Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi Insomnia Community


Errik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, mechpanos είπε

Ναι, θα μπορεί στον βαθμό που μπορεί να του στήσεις και να χρησιμοποιεί kodi.

 

1 ώρα πριν, Daredevil είπε

για iptv μάλλον καλύτερα ένα android tv box. Φυσικά δεν έχω δουλέψει ακόμα  το tvheadend με iptv lists, ίσως να είναι πιο απλό όταν σεταριστεί

Τελεια ευχαριστω πολυ παιδια. Και κατι τελευταιο.

Να κινηθω στο 4 το 2αρι απο το κιτρινομαγαζο ή να ψαξω το 4αρι απο καπου αλλου?
Ενδεχεται να υπαρχει και κατι σε android να του περασω , που υπαρχει αρκετη εξοικείωση απο τον πατερα μου σαν χρηστη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 31/10/2019 στις 12:56 ΜΜ, jimakos234 είπε

Τελεια ευχαριστω πολυ παιδια. Και κατι τελευταιο.

Να κινηθω στο 4 το 2αρι απο το κιτρινομαγαζο ή να ψαξω το 4αρι απο καπου αλλου?
Ενδεχεται να υπαρχει και κατι σε android να του περασω , που υπαρχει αρκετη εξοικείωση απο τον πατερα μου σαν χρηστη?

Το android στο pi ποτέ δεν έπαιξε καλά, το γιατί δεν το ξέρω, μάλλον θα πρέπει να μας το πει η broadcom που δεν δίνει τους drivers...

20 λεπτά πριν, jim_p είπε

Το ξερατε οτι το ubuntu δινει image για rpi 4 που ειναι arm64?
https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Ubuntu-Better-Raspberry-Pi-4

Εμένα πιο πολύ μου κέντρισε το ενδιαφέρον ότι το επόμενο hwe του 18.04 (server) θα έχει υποστήριξη για το pi...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/10/2019 στις 11:51 ΠΜ, Daredevil είπε

για iptv μάλλον καλύτερα ένα android tv box. Φυσικά δεν έχω δουλέψει ακόμα  το tvheadend με iptv lists, ίσως να είναι πιο απλό όταν σεταριστεί

εντάξει θέλει λίγη δουλίτσα στο backend για iptv αλλά στο frontend είναι μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,επειδη εχω μια πτυχιακη εργασια με θεμα plotter σε raspberry pi γνωριζει κανεις τι υλικα πρεπει να χρησιμοποιησω ωστε να την υλοποιησω; και επισης αν υπαρχεις καποιος σχετικος οδηγος για αυτην την εργασια!
Ευχαριστω πολυ!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, giorgos_ioakeim είπε
καλησπερα,επειδη εχω μια πτυχιακη εργασια με θεμα plotter σε raspberry pi γνωριζει κανεις τι υλικα πρεπει να χρησιμοποιησω ωστε να την υλοποιησω; και επισης αν υπαρχεις καποιος σχετικος οδηγος για αυτην την εργασια!
Ευχαριστω πολυ!

Μπες στο hackaday και στο instructables, και όλο και κάτι τα βρεις... Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρησιμοποιει κανεις το rpi του για σερβερ καταστασεις, πχ samba, nfs, ftp, cloud κλπ? Αν ναι, εχετε λειτουργικο και network shares ολα μαζι στην καρτα του rpi, αρα μεγαλη καρτα για να τα χωραει ολα, ή εχετε το λειτουργικο μονο στην (μικρη?) καρτα και τα υπολοιπα σε εξωτερικους σκληρους στις usb του?

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jim_p είπε

Χρησιμοποιει κανεις το rpi του για σερβερ καταστασεις, πχ samba, nfs, ftp, cloud κλπ? Αν ναι, εχετε λειτουργικο και network shares ολα μαζι στην καρτα του rpi, αρα μεγαλη καρτα για να τα χωραει ολα, ή εχετε το λειτουργικο μονο στην (μικρη?) καρτα και τα υπολοιπα σε εξωτερικους σκληρους στις usb του?

