2GB ram DDR3, πλεον ειναι συνδεδεμενο με μια Τν 4Κ, και δειχνει οτι αρχιζει να κολλαει.
Η χρηση που του κανει ειναι ταινιες (συνηθως Stream Sites σε καποιους players, πιο σπανια Kodi) και IPTV για ποδοσφαιρικα event.
Toυ ειχα βαλει αρχικα ενα χειρηστιριo - πληκτρολογιο αρχικα, που τελικα αντικατασταθηκε απο ενα ποντικι ασυρματο και το χειριστήριο που ειχε ερθει με το Tv Box διοτι τον βολεψε ( μεγαλα γραμματα κλπ) .
Εγω να κατσω να το παραμετροποιησω μπορω, το θεμα ειναι θα μπορει αυτος αν χρειαστει να βγαλει ακρη μονος (Terminal κλπ) ή να παρω ενα νεο Tv Box να εχω το κεφαλι μου ήσυχο.

Ειδα και μια προσφορα απο e-shop για το 4 με τα 2gb ram και το σκεφτομαι

για iptv μάλλον καλύτερα ένα android tv box. Φυσικά δεν έχω δουλέψει ακόμα  το tvheadend με iptv lists, ίσως να είναι πιο απλό όταν σεταριστεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, _filippos_ είπε

Δοκίμασα το tvheadend (σε raspbian) με test code απο διάφορα iptv sites και ψιλοκολούσε. Βέβαια είχε να διαχειριστεί πάνω απο 1000 κανάλια.

θεωρητικά κάνεις μια επιλογή κι είναι καλύτερο, θα το δοκιμάσω τις επόμενες μέρες και θα πω εντυπώσεις.

σε androidtv πάντως υπάρχουν σχετικά καλά apps 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...