Εγώ έχω μια κάρτα και χρησιμοποιώ το pi Σαν reverse proxy server όπου μιλάει με ξεχωριστούς servers που εχω στο δίκτυο (nas, pbx κλπ) δεν νομίζω ότι είναι καλή πρακτική να έχεις δίσκους με data στο ίδιο το pi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν το εθεσα καλα, αν και εκτιμω την απαντηση σου. Η υλοποιηση σου δεν χρειαζεται αποθηκευτικο χωρο για να δουλεψει. Ειναι απλα ενας proxy server που τρεχει και τερμα. 
Τι κανεις σε περιπτωση που θες αποθηκευτικο χωρο στο pi? Οταν μιλαμε για δισκους με δεδομενα, προφανως ειναι απαραιτητο να εχουν δικη τους τροφοδοσια γιατι δεν θα φτασουν τα οσα δινει το τροφοδοτικο του pi (ακομα και το επισημο που δινει 5v/2,5a) και για αυτους.

Ας κανω ενα παραδειγμα. Εστω οτι ολα τα δεδομενα που εχω μεχρι σημερα στο μπρικι μου (παλιο pc που εκτελει χρεη σερβερ) και στο σκληρο του υπολογιστη μου ειναι περιπου 400gb. Θα ηταν καλυτερα να επενδυσω σε μια 256αρα καρτα (για 512αρα ουτε λογος) για το pi και να βαλω εκει μεσα τα "μισα" (= οτι εχει το μπρικι) ή να παρω μια καθημερινη 16αρα καρτα για το λειτουργικο του και ενα κανονικο εξωτερικο σκληρο για τα δεδομενα? Γενικα δεν εμπιστευομαι usb λυσιες, γιαυτο ρωταω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jim_p είπε

Μαλλον δεν το εθεσα καλα, αν και εκτιμω την απαντηση σου. Η υλοποιηση σου δεν χρειαζεται αποθηκευτικο χωρο για να δουλεψει. Ειναι απλα ενας proxy server που τρεχει και τερμα. 
Τι κανεις σε περιπτωση που θες αποθηκευτικο χωρο στο pi? Οταν μιλαμε για δισκους με δεδομενα, προφανως ειναι απαραιτητο να εχουν δικη τους τροφοδοσια γιατι δεν θα φτασουν τα οσα δινει το τροφοδοτικο του pi (ακομα και το επισημο που δινει 5v/2,5a) και για αυτους.

Ας κανω ενα παραδειγμα. Εστω οτι ολα τα δεδομενα που εχω μεχρι σημερα στο μπρικι μου (παλιο pc που εκτελει χρεη σερβερ) και στο σκληρο του υπολογιστη μου ειναι περιπου 400gb. Θα ηταν καλυτερα να επενδυσω σε μια 256αρα καρτα (για 512αρα ουτε λογος) για το pi και να βαλω εκει μεσα τα "μισα" (= οτι εχει το μπρικι) ή να παρω μια καθημερινη 16αρα καρτα για το λειτουργικο του και ενα κανονικο εξωτερικο σκληρο για τα δεδομενα? Γενικα δεν εμπιστευομαι usb λυσιες, γιαυτο ρωταω.

Καλησπέρα,

Νομίζω ότι οι SD κάρτες δεν έχουν την ίδια αντοχή μετά από πολλά "γράψε-σβήσε" σε σχέση με έναν συμβατικό HD. Υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που θες αυτά τα δεδομένα στο PI;  Γενικά αν ψάχνεις λύση backup καλύτερα να βρεις κάτι άλλο πιο ασφαλές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jim_p είπε

Μαλλον δεν το εθεσα καλα, αν και εκτιμω την απαντηση σου. Η υλοποιηση σου δεν χρειαζεται αποθηκευτικο χωρο για να δουλεψει. Ειναι απλα ενας proxy server που τρεχει και τερμα. 
Τι κανεις σε περιπτωση που θες αποθηκευτικο χωρο στο pi? Οταν μιλαμε για δισκους με δεδομενα, προφανως ειναι απαραιτητο να εχουν δικη τους τροφοδοσια γιατι δεν θα φτασουν τα οσα δινει το τροφοδοτικο του pi (ακομα και το επισημο που δινει 5v/2,5a) και για αυτους.

Ας κανω ενα παραδειγμα. Εστω οτι ολα τα δεδομενα που εχω μεχρι σημερα στο μπρικι μου (παλιο pc που εκτελει χρεη σερβερ) και στο σκληρο του υπολογιστη μου ειναι περιπου 400gb. Θα ηταν καλυτερα να επενδυσω σε μια 256αρα καρτα (για 512αρα ουτε λογος) για το pi και να βαλω εκει μεσα τα "μισα" (= οτι εχει το μπρικι) ή να παρω μια καθημερινη 16αρα καρτα για το λειτουργικο του και ενα κανονικο εξωτερικο σκληρο για τα δεδομενα? Γενικα δεν εμπιστευομαι usb λυσιες, γιαυτο ρωταω.

Οι κάρτες δεν είναι για πολλά R/W δυστυχώς, θα στο θέσω αλλιώς, ακόμα και εξωτερικούς δίσκους με τροφοδοσία να βάλεις, εμπιστεύεσε τα δεδομένα σου σε κάποιον δίσκο εκτός RAID όπου μπορεί να πάθει οτιδήποτε χωρίς προειδοποίηση; Θέλω να καταλήξω οτι δεν ενδείκνεται το Pi για storage solutions εκτός αν έχεις ήδη κάποιο disaster plan για τα δεδομένα σου οπότε θες απλά να τα σερβίρεις χωρίς να σε νοιάζει αμά χαλάσει κάποιος δίσκος και χαθούν. Στην περίπτωση αυτή κάνεις mount ένα δίσκο με εξωτερική τροφοδοσία (μην ρισκάρεις δίσκο που να τροφοδοτείται μόνο από usb) και είσαι έτοιμος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, giannis1711 είπε

Καλησπέρα,

Νομίζω ότι οι SD κάρτες δεν έχουν την ίδια αντοχή μετά από πολλά "γράψε-σβήσε" σε σχέση με έναν συμβατικό HD. Υπάρχει συγκεκριμένος λόγος που θες αυτά τα δεδομένα στο PI;  Γενικά αν ψάχνεις λύση backup καλύτερα να βρεις κάτι άλλο πιο ασφαλές.

Σκεφτηκα να αντικαταστησω το μπρικι με κατι που θα ειναι πολυ μικροτερο σε χωρο και θα καιει πολυ λιγοτερα, γιαυτο ρωτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην κάρτα μόνο το λειτουργικό άντε και τίποτα απλό από δεδομένα.

Όμως η κάρτα μπορεί να γίνει corrupt. Οπότε δεν βάζεις σημαντικά data εκεί.

Ανεξάρτητος δίσκος είτε hdd είτε USB stick...δες λύσεις τύπου Western digital pi case να δεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/11/2019 στις 7:29 ΜΜ, jim_p είπε

Μαλλον δεν το εθεσα καλα, αν και εκτιμω την απαντηση σου. Η υλοποιηση σου δεν χρειαζεται αποθηκευτικο χωρο για να δουλεψει. Ειναι απλα ενας proxy server που τρεχει και τερμα. 
Τι κανεις σε περιπτωση που θες αποθηκευτικο χωρο στο pi? Οταν μιλαμε για δισκους με δεδομενα, προφανως ειναι απαραιτητο να εχουν δικη τους τροφοδοσια γιατι δεν θα φτασουν τα οσα δινει το τροφοδοτικο του pi (ακομα και το επισημο που δινει 5v/2,5a) και για αυτους.

Ας κανω ενα παραδειγμα. Εστω οτι ολα τα δεδομενα που εχω μεχρι σημερα στο μπρικι μου (παλιο pc που εκτελει χρεη σερβερ) και στο σκληρο του υπολογιστη μου ειναι περιπου 400gb. Θα ηταν καλυτερα να επενδυσω σε μια 256αρα καρτα (για 512αρα ουτε λογος) για το pi και να βαλω εκει μεσα τα "μισα" (= οτι εχει το μπρικι) ή να παρω μια καθημερινη 16αρα καρτα για το λειτουργικο του και ενα κανονικο εξωτερικο σκληρο για τα δεδομενα? Γενικα δεν εμπιστευομαι usb λυσιες, γιαυτο ρωταω.

Χρησιμοποιώ εδώ και μια εβδομάδα το rpi4 μαζί με εναν ssd 256 gb της wd. Έχω προμηθευτεί ένα usb 3 to sata καλώδιο  για τη σύνδεση και το όλο συμπλεγμα λειτουργεί ομαλά. Φαντάζομαι ότι δεν θα υπάρχει διαφορά αν βάλεις ssd 512.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...